iOSmacOSUygulamalar

Mac ve iOS için En iyi Mail Uygulaması: Spark

Apple, Mac ve iOS kullanıcılarına e çızgı mail istemcisi olarak Apple Mail (Mail App) adında ücretsiz bir mail programı sunuyor. Gerek minimalist tasarımı, gerek efendi tavırlarıyla olsun, Apple Mail, söze yola gelen halden anlayan bir mail uygulaması. Mac ve iOS için en iyi mail uygulaması olarak tanımladığım Spark ile tanıştığım güne kadar, Apple Mail’in nimetlerinden bolca faydalanmıştım. Apple Mail ile karşılıklı güven üzerine inşa edilen birlikteliğimiz, mail servisimi Yandex’e taşımamla birlikte yerle yeksan oldu. Apple Mail nedensiz yere cibilliyetsiz tavırlar sergilemeye başladı.

Elem dolu olaylar dizisi birkaç ay kadar önce baş gösterdi. Yağmurlu ve sisli bir İstanbul akşamında, mail güvenliğini arttırmak için altyapı sağlayıcısını Yandex Mail’e taşıdım. Yandex Mail’i kullanmaya başlamamla birlikte macOS’in Apple Mail uygulamasında ilginç sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, bir müşterim bana mail attığında ona yanıt verince Mail uygulaması çöküyor, kendini kapatıyor ve hata raporu oluşturmak suretiyle bana trip atıyordu… Birkaç haftaya triplerin şiddeti de arttı. Bazen yazdığım maili gönderiyor, bazen yazı tura atarak keyfe keder hareket ediyordu. Birkaç defa üst üste mail konusunda beşbenzemez sıkıntılar yaşamamla, yeni bir mail istemcisine geçmemin sünnetten çıkıp farza ulaştığına karar kıldım.

Spark Mail nedir?

Spark Mail, macOS ve iOS işletim sistemi kullanan; Mac, MacBook, iPhone ve iPad cihazlarda kullanabileceğiniz, güçlü bir Mail uygulamasıdır. Maillerinizi hızlı ve akıllıca yönetmenize yardımcı olan Spark’ı kullanarak e-posta kutunuzla randevulaşmanızı kısa kesebilir, sevdiklerinize, işinize ve gündelik hayatınıza fazladan zaman ayırabilirsiniz.

spark mail macbook, iPhone, Apple Watch ve iPad

2016 yılında Apple tarafından en iyi uygulama ödülüne layık görülen Spark, “The Future of Email / Maillerin Geleceği” adıyla lanse ediliyor. Başarılı özellikleri ve son birkaç haftadır mail kutumda yarattığı farklardan yola çıkarak, Spark’a en az benim kadar kanınızın ısınacağına eminim.

Girizgahı fazla uzatmadan Spark neden Mac ve iOS için en iyi mail uygulaması ve onu güçlü kılan özellikleri neler bir bakalım…

Smart Inbox (Akıllı bıdık posta kutusu)

Smart Inbox, Apple Mail uygulamasında daha önce karşılaşmadığımız özelliklerden biri. Spark, Smart Inbox (akıllı posta kutusu) sayesinde, maillerinizi otomatik olarak çeşitli etiketlerle kategorilendiriyor. Örneğin, Apple’ın bana gönderdiği bir ürün tanıtım bültenini veya Gittigidiyor’un fırsat mailini “Newsletter” etiketi altında topluyor. Aynı şekilde Sahibinden.com’dan bir ürün için bana mesaj atıldığında bu postanın bir bildiri postasını olduğunu algılayıp, gelen postayı “Notifications” yani, bildirimler etiketi altında gösteriyor.

Smart Inbox özelliğiyle, hangi mailleriniz önemli hangileri değil otomatik olarak ayrıştırılmış oluyor. Müşterilerimden ve kontaktlarımdaki kişilerden gelen mailler de otomatik olarak postanın en üstüne “Personal” etiketiyle toplanıyor. Böylece en önemli mailler en üstte, daha önemsiz mailler ise alt kısımda toplanıyor.

Smart Inbox, Spark mail uygulamasının bana kalırsa en önemli özelliği. Smart Inbox sayesinde gereksiz mailler için zaman harcamak zorunda kalmıyor, maillerimi kontrol ederken direkt en önemli maillerden işe başlayabiliyorum.

Gelişmiş mail arama, mail kutusunun altını üstüne getirme özelliği

Mailleriniz konusunda düzenli biriyseniz veya çok fazla mail almıyorsanız gelişmiş arama özelliği sizin için hava civa olabilir. Fakat arşivlenmiş binlerce postanızın olduğunu düşünürseniz güçlü arama özelliği bir anda hava civa olmaktan çıkıveriyor.

Spark’ın güçlü mail arama özelliği “Natural Language” olarak çalışıyor. Evet, Türkçe dil desteğinin olmaması şimdilik bir dezavantaj ancak İngilizce biliyorsanız; tıpkı doğal dili kullanır gibi; kimden gelen ve hangi özelliklere sahip bir mail aradığınızı birkaç kelimeyle Spark’a tarif edebiliyorsunuz. Spark’ın bu özelliğinden faydalanmak istiyorsanız birkaç İngilizce kelam bilmeniz şart. Ve bu bilginin “This is a door” seviyesinden öte olması gerekiyor.

Spark ile adam akıllı, efendi ve uslu mail bildirimleri…

Bildirimler sanılanın aksine çağımızın ilacı değil, zehirlerinden biri. Her gün onlarca ve hatta yüzlerce kez aldığımız bildirimler tarafından bölünüyoruz. Her bölündüğümüzde yaptığımız işi birkaç saniyeliğine bırakıp, odak noktamızın yer değiştirmesine neden oluyoruz. Bu nedendendir ki, Cal Newport’un Pürdikkat kitabını okuduğumdan beri bildirimlere karşı temkinli davranıyorum. Spark, günümüzün en sinsi bildirimleri olan mailleri bizim için zararsız kılıyor.

Spark’ı kullandığınızda hangi mailleri aldığınızda rahatsız edileceğinizi belirlemek sizin elinizde. Mesela ben, “Smart” filtresini kullanıyorum. Bu filtreyi kullandığımda iPhone’um ve MacBook’um zırt pırt galeyana gelip mail bildiriminde bulunmuyor. Yabancılardan gelen mailler veya otomatik mailleri sessize alıp, bunları posta kutunuzu açtığınızda görmenizi sağlıyor.

Gün sonunda zaten tüm mailler için bir aduket geçtiğimiz ve üst tarafta bahsettiğim Smart Inbox özelliğini düşünürsek, işlerin ne kadar kolaylaştığını tahmin edebilirsiniz.

Zamanlayarak mail göndermek

Freelancer çalışmanın laneti; olur olmadık zamanlarda işin başından kalkmanız ve muhtemelen bir daha geri dönmemenizdir. Geri döndüğünüzdeyse sıradan insanların mesai saatleri çoktan bitmiştir. Son bir umut bilgisayarınızın başına geçer, en azından fazlalık mailleri temizlemek istersiniz. Bu kez de “insancıl olmayan saatlerde e çıgzı mail göndermek” konusunda tereddütte kalırsınız.

Spark “Schedule Emails” veya “Mail zamanlama” özelliği sayesinde, benimle aynı dertten muzdarip arkadaşların yaralarını sarıyor. Gece 03.00’de mailler yanıtlama şansınız var ama alıcıların gelen kutusuna mesai başlangıcında mı ulaşsın istiyorsunuz? Hiç sorun değil. Spark ile istediğiniz saatte maillerin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca tam tersi sizin için de geçerli. Diyelim ki, bir posta geldi fakat bu postaya hafta sonu tatilinde olduğunuz için cevap yazmak istemiyorsunuz. Spark’ın mail hatırlatma özelliğini kullanarak, postanın size ne zaman anımsatılması istediğinizi belirleyebilirsiniz. Böylelikle önemli mailler hiçbir zaman gözden kaçmamış olur.

HTML e-mail imzası atama kolaylığı

Kullananlar bilir, Apple’ın kendi mail istemcisinde HTML formatında biçimlendirmiş bir e-posta imzası kullanmak bin dereden su getirmeye eş değer. Oysa Spark bu konuda oldukça mütevazi. HTML kaynak kodu olarak hazırladığınız imzayı hemen istediğiniz posta hesabı için aktarabiliyorsunuz. Apple Mail’de ciddi bir uğraş vererek edindiğiniz HTML imzalar Spark ile adeta çocuk oyuncağına dönüşüyor.

E-posta imzamı güncellemem gerektiğinde beni neden afakanlar bastığını şimdi daha iyi anlıyorum. Apple’ın kendi mail aplikasyonu farkında olmadan adamı çileden çıkarıyormuş…

Minimalist tasarımın şahı

Spark’ın mobil ve masaüstü uygulamalarının eli yüzü düzgün ve gayet minimalist. Kullanıcı deneyimini üzmüyor, aradığınızı aradığınız yerde bulmanıza yardımcı oluyor. Apple Mail’in tasarımını hep başarılı buluyordum, lakin Spark’ın tasarımıyla kıyaslandığında Apple Mail’in Spark’ın eline su dökemeyeceğin düşünüyorum. Üstelik kaydırma davranışlarını kişiselleştirme gibi bü seçenekleri var. Bu seçenekleri kullanarak kaydırma hareketlerinize Spark’ın nasıl yanıt vereceğini belirleyebiliyorsunuz.

Spark neden ücretsiz ve Spark nasıl para kazanıyor?

Spark gibi bir uygulamanın macOS ve iOS için ayrı ayrı iki profesyonel uygulaması olması, ancak bu uygulamaların ücretsiz olması gerçekten şaşırtıcı. Şu an için Spark’ın en güçlü rakiplerinden biri olan Airmail 3 var. Airmail 3 ile postalarınızı kontrol etmek için macOS ve iOS için ayrı ayrı uygulamalarını satın almanız -her ikisi neredeyse toplamda 100 TL- gerekiyor. Peki, Spark neden ücretsiz ve Spark nasıl para kazanıyor?

Spark Mail, Readdle adında 120+ çalışanı olan bir yazılım şirketi tarafından geliştiriliyor. Readdle’ın Spark’ın dışında gelir elde ettiği PDF Expert, Scanner Pro, Calendar 5, PDF Office, Printer Pro, PDF Converter ve Documents gibi daha birçok başarılı iOS uygulaması mevcut. Insanların bu soruyu soracaklarını bildiklerinden, Readdle kendi blogunda Spark neden ücretsiz sorusuna kendince bir yanıt vermiş.

Readdle’ın yanıtına göre kendileri Spark’ın Spark 2 adını verdikleri bir sürümü üzerinde çalışıyorlarmış. Spark 2 tamamlandığında bu sürümü sadece ticari kullanıcılar için ücretli olarak sunacak ve bu şekilde Spark’ı gelir elde eden bir mobil uygulama haline getireceklermiş. Spark 2’yi kişisel amaçla kullanan kullanıcılar ise yine hiçbir ücret ödemeden (isterlerse bağış yapabilecekler) Spark 2’yi kullanabileceklermiş.

En nihayetinde sizin ve benim gibi kişisel kullanıcılar Spark 2’yi de ücretsiz kullanmaya devam edebilecekler. Mashable, TNW, VentureBeat, Gizmodo, LifeHacker, Cult of Mac, The Verge, The Sweet Setup, igeneration, MacStories, iCulture, TechCrunch, 9to5mac gibi Spark Mail’in onlarca güvenilir basın destekçi olması da Spark’a duyulan güven oyunu arttırıyor.

Spark hakkında son sözler ve toparlama çabası

Spark, baştan aşağıya tüm özellikleri göz önüne alındığınızda ücretsiz sahip olabileceğiniz, Mac ve iOS için en iyi mail uygulaması bayrağını taşıyor. 3 haftalık kullanımım sonucunda en ufak bir terso yaşamadığımı tekrar belirteyim.

Şimdilik bana kalırsa tek eksiği Türkçe dil desteği. İngilizce aylar ve günleri biliyorsanız, dahası çatpat yazılımın derdini anlayacak kadar bilginiz varsa Türkçenin eksikliğini çekeceğinizi sanmıyorum. Ücretsiz olması, minimal tasarımı ve güçlü özellikleriyle Spark Mail, eli öpülesi mail gönderilesi bir e-posta istemcisi.

Spark’ı beğendiniz mi? O zaman, ödüllü ve en iyi uygulamalara yer verdiğim bu içeriği de mutlaka okumalısınız: 2020’nin En İyi Mac Uygulamaları: Ödüllü Uygulamaları 🏆

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

11 Yorum “Mac ve iOS için En iyi Mail Uygulaması: Spark

 1. Yusuf Yanıtla

  Yaklaşık 2 sene kullandım bu uygulamayı, ama maalesef benim Macbook Air’imde (Mid 2013) Apple’ın Mail uygulamasına göre yavaş çalışıyor. Bu yüzden 2 senenin ardından tekrar Mail’e geçiş yaptım. Mail’den çok daha şık ve kullanışlı özellikleri var ancak önce hızlı çalışması gerekiyor bu özelliklerden zevk alabilmek için.

 2. Muammer Yanıtla

  Kardeşim SPARK uygulamasında reminder nasıl yapılıyor bilgin var mı?
  iOS un kendi hatırlatılırsına senkronize oluyor mu?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   iOS’un kendi Reminder uygulamasını kullanıyorum ancak Spark ile senkronizasyonu var mı bakmadım çünkü mail ile anımsatıcı tarzı şeyleri senkronlamayı pek güvenli bulmuyorum. Biraz Spark’ın kendi sitesini arşınlamanızı veya teknik destek ekibine mail atmanızı önerebilirim.

 3. Can Yanıtla

  Ios işletim sistemi olan telefonumda kullanabileceğim basit ve kullanışlı bir mail uygulaması arıyordum, Spark gerçekten Ios’un kendi mail uygulamasından daha kullanışlı ve şık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 4. Kaan Özer Yanıtla

  Klasörlere toplu posta taşıma işlemi oldukça yavaş. Toplu dediğim, iki üç posta. Bu yorumu yazarken başlattığım 2 postayı hâlâ taşımaya çalışıyor örneğin.

 5. Ufuk Yanıtla

  yandex mail spark üzerinde garip hatalar veriyor. mail server’ları kurduktan sonra bir süre düzgün çalışıyor ancak sonra authenticate edemiyor. tekrar şifre girdiğimde bu mail sunucusu spark ile uyumlu değildir mesajı alıyorum. imap.yandex.com.tr ve smtp.yandex.com.tr kullanıyorum. sizin bir öneriniz olur mu?…

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Spark’da 1 tane Outlook 1 tane de sitemin Yandex Mail hesabı kullanıyorum. Sitemin maili için senin verdiğin giden ve gelen sunucularını kullanıyorum. Bazen ben de yetki sorunu yaşıyorum ancak tekrar şifremle giriş yaptığımda kaldığı yerden ve sorunsuz kullanmaya devam edebiliyorum. Ne desem bilemedim şimdi 🙄

 6. arda Yanıtla

  merhaba, ben de öneriniz üzerine spark kullanmaya başladım ve çok sevdim. mesela outlook mailleri oldukça geç düşüyor, yenilemem gerkiyor uygulamayı. bunları seçebileceğimiz veya yönetebileceğimiz ayarlar mevcut mudur? teşekkürler

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Arda, Spark’ta kullandığım bir Outlook’um var. Ancak hiç maillerin geç gelmesi gibi bir sorun yaşamadım. Tekrar kontrol ettiğimde de bahsettiğin ayarlamaları yapabileceğimiz bir seçenek alanının olmadığını fark ettim. Neden böyle yaptığını anlayamadım, sorununuz devam ederse Spark’a bir mail atmayı deneyebilirsiniz 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.