En Popüler İçeriklermacOSUygulamalar

2020’nin En İyi Mac Uygulamaları: Ödüllü Uygulamalar!

Yıllar önce kendime yaptığım en büyük kıyak bi’ MacBook Air almak olmuştu. Bunu okuduğunuza göre, nasıl hissettirdiğini bilirsiniz. İlk iş, MacBook’ta olması gereken uygulamalar aramalarını aşındırmaya başlarsınız…

O günden bu güne, MacBook’ta ayıla bayıla kullandığım yüzlerce uygulama oldu. Yüzlerce diyorum; çünkü bazen en iyisini -en azından kendim için en iyisini- bulmak, yüzlercesini denemeyi gerektiriyordu.

Yıllar süren toplu ve topsuz denemelerimden sonra, sonunda her kullanıcının faydalanmak isteyeceği, ödüllü uygulamaların da bulunduğu en iyi Mac uygulamaları listesi oluşturdum!

Mac deneyiminizi yeni bir seviyeye taşımak, uzun yolları kestirmeden tepmek ve az zamanda daha çok şey başarmak istiyorsanız, her MacBook’ta olması gereken bu uygulamalara bayılacaksınız! 😊


1. Adobe Photoshop — 💰 62,68 TL / ay

Kocaaa bi’ endüstriye mal olmuş bu yazılımın listenin başında olması şaşırtıcı olmasa gerek. Biliyorsunuz, eski kullanıcı alışkanlıkları kolay terk edilemiyor. Bu yüzden, benim gibi milyonlarca macOS kullanıcısının grafik editörü olarak ilk tercihi hala Adobe PS.

Adobe Photoshop

Tabii, Photoshop’un endüstri düzeyinde bir yazılım olması her fırsatta yüzüne yansıyor. 2020 yılı için Mac ve iPad’inde Adobe Photoshop kullanmak isteyen macOS kullanıcılarının aylık 62,68 TL ödemeyi gözden çıkarması gerekiyor.

İndir: Mac için Adobe Photoshop

2. Alfred 4 — 💰 Ücretsiz / Premium Powerpack için $25

Alfred’i Mac’inizdeki Spotlight arama çubuğunun aşka gelmiş hali olarak hayal edebilirsiniz. Uygulamalarınızı Launchpad veya Dock’a ulaşmadan açmak, internette hızlı aramalar yapmak ve yer imlerinizi, siz o an başka bir uygulamayı kullanırken ulaşabilmek gibi güçlü özellikleri var.

Alfred 4’ün yetenekleri bunlarla sınırlı değil! Masaüstü iş akışınızda otomatikleştirmeyi hayal edebileceğiniz hemen her şeyi, klavye kısayollarını ve komutları özelleştirmenizi sağlıyor.

Alfred 4

Günlük rutinimde sanırım, en sık kullandığım 10 mac uygulamasından birinin Alfred 4 olduğunu söyleyebilirim. Alfred, 2011 yılından beri onlarca teknoloji sitesi tarafından en iyi Mac uygulaması ödülüne defalarca kez layık görüldü.

Alfred’i kısıtlı sürüm özellikleriyle ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tam sürümdeki güçlü Powerpack özelliklerinden faydalanmak için tek seferlik 25 dolar ödemeniz gerekiyor.

İndir: Mac için Spotlight Yardımcısı – Alfred 4

3. Amphetamine — 💰 Ücretsiz

Bazen Mac’iniz ile saatler süren download/upload işlemleri yapmanız veya bir uygulamayı arka planda çalıştırmanız gerekir. Böyle durumlarda Mac’inizin uyku moduna geçmesini ve kendini kapatmasını engellemek için ücretsiz bir macOS uygulaması olan Amphetamine’den faydalanabilirsiniz.

Amphetamine

Amphetamine, Mac kullanıcılarının menü çubuğunda yaşıyor ve Mac’inizin enerji ayarlarını tek tıkla yeniden ayarlamanızı sağlıyor. Bileni, tanıyanı için artık modası geçen ve 2013’te fişi çekilmiş Caffeine uygulamasının yerine Amphetamine harika bir alternatiftir.

İndir: Mac için Uyku Modu Yardımcısı – Amphetamine

4. AppCleaner — 💰 Ücretsiz

Mac’inizden daima kusursuz ve ilk günkü performansını mı bekliyorsunuz? O halde fazlalık uygulamaları hakkıyla silmeyi öğrenmelisiniz… Kullanmadığınız programları Uygulamalar klasöründen silseniz bile, uygulamaya ait geçici dosyalar yıllarca diskinizde yer kaplamaya devam eder. AppCleaner, bir uygulamayı silerken arkada bıraktığı tüm çeri çöpü, onunla birlikte sonsuzluğa postalamanıza yardım eder.

App Cleaner

TrashMe uygulamasının ücretsiz alternatifi kabul edebileceğimiz AppCleaner, bağış sistemiyle çalışıyor. Yoo hayır, merak etmeyin. Bağışta bulunmak istemediğinizde alacaklı gibi sık boğaz etmiyor, çeşitli kısıtlamalar getirmiyor.

Kullanmadığım uygulamalar veya fazlalıkları Mac’imiden şutlarken AppCleaner epey işime yarıyor. Eminim sizin de yarayacaktır.

İndir: Mac için Uygulama Silme Yazılımı – AppCleaner

5. aText — 💰 31,92 TL

aText, en kullanışlı metin kısaltma yardımcısı. Mesela, her seferinde mail adresinizi yazmak yerine “mailim” yazdığınızda, aText bu kısaltmayı sizin atadığınız mail adresinize dönüştürüyor.

Bir düşünün! aText ile her gün, her hafta ve her ay; tekrar yazmanız gereken binlerce şeyi otomatikleştirebilir ve onlarca saatinizin havaya uçup gitmesini engelleyebilirsiniz.

Birkaç karakterle mail adreslerimi, TC kimlik numaramı, banka hesap bilgilerimi, adres bilgilerimi, maillerde sıkça yer verdiğim giriş ve çıkış cümlelerimi, yazışmalarda kullandığım kısaltmaları, uzun marka adlarının kısaltmalarını (YouTube yerine “ytb”) hatta emojileri bile aText ile yazdırıyorum. (😂 emojisini koymak için sadece .g yazmak gibi düşünebilirsiniz.)

aText sayesinde her ay onlarca saatten tasarruf ediyorum. Temel özellikleri bir yana, aText ile hayal gücünüzü birleştirdiğinizde yapacaklarınızın sınırı olmadığını gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız.

İndir: Mac için Kopyalama Geçmişi Uygulaması – aText

6. BetterTouchTool — 💰 $9

BetterTouchTool, Mac’inizdeki tüm giriş aygıtlarını özelleştirerek onu beyninizin bir uzantısı haline getirmenizi sağlıyor. Bu uygulama ile TrackPad ve Magic Mouse hareketlerinizi, sıradan fare tuşlarınızı, tek ve çoklu tuşlardan oluşan klavye kısayolu kombinasyonlarınızı, hatta TouchBar’ınızı bile özelleştirebilirsiniz!

BetterTouchTool

BetterTouchTool, birkaç dakikalığına başka biri Mac’imi kullanmak üzere dizginleri eline aldığında, ona patron olmadığını hatırlatan türden bir uygulama… Zira, kendi iş akışınıza göre özelleştirmelerinizi tamamladığınızda, BTT ile adeta sadece sizin belirlediğiniz şekilde çalışan bir süper Mac oluşturuyorsunuz.

BetterTouchTool’u kullanarak Mac’inizde yapabileceklerinizin bir haddi, hududu yok. Bu sihirli uygulamayı kullanarak neredeyse istediğiniz her işi otomatikleştirebilir; dahası işletim sisteminin size, sizin istediğiniz şekilde hizmet etmesini sağlayabilirsiniz. Trackpad hareketlerinizi özelleştirebilir, kendi klavye kısayollarınızı oluşturabilir ve TouchBar’ı tamamen kullanışlı bir üretkenlik çekmecesine dönüştürebilirsiniz.

Heyecan verici öyle değil mi?

Siz bir de, bu yazılımı ustalıkla kullanmaya başladığınızda yapabileceklerinizi görün.

İndir: Mac için BetterTouchTool

7. CheatSheet — 💰 Ücretsiz

Günlük rutinimde klavye kısayollarını kullandığım için ne kadar zaman kazandığımı hiç hesaplamadım. Ama nereden baksanız, klavye kısayolları kullanmayan birinin rutinine göre en az %35 zaman tasarrufu sağladığını düşünüyorum.

Klavye kısayollarına alışmak ve kısayolları öğrenmek adeta bir eğitim süreci. Hele bir de benim gibi çarpım tablosunu 26 yaşına kadar öğrenememiş kuş hafızalı biriyseniz…

CheatSheet

Her programın ayrı kısayollarını akılda tutmak epey pratik yapmayı gerektiriyor. CheatSheet bu süreci sancısızlaştırıyor. CMD tuşuna basılı tuttuğunuzda transparan bir ekran üstünde, size kullandığınız uygulamanın tüm kısayol tuşlarını açıklamarıyla gösteriyor.

Klavye kısayollarını öğrenmenin ve ezberlemenin bundan daha pratik bir yok. Güzel haber: CheatSheet’i tamamen ücretsiz indirebilirsiniz! 🥳

İndir: Mac için Klavye Kısayolu Uygulaması – CheatSheet

8. Dozer — 💰 Ücretsiz

Mac’inizin menü çubuğundaki kabalıktan yaka silkmeye başlamadınız mı? Uygulama ikonlarının nizami halay düzeninde menü çubuğunda konumlanması sinirlerinizi gıcıklandırıyorsa Dozer ile tüm fazlalıkları gizleyebilirsiniz!

Dozer, popüler bir menü çubuğu çözümü olan Bartender’ın ücretsiz alternatifi. Dozer’i kurduktan sonra istediğiniz uygulama ikonlarını geçici olarak gizleyerek ortadaki halay kalabalığına uzun bir çiftetelli molası verebilirsiniz.

Dozer

Dozer’i bir süre kullandım. Artık menü çubuğumu gizli kullandığım için gerek duymuyorum. Yine de sinirleri gıcırdayan milyonlarca Mac kullanıcısının Dozer’den faydalanmak isteyeceğine inancım tam.

Dozer uygulaması için yazdığım detaylı inceleme yazısını da mutlaka okumalısınız: MacOS’in Menü Çubuğu İkonlarını Otomatik Gizleyin: Dozer!

İndir: Mac için Menü Çubuğu İkonları Gizleme Uygulaması – Dozer

9. Evernote — 💰Ücretsiz – 22 TL / ay

Apple, son birkaç yılda Notlar uygulaması için epey dirsek çürüttü. Evet; Notlar artık çok güçlü fakat hala Evernote’un eşsiz özelliklerinden fersahlarca uzakta…

Bir metin yazarı ve ordinaryüs balık hafızasyüs olarak; ödüllü uygulama Evernote’u hayatımın her alanında kullanıyor, ödediğim yıllık lisans ücretine karşılık, ikinci beynim muamelesi yapıyorum. Kişisel notlarım, karalamalarım, fikirlerim, toplantı notlarım, iş dokümanlarım, kitaplardan çarptığım alıntılarım, web’den topladıklarım ve tokatladıklarım… Anlayacağınız her şeyi onda saklıyorum.

Evernote

Notların kategoriler ve etiketlerle kolayca yönetilebilirliği, OCR teknolojisinin sınırsız nimetleri, zahmetsiz not alma ve derleme özellikleri, gelişmiş arama motoru ve WebClipper’ı ile Evernote her Mac kullanıcısının hayatına level attıracak bir uygulama.

Evernote uygulaması için yazdığım detaylı inceleme yazısını okumak için ❱❱ Evernote İncelemesi: İkinci Beyne Sahip Olmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

İndir: Mac için En İyi Not Alma Uygulaması – Evernote

10. EverTool — 💰 34,99 TL

Evernote, hayatınızın ortasına bağdaş kurduğunda, her gün balya balya not defteri doldururken bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsunuz. Mesela; Markdown desteğinin olmaması ve notlarınızı biçimlendirmek için klavye kısayolu yetersizliğinden her an ölecek olmanız gibi…

Evertool

EverTool bu soruna odaklanan, kendisi küçük işlevi de abartılmayacak bir uygulama. Bünyesindeki hazır snippet’lar sayesinde notlarınızı hızlıca şekillendirmenize ve notlarınızı Markdown’ a dönüştürmenize yardımcı oluyor.

Evernote’unuzu bilgi fırını olarak kullanıyorsanız ve notlarınızla sık zaman geçiriyorsanız, EverTool işinizi o kadar kolaylaştırıyor ki, şu minnacık uygulamaya ödediğiniz her bir kuruşu gavura helal etmek istiyorsunuz.

İndir: Mac için Evernote Markdown Desteği – EverTool

11. FileZilla — 💰Ücretsiz

İnternet siteniz varsa veya web geliştirmeyle uğraşıyorsanız, Mac’inizde daima emrinize amade bir FTP yazılımı olmalı. FileZilla, macOS platformu için en basit, en kullanışlı ve en kararlı FTP yazılımı!

FileZilla

Her zaman söylemişimdir:

“Dünya, FileZilla güncelleme almayı bıraktığı gün duracak.”

Neden mi ? Çünkü bu evrende, 1 yılda 366 defa update alan başka bir FTP yazılımının olduğunu düşünmüyorum.

Yılların değişmeyen tercih FileZilla’nın tüm güçlü özelliklerini ücretsiz sağladığı için yazılımın geliştirilmesine katkısı olan koca yürekli geliştiricilere de buradan selam olsun!

İndir: Mac için Ücretsiz FTP Programı – FileZilla

12. Itsycal — 💰 Ücretsiz

Menü çubuğunuzda; daima elinizin altında, yeri geldiğinde etkinliklerden sizi haberdar edecek sadık bir hizmetkara ne dersiniz? O halde Mac’in menü çubuğunda yaşatabileceğiniz hızlı bir takvim yardımcısı olan Itsycal ile tanışın!

Itsycal

Itsycal’ı günlük etkinliklerimi takip etmenin yanı sıra, ayın kaçıncı gününün hangi güne denk geldiğini bi’ bakışta çözmek için kullanıyorum. Bu arada Mac’inizdeki tüm takvimlerden etkinliklerinizi bu faydalı hizmetkar sayesinde tek bakışta görüntüleyebiliyorsunuz. Anlayacağınız, iş ve kişisel hayat için ayrı takvimler kullandığınızda da Itsycal size hizmet etmeye devam ediyor.

Itsycal’ı faydalı bir Mac uygulamasına dönüştüren en önemli özelliğiyse ayın gününü gösterecek şekilde ayarlayabiliyor olmanız. Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz gibi; Mac’in sadece saatini kullanırken ayın günü ve bugünü göstermesi için de Itsycal’dan faydalanıyorum.

İndir: Mac için Menü Çubuğunda Takvim Uygulaması – Itsycal

13. Magnet — 💰 $1,99

macOS’in pencere yönetimi konusunda Apple’ın hala birkaç fırın ekmek yemesi lazım. Apple kendi fırınsal sorunlarını çözene kadar ekmek açığını Magnet ile kapatabilirsiniz!

Magnet ile bir pencereyi farenizle veya fare kullanmanıza gerek kalmadan kolayca yeniden boyutlandırabilir ve konumlandırabilirsiniz. Ekranınızı farklı boyutlarda ikiye, üçe ve hatta dörde bölebilir; çok sayıda pencere ve ekranla çalışmanız gerektiğinde, pencere yönetime harcayacağınız zamanı sıfıra indirebilirsiniz.

Magnet

Aslında, Catalina ile macOS’in SplitScreen özelliği epey başarılı ancak uygulamaları sadece tam ekran olduğunda ekranı bölebilme ve bölme sınırının ikiyle limitlendirilmiş olması bile Magnet’i kullanmanız için geçerli bir neden denebilir.

Gün içinde birçok pencereyle multitasking çalışmam gerektiğinde Magnet işimi inanılmaz kolaylaştırıyor. Hem Magnet’in fiyatı da göz korkutmuyor. Ufak bir bedel  ödeyerek, bu yazılıma ömrübillah sahip olabilirsiniz.

İndir: Mac için Pencere Yönetimi Uygulaması – Magnet

14. Paste — 💰 Aylık $0,99 – Yıllık $9.99

Daha önce hiç kopyalama geçmişi uygulaması kullanmadıysanız, sizi acilen teknolojiye davet ediyorum! Tüm gününü bilgisayar karşısında geçiren bir bilgi çalışanı olarak, bazen gözlerimi karşımdaki duvarın kesişim noktasına dikip, “Ulan, acaba Paste olmasaydı halim nice olurdu!” diye, evhamlanmaktan kendimi alıkoyamıyorum.

Paste

Paste, size istediğiniz kadar kopyalama yapma ve kopyaladığınız içeriklere daha sonra ulaşma imkanı tanıyor. Örneğin, kopyalama geçmişimi 1 ay uzunluğunda tutuyorum. Bu da demek oluyor ki, 1 ay içinde bilgisayarımda kopyaladığım her şey geçmişte yer alacak ve bunlara birkaç kelimelik aramalarla ulaşabileceğim.

Kopyaladığınız metinleri istediğiniz gibi klasörlere ayırıp, dilediğiniz zaman tekrar kullanma özgürlüğü paha biçilemez bir kolaylık. Paste’nin kullanıcı arayüzü de oldukça şık. Adeta bir native Mac uygulaması hissiyatı uyandırıyor. Neyi nereden kopyaladıysanız, kopyaladığınız içeriği o uygulamanın simgesiyle gösteriyor. Bu da kopyalama geçmişinde ortaya çıkabilecek karmaşa ihtimalini en aza indiriyor.

Paste Kategorilendirme

Paste ile kopyalama geçmişinize metinlerin yanı sıra görsel, video vb. dosyalar da ekleyebiliyorsunuz. Hatta kopyaladığınız içerikleri önizleyebilirsiniz!

Paste’yi ardı ardına sıralı metinler kopyalamam gerektiğinde veya hazır bir şablonu yapıştırmam gerektiğinde kullanıyorum. Pencereler arası seyahat süremi neredeyse sıfırladığı için Paste’e günler hatta aylarca iş saati tasarrufu borçluyum denebilir.

İndir: Mac için Kopyalama Geçmişi Uygulaması – Paste

15. PopClip — 💰 89,99 TL

Bugüne kadar yüzlerce Mac uygulaması kullandım. PopClip gibi eklentilerle genişletilebilenini ise görmedim. PopClip, fare veya trackpad’inizle bir metin işaretlediğinizde, işaretlemenizin üstünde size hızlı aksiyon düğmeleri çıkarıyor. Bu düğmeler yardımıyla bir aksiyonu hızlıdan hayata geçirebiliyorsunuz.

Popclip

Günlük rutinimde işaretlediğim bir metni kesmek, kopyalamak, Evernote’a göndermek, TranslateTab’e yapıştırmak, hızlı bir Google araması yapmak, Things 3’e göndermek, kelime ve karakter sayısını öğrenmek hatta kalın, italik ve altı çizili yapmak gibi onlarca ihtiyacımı karşılarken PopClip’ten faydalanıyorum.

Bu saydıklarım 10 parmağında birkaç yüz marifeti olan PopClip’ten sadece benim kullandığım eklentiler. Daha yüzlerce PopClip eklentisiyle bu aksiyonları özelleştirebilir ve işaretleme alışkanlığınızı sonsuza dek değiştirebilirsiniz.

İndir: Mac için İşaretleme Yardımcısı PopClip

16. Repeater — 💰 Ücretsiz

Bazen karşınıza öyle işler gelir ki, tek yapmanız gereken pilli robot gibi aynı hareketleri tekrarlamaktır. Böyle durumlarda tüm işi sizin yerinize yapabilecek ücretsiz bir robota ne dersiniz?

Repeater, ekran üstündeki fare tıklamalarınızı kaydetmenize ve istediğiniz zaman, istediğiniz kadar tekrarlamanızı sağlıyor.

Repeater

Irgatsal işlerden kendinizi sıyırmak ve zaman kazanmak istiyorsanız, Repeater’dan iyisi yok. Hem oluşturduğunuz bir tıklama düzenini kaydedip, daha sonradan tekrar canlandırabiliyorsunuz. Dahası, tüm bunlara Repeater ile birlikte tamamen ücretsiz sahip oluyorsunuz.

İndir: Mac için Fare Makro Uygulaması Repeater

17. SimpleMind Lite — 💰 Ücretsiz

Karmaşık ve uzun akıl süzgeçinden geçirilmesi gereken düşünceleri harmanlarken en yakın arkadaşlarım akış haritalarıdır. App Store’daki onlarca ücretli uygulamanın aksine, SimpleMind Lite ile akış haritalarınızı ücretsiz hazırlayabilirsiniz.

SimpleMind’ı kullanarak bugüne dek birçok karmaşık projeyi görsel açıdan basitleştirmeyi başardım. SimpleMind bir akış haritası uygulamasından bekleyebileceğinizden fazlasına sahip. Baloncukları kolayca sınıflandırma, yeniden sıralama, renklendirme, her baloncuğa ayrı notlar ekleme gibi kapsamlı bir akış haritası oluştururken ihtiyaç duyacağınız her şey SimpleMind’da var.

Nadiren kullanmama rağmen bu uygulama sayesinde defalarca çetrefilli dertten kurtuldum. Lite sürümünü kullanırken herhangi bir yoksunluk çekmediğimden ve uygulamayı ayda yılda bir kullandığım için Pro sürümünü satın almayı düşünmedim. Benim gibi ayda yılda bir işi düşen Mac kullanıcıları için de Lite sürümün yeterli olacağını düşünüyorum.

İndir: Mac için Akış Haritası Hazırlama Programı

18. Spark — 💰 Ücretsiz

Apple Mail ile canciğer kuzu sarması bir ilişkimiz vardı. Sonra, aniden ikincil mail adresimde hiç olmadık sorunlar yaşamaya başladım. Yeni bir mail istemcisi aradığımdaysa bugüne kadar keşfetmediğim için hayıflandığım Spark ile yollarım kesişti.

Spark

Spark’ı daha önce blogumda Mac ve iOS için en iyi mail uygulaması başlığı altında enine boyuna incelemiştim. Akıllı filtreleri, hızlı yanıtlama, yeni mail adresleri ekleme ve özelleştirme kolaylığı hatta Apple Mail’de bir işkenceye dönüşen mail imzalarını kolayca HTML olarak düzenleyebilme kolaylığıyla Spark, bildiğiniz gönlüme taht kurdu.

Gün içinde yüzlerce mail okumanız ve yanıtlamanız gerekiyorsa hantal Apple Mail deneyiminden sonra Spark’ı beğeneceğinize eminim. Bu arada Spark’ın iOS uygulaması da en az Mac uygulaması kadar başarılı…

E öyle olmasaydı, Apple da Spark’ı App Store’un En İyi Uygulamaları ödülüne layık görmezdi herhalde.

İndir: Mac için Mail Uygulaması Spark

19. Spotify — 💰 Aylık 17.99 TL

Kullanıcıların akın akın Apple Music’e abone olduğu dönemde yaşıyoruz. Ben ise Spotfiy konusunda ısrarcıyım.

Spotify’ın vazgeçilmezim olmasının iki nedeni var…

İlki, birçok iOS aygıt arasında inanılmaz stabil çalışıyor olması. Spotify’ı Mac’ten, iOS cihazımdan veya Apple Watch’umdan kontrol ederken hiç sıkıntı yaşamadım. Hatta AirPods’larım telefonumun Bluetooth’una bağlıyken Spotify’ı Mac’ten kontrol edebilmek gibi anlık teknolojik kolaylıklara bayılıyorum.

Spotify

Apple da bunlar yok mu? Elbette var fakat Spotify’ın vazgeçilmezim olmasının ikinci nedeni, yani; adam akıllı editörler tarafından üretilen listeleri yok.

Spotify’ı her yerde kullanıyorum. Evde, trafikte, işte; kısacası her yerde… Şimdiye dek en ufak bir sıkıntıyla karşılaşmadığım gibi başarılı listeler sayesinde müzik zevkimi fersahlarca öteye taşıdığımı düşünüyorum.

İndir: Mac için Spotify Uygulaması

20. Sublime Text — 💰 Ücretsiz / Premium Sürüm $80

Benim gibi ayda yılda bir de olsa Mac’inizde kodla kürekle uğraşıyorsanız Sublime tam sizlik. Yazılımcı değilim, Sublime’ın bir IDE olarak ne kadar başarılı olduğunu iddia edemem. Yalnızca temel düzeyde kodlama bilgisi olan birinin işini fazlasıyla gören, başarılı bir kod editörü olduğunu söyleyebilirim.

Sublime

Sublime’ı benim için vazgeçilmez kılan eklenti yelpazesinin genişliği. Bir proje üzerinde çalışırken uzun işleri kısaltacak fikirler aklıma geliyor. Ve her seferinde bunun için uygun bir plug-in’i bulduğumdan Sublime beni mutlu ediyor. Bi’ bakın derim, sizi de üzmeyecektir.

İndir: Mac için Kod Editörü Sublime Text

21. The Unarchiver — 💰 Ücretsiz

RAR arşiv dosyalarını açmak ve oluşturmak için Windows’da winRAR ne ise The Unarchiver da Mac için O. App Store’da birçok alternatif var fakat bunlar ya reklamlı, ya da faydasıyla kıyaslandığında düdük rakamlardan satılıyor.

the unarchiver

Bu kalabalığın ortasından sıyrılan The Unarchiver, yaz sıcağında kavrulan her Mac kullanıcısının buz gibi ücretsiz limonatası oluyor. The Unarchiver tamamen reklamsız ve ücretsiz. Üstelik gelişmiş özellikleriyle .RAR dosyası ihtiyaçlarınızı tamamen karşılıyor.

İndir: Mac için RAR Programı The Unarchiver

22. Things 3 — 💰 $49,99

Tam zamanlı işimde yürüttüğüm onlarca projemi, bu yazıyı okuduğunuz blogumun tüm ihtiyaçlarını, 3 tane hobi projem ve kişisel hayatımda yapacağım yüzlerce şeyi, zamanında planlamamı ve yapmamı sağlayan ödüllü uygulama Things ile tanışın!

Things; projeler oluşturarak hayatınızın her alanını kontrol listeleriyle yöntemenizi sağlayan bir GTD (Get Things Done) uygulaması. Popüler tüm GTD uygulamalarını denedim ve her bakımdan ihtiyacımı karşılamayı başaran en kapsamlı uygulama Things 3 oldu. Yönetimsel kolaylığı, minimalist kullanıcı arayüzü, iOS ve Apple Watch ile mükemmel uyumu…

Things 3

Things 3 hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki! Takviminiz ile senkron çalışıyor, proje veya kontrol listesi düzeyinde anımsatıcılar oluşturabiliyor ve deadline’lar ile son teslimleri kaçırmanızı engelliyor. Things 3 ihtiyaç duyabileceğiniz tüm özellikler önceden düşünülüp tartılmış bir uygulama. AutoFill gibi çağının GTD’lerinin ilerisinde özellikleriyse bu uygulamanın fiyatının neden tuzlu olduğunu açıklar nitelikte.

Things 3

Evet, Things 3 birçok Mac kullanıcısı için fiyatıyla ocak söndüren bir uygulama. Çünkü macOS sürümünü ayrı, iOS sürümünü ayrı satın almanız gerekiyor. Fiyatı hakkındaki şikayetleri anlıyorum fakat Things 3’ün geliştiricilerine de hak veriyorum. Üyelik bazlı modelleme yerine bir kez öde, ömrün boyunca senin olsun prensibi bu tip uygulamalarda kullanıcılar açısından daha kârlı olabiliyor.

Hayatınız tıklım tıklım yapılacaklarla doluysa, bir GTD uygulamasıyla işleri yoluna koymak istiyorsanız, e bi’ de macOS kullanıcısıysanız; Things 3’ten iyisi ve yeteneklisini boşuna aramayın.

İndir: Mac için En İyi Yapılacaklar Uygulaması Things 3

23. Thor — 💰 Ücretsiz

Thor alelade bir günde Reddit’te başıboş dolanırken karşıma çıktı. Bu basit uygulama sayesinde, kullandığınız uygulamalara bir kısayol tuşu atayarak açabiliyorsunuz. Mesela WhatsApp’ı açmak için ALT + W, Spotify’ı açmak için ALT + S ya da Chrome’u açmak için ALT + C kısayol tuşunu kullanmak şeklinde düşünebilirsiniz.

Thor

Uygulamalar arasında sürekli mekik dokuyorsanız, klavye kısayolları tam sizlikse Thor’u denemeden geçmeyin. Bu basit ama faydalı uygulamanın hiçbir kısıtlama ve reklam olmaksızın tümüyle ücretsiz olduğunu da unutmayın.

İndir: Mac için Uygulamaları Kısayollarla Açma Programı Thor

24. Translate Tab — 💰 $9.99

İşiniz çeviri yapmayı gerektiriyorsa sakın bana Google Translate’den yardım almadığınızı söylemeyin 😄 Tam zamanlı işimde, metinleri 3 dilde çevirmem gerekiyor. Tıkandığımda birçok meslektaşım gibi benim de en iyi arkadaşım Google Translate oluyor. Translate Tab de Google Translate’i parmaklarımın ucuna getiriyor.

Translate Tab

Şöyle ki, Translate Tab’i kendi atadığınız bir kısayol tuşuyla çalıştırıyor ve istediğiniz metni Google Translate kullanır gibi çeviriyorsunuz. Fakat çevirileriniz için Google Chrome’a gitmenize veya yeni bir sekmede Google Translate’i açmanıza gerek kalmıyor. Translate Tab istisnai bir ihtiyaç fakat Google Translate’e ihtiyacınız varsa bu hergeleye kanınızın ısınacaktır.

İndir: Mac için Google Translate Uygulaması

25. Trello — 💰 Ücretsiz / Business Class Yıllık $9.99

Uzun soluklu projeler tasarlarken, milyonlarca Mac kullanıcısı gibi benim de ilk durağım Trello oluyor. Hayatımın büyük bölümünde işleri Things 3 ile idare etmeme rağmen proje planlamalarımı önce Trello’da yapıyor, ardından yapılacaklar listesi haline getirdiğim işleri Things 3’e aktarıyorum.

Trello

Biraz detaylı baktığınızda göreceksiniz Trello’yu her sektörden insan ve milyonlarca Mac kullanıcısı neredeyse her ihtiyaç için kullandığını göreceksiniz. Trello hakkında daha fazla açıklama yapmayacağım fakat konuyu burada bırakmaya da niyetim yok. Her Derde Deva Trello Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımdan, Trello’nun sizin dertlerinize deva olup olmayacağını öğrenebilirsiniz.

İndir: Mac için Proje Planlama ve Yönetme Uygulaması Trello

26. Ulysses — 💰 Aylık $4.99 / Yıllık $39.99

İçerikler yazıyor, dokümantasyon hazırlıyor ya da bir kitap yazıyorsanız ve bir de Mac’iniz varsa çok şanslısınız! Ulysses sayesinde güçlü özelliklerle metinlerinizi hazırlayabilir ve onları istediğiniz dosya veya metin biçiminde dışarı aktarabilirsiniz.

Ulysses

Ulysses ile ilk defa 2 yıl önce tanıştım. O güne dek Markdown destekli bir metin editörü kullanmanın avantajlarından haberim yoktu. Dikkatinizin dağılmasını engelleyen yazar modu, klavye kısayollarıyla özelleştirebilir markdown desteği, her yazarın zevkine uygun temaları, günlük veya aylık tanımlanabilen yazma hedefleri gibi Ulysses’in sizi daha üretken kılacak birçok özelliği var.

Apple ödüllü uygulama Ulysses’ten daha önce blogumda uzun uzadıya bahsetmiştim. Eğer Mac’inizi sürekli bir şeyler yazmak için kullanıyorsanız bunu mutlaka okumalısınız: Elveda Apple Pages! Yeni Varsayılan Metin Editörüm; Ulysses

İndir: Mac için Metin Editörü Uygulaması Ulysses

27. VLC Player — 💰 Ücretsiz

Apple’ın QuickTime’ı ile geçinemiyorsanız, huyu suyu güzel bir video oynatıcısı olarak VLC Player’ı deneyebilirsiniz. Ücretsiz ve başarılı bir alternatif olan VLC Player tüm popüler video uzantılarını destekliyor, altyazılarla filmlerinizi oynatmanızı sağlıyor ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, QuickTime gibi sade olayım derken sizi çıldırtmıyor.

VLC Player

VLC Player’ın tek kusuru bazen huysuzluk çıkarıp, stabil olmayan bir uygulama tepkileri vermesi. Henüz daha iyi bir alternatifiyle tanışmadığım için VLC Player’ı —en azından şimdilik— Mac için en iyi medya oynatıcısı kabul edebiliriz.

İndir: Mac için En İyi Medya Oynatıcısı VLC Player

28. Yoink — 💰 $7.99

Yoink; her türden dosyayı içine koyabileceğiniz geçici bir cep (menü çubuğu) uygulaması. Mesela, Facebook’ta üç farklı arkadaşınıza, üç farklı fotoğraf göndermeniz gerektiğini düşünün. Bir Facebook penceresi, bir masaüstüne derken savrulup gideceksiniz. Benim gibi macOS’in Spaces’lerini aktif kullanan biriyseniz, pencereler arası mekik dokumanız da kaçınılmaz.

Oysa Yoink ile önce masaüstündeki üç fotoğrafı Yoink cebimize koyacağız. Sonra, Facebook’a geçip masaüstüne geçmemize gerek kalmadan istediğimiz dosyaları cepten atacağız.

Yoink

Yoink’in Dock’unu ekranın istediğiniz bölümünde konumlandırabilir, sürükleme cebinin konumunun otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz. Photoshop gibi nazlı uygulamaları kullanırken elinize ayağınıza dolaşmaması için istisnai uygulamaları da belirlemek mümkün.

Yoink’te sürüklemeyi fare işaretleyicisine ayarlarsanız, siz henüz bir dosyayı sürüklemeye başladığınızda dock otomatik olarak farenizin yanına gelecek. Yoink inanılmaz işlevsel çalışıyor. Birden fazla dosyayla boğuşurken, WordPress’e içerik girişi aşamasında onlarca resim eklerken, kısacası tut sürükle işini yapabileceğiniz hemen her yerde Yoink hayat kurtarıyor. Mutlaka ama mutlaka öneriyorum.

İndir: Mac için Dosya Sürükleme Yardımcısı Yoink

29. Transmission — 💰 Ücretsiz

Torrent canavarı değilim. Yine de Netflix’te bulamadığım filmler için torrente başvurmak zorunda kaldığım oluyor. Linux ve Windows’da en büyük yardımcım olan uTorrent, söz konusu Mac platformu olduğunda her seferinde tüy dikmeyi başarıyor.

Neyse ki, açık kaynağa gönül verenlerin geliştirdiği basit, sade ve işlevsel bir alternatif olarak Transmission bizlerle! Transmission boyutundan büyük işler başaran ve benim gibi Torrent’e yolu düşenler için en iyi BitTorent istemcisi. Transmission’a eliniz alıştıktan sonra, bir daha asla yeni bir BitTorrent istemcisine alışmak zorunda kalmayacaksınız.

İndir: Mac için Torrent İndirme Uygulaması Transmission

30. Flume — 💰 $20

Flume, Mac’inize en gerçekçi Instagram deneyimini taşıyan başarılı bir Mac için Instagram uygulaması. Şık tasarımı, anlık bildirim desteği, DM alma ve gönderme özellikleriyle Flume’dan başarısılı henüz görmedim.

Düşünsenize! Telefonum masanın üzerinde duruyor ama Mac’imin başındayken Instagram’a girip DM atmak için elimi uzatmama bile gerek kalmıyor.

Flume

Flume’un ücretsiz sürümü benim için fazlasıyla yeterli. Ücretli sürümünü kullandığınızdaysa birden fazla Instagram hesabını kontrol edebilir ve mobil cihazınıza ihtiyaç duymadan gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

İndir: Mac için Instagram Uygulaması Flume

31. CleanShot X: Mac için Ekran Görüntüsü Aracı

macOS’in varsayılan ekran görüntüsü alma aracını seviyoruz, sayıyoruz. Ne var ki, henüz CleanShot X ile boy ölçüşebilecek kadar gelişmiş değil. CleanShot X ile ekran görüntülerini kolayca düzenleyip, üzerinde işaretlemeler, numaralandırmalar ve sansürlemeler yapabiliyoruz. “Eee bunu zaten varsayılan macOS aracı da yapıyor, ne var ki bunda?” demeyin!

Cleanshot X

CleanShot X ekran görüntülerinden GIF’ler veya mini video klipler oluşturabileceğiniz, tam sayfa (ekranı kaydırarak) screenshot’lar alabileceğiniz ve bu görüntüleri tek tıkla kendi bulut hesabınıza aktarıp, ekip arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir uygulama. Mac Uygulamaları videosunda anlattım, burada da özet geçtim. Yine de, ne kadar anlatırsam anlatayım; bu uygulamayı anlatırken bir şeyleri atlayacağım kesin. İyisi mi, kendiniz deneyip karar verin 😊

Bu Liste için Yorumlarınız Önemli!

Umarım, günlük rutininizde yükünüzü azaltacak ve sizi daha üretken kılacak yeni ve faydalı Mac uygulamalarıyla tanışmışsınızdır.

Bu listeyi beğendiniz mi? Listedekilerden kullandığınız uygulamalar var mı? Ve en önemlisi sizin ‘kesinlikle bu listede olmalıydı!’ dediğiniz uygulamalar neler? Yorumlarınızı bekliyorum! 🙂

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

24 Yorum “2020’nin En İyi Mac Uygulamaları: Ödüllü Uygulamalar!

 1. Serdar Yanıtla

  Rar & Zip türünde, ücretsiz ve reklamsız olan Keka ‘yı öneririm.
  Lossless Photo Squeezer – inanılmaz fotoğraf sıkıştırıyor, özellikle 8bit png sıkıştırması harika.

  Nmac isimli bir site var bu uygulamaların tamamını ücretsiz sunuyor ve indirdiğimi Kaspersky ile tarıyorum, şimdiye kadar virüse rastlamadım. En azından uygulamayı satın almadan önce denemek için tavsiye ederim :)

 2. Gürkan Yanıtla

  Bir süredir Mac’e geçiş yaptım ve inanılmaz memnunum bu sürede blogları okuyor ve yeni programlar keşfetmeye çalışıyorum. Yazınızı okudum, tavsiyeler için teşekkürler faydalı bir yazı olmuş. Ben de Popclip uygulamasını önereyim öyleyse sağ tık olayının nirvanası bu app. Hem plugin desteği hem de işlevselliği ile olmazsa olmazlardandır.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sevgili Gürkan, aslında ayıla bayıla kullandığım uygulamaların sayısı sürekli artıyor. Ancak yazıyı sürekli güncellemeye tabii tutmuyorum. Yorumundan sonra en kısa sürede bu içeriği güncellemem gerektiğini hatırlamış oldum. Çok teşekkür ederim 😊

 3. Ahmet Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Bu uygulamalardan bir çoğuna ayrı ayrı para ödemeden aylık ödemeli Setapp üzerinden de ulaşılabiliyor. İncelemenizi tavsiye ederim

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Ahmet selam, Setapp’i biliyorum ama uzun vadede kullandığım uygulamalar için pek mantıklı gelmemişti. Bir de, SetApp’ı keşfettiğimde zaten onlarca uygulamayı satın almıştım. Bir de aylık ödemeli olarak ona para vermek mantıklı gelmemişti. Tabii macOS dünyasına yeni giren biri için gerçekten mantıklı bir yatırım olabilir 😊

 4. Tuncay Yanıtla

  Güzel bir içerik olmuş, kapsamlı, anlaşılır güzel bir çalışma tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Mac’imde ofis programlarına hiç ihtiyaç duymadım Serhat. Metinlerimi Ulysses’i kullanarak yazıyorum. Notlarımı Evernote ile alıyorum. Ofis programları yerine Google Drive’ı kullanıyorum. Google Docs ve Spreadsheet gerçekten harika! Birçok kişiyle aynı doküman üzerinden online ilerleme esnekliği nedeniyle harici bir ofis programına ihtiyaç duymuyorum 😊

 5. Hakan Yanıtla

  Merhaba
  Macbook için önereceğiniz en iyi photo viewer uygulaması hangisidir? Tahmin edeceğiniz gibi windowstan geçiş yapan bir kullanıcı sormakta 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Apple’ın varsayılan Önizleme uygulamasına o kadar alıştım ki, hiç alternatifini aramadım. Maalesef bu alanda önerebileceğim bir alternatif bilmiyorum 😞

 6. Seamus Yanıtla

  Gerçekten güzel bir çalışma. Eline ve emeğine sağlık. Çok faydalandım yeni bir Mac kullanıcısı olarak. Ve aralarından gerçekten beğendiklerimi satın aldım. Çok teşekkürler

 7. A.Ş. K.Kaptan Yanıtla

  Eski bir MAC kullanıcısıyım, makinalar eskiyince, bir mac book air alarak catalina’ya geçtim. Fotoğraflar’da işlenen fotoğrafı dışa aktar seçeneğindeki büyük;orta;küçük seçeceğini kaldırmışlar, hangi büyüklükteyse o büyüklükte dışa aktarılıyor. Yani işletim sistemini geliştirmek yerine geriletmişler! Bu işlevi yerine getiren, ücretsiz,basit, türkçe tavsiye edeceğiniz bir foto editör programı var mı mac için? Peşin teşekkürler.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selamlar, tam olarak bu ihtiyacı karşılayan spesifik bir uygulama bilmiyorum. Fakat fotoğrafı dışarı aktardıktan sonra önizleme aracıyla açıp, Apple menüsünden: Ayarlar > Boyutu Ayarla… seçeneğine giderek, hızlıca istediğiniz gibi bir boyutlandırma yapabilirsiniz. Sanırım en kestirme yol şimdilik bu gibi duruyor 😊

 8. Poyraz Yanıtla

  Normal masaüstü bilgisayar kullanıcısıyım ancak Hackintosh yoluyla MacOS kurdum. Makalenizde bahsettiğiniz pek çok programıda bilgisayarımda aktif olarak kullanıyorum. Tavsiye ederim.

 9. kadın spor Yanıtla

  Adobe Photoshop 62,68 TL ay olarak çok yüksek aslında yüksek değil ama gerçekten kullanılabilir bir uygulama

 10. Seslicadde Yanıtla

  Şu içeriklere verdiğiniz yemekleri görünce, sizin çok daha kaliteli yerlere geleceğimizden Emin oluyorum. Ayrıca internet sitesi içerisinde hiçbir reklam olmaması da, bu işe ne kadar Gönül Verdiğinizi ortaya koyuyor. Başarılarınızın devamını dilerim.!

 11. MailGraf Yanıtla

  Merhabalar. Çok iyi ve etraflıca hazırlanılmış bir paylaşım. En az 3-4 uygulamayı denemek üzere yeni sekmelere gönderdim. Belki Ulysess’e alternatif Notion’da eklenebilir ama ödüllü mü bilmiyorum tabi. Teşekkürler.

 12. Hakkı Yanıtla

  Yararlı bir paylaşım olmuş eliniz sağlık. Keşke daha önce keşfetseydiğim sitenizi. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.