Okuduklarım

Kitap: Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Şöyle durup bi düşündüm de, en son bir kitabın dibini görmemin üzerinden neredeyse tam koca bir yıl geçmiş. Üniversiteye ilk başladığım zamanlar kitaplarla kafayı bozmuş, beynimi cılbır cılbır sulandırmıştım. Tabii kolay değil, okul ile evin arası git gel 100 km. Evden tıraş olup çıkıyorsun ama okula gittiğinde kirli sakalın olmuş oluyor 😀 Bir de İstanbul’daki gibi ulaşım hızı yok, minibüsler tıngırı mıngırı gidiyor. O minibüs dolu da olsa, boşta olsa o çile çekilecek!

E, öyle olunca insan haliyle açık unutulmuş musluk gibi boşa akıp giden zamanını görünce altına bir kova tutmak istiyor. Galiba işimin gücümün yerine oturması ve kendime yayıncılık alanında yer bulup, ooo tamam bana karada ölüm yok dememle birlikte kitap okuma alışkanlığımı da uzak sahalardaki kalelere şutladım. Gol oldu mu, olur mu bilmiyorum ama ben günde en az 10 sayfa kitap okumayınca gözüne uyku girmeyen bir adamdım.

Bu paragraftan da anlayacağınız üzere para gerçekten adamı bozma yeteneğine sahip. Beni bile bozmuş olm daha ne olsun? Harbiden ya para beni bozmuş mu acaba?

Uzun süren kitap perhizimi kız arkadaşımın aldığı bir kitapla tekrardan bozmuş oldum. Laf aramızda kitabı gördüğüm anda çayırın ortasında şimşek yemiş tilki gibi kaçmak istedim. Abi, kitabın kapağına bir bakıyorum Allah’ım tatlışlıklar tatlışlıklar… Dedim bu kitap ya bir masal kitabı yada böyle popüler kültür tarzında saçma sapan bir şey 😀 Bir de ben bu kıza bu kitabı birlikte okuruz demiştim ama Allah benim belamı versin çünkü bunu ben istemiştim.

Kitabın ilk bir iki sayfasını okuduktan sonra neyse ki tüm fikrim değişti ve ön yargılarımın tümüyle geçersiz olduğu kanıtlanmış oldu. Hatta bakın şöyle söyleyebilirim; Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabı, Montaigne‘in denemelerinden sonra en çok beğendiğim ve kesinlikle başucu kaynağı sınıfına koyabileceğim kitaplardan biri olabilir.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Kitabın kapağından da görebileceğiniz üzere bu kitap iletişim, başarı ve hayat üzerine sloganıyla yola çıkmış bir kişisel gelişim kitabı. Tabii, şimdi kişisel gelişim dedim diye hemen aklınıza hiçbir işe yaramayan ve “Ulan ya, ben bu kitaba bir de para vermiştim değil mi?” diyerek isyan bayrağını çektiğimiz kitapları getirmeyin. Çünkü kendisi düşünce ve motive edici hikayeler fışkıran bir kitap.

Ben kitabın bir kişisel gelişim kitabı olduğunu görünce “İyi de bu kitabın adı neden eşekten tepik yemiş gibi” diye düşünmüştüm ki onunda oldukça güzel bir hikayesi varmış. Şerif Bey’in arkadaşı çeviri sınıfında büyük bir hata yapmış ve ortaya bu kitabın adı çıkmış. Arkadaşın aslında çevirmesi gerektiği doğru cümleyse “Fil dünyada hortuma sahip tek hayvandır” olacakmış 😀

Kitap öyle çok çok edebi bir bütünlük taşımıyor ama zaten ben de edebi bütünlük arayan biri değilim. İçerisindeki popüler hikayeler ve iyimser düşünceler insana pozitif bir aydınlanma veriyor. Zaten vermiyor dersem şimdi çarpılırım ağzımla neticem yer değiştirir o kadar güzel bir kitap yani.

Tüm kitap birer ikişer sayfalık bölümler halinde ilerliyor. Bu bölümlerin hepsi “xxx Üzerine” şeklinde isimlendirilmiş. Konular kitabın kapağında yazdığı gibi hayat ve iletişim üzerine şekillendirilmiş. Ha tabii bir de her konu bittiğinde konunun aslına vurgu yapmaya yönelik gerçekten yıllar sonra bile hatırlayacağınızı düşündüğüm güzel güzel hikayalere yer verilmiş.

Kitabın arkasındaki, “Kitabı beğenmezseniz paranız iade yazısı da nedense benim baya bir dikkatimi çekti ancak böyle bir kitabı tamamen okuduktan sonra beğenmeyecek birilerinin olması çok nadir olacaktır herhalde diye düşünüyor ve Ahmet Şerif İzgören‘e buradan sevgi dolu selamlarımı gönderiyorum.

Bir Yorum Yapılmış “Kitap: Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

  1. Amine Yanıtla

    Hayatımda tanıdığım en enerjisi yüksek öğretmendi kendileri. 10. sınıf daha ilk dönem hoca girdi içeri -adını hatırlayamadığım için üzgünüm hala ama- adını söyledi ve daha sonra bahsettiği ilk şey bu kitap oldu ‘okuyun ve okutun. bu kitap benim başucu kitabımdır ve eminim sizinki de olacaktır.’ dedi. Tabi ben üniversitede okudum ama daha önce okumadığım için pişman olmadım. Çünkü okuduğum zaman aslında bu kitaba ihtiyaç duyduğum zamandı. Vesselam okuyun okutun efenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!