Hızlı ve Öfkeli Film Serisinin Sırası - Burak Göç


Hızlı ve öfkeli film sırası
Dutluk Altıİzlediklerim

Hızlı ve Öfkeli Film Serisinin Sırası

Yaz gelince sanki üstüme birkaç tonluk gergedan oturmuş gibi hissediyorum. Güneş harlı ateş şeklinde üstüme gelince dışarıya çıkmak şurada dursun, denize gitmek bile beni yoruyor. Ben de bu fırsatı mesai saatlerimden sonra evde bolca film izleyerek değerlendiriyorum. Fast and  Furious veya bildiğimiz adıyla Hızlı ve Öfkeli film serisini uzun süredir baştan sona tekrar izlemeyi istiyordum. Önce onu mu, bunu mu izleyeyim derken sıralama konusunda sıkıntı yaşayanın tek ben olmadığımı gördüm.

Bu karmaşadan dolayı ben de Hızlı ve Öfkeli Film serisinin sırası şurada dursun diyerekten, hikaye bazlı doğru sıralamayı çıkarttım. Böylece vatana millete ve film severlere hayırlı olacağını da düşündüm. Olur ya, yarın ertesi gün tüm seriyi baştan izleyecek arkadaşlar olursa bu sıralamayla hikayeyi tam yerinde yakalayabilirler.

Güncelleme notu: Arkadaşlar bu listeyi ilk defa 14 şubat 2014’te hazırlamıştım. Daha sonradan farklı filmler de seriye eklenince haliyle sırada bir karmaşa meydana geldi. Birçok arkadaş yorum köşesinde bunları belirtince listeyi temize çektim. Güncel haliyle listenin artık çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Hızlı ve Öfkeli Film Serisi Film Sıralamaları

#1: The Fast and the Furious — Hızlı ve Öfkeli — 2001

Serinin ilk filimde gizli polis olarak karşımıza çıkan Brian, yeraltı dünyasının sokak yarışı lideri Dominic Toretto ve suç çetesini araştırıyor. Hızlı ve öfkeli polisimiz Brian, Dom’un kız kardeşi Mia’ya aşık olduktan sonra görevi dışında bambaşka bir noktaya sürükleniyor. Serinin kıvılcım taşı olan The Fast and the Furious aynı zamanda Brain ve Dom’un kardeşlik bağı temellerinin atıldığı film.

#2: Turbo-Charged Prelude — Turbo Beslemeli Başlangıç — 2003

Turbo Charged Prelude

Hızlı ve Öfkeli serisini izleyecilerinin çoğunun adını duymadığı Turbo-Charged Prelude, Daha Hızlı ve Daha Öfkeli filminden önce yayınlanan ara geçiş filmiydi. Kısa film olarak yayınlanan Turbo-Charged Prelude’da ilk film bittikten sonra ikinci filme zemin hazırlayan olaylar ve Brian’ın Miami’ye olan yolculuğu konu ediniliyor. (Bu bölüm bildiğim kadarıyla Türkçe çıkış yapmadı ancak orijinal adıyla bulup İngilizce sürümünü izlemenizi öneririm. — Filmin adını Türkçeye ben çevirdim—)

#3: 2 Fast 2 Furious — Daha Hızlı Daha Öfkeli — 2003

Brian ve Roman Pearce karakterlerinin olay örgüsünün başında yer aldığı filmde, ikili özgürlüğüne kavuşmak için FBI’ın teklifini kabul etmek zorunda kalıyor. Miami uyuşturucu çetesini araştırmaya koyulan kankalar; drag yarışları, yüksek sürat ve aksiyonun birbirini kucakladığı yapımda özgürlükleri için mücadele ediyor.

#4: Los Bandoleros – 2009

Los Bandoleros

Yine serinin izleyenleri tarafından pek bilinmeyen Los Bandoleros, kısa film olarak karşımıza çıkıyor. Bizzat Vin Diesel’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu kısa film, Fast & Furious filmi öncesi hikayenin arka planındaki boşlukları kapatıyor. Tıpkı #2 numara gibi bu bölüm de —bildiğim kadarıyla— Türkçe olarak çıkış yapmadı.

#5: Fast & Furious — Hızlı ve Öfkeli 4 — 2009

Hızlı ve Öfkeli 4

Serinin alevlenen filmli Hızlı ve Öfkeli 4’te, sıkı dostlar Brian ve Dom tekrar bir araya geliyor. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ekip bu filmde başka bir uyuşturucu lordunun —Arturo Braga— peşine düşüyor.

#6: Fast Five — Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu – 2011

Fast Five

Hapise girmekten kaçan Dom’un peşine tank suretli ajan Hobbs ve ekibi takılıyor! Sokak yarışı Hızlı ve Öfkeli 5’te hem aksiyon hem de hikayenin bilinmeyenleri açısından tekrardan can buluyor. Üstelik bu bölümde hikayeyi tekrar eski çizgisine getiren olaylar yaşanıyor.

#7: Fast & Furious 6 — Hızlı ve Öfkeli 6 – 2013

Hızlı ve Öfkeli 6

Hobbs’un yardım ile karışık verdiği görev sayesinde hikayesi oluşan Hızlı ve Öfkeli 6’da, ekip ünlü gangster Shaw’un peşinden gidiyor. Aksiyonun zirveye tırmandığı filmden sonra Han için üzücü olaylar yaşanırken Letty eski hafızasını geri kazanmaya başlıyor.

#8: The Fast and the Furious: Tokyo Drift – Hızlı ve Öfkeli Tokyo Yarışı – 2006

Han’ın bir önceki film sonrasında tekrardan Tokyo’ya taşınmasıyla birlikte farklı karakterlerle tamamen Tokyo’da geçen bir yarış filmi; The Fast and the Furious: Tokyo Drift… 2006 Yılında çıkmış olmasına rağmen hikayenin tamamlanması açısından bu film hikaye zinciri görevini üstleniyor. Eğer doğru sıralamayla izlerseniz,  hikayeden tamamen kopuk görünen filmin ne kadar büyük bir tamamlayıcı olduğunu göreceksinizdir.

#9: Furious 7 — Hızlı ve Öfkeli 7 – 2015

Owen Shaw’ı hastaneye göndermeyi başaran ekibin başı bu filmde belanın kardeşiyle derde giriyor. Shaw’un kardeşi Deckard intikamını almak için gün yüzüne çıkıyor. Bu arada ekibin FBI’ın da peşinde olduğu Tanrı’nın Gözü (God’s Eye) teknolojisini ve teknolojinin mucidi Ramsey’i ele geçirmesi gerekiyor.

#10: The Fate Of The Furious — Hızlı ve Öfkeli 8 — 2017

Brian ve Mia emekliye ayrılmış olsalar da dertler çilekeş Dom’un peşini bırakmıyor. 2017 Yılında sıcak sıcak izlediğimiz filmde Dom esrarengiz şekilde kendi ekibini terk edip, kötü adamlara hizmet etmeye başlıyor. Film de bu gizimin çözülmesi üzerine şekilleniyor.

Umuyorum ki, yıllar sonra güncelleme şansını yakaladığım bu liste Hızlı ve Öfkelinin film sırasını arayan arkadaşlara fazlasıyla yardım edecektir.

Bu içerik ilk defa 14 şubat 2014’te yayınlanmış ve 13 Temmuz 2017’de güncellenmiştir.

13 Yorum “Hızlı ve Öfkeli Film Serisinin Sırası

 1. Ali yıldız Yanıtla

  Sıralama yanlış
  Doğrusu
  The Fast and The Furious
  2 Fast 2 Furious
  Fast and Furious Tokyo Drift
  Fast and Furious 4
  Fast and Furious 5
  Sonra 6 ve 7 iste

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Sıralama aslında yanlış değil. Filmlerin çıkışı ile senaryo gidişinde bazı farklılıklar var o nedenle ben kendimce en ideal sıralamayı yazdım. Daha sonradan çıkan bir film aslında hikaye olarak daha geride kalan bir konuyu da işleyebiliyor. Yorumunuz için teşekkürler.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Merhaba Melike muhtemelen yapımların çıkış yılları nedeniyle kafan karışmış olacak diye tahmin ediyorum. Seri ne yazık ki tam kronolojik sırayla gitmiyor. Yaptığım sıralama hikaye örgüsünün bozulmaması için tercih edilmesi gereken sıralamadır.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Ben listeyi hazırlarken henüz 6. film yoktu bile 🙂 Uzun süredir listeyi güncellemek istiyordum. Sizin yorumunuz son ateş oldu, çok teşekkürler.

 2. Emre Yanıtla

  Kesinlikle yanlış 🙂 sıralama da Rio soygunundan sonra tokyo drift gelmiş size göre ama öyle değil çünkü Rio soygunundan sonra 6 geliyor 6 da özgür olduktan sonra Tokyoya dönüyor ve orada jason staham öldürüyor onu 🙂

 3. mert Yanıtla

  Siralaman yanlış 6 nin devamı tokyo yarışıdir . 6 da han gisselle tokyoya gitmek istiyordu ki gissel öldükten sonra gitti ve 3 te öldü olarak gösterildi . 7 nin hemen başında hanin ölüm sahnesi de var 7

 4. Hüseyin Yanıtla

  abi çok tesekkurler diger sitelerdede arastırdım ama neden bu sıralamayla (1,2,4,5,6,3,7,8) izlememiz gerektiğini anlamadım. sen buraya yazınca konusuyla beraber anlatınca anladım çok teşekkürler bu şekilde izledim çok da keyif aldım :):):):)

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Yorumun için teşekkürler Hüseyin. Hikaye örgüsünü doğru tutturunca Hızlı ve Öfkeli Serisi kesinlikle daha izlenesi bir yapım haline geliyor 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;