macOSUygulamalar

MacOS’in Menü Çubuğu İkonlarını Otomatik Gizleyin: Dozer!

Mac’e kurulan her yazılımın derhal menü çubuğuna tezgah açması gıcık bir olay. Çıkmasın demiyorum, ama menü çubuğunun parseli belli. Dar alanda bunca şeyin ikon ikona saf tutması, manasız bir kalabalığı fitilliyor.

Bazı uygulamalar kendi arayüzündeki “Menü çubuğunda çıkma ulan!” seçeneğiyle kamufle edilebiliyor. Ve fakat tüm uygulamalarda bu seçenek yok. Hem kimi uygulamaların biçimsiz ikonlarına seferberlik hallerinde menü çubuğunda ihtiyaç duyulabiliyor.

Büyük ekranlarda işbu problem – belki – ekranın üst yanına bakmamak yoluyla çözülebilir. Ancak küçük ekranlı MacBook’larda, hafriyat alanına dönen menü çubuğu, alenen MacBook’unuzun menü çubuğunun Book’unu çıkarıyor.

Book’luk sadece Mac’te değil! Bir de Mac ortamının İSPARK açığını kapatan Bartender gibi çözümsüzlük çözümleri var. Olay duygusal. Bartender, ₺91,47’lik duygusal bağ ile gözünüzün önünden bu kalabalığı kaldırıp, ikonları karşı kaldırıma park ediyor. İkonlara ihtiyaç duyduğunuzda da tek tıkta yanınıza getiriyor.

Bartender’ın İSPARK tavrından kurtulmak istediğinizde Vanilla gibi farklı uygulamaların kucağına düşüyorsunuz. Bu uygulamalar “önce dene, sonra ver gülüm” prensibini kullanıyor. Anlayacağınız duygusal çerçevede para-çokomel ilişkisi devam ediyor.

Bartender, Vanilla ve türevlerinin tümünün sunduğu özellikleri ücretsiz olarak sunan ve açık kaynaklı olarak geliştirilen, yıkıcı bir alternatifimiz de var: Dozer!

Hayırsever bir ecnebi arkadaşın geliştirdiği Dozer uygulaması, menü çubuğundaki lüzumsuz kalabalıktan kurtulurken, seferberlik halinde ihtiyaç duyacağınız ikonları da göz önünde tutmanızı sağlıyor.

Dozer’i kullanmak için tek yapmanız gereken dozermac.com internet adresinden uygulamanın güncel sürümünü edinmek. Uygulamayı kurduktan sonra, saklamak istediğiniz ikonları ensesinden tutup sürüklemek suretiyle birbirinden ayırıyorsunuz.

Noktanın soluna yerleştirdiğiniz uygulamalar otomatik olarak saklanıyor ve siz armut diyene, yani minnak ikona tıklayana kadar oldukları yerden çıkmıyor.

Eğer Mac’de menü ikonları gizlemek gibi bir derdiniz varsa ve Bartender ya da muadillerine para ödemek istemiyorsanız, Dozer’e sizin de kanınızın ısınacağını düşünüyorum.

Dozer’i beğendiniz mi? O zaman, ödüllü ve en iyi uygulamalara yer verdiğim bu içeriği de mutlaka okumalısınız: 2020’nin En İyi Mac Uygulamaları: Ödüllü Uygulamaları 🏆

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.