En Popüler İçeriklerSosyal Ağlar

Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

👆 Bu sayfadaki içeriği daha kapsamlı hale getirerek YouTube kanalımda paylaştım. En çok sorulan sorular ve cevaplarıyla birlikte tüm adımları videodan öğrenebilirsiniz.

Videoyu beğenmeyi ve tüm ipuçlarını yakalamak için kanalıma abone olmayı unutmayın! 😊 ❤️

Kedi, köpek ve lezzetli kokoreç fotoğraflarıyla başlayan Instagram maceramızda epey yol katettik. Artık 1 milyar kullanıcı, her alandan ve günde 100 milyondan fazla içerik paylaşıyor.

Siz de içerik üreticisi olarak; Instagram’ı profesyonel hesapla kullanmak istiyorsanız, birkaç dakika ayırarak profilinizi Instagram kişisel bloguna dönüştürebilirsiniz! Üstelik hala kokoreç fotoğrafı paylaşmanızı engelleyen bir kısıtlama da yok 🥳

Instagram’da Kişisel Blog Açmak ve Profile Kişisel Blog Yazmak

Peki; elini sallayan, ipini koparan veya koparmayan herkes Instagram hesabını profesyonel hesaba dönüştürebilir mi?

Evet! İsteyen herkes Instagram profilini kişisel bloga dönüştürebilir veya Instagram’da kişisel blog profili oluşturmak için yeni bir hesap açabilir.

Bilmeniz gereken tek kısıtlama Instagram profilinizi kişisel bloga dönüştürebilmeniz için hesabınızın herkese açık olması gerekliliği.

Profilinizi Herkese Açık Hale Getirmek için:

Instagram hesabınızın Ayarlar menüsüne girin. Gizlilik menüsüne tıkladıktan sonra, Bağlantılar sekmesinin altında yer alan ”Hesap Gizliliği” bölümünden, Gizli Hesap özelliğini kapatın. Bu ayarı değiştirdiğinizde paylaşımlarınızın herkese açık olacağını ve size takip isteği gönderen herkesin kabul edileceğini unutmayın.

Instagram hesabınızı kişisel blog veya bir tanınmış kişi hesabına dönüştürmek için gerekli her şeyi öğrendiğinize göre artık hazırsınız:

 1. Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşedeki ikona tıklayın ve Ayarlar menüsüne ulaşın.
 2. Ayarlar menüsünden “Hesap” bölümüne giriş yapın ve sayfanın en altında yer alan “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” linkine tıklayın.
 3. Bu bölümde, sizden en uygun seçimi yapmanız istenecektir. Eğer kendi kişisel markanız için Instagram hesabınızı kişisel blog veya tanınmış kişi profiline dönüştürmek istiyorsanız “İçerik Üretici” hesabı uygun olacaktır. Bir işletme veya marka için Instagram hesabınızı yapılandırıyorsanız “İşletme Hesabı”nı seçerek ilerleyebilirsiniz.

  İçerik Üretici ve İşletme Hesaplarının Farkı Nedir?
  İçerik Üretici Hesapları, kişisel amaçlarla profilini yapılandıran kullanıcılar için bazı gelişmiş özelliklere sahiptir. İşletme hesaplarında ise takipçiler hakkında daha fazla istatistik verisi edinmeye yardımcı olan araçların yanı sıra, reklam oluşturma ve takipçilerin hesapla kolayca iletişime geçebileceği bazı özellikler sunulur. İkisinin birbiri karşısında bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan; Instagram’daki varlığınızın ne olacağını düşünmek ve profilinizi bu doğrultuda yapılandırmaktır. Merak etmeyin, isterseniz daha sonra hesabınızın tipini yeniden değiştirebilirsiniz.

 4. Bir sonraki adımda Instagram, hesabınızın hangi kategoride yer alacağını soracaktır. Seçim yapma konusunda tamamen özgürsünüz. Bu bölümde yapacağınız seçimin diğer insanlar tarafından profilinize girdiğinde görüneceğini de unutmayın. Profilinize Kişisel Blog ibaresini yerleştirmek istiyorsanız, arama butonuna kişisel blog yazabilirsiniz. Eğer sizi daha net ifade eden farklı bir kategori varsa onu da seçmekte özgürsünüz.
 5. Seçiminizi yaptıktan sonra, hesabınızı bir Facebook profiliyle ilişkilendirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer aynı amaç için oluşturulmuş bir Facebook sayfanız varsa bu ekrandan seçim yapabilirsiniz. Profilinizi daha sonra bir Facebook sayfasıyla ilişkilendirmeyi düşünüyorsanız, “Geç” butonuna tıklayarak bu adımı atlayabilirsiniz.
 6. Sonraki adımda, takipçilerinizin sizinle kolayca irtibata geçebilmesi için iletişim bilgilerinizi doğrulamanız istenecek. Vereceğiniz iletişim bilgilerini bir sonraki adımdan veya daha sonra profil ayarlarınızdan değiştirebileceğinizi unutmayın. O nedenle doğru iletişim bilgilerinizi vermenizde bir sakınca yok. Hatta takipçilerinizin size ulaşmanızı istediğiniz özel iletişim bilgileriniz varsa onları kullanmaya özen gösterebilirsiniz.
 7. Şimdi, seçtiğimiz kategori etiketini profilimizde görünür olması için açık hale getiriyoruz. İletişim bilgilerimizin de profilimizde herkese açık olarak yer almasını istiyorsak “iletişim bilgilerini göster” seçeceğinin düğmesini açabiliriz.
 8. “Bitti” butonuna tıkladığımız anda artık Instagram hesabımızı profesyonel olarak kullanmaya hazırız demektir!

Instagram’da Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

Tanınmış Kişi, Kişisel Blog, Aşçı, Blog Yazarı veya diğer bir unvan seçimi için yukarıda yer verdiğim 4. adımına bakmanız yeterlidir. Eğer kişisel blogunuzu oluşturduktan sonra bu ibareyi Tanınmış Kişi veya farklı bir ibareyle değiştirmek istiyorsanız:

 • Instagram profilinizden Profili Düzenle’ye tıklayın.
 • Kategori’ye tıklayın, Tanınmış Kişi veya istediğiniz diğer unvanı seçin.

Hepsi bu kadar.

 Gitmeden Önce… 🏃‍♂️

Instagram kişisel blogunuzu yapılandırırken takıldığınız veya halletmekte güçlük çektiğiniz bir şey mi oldu? 🤔

Soru ve yorumlarını hemen aşağıdaki yorum kutusuyla bana ve okurlara iletebilirsin. 👇✍️

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

155 Yorum “Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur?

 1. Zehra Yanıtla

  Merhaba benim merak ettiğim birşey var. Ben instagramımı kişisel blog yapıp facebook hesabına baladığımda ve bir facebook sayfası açtığı da benim instagramdaki gönderilerim facebookta da görünecek mi, veya facebook ve instagram benim kontrolüm olmadan erişim ve paylaşım yapabilecek mi? Cevap verirseniz çok sevinirim.. iyi günler

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba Zehra, hayır Instagram’daki gönderilerin bağladığın Facebook sayfasında görüntülenmeyecek. İkinci sorunu ne yazık ki tam olarak anlayamadım. Biraz daha detaylı açıklarsan ona da yanıt vermeye çalışırım 🙂

   1. Kişi Yanıtla

    Merhaba ben işletme hesabındayım ama profilime kaç kişi girdini soylüyor ama kimler olduğunu göremiyorum sizce kimler olduğunu görmek mümkün mü?

 2. gülendam Yanıtla

  Merhaba instagramda kişisel blog yapınca profilime kimlerin baktığını fotoğraflarıma bakıp bakmadıklarını görebilir miyim?

  1. Canan Yanıtla

   Merhaba bunu sade bilgisayardan mı yapabiliyoruz telefondan denedim olmuyor çünkü yada ben mi yapamadım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

    Merhaba, bu ibareler profilinizi kaç farklı kişinin ziyaret ettiği ve kaçının beğenme/yorum yapma veya izleme gibi aksiyonlarla “etkileşime” girdiğini gösterir.

    1. melisa Yanıtla

     Merhaba ben telefondan da laptoptan da denedim kişisel blog yapamadım kategori diye bi bağlantı çıkmıyor tanınmış kişi oluyor sayfam fakat ben kişisel blog yapmak istiyorum anlatılan adımları uygulamaya çalıştım ama hakkında ve kategori gibi bişey yok yardımcı olursanız çok sevinirim

     1. Burak Göç (Mekanın Sahibi)

      Merhaba Melisa, Instagram hesabından Profilini Düzenle bölümüne girdiğinde kategori seçeneğini görmen gerekiyor. Eğer göremiyorsan, o sayfanın ekran görüntüsünü alıp Instagram’daki @brkgc profilime mesaj olarak iletirsen bi’ göz atabilirim.

    2. Elif Yanıtla

     Merhaba,dediğiniz şekilde aynı seyleri uyguladık ama bi yerde sorun olusuyor işletme hesabına gecmiyor acaba neyi yanlış yapıyoruz dur. İşletme hesabına bastığımız da sayfa yüklenmiyor diyor.

     1. Burak Göç (Mekanın Sahibi)

      Belki Instagram’ın bakım aşamasına denk gelmiş olabilirsiniz. Daha sonra tekrar denediğinizde aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin. Eğer yine sorun varsa yardımcı olmaya çalışırım.

 3. Sanat Yanıtla

  Merhaba. Merak ettiğim şey, bazen profili gizli olan kişisel bloglarda var. Bunlar nasıl gizli yapılıyor bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bugüne kadar hiç profili gizli ve bu şekilde bir profil görmedim. Zaten olması da olanaksız çünkü işletme hesabı olmadan kişisel blog yapamazsınız. İşletme hesabı olduğunda ise zaten profilinizi gizli yapamazsınız. Eğer bu tarz bir profile bir daha denk gelirseniz URL’sini benimle paylaşın, benim de bi’ inceleme fırsatım olsun. Bakalım neymiş ne değilmiş.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Bunun onunla bir alakası yok açıkçası. Genelde markalar yüksek etkileşim ve takipçi kitlesine sahip kişilere reklam amacıyla ulaşırlar. Instagram hesabınız kişisel blog kategorisinde olsun veya olmasın bu şartlar sağlandığında markalar sizinle irtibata geçmeye başlayacaklardır.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Hayır. Instagram hesabınızdaki herhangi bir gönderiyi öne çıkartmak (reklam vermek) istemediğiniz sürece bu işlem için sizden ücret talep edilmeyecek.

 4. Thekavlii Yanıtla

  Merhaba Telefondan face sayfası açtım ama sonrasını yapamıyorum hakkında ya girdikten sonrası burada olan gibi değil yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Artık buna sanırım gerek kalmadı, Facebook sayfanızı oluşturduktan sonra Instagram hesabınıza girip ayarlar menüsünden “İşletme Profiline Geç” butonuna basın. Birkaç adım ileri dedikten sonra “Facebook sayfanızı seçin” bölümü gelecek. Sayfanızı seçip devam edin ve ardından “Profili düzenle” bölümüne geçip “Kategori” bölümünden yazının ne şekilde görünmesini istiyorsanız o şekilde seçim yapın.

   1. Sarah Yanıtla

    Instagram da bazi kisilerde kisisel blog bazilarinda ise blogger yaziyor, aralarında bi fark var mı ve blogger hesabına çevirmek nasıl olur?

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Aralarında bir fark yok. Facebook hesabınızı kişisel blog olarak lanse ederseniz kişisel blog, Blog Yazarı olarak ayarlarsanız Blog yazarı şeklinde görünür. Ayrıca Instagram hesabınıza bir Facebook sayfası bağladıktan sonra Instagram uygulaması üzerinden kategori ayarınızı düzenleyebilirsiniz.

    2. Ege Efe Gültekin Yanıtla

     Merhaba Bu kişisel blog nedir kısaca özetleyebilirmisiniz ve ücretlimi ve bir gelir kazandırıyomu

     1. Burak Göç (Mekanın Sahibi)

      Merhaba, merak ettiğiniz sorulara yanıt verdiğim farklı bir blog yazım var. Şu blog yazımı okumanızı tavsiye ederim:

 5. Mine Yanıtla

  Merhaba , Facebook profilime ek olarak açtığım hobi sayfam google ve Facebook arama motorunda çıkmıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sosyal medya sayfalarının arama motorlarında önceliği yoktur ve bu sistemler kendi algoritmalarına göre hareket ederler. İnternet siteleri söz konusu olduğunda SEO ile sayfaların arama motorlarında görünürlüğünü arttırabiliriz fakat bir Facebook sayfası için bu geçerli değildir. Küçük bütçelerle reklam vererek sayfanızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 6. Merve Yanıtla

  Facebook sayfasını kendi ismimle soyismimle açmak zorunda mıyım, çünki beni takip etmesini istemedigim insanlar var ve her hesap açtığımda hackliyolar ben bir takma isimle ilgi alanımla ilgili kendime taktiğim bir lakap ile facebook sayfası açsam olur mu ?

 7. Nur Yanıtla

  Merhaba, ben normalde Facebook kullanıcısı değildim fakat işletme hesabına geçmek için bir Facebook hesabı açtım. Fakat o hesabı da hiçbir şekilde kullanmadığım için (ismim dışında hiçbir şey yoktu) kapatmışlar. Şimdi tekrar kişisel hesaba geçmek istiyorum fakat Facebookumu kapattıkları için geçemiyorum. Hiçbir yolu yok mu?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Yeni bir Facebook hesabı açıp açtığınız Facebook hesabını şu an kullandığınız Instagram hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz diye biliyorum. Herhangi bir değişiklik yaptılarsa bilemeyeceğim ama denemekte fayda var.

 8. Ipek Yanıtla

  Merhabalar burak bey dün insta ayarlarima bakarken yanlışlıkla kişisel blog a geçtim 1000e aşkın takip isteğim vardı hepsi takibe geçti ama takipci sayimda bu değişiklik yok ve en önemlisi burdan nasıl tekrar kişisel olurum lütfen yardım edinizz

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sistemle alakalı bir sıkıntı yaşanmış anladığım kadarıyla. Daha önce buna benzer bir şey başıma gelmediği için nasıl bir çözüm yolu takip edilmesi hakkında fikrim yok maalesef 🙁

 9. Senem Akay Yanıtla

  Merhaba
  Instagram da Kişisel Blog açmış birinin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını nasıl anlayabilirim, örneğin ünlü biri adına bir kişisel blog var fakat pek inandırıcı gelmiyor ayrıca Facebook ile bağlantısını görebiliyor muyum nasıl emin olabilirim.şimdiden teşekkürler.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bağlantıyı doğrudan göremediğimiz için hangi Facebook sayfasıyla bağlantılı olduğunu görmemiz mümkün olmuyor. Sayfanın gerçekten o ünlüye ait olup olmadığını doğrulamak için paylaşılanlar ve etkileşim oranından yola çıkmak sağlıklı sonuçlar verebilir. Örneğin telefonla çekildiği belli olan ve internette bulamadığınız bir fotoğrafı paylaşmış olması, o kişinin gerçek kişi olabilmesi ihtimalini arttırır. Instagram üzerindeki fotoğrafları indirip, Google Görseller ile tarayarak, bu fotoğrafların internet yoluyla toplanarak servis edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.

 10. şikayet Yanıtla

  İnstagramda kullandığımız oyları kişisel blog sahipleri görebiliyor mu? kim hangi cevabı vermiş diye?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Evet döndürebilirsiniz. Profilinizi ziyaret edip, ayarlar menüsünden “Kişisel hesaba geri dön” butonuna tıklayarak sıradan hesaba geri dönüş yapabilirsiniz.

 11. arinna Yanıtla

  Merhaba Burak Bey,
  Stil Danışmanı olarak çalışıyorum, şirketin internet sitesi, insta, face hepsi var ve her biri bir kişi/kişiler tarafından yönetiliyor.sormak istediğim, site içinde başlı başına ayrı bir başlıkla Blog oluşturabiliyor muyum. teşekkür ederim

 12. Gül Yanıtla

  Merhaba burak bey bende kişisel sayfa acamak için instagramda ugrastım ve facebookta sayfa acıldı ama ben bu sayfayı kapatamıyorum bu arada kişisel blog acmaktan vazgectim sayfayı nasıl kaldırabilirim

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Onları kaldıramıyoruz çünkü; işletmeler kullanıcıların kendilerine kolayca ulaşabilmelerini istiyor. Zaten Instagram’da işletme hesabının en büyük avantajlarından biri bu. Eğer kullanmak istemiyorsanız ayarlardan e-posta ve telefonu boş bırakabilirsiniz.

 13. Araf Yanıtla

  Kişisel blok sahibini engellemissek ondan sonra engeli kaldırıp hikayesine bakıp tekrar engellersek bizim baktıgımızı görürmü?

 14. esma Yanıtla

  kişisel blog a geçince bi para da ödeniyo mu mesala ben blog yazarlığına geçtim bi para ödemem gerekir mi

 15. Naime Yanıtla

  Merhaba,kişisel Blog oluşturdum 30$ ödeme karşıma çıkıyor acaba bu ne ile ilgili ve ben bu ücreti ödeyecek miyim veya faturaya yansıt mı

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Hayır, siz muhtemelen herhangi bir gönderinizi öne çıkarmaya (reklam vermeye) çalışıyorsunuz. Yoksa kişisel blog oluşturduğunuz için ödeme yapmanız gerekmiyor.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Doğrudan Facebook sayfasının kategorisi Instagram’a çekilebiliyor. Detaylarına hakim değilim ve daha önce hiç yapmadım fakat bu şekilde yapılabileceğini düşünüyorum.

 16. Duygu Yanıtla

  Merhaba Burak Bey.
  Benim facebook hesabım yoktu. İnstagram hesabımı kişisel blog yapmak için açtım. Fakat facebook’u kendi adıma açmadığım için numaramı da vermek istemiyorum. Başka bir şekilde onaylayamıyor muyuz acaba?

 17. Oksan Yanıtla

  Benim bir blogum var insan kaynaklari uzerine…nonameik.blogpsot.com
  Kendi sahsi insatgram hesabimda yazilarimi paylasiyrum tanitim.amacli fakat insatgram da foto altina direk url kopyalamiyorum…foto altina yazdigim adrese direk tiklanarak girilemiyor.bi formulu var mi

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bu siz değil, Instagram ile alakalı. Instagram açıklama kısmına link yerleştirmeye izin vermiyor. Profilinizden internet sitesi kısmına link verip, fotoğraf açıklamasına “link profilde” veya “link bio’da” gibi bir açıklama yapabilirsiniz. Eğer 10 binden fazla takipçiniz varsa hikayelere link ekleyebilirsiniz. Bunların dışında Instagram’da link eklemek ne yazık ki mümkün değil.

 18. niyazi talha özdemir Yanıtla

  merhaba ben işletme hesabı oluşturdum ancak kategori seçiminde diyetisyen başlığı göremedim takip ettiğim meslektaşlarım bu sekilde yapmışlar

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Niyazi Bey bugün baktım ama Instagram üzerinde “Diyetisyen” etiketini göremedim tam olarak. Bana bu ibareyi gördüğünüz örnek bir Instagram kullanıcısını iletirseniz, sizin için inceleyip yardımcı olmaya çalışırım.

 19. nihan meva Yanıtla

  merhaba burak bey ben de istagramda kişisel blog açmayı düşünüyorum genelde makyaj ve ürün üzerine fakat.. nasıl kazanç elde ediliyoor en çok yapıırsa vs.. birde video çekimleri için nasıl bi program kullanılıyor ? şimdiden tşkler

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Nihan, sorduğun sorular tek bir cümleyle yanıtlanabilecek türden değiller. Bunların her birini ayrı ayrı konu başlıkları şeklinde araştırman lazım. Merak etme, ilk başta her şey zor görünecek ancak deneyim kazandıkça işlerin göründüğünden kolay olduğunu fark edeceksindir 🙂 Bu arada, amacınız doğrudan kazanç elde etmek ise Instagram yerine YouTube’a yönelmeni öneririm. Hata vaktin varsa Blog + YouTube kanalı + Instagram şeklinde çapraz platformlu bir içerik stratejisi hazırlaman daha kısa sürede başarılı olmana yardımcı olacaktır.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Artık Facebook hesabı bağlamadan da kategori seçimi yapabiliyorsunuz . Tam olarak hangi aşamada takıldığınızı söylerseniz belki yardımcı olabilirim? 🙂

 20. Muharrem Yanıtla

  Iyi günler ben instegramda kişisel blog actim ve
  Orda benden banka veya kredi kartı numarasını yazın dedi bende yazdım tabi bunun üzerine kişisel blog hesabında herhangi bi ücret kesilicek mı yani para felan ödeniyor mu bu kişisel blog hesabında

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Anladığım kadarıyla siz reklam hesabı oluşturmuşsunuz. Herhangi bir gönderinizi öne çıkarmadığınız (reklam vermediğiniz) sürece kartınızdan kesinti yapılmayacaktır.

 21. Lavinia Yanıtla

  Merhaba ben daha yeni kişisel blog açtım ama ödeme işlemlerini pek anlamıyorum tanıtım yap diyordu vnde aşama aşama yaptım en sonuncusu ödemeyi bnmi ödeme yapıcam yoksa tanıtım yaptığımda onlar mı bana dönecek dönecekse de parayı nasıl ulaştıracaklar bana ?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Tanımı biraz yanlış anlamışsınız sanırım, hemen açıklığa kavuşturalım 🙂 “Tanıtım” ile kastedilen; Instagram üzerinde hesabınızın reklamını ücretli olarak yapmaktır. Bu seçenek ile hesabınızın reklamını yaparak Instagram profilinizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizden istenen ödeme bilgileri de Instagram’ın yayınlayacağı reklamın tutarını fatura edeceği bir ödeme yönteminin istenmesidir. Özetle parayı size vermiyorlar, siz reklam için Instagram’a veriyorsunuz.

 22. Nurdanacikel Yanıtla

  Burak bey merhaba kisisel blog olusturmak istiyorum ama facebook kullanmiyorum bu sekilde yapmak mumkun mu suan ?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bildiğim kadarıyla hayır fakat elimde test yapabileceğim bir hesap olmadığı için net yanıt vermek istemiyorum. Doğrudan Instagram üzerinden deneyip, sonuçları benimle de paylaşırsanız sevinirim 🙂

 23. MURAT YILDIRIM Yanıtla

  Ben kisisel blog yaptim ama pisman olduk geri nasil dondurebilirim ozel hesaba. Ayni kisisel blogtan duz hesaba gecis nasil yapilir

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba Murat. Instagram uygulamasından Ayarlar’a gittikten sonra, “Tekrar Kişisel Hesaba Geçiş Yap” butonuna tıklayarak profilini eksi haline getirebilirsin.

   1. Ceyda Yanıtla

    Ben bir şey sormak istiyorum facebooka bağlanınca facebokta ki ekli kişiler bunu görür mü yada onlara bildirim falan gider mi yani bu özel bir şey mi

 24. tülay Yanıtla

  merhaba burak bey ben kişisel blok açıp yeni bir sayfa olarak kullanmak istiyorum.yani kişisel hesabım ayrı kişisel blogum ayrı olsun istiyorum bu mümkünmü nasıl yapabilirim

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Evet, iki farklı hesap oluşturarak yapabilirsiniz. Yeni açacağınız hesabı kişisel blog olarak yukarıdaki adımları takip ederek yapılandırabilirsiniz.

   1. Sema Yanıtla

    Merhaba benim mail adresime baglı mevcut bir instagramım var fakat blog sayfası açmak istiyorum2.hesap olarak ama numara kullanabiliyorum sadece mailim kullanıldığından , farklı bir mail adresi açıp onu tanımladam blog sayfama olurmu ? Lütfen cevaplayın

 25. Esra Yanıtla

  Merhaba Burak Bey,
  Ben instagramdan kişisel bloğa geçiş yaptım.Ama facebook benim kendi özel
  hesabım olarak kaldı.Onu da isletme hesabına geçirmem gerekiyor mu?Facebook’u ayri özel hesap ,Instagrami kişisel blog olarak kullansam bi sorun çıkar mı??

 26. Bayram ali Yanıtla

  Merhaba bu kişisel blog ücretlimi orda tanınmış kişi veya tanıtımı paylaş dedigi zaman bazı adımlarda bi ücret görünüyordu ücretli mi acaba saolun

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bayram, profilini kişisel blog veya tanınmış kişi profiline dönüştürmek tamamen ücretsizdir. Tanıtımı paylaş dediğin olay; herhangi bir gönderinin reklamını yapmak oluyor. Bu adımı Instagram’a reklam vermek için kullanıyoruz ve kendisi ücrete tabi. Ancak sizin bu özelliği kullanacağınızı düşünmüyorum 🙂

 27. Tuğba Yanıtla

  Herşeyi yaptım İnstagram işletme hesabından face de açtığım sayfayı eşledim ama sorun var çözmeye çalışıyoruz deyip duruyor kaç saattir oldu çözülmedi sorun

 28. Nur Yanıtla

  Ben geçiş yaptım ödeme yaptım fakat numaram herkes tarafından görülünce e posta tanımladım numaramı sildim ve şuan blog a giriş yapamıyorum facbok seçiyorum fakat hata veriyoe

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Instagram profilinize girin ve “Profili Düzenle” butonuna tıklayın. Gizli Bilgiler bölümünün altında e-posta seçeneğini göreceksiniz, bu alandaki mail adresini silin ve yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 29. aleyna Yanıtla

  eğer tanıtım yapıp belirli bir ücret ödesek instagrama takipçi sayısında gözle görülür bir değişim olur mu gerçekten? 10k ya gelmek istiyorum sizce tahminen ne kadar para öderim o kitleye gelene kadar

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   10K takipçiye reklamlarla ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir ve epey masraflıdır. Reklamlar profesyonel ve ilgi çekici şekilde kurgulandığında mutlaka geri dönüşüm olacaktır. Ne kadarlık bütçeyle, ne kadar geri dönüş alınacağını belirleyen yüzlerce faktör var. Deneme bütçesi ayırıp, birkaç aylık denemeler yaparak yavaştan başlamanızı tavsiye edebilirim. Daha ciddi bir yatırım düşünüyorsan bir sosyal medya danışmanından hizmet almayı düşünmelisiniz.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Hesabınızı işletme hesabınıza geçirdiğinizde (kişisel blog gibi) Instagram reklam yapmanız için size bazı ekstra araçlar sunar. Instagram reklamlarını kullanmadığınız sürece kredi kartı bilgilerinizi girmenize veya ödeme yapmanıza gerek yoktur.

 30. Cansu Yanıtla

  Kaç kişinin sayfama girdiğini yani üste yazan erişim sayısını sadece ben görmek istiyorum diğer sayfalarda da öyle oluyor ama ben kendim yaptığımda böyle olmuyor diğer hesaptan baktim herkes görüyor sayfama kaç kişinin baktığını

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. İncelemem için Instagram hesabından bana DM atar mısın? (Instagram’da brkgc kullanıcı adıyla beni bulabilirsin)

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Hesabınızı işletme hesabınıza geçirdiğinizde (kişisel blog gibi) Instagram reklam yapmanız için size bazı ekstra araçlar sunar. Instagram reklamlarını kullanmadığınız sürece kredi kartı bilgilerinizi girmenize veya ödeme yapmanıza gerek yoktur.

   1. Melek Yanıtla

    Mrh ben hesabımı kişisel hesap yapmak istiyorum ama bir amacı yok sadece öyle görünsün istiyorum Facebook hesabı açmadan kişisel hesap yaptım bunun bana zararı armidir yani bir sorun olurmu

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Hayır, herhangi bir zararı yok. Eskiden hesabını kişisel bloga dönüştürmek için Facebook sayfası kullanmak şarttı. Artık Facebook sayfası olmadan da Instagram hesabınızı kişisel blog hesabına dönüştürebilirsiniz. İlk fırsatını yakaladığımda içeriği bu şekilde revize edeceğim. 😊

 31. Beyzanur Yanıtla

  Mrb instagram hesabini kisisel blloga cevirrsen acaba takip edemedkllern kisiler senin telfn numrni yada e potani gorebilirlermi veya takip ettgin kisiler?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Eğer seçeneklerden gizlemezseniz görebilirler ama bunu gizlemek veya gizlememek sizin elinizde. Numara ve e-postayı gizleyerek de hesabınızı kişisel blog (işletme hesabı) olarak kullanabilirsiniz.

 32. Naz Yanıtla

  Mrb burak.. taninmis kisi hesabına defalarca baktım fotograflarinada baktım.. benim baktığımı görebilirmi bide görebiliyosa kac defa baktıgimi da görüyormu? Bi sorum daha var hikayesine bakıp engelleyince baktığımı goruyomu? Tskkrler

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Naz, hesaba veya fotoğraflara baktığını başka biri göremez. Engellesen de story’ine baktığını görür ancak profiline ulaşmak istediğinde engelli olduğu için profiline ulaşamaz. Umarım yardımcı olmayı başarmışımdır 😊

  2. Hanife Böyrekkaya Yanıtla

   Merhaba, hesabım kişisel blog yalnız sayfama girildiğinde e posta kutusu numara görülüyordu şimdi o kutucuklar yok nasıl getirebilrm?

   1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

    Çok basit. Instagram profilinize girin ve Profili Düzenle butonuna tıklayın. Açılan ekrandan İletişim Seçenekleri bölümüne girip bilgilerinizi doldurun. Hala görünmüyorsa bir önceki menüye geri döndükten sonra Profil Görünümü sekmesine gidin. Buradan “İletişim Bilgilerini Göster” seçeneğini aktif hale getirin. 🙂

 33. Hüseyin Can Yanıtla

  Hesabımı kişisel blog yaptığımdan beri beni takip etmeyen kişilere mesaj attığımda görmüyorlar alakası var mı acaba

 34. Rona Yanıtla

  Merhaba burak
  Dediklerini yaptığım da ‘facebook hesabın bir isletme hesabi olusturmak icin cok yeni bir saat sonra tekrar dene’ yaziyor defalarca denedim olmuyor.

 35. Rukiye Yanıtla

  Merhaba ben kişisel blog hesabı açtım ama tanıtımlar diye birşey çıkıyor profilimde onu nasıl kaldırabilirim

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   “Tanıtımlar” ibaresi işletme profiline geçen tüm Instagram hesapların var. Fakat bu ibare yalnızca siz görebiliyorsunuz. Onun için dert etmenize gerek yok 😊

 36. Fatma Yanıtla

  Mereba ben ıstagram i kişisel blog yapmıştım herkeze görünüyor fotoğraflarım tekrar kişisel hesaba nasil geçerim lutfen yardımcı olun..teşekkkürler..

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Fatma, önce ayarlar menüsünden hesabını tekrar kişisel hesaba geçirmelisin. Ayarlar menüsünden “Hesap” bölümünü ziyaret ettiğinde, “Kişisel Hesaba Geçiş Yap” ibaresini göreceksindir. Sonra, hesap gizliliği bölümünden tekrar hesabını gizliye çekerek fotoğraflarını gizleyebilirsin.

 37. Merve Yanıtla

  Merhaba ..hesabımı kişisel blog yaparsam (içerik üreticiden veya işletmeden)hesabımla hangi ulkelerle etkileşime girdiğini görebilir miyim ?

 38. Betüş Yanıtla

  Suanda oluşturabileceginiz isletme sayısında sınıra geldiniz diyor ve hesabim kişisel blog yada tanınmış kişi olmuyor neden acaba

 39. SELDA Yanıtla

  Merhaba ben instagramda ilgimi çeken sayfalara girdiğim zaman o sayfalarla ilgili bir sürü hesap düşüyor önüme benim sayfam bu şekilde nasıl düşebilir.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Selda, bunu Instagram tamamen otomatik algoritmasıyla yapıyor. Elle manipüle edilmesi çok zor. Yine de diğer hesaplara benzerliğiniz, sunduğunuz içeriklerin etkileşim sayıları gibi değerlerin çok önemli olduğunu söyleyebilirim.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Aslı, çok sık kişisel hesaptan işletme hesabına geçiş yapılan hesaplarda genellikle bu hatayla karşılaşıyoruz. Bir süre sonra denediğinde bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

   1. Mirze Yanıtla

    Meraba bende bir aydan fazladir bu sorun var isletme hesabi yapamiom sinirlandi yaziyo nasil yoluna koya bilirim?

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Selamlar, bir süre bekleyip tekrar deneyin. Eğer olmazsa doğrudan Instagram’a destek talebi göndermeyi deneyin. Eğer çok sık kişisel profilden işletme profiline geçiş yapıyorsanız bu hatayla karşılaşmanız doğaldır.

   2. Nur Yanıtla

    Merhaba. Kişisel blogda profil ziyareti 03-09mart tarihli gösteriyor ve her gün tarih değiştiğinden birşeyi anlamıyorum. 1hafta içinde profilime bakanları gösteriyorsa yarın bu tarih 04-10mart olacak. Dün gösterilen tarih içindeki günlerden 6günü aynı olarak kalıyor. Bunu izah ede bilir misiniz?

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     Selam Nur, Instagram profil istatistik metriklerini “sadece son 7 gün” şeklinde veriyor. Bu nedenle hep bir önceki günü metrikten çıkarıp bir sonraki günü istatistiklere dahil ediyor. Bu sorun özellikle profesyonel hesapları yönetirken bize epey sorun çıkarıyor ancak maalesef şu an için yapabileceğimiz bir şey yok.

 40. Cemile Yanıtla

  Merhaba benim yüksek takipçisi bir hesabım var bir kaç kes kişisel blog yapıp kaldırmışsın şuan yapamıyorum neden acaba nasıl düzelir

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba Cemile, hesabınızın türünü sıkça değiştirdiğinizde Instagram hesabınıza hafif bir bloke koyuyor. Birkaç hafta içinde tekrar denemekten başka çareniz yok.

 41. Nuran Yanıtla

  Kitap yorumları yaptığım bir instagram hesabım var. Profesyonel Hesaba geçiş yapıp, kişisel blog yaparsam ilerde hukuki bir sorunla karşılaşabilir miyim.Örneğin vergi vs

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Hayır, paylaştığınız kitaplar telif hakkı yasasını ihlal etmediği sürece hukuki sorunlarla karşılaşmazsınız. Reklam satışı yapmadığınız sürece de vergi vb. problemler yaşamayacaksınızdır. İçiniz rahat olsun 😊

 42. sofiya armstrong Yanıtla

  merhaba bir şeyi merak ediyorum.instagramda başka birinin (tanınmış kişi)tanıtımlarını neden göremiyorum?veya nasıl görebilirim?

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Merhaba, sorunuzu maalesef tam olarak anlayamadım. Başka bir profilin reklamlarını görmeyi kastediyorsanız, onu göremezsiniz. Sadece reklam veren kişi ve reklamın hedef kitlesinde olan kişiler görebilir.

 43. Hakan Yanıtla

  Merhaba ben instagrami kişisel blog yapmıştım sonra kaldırdım kişisel blogu 2 3 ay boyunca olmadı tekrar deniyorum olmuyor ulaşa bileceğiniz işletme dediniz diyor ama hesabım gizli yardımcı olur musunuz

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Hakan, yorumun çok karışık geldi ve maalesef tam olarak anlayamadım. Tekrar ve daha detaylı bir yorum yaparsan sanırım yardımcı olabilirim 😊

 44. SinsiTilki Yanıtla

  Profesyonel hesap kullanıyorum Epostanın yanına mesaj kutucuğu eklemek istiyorum ama bulamadım nasıl yapabilirim

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla Instagram’da “mesaj” butonu zaten varsayılan olarak geliyor. Farklı bir cihazdan profilinizin nasıl göründüğünü kontrol ettiniz mi? Çünkü bu butonu siz profil sahibi olduğunuz için göremeyebilirsiniz.

 45. Takipavm Yanıtla

  Birçok büyük hesap yapmış ve ünlüler ile işbirliği yaparak @aboootv @anlatilmayanbilgiler gibi 1 milyon takipçili instagram sayfaları yapan biri olarak bu makaleyi özellikle okumanızı tavsiye ediyorum. Okumak, başarmanın yarısıdır 🙂 Akıcı anlatımınız ve açıklayıcı yorumunuz için; ”Teşekkürler”

 46. Aynur uğural Yanıtla

  Merhaba ben hesabımı bir kaç kez kişisel hesap yapıp gizlemistim sayfamı ama şimdi dukkan açtık ve kişisel hesap yapmak ıstiyorum denedigimde ise kişisel hesap sonuna gelmissinizdir diye yazı çıkıyor karşıma bunu tekrar düzeltmem mümkünmüdür acaba lütfen yardımcı olur musunuz bana

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Aynur, çok fazla hesaplar arasında geçiş yaptığında Instagram bir süreliğine geçiş yapmanı engelliyor. 15 gün sonra tekrar denediğinde bu sorun kendiliğinden düzelmiş olacaktır. Eğer düzelmemiş olursa yardımcı olmak için mutlaka yorumunu bekliyor olacağım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.