Blog Yazarlığı

Blog Nedir? Herkesin Anlatacak Bir Hikayesi Var

Herkesin anlatmaya değer bir hikayesi veya fikri vardır. Bazıları eşine, dostuna, yakınında yöresindeki insanlara anlatır. Bazıları anlatmak için farklı yollar seçer, bir blog gibi… Peki, bu blog da neyin nesi?

Blog Nedir?

Blog: İçeriklerin en yeniden, eskiye doğru kronolojik sırayla sunulduğu; bir hikaye, konu veya fikir içeriklerin yayınlandığı internet günlükleridir. Bazı bloglar finans, spor, hobi veya teknoloji gibi spesifik bir konu hakkındadır. Diğerleri ise kişisel günlükler veya yazarın gündelik hayatından deneyim ve düşüncelerini aktaran güncelerdir.

blog nedir

Blogları tıpkı, küçükken günlük tuttuğumuz çakma kilitli ve kokulu defterlere benzetebilirsiniz. Tabii, bazı farkları yok değil.

Mesela; bloglar kokmuyor ve onları dandik bir kilitle kimse görmesin diye sıkı sıkıya saklamıyoruz. Aksine, yazdığımız fikir ve hikayelerimizin herkese ulaşması için onu tamamen açık hale getiriyoruz. Üstelik 1997’den beri…

“Weblog” terimi, birçok kaynağa göre ilk defa 1997 yılında Jorn Barger tarafından kullanıldı. 1999 yılında, “Ağ” anlamına gelen “Web” sözcüğünden sıyrılarak yeni bir kısaltma halini aldı ve“Blog” şeklinde kullanılmaya başlandı.

Bu sırada, hikayeleri ve fikirlerini dünyayla paylaşmaya meraklı, bilgisayar ve interneti sahibi insanlar da bloglamaya çoktan başlamışlardı.

Üstelik, blogculuk o zamanlar hiç popüler olmamasına rağmen…


Bloglar, 2000’li yılların başında, dünya genelinde henüz ün yakalamayı başarmış değildi. 2004 yılında başlayan sıçrayış ile birlikte insanlar “blog nedir?” sorusunu kendilerine sormaya başladır.

Dünya genelinde blog popülaritesini gösteren grafik

Blogların popülaritesinin dünyadan ülkemize uzanması pek uzun sürmedi. 2008-2009 yıllarında bloglar, ülkemizde epey popüler ve bilindik mecralara dönüştüler. İlk blog meşhurlarımızı da bu zaman diliminde kazanmaya başladık.

Türkiye için blog popülaritesini gösteren grafik

Sahi; İnsan Neden Bloglar? Bloglar Ne için Kullanıyor?

“Bloglamak ya da bloglamamak işte bütün mesele bu”

İyi iyi, tamam. Blogun ne olduğunu anladık da, bu bloglar ne amaçla kullanılır?

Blog yazmak için bir araya gelen insanlar

Bloglar bugün birçok nedenle kullanılıyor fakat işin hamuru aynı: Bir hikaye veya bir fikri anlatmak. Yine de kısaca “insan neden bloglar?” sorusuna şu, kestirme cevapları sıralayabiliriz:

 • Kendilerini yazı dili aracılığıyla ifade etmek için
 • Değerli bilgi, hikaye, fikir veya haberleri insanlara aktarmak için
 • Kendilerine benzeyen insanlarla bağ kurmak, kitle oluşturmak için
 • Bilgi ve deneyimlerini arttırmak için
 • Yazma yeteneklerini geliştirmek için
 • Daha iyi bir iş bulmak için
 • Para kazanmak için (evet, sadece blog yazarak geçimini sağlayan insanlar var)
 • Kişisel veya kurumsal marka değeri oluşturmak için

Medyum değilim ve kahve fallarında hiç iddialı değilimdir. Ama şu an aklınızdaki soruyu okuyabiliyorum.

“Neden bir kitap değil de, blog yazmalıyım?” sorusunu zihninizden geçiriyor olmalısınız.

Bu soruya cevabı da sevgili dostum Bünyamin Kapıcıoğlu’nun şu içeriğinden almanızı isterim. Hem böylece bir başka blog yazısını daha keşfetmiş olacaksınız:Blogların Özellikleri Nedir? Onlar da bi’ Web Sitesi Değil mi?

Blog nedir sorusuna yeni yanıt bulan biri için aklınızda pek çok soru olacaktır. Bloglar ile internet sitelerinin arasındaki farklar da bunlardan biri.

Bir blog ile internet sitesi arasındaki en temel fark; blogların internet sitesinin sadece bir bölümünü oluşturmasıdır. Bu tanımımla kafanız karışmış olabilir. Hadi, daha detaylı açıklayalım.

Bir ayakkabı firması sahibi olduğunuzu düşünün. İnternet sitesi açmak istemenizin en önemli nedeni, ürünleriniz ve şirketiniz hakkında müşterilerinize bilgi sunmak hatta satış yapmaktır. Bu iş için internet sitenizin belli bölümünü kullanırsınız ve bu bölümleri sürekli güncellemenize gerek yoktur. Mesela, şirketinizi tanıtan tanıtım vizyon ve misyon yazılarını her gün düzenlemek, her yeni gün Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesi gibi bir şey olurdu.

Bu internet sitesinden ayrıca insanlara ayakkabı bakımı ve ayakkabı seçimine dair tüyolar paylaşmak istediğinizi düşünün. Şimdi, internet sitenizin bir bölümüne blog açarak müşterilerinize bir artı katabilir ve paylaştıklarınız sayesinde yeni müşteriler kazanabilirsiniz!

Yani uzun lafın kestirmesi: İnternet sitelerinin nadiren güncellenme ihtiyacı varken blogların sürekli yeni içeriklerle güncellenmesi gerekir. Birçok blog sahibi aylık, haftalık veya günlük olarak yeni içerik girişi yapar. Hatta bazı bloglar saatler içinde onlarca yeni içerik girerek kendilerini güncellerler.

Bunca uğraş niye mi?

Bazen amaç sadece bir fikir ve hikaye anlatmaktır. Ama hikayeniz bunun ötesine, çok ötesine geçmeyi başarır. Öyle ki, bir bakmışsınız fikriniz ve hikayeniz sizin için bir altın yumurtlayan tavuğa dönüşmüştür.

Blog ile Nasıl Para Kazanılır?

Nasıl her hikaye ve fikir para kazanmak için ortaya çıkmıyorsa bloglar da her zaman para kazanmak için ortaya çıkmazlar. Evet; bazıları gelir kaygısı güdülerek açılır. Bazıları da zamanla hikayesinin ötesine geçmeyi başardığı anda kazanmayı başarır.

Sürekli güncellenen iş blogları veya kişisel bloglar, hedef kitlelerini çeşitli gelir modelleriyle kazanca dönüştürebilirler. Bu, bir blogun takipçilerinin ilgisini çekebileceği bir ürünün/hizmetin satış ortaklığı yöntemiyle satılması veya reklam yayınlaması şeklinde gerçekleşebilir.

Son olarak; bir blogun kendisinin satılması da kazanca dönüşebilir. Özellikle spesifik bir alanda açılmış ve aynı konular üzerine içerik üreten bloglar, yüksek ziyaretçi sayısına ulaştıklarında birer para basma makinesine dönüşebilirler. Takdir edersiniz ki, böyle bir kaynak her yatırımcının dikkatini çekmeyi başarır.

Yatırımcılar yeni blogları bazen daha iyi hale getirmek için bazen ise kapatmak için satın alırlar. Özellikle internet sektöründe bir şirketin rakibini satın alarak, kendinden pay çalmasını önlemek önemli bir hamledir.

Gitmeden Önce

Tüm bunları öğrendiğinize göre artık bir blogun ne olduğunu ve ardındaki derin hikayeyi biliyorsunuz. Bu arada, blog nedir yazısını da bir blog da okuduğunuzu unutmayın.

Kendi blogunuzu açmakla mı ilgileniyorsunuz? O zaman şu içeriğe de bayılacaksınız:

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

6 Yorum “Blog Nedir? Herkesin Anlatacak Bir Hikayesi Var

 1. Bünyamin Kapıcıoğlu Yanıtla

  Blog tanımı her geçen gün karmaşık bir hal almaya başladı. Ben de birçok yazımda “blog nedir?” sorusunu yanıtlamaya çalıştım ve sonunda fark ettim ki birden fazla tanımlama yapmışım. O halde insanları yormasak da şöyle mi desek?

  -…

  Diyemedim. 10 tane daha tanımlama girebilirim buraya 🙂

 2. Çağrı Mustafa Alkan Yanıtla

  Zargana Bünyamin de tanımlar içinde boğulmuş, ben de boğulmuşum. 😶
  Blog, “İnsana, insanı, insanla, insanca anlatma biçimidir” demek isterdim ama çok önceden bu tanım tiyatro için kullanılmış.
  O halde blog, “Var olma biçimidir” diyebilir miyiz?

  1. Bünyamin Kapıcıoğlu Yanıtla

   “Var olma biçimi” de diyebilirsek eğer bence geri kalan her şeyi rahat rahat söyleyebiliriz.

   Mesela:

   blog bir zaman dilimidir.
   Blog, yazı bilimidir.
   Blog, felsefedir.

   Sabaha kadar tanım sıçarız buraya 🙂 O yüzden Çağrı’cım bu kadar genel tanımlara zorlamayalım lütfen 🙂

 3. Mite love bikini Yanıtla

  Bence blog sayısı çok fazla. Nitelikli siteler kalsın diğerleri gitsin. sizin blogunuz oldukça güzel. sıkı takipçiyim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.