Bilgisayarİnternet

Blog Nedir?

Blog veya Weblog programlama bilgisine ihtiyaç duyulmaksızın, amatör veya profesyonel herkesin kolayca açıp istediği konuları işleyebileceği internet günlükleridir. İlk başta Weblog olarak kullanılmaya başlanan bu kavram 2000’li yılların başından sonra kısaltmaya gitmiş ve ağ anlamına gelen “Web” kelimesinden kurtularak “Blog” şeklini almıştır.

Bir Blog Nedir? Ne Değildir?

blog nedir

 

Şuanda bu yazıyı okuduğun sayfa bir internet sitesidir. İnternet sitesinin yayın şekliyse bir blogdur. Yani, her internet sitesi bir blog olmamasına rağmen her blogun bir internet sitesi olduğunu düşünebilirsiniz. Peki, bir blog ile internet sitesinin arasındaki farkları bir bakışta kolayca nasıl anlayabilirsiniz?

Blogların kendine has bazı özellikleri vardır. Bu özellikler blogları diğer yayın tiplerinden ayırdığı gibi onları kişiselleştirilmiş birer yayın ağı haline getirir. Örneğin, şuanda bu yazıyı okuduğunuz internet sitesi bir blog tipinde ve hatta kişisel blog tipindedir. Bu blogun özelliklerininse kısaca şunlar olduğunu söyleyebiliriz;

  1. Yazılar yeniden eskiye kronolojik olarak sıralanır. En yeni yazılar daima en üstte veya en görülebilecek alanda yer alır. Böylece blogları insanların daha kolay takip etmesine yardımcı olunur.
  2. Amaç yazı tabanlı içerikler paylaşmaktır. Bu yazılar elbette görsel dosyalarla renklendirilebilir lakin asıl amaç daima yazılarla okuyucuya seslemektir.
  3. Blogun bir yazarı vardır ve çoğunlukla bu blogun yazar veya yazarları bellidir.
  4. Yazılan yazılar yorumlanabilirdir.
  5. Amaç ücretsiz olarak yazarın belli bir düşünce veya konu hakkında bilgi ve deneyimlerini okuyucuya aktarmasıdır.

Herkes Bir Blog Sahibi Olabilir mi?

Teorik olarak evet, Blogger veya WordPress servislerinden faydalanarak hemen ve bir dakikadan daha kısa sürede bir blog sahibi olabilirsiniz. Yalnız ne var ki, teorik ile pratik dünyada işler aynı şekilde yürümüyor. Sahibi olduğunuz bu blog’a okuyucu kazandırabilmek ve onu ayakta tutabilmek için zamanınızı ayırmanız ve insanlara gerçekten katacağınız veya katmak isteyeceğiniz şeylerin olduğuna inanmalısınız.

Tüm bunların dışında kendine has tarzını (mesela benim sarıyı sevmem ve samimi üslübu tercih etmem gibi) yakalamanız ve çok uzun süre boyunca bunu korumanız gerekir. Açtığınız blogun içerik üretimi, tasarım işleri, sosyal medya üzerindeki aktifliği ve daha birçok unsuru da bir blog yazarı olmanın esasları arasına ekleyebiliriz.

Blog Türleri Nelerdir?

Blog türleri

Her bir blogun daha açılmadan ve hatta isminin belirlenmesi aşamasında blogun yayın tipinin de belirlenmesi gerekir. Şuan için internet dünyasında en çok tercih edilen blog çeşitleriyse şunlardır;

  • Kişisel Bloglar: Yazarının tek bir kişiden oluştuğu bloglardır. Bu blog şeklinde yazar kendine ait üslübuyla hayatından bir kesiti paylaşabileceği gibi güncel konular veya ilgi alanları üzerine de içerikler paylaşabilir. Ülkemizde en çok yayın yapan blog türlerinden biri kişisel bloglardır.
  • Temalı Bloglar (Niş Bloglar): Belli bir konuyu kendine hedef edinen ve yalnızca o konu üzerine paylaşımlarda bulunan tek veya çok yazarlı bloglardır. Örneğin sadece bilgisayar oyunları üzerine odaklanan bir blogu bu alana dahil edebiliriz.
  • Kurumsal Bloglar: Bir markanın tüketicileri bilgilendirmek amacıyla oluşturmuş olduğu bloglardır. Örneğin bir ayakkabı satış firmasını oluşturduğu blog size nasıl daha iyi ayakkabı seçebileceğiniz ve şık olabileceğiniz hakkında bilgi verebilir.
  • Topluluk Blogları: Genellikle Edebiyat gibi konular üzerine odaklanan ve o alana gönül vermiş çoklu yazarların kaleme almış olduğu bloglardır. Topluluk bloglarında isteyen herkes blogun yazar kadrosuna dahil olarak istediği bir konu hakkında politikaların dışına çıkmamak şartıyla içerik paylaşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!