Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur? - Burak Göç

instagram kisisel-blog acma
Baya PopülerİnternetNasıl Yapılır

Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

İnternet dünyasına bloglarla birlikte yayılan kişisel blog kavramı artık sadece internet siteleriyle sınırlı değil. Eskiden kişisel bir blog için kodlama bilmeniz, en azından CMS sistemlerinden az biraz çakıp kendi internet sitenizi tasarlamanız gerekiyordu. Sosyal medya düzeniyle birlikte insanlar yerleşik internet hayatına geçiş yapınca kişisel blog dediğimiz kavram evrimleşmeye başladı.

Bu tarz işlerle uğraşmak istemeyen ve yeterli donanıma sahip olamayan vatandaşlar (ki bunlar yalnız Türkiye kullanıcıları değil) kendi kişisel bloglarını oluşturabilecekleri farklı ve fantastik yöntemler keşfettiler. Instagram kişisel blog, Tumblr kişisel blog vs. derken aslında bir internet sitesi ve bir blogun dışında insanların kendilerine ait çalışmaları paylaşabileceği mecralar oluşturmuş oldu. YouTube ile Vlog olayı da patlayıp gidince, insanlar “Neden Instagram’dan kişisel blog olmasın ki?” dedi.

Siz de bu son dönem trendlerinden birinin peşine takıldıysanız ve Instagram’da kişisel blog açmak ya da profilinize nasıl “Tanınmış Kişi” ibaresini ekleyebileceğini düşünüyorsanız, aradığınız rehber hemen burada aşağıda bir yerlerde!

Instagram’da Kişisel Blog Açmak ve Profile Kişisel Blog Yazmak

Instagram profilini kişisel bloga dönüştürmek veya Instagram üzerinde bir kişisel blog profili oluşturmak için önce bilmemiz gereken bir kaç şey var.

 • Instagram profilinizi kişisel bloga dönüştürebilmeniz için hesabınız herkese açık olmalıdır. Eğer profiliniz gizli ise Instagram’ın Ayarlar menüsünden Gizli Hesap seçeneğini devre dışı bırakın.
 • Kişisel blog veya tanınmış profil yapabilmemiz için bize Instagram hesabımıza bağlamak için bir Facebook sayfası lazım olacak. Yani, elinizin altında mümkünse Facebook sayfası oluşturabileceğimiz bir profil bulunsun. Hatta bu profil spamdan uzak olursa daha sağlıklı olur.

İşlem için gerekli ipuçlarını topladıysanız şimdi açmak istediğiniz kişisel blog veya tanınmış kişi profili için Facebook üzerinden bir sayfa oluşturun. Sayfanızı oluşturduktan sonra;

 1. Sayfanızın sol tarafındaki Hakkında‘ya tıklayın
 2. Genel altında, Kategori‘nin yanındaki Düzenle‘ye tıklayın
 3. “Kişisel blog” etiketini ekleyin.

Facebook sayfamız hazır! Şimdi, kişisel blog haline getirmek istediğimiz Instagram profilimize uygulama üzerinden giriş yapalım. Hesabımızı Ayarlar menüsünden işletme hesabına geçirelim. İşletme hesabına geçiş yaparken Instagram sizden bir Facebook sayfası soracak. Bu adımda Facebook üzerinde kişisel blog kategorisinde oluşturduğumuz sayfayı seçeceğiz.

Eşleştirme işlemini tamamladıktan sonra, birkaç dakika içinde Instagram profilimizde “Kişisel Blog” ibaresi görünmeye başlayacaktır.

Instagram’da Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

Aslında takip etmeniz gereken adımlar yukardaki adımlarla neredeyse birebir aynı. Tek fark, Facebook sayfanızın kategorisini düzenlerken bu kez etiket olarak “Kişisel Blog” etiketi yerine “Tanınmış Kişi” etiketini gireceğiz. İşlemi tamamladıktan sonra birkaç dakika içinde profilimizde tanınmış kişi ibaresi yer almaya başlayacaktır.

Takıldığınız veya halletmekte güçlük çektiğiniz bir şey mi oldu? Hemen aşağıdan yorum yaparak size yardımcı olmamı sağlayabilirsiniz 🙂

57 Yorum “Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

 1. Zehra Yanıtla

  Merhaba benim merak ettiğim birşey var. Ben instagramımı kişisel blog yapıp facebook hesabına baladığımda ve bir facebook sayfası açtığı da benim instagramdaki gönderilerim facebookta da görünecek mi, veya facebook ve instagram benim kontrolüm olmadan erişim ve paylaşım yapabilecek mi? Cevap verirseniz çok sevinirim.. iyi günler

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Merhaba Zehra, hayır Instagram’daki gönderilerin bağladığın Facebook sayfasında görüntülenmeyecek. İkinci sorunu ne yazık ki tam olarak anlayamadım. Biraz daha detaylı açıklarsan ona da yanıt vermeye çalışırım 🙂

 2. gülendam Yanıtla

  Merhaba instagramda kişisel blog yapınca profilime kimlerin baktığını fotoğraflarıma bakıp bakmadıklarını görebilir miyim?

 3. Sanat Yanıtla

  Merhaba. Merak ettiğim şey, bazen profili gizli olan kişisel bloglarda var. Bunlar nasıl gizli yapılıyor bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bugüne kadar hiç profili gizli ve bu şekilde bir profil görmedim. Zaten olması da olanaksız çünkü işletme hesabı olmadan kişisel blog yapamazsınız. İşletme hesabı olduğunda ise zaten profilinizi gizli yapamazsınız. Eğer bu tarz bir profile bir daha denk gelirseniz URL’sini benimle paylaşın, benim de bi’ inceleme fırsatım olsun. Bakalım neymiş ne değilmiş.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Bunun onunla bir alakası yok açıkçası. Genelde markalar yüksek etkileşim ve takipçi kitlesine sahip kişilere reklam amacıyla ulaşırlar. Instagram hesabınız kişisel blog kategorisinde olsun veya olmasın bu şartlar sağlandığında markalar sizinle irtibata geçmeye başlayacaklardır.

 4. Thekavlii Yanıtla

  Merhaba Telefondan face sayfası açtım ama sonrasını yapamıyorum hakkında ya girdikten sonrası burada olan gibi değil yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Artık buna sanırım gerek kalmadı, Facebook sayfanızı oluşturduktan sonra Instagram hesabınıza girip ayarlar menüsünden “İşletme Profiline Geç” butonuna basın. Birkaç adım ileri dedikten sonra “Facebook sayfanızı seçin” bölümü gelecek. Sayfanızı seçip devam edin ve ardından “Profili düzenle” bölümüne geçip “Kategori” bölümünden yazının ne şekilde görünmesini istiyorsanız o şekilde seçim yapın.

   1. Sarah Yanıtla

    Instagram da bazi kisilerde kisisel blog bazilarinda ise blogger yaziyor, aralarında bi fark var mı ve blogger hesabına çevirmek nasıl olur?

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Aralarında bir fark yok. Facebook hesabınızı kişisel blog olarak lanse ederseniz kişisel blog, Blog Yazarı olarak ayarlarsanız Blog yazarı şeklinde görünür. Ayrıca Instagram hesabınıza bir Facebook sayfası bağladıktan sonra Instagram uygulaması üzerinden kategori ayarınızı düzenleyebilirsiniz.

 5. Mine Yanıtla

  Merhaba , Facebook profilime ek olarak açtığım hobi sayfam google ve Facebook arama motorunda çıkmıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Sosyal medya sayfalarının arama motorlarında önceliği yoktur ve bu sistemler kendi algoritmalarına göre hareket ederler. İnternet siteleri söz konusu olduğunda SEO ile sayfaların arama motorlarında görünürlüğünü arttırabiliriz fakat bir Facebook sayfası için bu geçerli değildir. Küçük bütçelerle reklam vererek sayfanızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 6. Merve Yanıtla

  Facebook sayfasını kendi ismimle soyismimle açmak zorunda mıyım, çünki beni takip etmesini istemedigim insanlar var ve her hesap açtığımda hackliyolar ben bir takma isimle ilgi alanımla ilgili kendime taktiğim bir lakap ile facebook sayfası açsam olur mu ?

 7. Nur Yanıtla

  Merhaba, ben normalde Facebook kullanıcısı değildim fakat işletme hesabına geçmek için bir Facebook hesabı açtım. Fakat o hesabı da hiçbir şekilde kullanmadığım için (ismim dışında hiçbir şey yoktu) kapatmışlar. Şimdi tekrar kişisel hesaba geçmek istiyorum fakat Facebookumu kapattıkları için geçemiyorum. Hiçbir yolu yok mu?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Yeni bir Facebook hesabı açıp açtığınız Facebook hesabını şu an kullandığınız Instagram hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz diye biliyorum. Herhangi bir değişiklik yaptılarsa bilemeyeceğim ama denemekte fayda var.

 8. Ipek Yanıtla

  Merhabalar burak bey dün insta ayarlarima bakarken yanlışlıkla kişisel blog a geçtim 1000e aşkın takip isteğim vardı hepsi takibe geçti ama takipci sayimda bu değişiklik yok ve en önemlisi burdan nasıl tekrar kişisel olurum lütfen yardım edinizz

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Sistemle alakalı bir sıkıntı yaşanmış anladığım kadarıyla. Daha önce buna benzer bir şey başıma gelmediği için nasıl bir çözüm yolu takip edilmesi hakkında fikrim yok maalesef 🙁

 9. Senem Akay Yanıtla

  Merhaba
  Instagram da Kişisel Blog açmış birinin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını nasıl anlayabilirim, örneğin ünlü biri adına bir kişisel blog var fakat pek inandırıcı gelmiyor ayrıca Facebook ile bağlantısını görebiliyor muyum nasıl emin olabilirim.şimdiden teşekkürler.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bağlantıyı doğrudan göremediğimiz için hangi Facebook sayfasıyla bağlantılı olduğunu görmemiz mümkün olmuyor. Sayfanın gerçekten o ünlüye ait olup olmadığını doğrulamak için paylaşılanlar ve etkileşim oranından yola çıkmak sağlıklı sonuçlar verebilir. Örneğin telefonla çekildiği belli olan ve internette bulamadığınız bir fotoğrafı paylaşmış olması, o kişinin gerçek kişi olabilmesi ihtimalini arttırır. Instagram üzerindeki fotoğrafları indirip, Google Görseller ile tarayarak, bu fotoğrafların internet yoluyla toplanarak servis edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.

 10. şikayet Yanıtla

  İnstagramda kullandığımız oyları kişisel blog sahipleri görebiliyor mu? kim hangi cevabı vermiş diye?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Evet döndürebilirsiniz. Profilinizi ziyaret edip, ayarlar menüsünden “Kişisel hesaba geri dön” butonuna tıklayarak sıradan hesaba geri dönüş yapabilirsiniz.

 11. arinna Yanıtla

  Merhaba Burak Bey,
  Stil Danışmanı olarak çalışıyorum, şirketin internet sitesi, insta, face hepsi var ve her biri bir kişi/kişiler tarafından yönetiliyor.sormak istediğim, site içinde başlı başına ayrı bir başlıkla Blog oluşturabiliyor muyum. teşekkür ederim

 12. Gül Yanıtla

  Merhaba burak bey bende kişisel sayfa acamak için instagramda ugrastım ve facebookta sayfa acıldı ama ben bu sayfayı kapatamıyorum bu arada kişisel blog acmaktan vazgectim sayfayı nasıl kaldırabilirim

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Onları kaldıramıyoruz çünkü; işletmeler kullanıcıların kendilerine kolayca ulaşabilmelerini istiyor. Zaten Instagram’da işletme hesabının en büyük avantajlarından biri bu. Eğer kullanmak istemiyorsanız ayarlardan e-posta ve telefonu boş bırakabilirsiniz.

 13. Araf Yanıtla

  Kişisel blok sahibini engellemissek ondan sonra engeli kaldırıp hikayesine bakıp tekrar engellersek bizim baktıgımızı görürmü?

 14. esma Yanıtla

  kişisel blog a geçince bi para da ödeniyo mu mesala ben blog yazarlığına geçtim bi para ödemem gerekir mi

 15. Naime Yanıtla

  Merhaba,kişisel Blog oluşturdum 30$ ödeme karşıma çıkıyor acaba bu ne ile ilgili ve ben bu ücreti ödeyecek miyim veya faturaya yansıt mı

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Hayır, siz muhtemelen herhangi bir gönderinizi öne çıkarmaya (reklam vermeye) çalışıyorsunuz. Yoksa kişisel blog oluşturduğunuz için ödeme yapmanız gerekmiyor.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Doğrudan Facebook sayfasının kategorisi Instagram’a çekilebiliyor. Detaylarına hakim değilim ve daha önce hiç yapmadım fakat bu şekilde yapılabileceğini düşünüyorum.

 16. Duygu Yanıtla

  Merhaba Burak Bey.
  Benim facebook hesabım yoktu. İnstagram hesabımı kişisel blog yapmak için açtım. Fakat facebook’u kendi adıma açmadığım için numaramı da vermek istemiyorum. Başka bir şekilde onaylayamıyor muyuz acaba?

 17. Nuri Özkan Yanıtla

  Kişisel blog alanında bende kendimce bir blog yazıyorum. Yukarda belirttiğiniz gibi artık kişisel blog kavramı sadece internet sitelerine kalmadı. İnstagram vs gibi platformlar da görselli kişisel blog olarak da adlandırlabilir. Nuri özkan kişisel blog olarak ben ama zor olan web sitesi olanı seçtim. İnstagramda büyümek kolay fakat webde büyümek sizinde şu an kullandığınız web sitesi gibi zor diye kıyas ediyorum. Ama başarı her ikisinde de kaçınılmaz. Değerli bilgileriniz için saolun

 18. Oksan Yanıtla

  Benim bir blogum var insan kaynaklari uzerine…nonameik.blogpsot.com
  Kendi sahsi insatgram hesabimda yazilarimi paylasiyrum tanitim.amacli fakat insatgram da foto altina direk url kopyalamiyorum…foto altina yazdigim adrese direk tiklanarak girilemiyor.bi formulu var mi

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bu siz değil, Instagram ile alakalı. Instagram açıklama kısmına link yerleştirmeye izin vermiyor. Profilinizden internet sitesi kısmına link verip, fotoğraf açıklamasına “link profilde” veya “link bio’da” gibi bir açıklama yapabilirsiniz. Eğer 10 binden fazla takipçiniz varsa hikayelere link ekleyebilirsiniz. Bunların dışında Instagram’da link eklemek ne yazık ki mümkün değil.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇