Genel

Hızlı ve Öfkeli Film Serisinin Sırası

Yaz gelince üstüme birkaç tonluk gergedan oturmuş gibi hissediyorum. Güneş harlı ateş şeklinde üstüme geliyor; dışarıya çıkmak şurada dursun, denize gitmek bile beni yoruyor. Ben de bu fırsatı mesai saatlerimden sonra evde film izleyerek değerlendiriyorum.

Fast and  Furious veya bildiğimiz adıyla Hızlı ve Öfkeli film serisini uzun süredir baştan sona izlemeyi istiyordum. Önce onu mu, bunu mu izleyeyim? derken, sıralama konusunda sıkıntı yaşayan tek kişi olmadığımı fark ettim.

Karmaşayı giderecek amme hizmeti amacıyla Hızlı ve Öfkeli Film serisinin sıralamasını hikaye bazlı olarak çıkardım. Olur ya, yarın ertesi gün tüm seriyi baştan izleyecek arkadaşlar olursa bu sıralamayla hikayeyi tam yerinde yakalayabilirler.

ÖNEMLİ: Aşağıdaki sıra; filmlerin kronolojik değil, hikaye akışına göre sıralamadır. Hikayeler her zaman tam birbirini bağlamıyor olabilir ancak bu sıralama konusunda serinin binlerce hayranının hemfikir olduğunu söyleyebilirim. Listenin altındaki içerikte seri sıralamasına ilişkin önemli açıklamalar yaptım. Bu açıklamaları okumadan filmleri izlemeyin.

Hızlı ve Öfkeli Film Serisi Film Sıralamaları

Kronolojik SıraOrijinal AdıTR AdıVizyon Yılı
1The Fast and the FuriousHızlı ve Öfkeli2001
2Turbo-Charged PreludeTurbo Beslemeli Başlangıç2003
32 Fast 2 FuriousDaha Hızlı Daha Öfkeli2003
4Los BandolerosTürkçesi yayınlanmadı2009
5Fast & FuriousHızlı ve Öfkeli2009
6Fast FiveHızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu2011
7Fast & Furious 6Hızlı ve Öfkeli 62013
8The Fast and the Furious: Tokyo DriftHızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı2006
9Furious 7Hızlı ve Öfkeli 72015
10The Fate Of The FuriousHızlı ve Öfkeli 82017

 

01. The Fast and the Furious (Hızlı ve Öfkeli) – 2001

Serinin ilk filminde gizli polis olarak karşımıza çıkan Brian, yeraltı dünyasının sokak yarışı lideri Dominic Toretto ve suç çetesini araştırıyor. Hızlı ve öfkeli polisimiz Brian, Dom’un kız kardeşi Mia’ya aşık oldunca, görevi dışında bambaşka bir noktaya sürükleniyor. Serinin kıvılcım taşı olan The Fast and the Furious aynı zamanda Brain ve Dom’un kardeşlik bağı temellerinin atıldığı ilk film olma niteliğine sahip.

02. Turbo-Charged Prelude (Turbo Beslemeli Başlangıç) – 2003

Turbo Charged Prelude

Hızlı ve Öfkeli izleyecilerinin çoğunun adını bile duymadığı Turbo-Charged Prelude, Daha Hızlı ve Daha Öfkeli filminden önce yayınlanan ara geçiş filmiydi. Kısa film olarak yayınlanan Turbo-Charged Prelude’da, ilk film bittikten sonra ikinci filme zemin hazırlayan olaylar ve Brian’ın Miami’ye yolculuğu konu ediniliyor.

Bu kısa film, Türkçe olarak yayınlanmadı ve adı da Türkçeye hiç çevrilmedi. Serinin sıkı takipçilerinin, İngilizce adıyla Turbo-Charged Prelude’u bulup, izlemelerini öneririm. Bu arada, filmin adını Türkçeye ben çevirdim.

03. 2 Fast 2 Furious  (Daha Hızlı Daha Öfkeli) – 2003

Brian ve Roman Pearce karakterlerinin olay örgüsünün başında yer aldığı filmde, ikili, özgürlüğüne kavuşmak için FBI’ın teklifini kabul etmek zorunda kalıyor. Miami uyuşturucu çetesini araştırmaya koyulan kankalar; drag yarışları, yüksek sürat ve aksiyonun birbirini kucakladığı yapımda özgürlükler için mücadele ediliyor.

04. Los Bandoleros – 2009

Los Bandoleros

Yine, serinin izleyenleri tarafından pek bilinmeyen bir başka kısa film Los Bandoleros… Bizzat Vin Diesel’in yönetmen koltuğunda oturduğu kısa film, Fast & Furious filmi öncesi hikayenin arka planındaki boşlukları kapatıyor. Tıpkı #2 numara gibi, bu bölüm de Türkçe olarak yayınlanmadı.

05. Fast & Furious (Hızlı ve Öfkeli 4) – 2009

Hızlı ve Öfkeli 4

Serinin alevlenen filmli Hızlı ve Öfkeli 4’te, sıkı dostlar Brian ve Dom tekrar bir araya geliyor. Ekip bu filmde, bir uyuşturucu lordu olan Arturo Braga‘nın peşine düşüyor.

06. Fast Five  (Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu)

Fast Five

Hapise girmekten kaçan Dom’un peşine tank suretli ajan Hobbs ve ekibi takılıyor; sokak yarışı, Hızlı ve Öfkeli 5’te aksiyon ve hikayenin bilinmeyenleri açısından tekrardan can buluyor. Üstelik, bu bölümde hikayeyi tekrar eski çizgisine getiren bazı kilit olaylar yaşanıyor.

07. Fast & Furious 6  (Hızlı ve Öfkeli 6) – 2013

Hızlı ve Öfkeli 6

Hobbs’un verdiği görev sayesinde hikayesi oluşan Hızlı ve Öfkeli 6’da, ekip ünlü gangster Shaw’un peşinden gidiyor. Aksiyonun zirveye tırmandığı filmden sonra, Han için üzücü olaylar yaşanırken Letty eski hafızasını geri kazanıyor.

08. The Fast and the Furious: Tokyo Drift  (Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı) – 2006

Han’ın bir önceki filmden sonra tekrardan Tokyo’ya taşınmasıyla farklı karakterlerle tamamen Tokyo’da geçen bir yarış filmi; The Fast and the Furious: Tokyo Drift…

2006 Yılında çıkmış olmasına rağmen hikayenin tamamlanması açısından Tokyo Drift hikaye zinciri olma görevini üstleniyor. Eğer doğru sıralamayla izlerseniz, hikayeden tamamen kopuk görünen filmin ne kadar büyük bir tamamlayıcı olduğunu anlayacaksınızdır.

09. Furious 7 (Hızlı ve Öfkeli 7) – 2015

Owen Shaw’ı hastaneye göndermeyi başaran ekip, bu filmde Shaw’ın belalı kardeşiyle tanışıyor.

Deckard, kardeşi Shaw’ın intikamını almak için gün yüzüne çıkıyor. Bu arada ekibin FBI’ın da peşinde olduğu Tanrı’nın Gözü (God’s Eye) teknolojisini ve teknolojinin mucidi Ramsey’i ele geçirmesi gerekiyor.

10. The Fate Of The Furious (Hızlı ve Öfkeli 8) – 2017

Brian ve Mia emekliye ayrılmış olsalar da dertler, çilekeş Dom’un peşini bırakmıyor. 2017 Yılında sıcağı sıcağına izlediğimiz filmde Dom, esrarengiz şekilde kendi ekibini terk edip, kötü adamlara hizmet etmeye başlıyor. Film bu gizimin çözülmesi üzerine şekilleniyor.

Umuyorum ki, yıllar sonra güncelleme şansını yakaladığım bu liste Hızlı ve Öfkelinin film sırasını arayan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Yorumlarınızı Hızlı ve Öfkeli serisinin hayranlarıyla paylaşmayı unutmayın 🙂

Bu içerik ilk defa 14 şubat 2014’te yayınlanmış ve 2 Şubat 2019’da güncellenmiştir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

22 Yorum “Hızlı ve Öfkeli Film Serisinin Sırası

 1. Ali yıldız Yanıtla

  Sıralama yanlış
  Doğrusu
  The Fast and The Furious
  2 Fast 2 Furious
  Fast and Furious Tokyo Drift
  Fast and Furious 4
  Fast and Furious 5
  Sonra 6 ve 7 iste

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sıralama aslında yanlış değil. Filmlerin çıkışı ile senaryo gidişinde bazı farklılıklar var o nedenle ben kendimce en ideal sıralamayı yazdım. Daha sonradan çıkan bir film aslında hikaye olarak daha geride kalan bir konuyu da işleyebiliyor. Yorumunuz için teşekkürler.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba Melike muhtemelen yapımların çıkış yılları nedeniyle kafan karışmış olacak diye tahmin ediyorum. Seri ne yazık ki tam kronolojik sırayla gitmiyor. Yaptığım sıralama hikaye örgüsünün bozulmaması için tercih edilmesi gereken sıralamadır.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Ben listeyi hazırlarken henüz 6. film yoktu bile 🙂 Uzun süredir listeyi güncellemek istiyordum. Sizin yorumunuz son ateş oldu, çok teşekkürler.

 2. Emre Yanıtla

  Kesinlikle yanlış 🙂 sıralama da Rio soygunundan sonra tokyo drift gelmiş size göre ama öyle değil çünkü Rio soygunundan sonra 6 geliyor 6 da özgür olduktan sonra Tokyoya dönüyor ve orada jason staham öldürüyor onu 🙂

 3. mert Yanıtla

  Siralaman yanlış 6 nin devamı tokyo yarışıdir . 6 da han gisselle tokyoya gitmek istiyordu ki gissel öldükten sonra gitti ve 3 te öldü olarak gösterildi . 7 nin hemen başında hanin ölüm sahnesi de var 7

 4. Hüseyin Yanıtla

  abi çok tesekkurler diger sitelerdede arastırdım ama neden bu sıralamayla (1,2,4,5,6,3,7,8) izlememiz gerektiğini anlamadım. sen buraya yazınca konusuyla beraber anlatınca anladım çok teşekkürler bu şekilde izledim çok da keyif aldım :):):):)

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Yorumun için teşekkürler Hüseyin. Hikaye örgüsünü doğru tutturunca Hızlı ve Öfkeli Serisi kesinlikle daha izlenesi bir yapım haline geliyor 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba, bunlar kısa değil uzun metrajlı filmler. Hızlı ve Öfkeli gibi bir seriyi kısa film serisi sanan birini de ilk defa görüyorum. Baya ilginç, hiç mi arkadaşlarınız arasında sohbeti geçmedi veya internette görüp duymadınız merak ettim doğrusu 🙂

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Yoruma baya uykulu bir halde yanıt vermişim sanırım 😀 Kesinlikle haklısınız. Arkadaş tamamen başka bir şeyi sormuş, ben sorusunu diğer filmler için algılamışım 😀

 5. Sude Yanıtla

  Helal olsun özgün yazıda bu kadar o kadar uğraşıyorsun emeğinin karşını umarım alırsın bundan sonra 🙂 <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.