Kişisel Blog Nedir? - Burak Göç
Bloggingİnternet

Kişisel Blog Nedir?

İnternet ve yayın modellerine Ağrı dağı kadar uzaksanız, internet tarayıcınızda hemen ismimin yanında görünen “Kişisel blog” kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Hiç sorun değil, Bilal’e anlatır gibi size kişisel blogun ne olduğunu anlatabilirim! Dizilerde, filmlerde, kitaplarda hop aşağı hop yukarı blog kavramı geçiyor elbet duymuşsundur. Belki merak edip bir iki satır araştırma da yapmışsınızdır. Hıı yapmadın mı? O zaman bi Blog Nedir? yazısına bi’ bakıver gözüm.

Kısaca blog dediğimiz nane; içeriklerin kronolojik sırayla okurlara sunulması ve okurların da keyfi yerindeyse yorum yapması üzerine dayalı bir internet sitesi düzeni. Kişisel blog mu? O da, bu blog dediğimiz yapının en az diş fırçası kadar kişisel olanı diyebiliriz Şuracığa resmi bir tanım kondurayım da tam olsun. Kişisel blog; içerikleri tek yazar tarafından hazırlananan, yazarın ilgi alanları, deneyimleri ve bazen havadan sudan atıp tuttuğu içerikleri paylaştığı internet günlüğüdür.

Tabii internet günlüğü dediysek, bütün gün işte ofiste ne yaptığınızı anlatmanız gereken internet siteleri olarak da düşünmeyin mevzuyu. Daha çok, insanların okumasını istediğiniz ama istediğiniz anda yazdıklarınızı değiştirebileceğiniz bir kitap olarak düşünün. Düşünmeyin de yeeeğğaaa! Ana sayfaya falan bir gidip bakının ne var diye alın size mis gibi kişisel blog örneği.

Buraya kadar Bilal’e anlat kısmını işledik. Buradan sonra işler birazcık karışacak ve konunun detaylarına değineceğiz. “Bana bu kadar yetti abi, ben tanıma bakmak için gelmiştim” diyorsanız işimiz bitti demektir.

Sıradan Bloglar ile Kişisel Blogların Ne Farkı Var?

 • Kişisel bloglar tek yazarlıdır, sıradan bloglar çok yazarlı.
 • Kişisel bloglarda kişisel düşünceler ve tecrübelere dayalı içerikler paylaşır. Sıradan bloglar hit getirecek veya kitlenin ilgisini çekecek her şeyi paylaşabilirler.
 • Kişisel blogların büyüyüp gelişmesi ve trafik elde etmesi daha güçtür. Çünkü yazabileceklerinizin elbet bir haddi hududu var. Buna bir de yakınlarınız tarafından olur olmadık eleştirilme kaygısını da ekleyelim lütfen. 
 • Kişisel dedik diye bu bloglar sadece yaşam öykülerini konu edinemez.  Ayşe ile Fatma arasında geçenleri gelip blogunuza yazmanız bir şey ifade etmez. Yazamaz mısın? Elbette yazarsın fakat kimse kolay kolay sizin bloğunuzu ziyaret edipte “Ya bu gün acaba bu adamın hayatında neler olmuş” diye düşünmez.

Kişisel Blog Yazarken İnce Çizgide Yürümeyi Başarmak

Ne bloglar gördüm, içinde içerik yok ne içerikler gördüm içinde kişisellik yok. Aha veaallaaa çok havalı bir sözle durumu özetledim. Eğer bir kişisel blog sahibi olacaksanız, bence bir blogcu olarak tam hakkını vermeniz gerekiyor.

Bakkala gidip bir yoğurt alıyorsun eve geldiğinde onun aslında yoğurt değil, süt olduğunu fark ediyorsun. İşte bu blogun başlığına yazmış olduğunuz o ince ayrıntı da buna benziyor. Kişisel blog mantığı ile sayfanıza gelen bir ziyaretçiye kişisel bir üslup ile birlikte düşüncelerinizi görmek ister, deneyimlerinizi görmek ister. Hatta bazen yaa bu adam / kadın ne saçmalamış diye göz atmak ister. İster de ister.

Tornadan çıkmış gibi her yerde bulunan içeriklerle dolu bir kişisel blogun, kişiselleği falan kalmamış oluyor. Diğer yandan bi’ düşünsenize sizin yazdıklarınızın başka zihinlerde hayat bulması çok hoş değil mi?

Bu içerik ilk defa 31 Aralık 2013 tarihinde oluşturulmuş ve 28 Haziran 2017’de güncellenmiştir.

20 Yorum “Kişisel Blog Nedir?

 1. Emre ASLAN Yanıtla

  Yazınızı baştan sona okudum,eksiksiz sade bir kişisel blog nedir yazısı olmuş teşekkürler.Özellikle “Kişisel Bloglar Hayat Hikayeleri Değildir” adlı alt başlığınız blog tuttuğum için beni de fazlasıyla rahatsız eden bir yanlış.Bundan bahsettiğiniz güzel olmuş.

 2. Didem Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş, bu konuda düşüncelerimi söyleyecek olursam eğer;
  Deneyimlerimizi aktarmak vereceğimiz en güzel bilgidir.Kişisel bloglar bu noktada en iyi görevi görmekte olduğunu düşünüyorum.Ancak burada güvenilir olmak ve bilginin doğruluğu kısmı insanları tedirgin ediyor. Kendinizi bir bilim adamı, aktardığınız bilgiyide yaptığınız bir deneyin sonucu olarak görürseniz eğer, sonucunda ortaya çıkan bilgi ve değer daha iyi olacaktır.Birde en önemlisi, bir çizgininiz olması gerekiyor.Türkiyede gördüğüm en büyük yanlış o bunu yaptı, bende yapayım.Sorun buradan kaynaklanıyor.

 3. YazarAmk Yanıtla

  Kişisel blog sahibi olarak benim fikirlerimi fazlasıyla değiştirdiğiniz. Gerçekten hikayeleri yazmak fenomen olmadığın sürece kar etmiyor. Makalenizi severek okudum güzel işler çıkarıyorsunuz. Başarılarınızın Devamını Dilerim

 4. hgs yükleme Yanıtla

  çok güzel özgün bir blog sayfanız var kıskanmamak elde değil fakat sizin düşünceleriniz beni daha çok etkiliyor makalenizin özgün düşüncelerinizi hayranlıkla okuyorum bi tşk etmeyi borç biliyorum başarınızın devamını diliyorum.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;