Bloggingİnternet

Kişisel Blog Nedir?

İnternet yayıncılığına Ağrı Dağı kadar uzaksanız; internet tarayıcınızda, adımın hemen yanında gördüğünüz “Kişisel blog” kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Hiç sorun değil, Bilal’e anlatır gibi size kişisel blogun ne olduğunu anlatabilirim!

Dizilerde, filmlerde, kitaplarda hop aşağı hop yukarı blog kavramından bahsediliyor. Belki bu yazıya gelmeden önce blog denilen şeyin ne olduğunu merak edip bir iki satır araştırma yapmış olabilirsiniz.

Hıı, hiç mi yapmadınız? O zaman her şeye en baştan başlayalım.

Blog Nedir?

Blog: İçeriklerin kronolojik sırayla okurlara sunulması ve okurların da keyfi yerindeyse yorum yapması üzerine dayalı bir internet sitesi düzenidir.

Kişisel Blog Nedir?

O da, bu blog dediğimiz yapının en az diş fırçası kadar kişisel olanıdır. Şuracığa resmi bir tanım kondurayım da tam olsun. Kişisel blog: İçerikleri tek yazar tarafından hazırlananan, yazarın ilgi alanları, deneyimleri ve bazen havadan sudan atıp tuttuğu, kendi kafasındaki yayın çizelgesine göre içerikleri paylaştığı internet günlüğüdür.

kişisel blog

Tabii şimdi internet günlüğü dedik ama mevzuyu; bütün gün işte, ofiste ne yaptığınızı anlatmanız gereken internet siteleri olarak  düşünmeyin. Daha ziyade, insanların okumasını istediğiniz ama istediğiniz zaman da yazdıklarınızı değiştirebileceğiniz bir kitap (günlük) olarak düşünün.

Mesela, şu an bu yazıyı okuduğunuz blog, bir kişisel blog örneğidir. Eğer zahmet edip ana sayfaya zapping yaparsanız, envai çeşit ve genellikle ilgi alanımdaki konulara ilişkin yeni yazılar paylaştığımı göreceksiniz. Konsepti incelemeniz, kişisel blogun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Buraya kadar kişisel blog nedir sorusuna Bilal’e anlatır gibi yanıtlar verdik. Buradan sonra işler birazcık karışacak ve konunun detaylarına değineceğiz.

“Bana bu kadar yetti abi, ben tanıma bakmak için gelmiştim” diyorsanız, sizinle yollarımız burada ayrılıyor.

Daha fazlasını bilmek istiyorsanız (ki bence bilmelisiniz) aşağıdaki başlıklardan devam edebilirsiniz.

Bloglar ile Kişisel Blogların Farkı Nedir?

 • Kişisel bloglar tek yazarlıdır, sıradan bloglar çok yazarlı.
 • Kişisel bloglarda kişisel düşünceler ve tecrübelere dayalı içerikler paylaşılır. Sıradan bloglar hit getirecek veya kitlenin ilgisini çekecek her şeyi paylaşabilirler.
 • Kişisel blogların büyüyüp gelişmesi ve trafik elde etmesi daha zordur. Çünkü yazabileceklerinizin elbet bir haddi hududu var. Buna bir de yakınlarınız tarafından olur olmadık eleştirilme kaygısını ekleyelim lütfen. 
 • Kişisel dedik diye bu bloglar sadece yaşam öykülerini konu edinemez. Ayşe ile Fatma arasında geçenleri gelip blogunuza yazmanız bir şey ifade etmez. Yazamaz mısınız? Elbette yazarsınız! Fakat kimse kolay kolay sizin bloğunuzu ziyaret edipte “Ya bu gün acaba bu adamın hayatında neler olmuş” diye düşünmez.
 • İçerik konusunda rahat bir plan takip edilebilir. Sıradan bir blog gibi gündelik içerik girme kaygısı yoktur. Örneğin ben, en az haftada 3 içerik girmeye çalışıyorum bazen bu hedefin çok altında kaldığım olmuyor değil.

Kişisel Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Neler?

Okumayı sevmeyen, nadiren veya işi düştükçe okuyan insanların dünyasında olduğunuzu unutmayarak işe başlayabilirsiniz. Global çapta milyonlarca takipçisi olan, sayısız blog var. Bu blogların en büyük avantajı İngilizce dilinde yayın yapmaları ve herkese hitap etmeyi başarmalarıdır. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ve bu nüfusun en iyi ihtimalle 500 bini okuma alışkanlığına sahip kitleden ibaret.

Ne kadar iyi olursanız olun, epi topu 500 bin kişilik bir kitleye ulaşabileceğinizi aklınızda tutun. Bilinen bir bloga dönüşmek için ise Türkiye şartlarında kafadan bi’ 5 – 10 yıla ihtiyacınız var.

Başarılı bir kişisel blog olmak için insanlara değer katmalı ve bunu olabildiğince sık yapmalısınız. Blog açmak, tıpkı günlük tutmaya benziyor. Bu web defterinde mutlaka belirli aralıklarla yeni şeyler paylaşmalısınız. Bazen uzun bazen kısa yazılarla okurların karşısına çıkmanız gerekebilir. Tüm bu içerik oluşturma süreci için kişisel hayatınızdan feragat etmeli ve içerik oluşturmak için bilgisayarınızın başına geçmelisiniz.

İşin biraz da duygusal boyutuna bakalım!


Tavsiye İçerik: Kişisel Blog ile Para Kazanılır mı? Paraya Para Demiyor Muyum?


Kişisel blogunuzu açtıktan birkaç ay sonra para sayma makinesi satın alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Kafanızda bu tarz şeyler varsa, şimdiden borsaya, at yarışına veya iddia kuponlarına felan bi’ bakın derim. Çünkü gerçekten öyle olmuyor. Kişisel blogların komik gelirlere ulaşması için bile en az birkaç yıla ihtiyacı oluyor. Hayatınızı idame ettirecek skalada gelir elde etmesi ise fazlasıyla özveri ve çaba gerektiriyor.

Bir Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

Kişisel blogun bence en net kavramı; bir kişinin kaleme aldığı ve bu blogun arkasında ekip değil tek kişinin olduğu bloglama konseptidir. Bunun dışında içerik açısından herhangi bir sınır olamaz ve olmamalıdır.

Senin ilgi alanın teknolojiyse, kişisel blogunda canının istediğini kişisel bir teknoloji blogu havasında işleyebilmelisin. Hatta abartıp, günlük teknoloji haberlerini bile kendi üslubunla kaleme alabilirsin. İnsanlar için internet içerikleri konusunda önemli olan temel iki nokta vardır:

 1. Bana ne veriyorsun ağbicim?
 2. Bana bunu nasıl veriyorsun ağbğim?

Bir okurun beklentisini karşılamak için bu iki soruya yanıt vermek yeterlidir.

İlk sorun ziyaretçiye ne sunacağınızdır. İlgi alanınız hakkında yazmıyorsanız, sırf hit çakallığı yaparak bir şeyler sunmanın peşindeyseniz, zaten başarılı olacağınızı sanmıyorum. Kendinizle özdeşen ve size kendinizi özgür hissettiren yazılar kaleme almaya çalışmalısınız.

En önemlisi; mutlaka her gerçek deneyiminizi paylaşmalı ve insanlar için bu içerikleri aranabilir kılmayı başarmalısınız.

İçerik olarak ne vereceğiniz kadar nasıl vereceğiniz de önemli. Gerçekten komik bir üslubunuz mu olacak? Yoksa oturup bir şeyleri haber sitesi editörlerinin yaptığı gibi “löm löm” mü anlatmayı planlıyorsunuz?

Ya da şöyle düşünelim: Sizin kitleniz sizden nasıl bir dil bekliyor? Konsolos torunu üslubuyla yazılar yazacak olsam, herhalde yazılarımı daha az insan okurdu. Biraz komik olmak dozu aşmadığınız ve kitlenizle uyuştuğunuz sürece iyidir. Biliyorsunuz, bizim ülkemizde mizah satıyor.

Kişisel bloglarda ne tarz içerikler olmalı?

Böyle bir madde yok.

Blog sizin ve siz de o işin efendisisiniz. Hiç kimse çıkıp da, “Yahu sen neden bu işi şöyle yapıyorsun?” diyemez.

İster kendi başınızdan geçenleri anlatırsınız, isterseniz köpeğinizin başından geçenleri… Okurlar için yukarıdaki iki maddeyi tam anlamıyla sağlayabiliyorsanız iş bitmiştir. Kişisel bloglar diğer blog türlerinin aksine özgürlük demektir. Her istediğinizi yapmakta özgürsünüz, diğer kişilerin özgürlüğünü kısıtlamadığınız sürece….

Nasıl Bir Kişisel Blog Açabilirim?

Bu soruya kapsamlı biçimde yanıt verdiğim içerikler var. Aynı şeyler tekrarlamak yerine buradan yönlendirme yapmam daha doğru olacaktır. Eğer tıpkı bu site gibi bir site halinde kişisel blog sahibi olmayı düşünüyorsanız: 5 Adımda Harika Bir Kişisel Blog Nasıl Açılır? linkine bakmak isteyebilirsiniz.

Eğer daha alternatif bir şey düşünüyorsanız, yeni trend olan Instagram üzerinden kişisel blog oluşturma yoluna sapabilirsiniz. Bunun için de Instagram’da Kişisel Blog veya Tanınmış Kişi Profili Nasıl Oluşturulur? konulu içeriğe bakabilirsiniz.

Kişisel Blog Yazarken İnce Çizgide Yürümeyi Başarmak

Ne bloglar gördüm içinde içerik yok, ne içerikler gördüm içinde kişisellik yok! Ahan da havalı bir sözle durumu özetledim. Eğer bir kişisel blog sahibi olacaksanız, bence bir blogcu olarak hakkını vermeniz gerekiyor.

Bakkala gidip bir yoğurt alıyorsun, eve geldiğinde onun aslında yoğurt değil de süt olduğunu fark ediyorsun. Kişisel blog mantığıyla sayfanıza gelen bir ziyaretçi, kişisel üslupla düşüncelerinizi görmek ister. Deneyimlerinizin kişisel yanı için size ulaşırlar. Kimi zaman “Ya bu adam / kadın ne saçmalamış acaba?” diye göz atmak isterler. İster de isterler.

Tornadan çıkmış gibi her yerde bulunan içeriklerle dolu bir kişisel blogun, kişiselleği falan kalmamış oluyor. Diğer yandan bi’ düşünsenize! Sizin yazdıklarınızın kişisel bağlamda başka zihinlerde hayat bulması çok hoş değil mi? Bence hoş.

Toparlama

İçerikte yer verdiğim açıklamalar ve diğer referans içeriklerle eminim ki başarılı bir kişisel blog oluşturmanın ilk adımını atacaksınızdır. Kişisel bloglar hakkında bir sorunuz mu var? O zaman hemen aşağıdan yollayın gelsin!

Bu içerik ilk defa 31 Aralık 2013 tarihinde oluşturulmuş ve 23 Eylül 2018’de güncellenmiştir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

38 Yorum “Kişisel Blog Nedir?

 1. Emre ASLAN Yanıtla

  Yazınızı baştan sona okudum,eksiksiz sade bir kişisel blog nedir yazısı olmuş teşekkürler.Özellikle “Kişisel Bloglar Hayat Hikayeleri Değildir” adlı alt başlığınız blog tuttuğum için beni de fazlasıyla rahatsız eden bir yanlış.Bundan bahsettiğiniz güzel olmuş.

 2. Didem Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş, bu konuda düşüncelerimi söyleyecek olursam eğer;
  Deneyimlerimizi aktarmak vereceğimiz en güzel bilgidir.Kişisel bloglar bu noktada en iyi görevi görmekte olduğunu düşünüyorum.Ancak burada güvenilir olmak ve bilginin doğruluğu kısmı insanları tedirgin ediyor. Kendinizi bir bilim adamı, aktardığınız bilgiyide yaptığınız bir deneyin sonucu olarak görürseniz eğer, sonucunda ortaya çıkan bilgi ve değer daha iyi olacaktır.Birde en önemlisi, bir çizgininiz olması gerekiyor.Türkiyede gördüğüm en büyük yanlış o bunu yaptı, bende yapayım.Sorun buradan kaynaklanıyor.

 3. YazarAmk Yanıtla

  Kişisel blog sahibi olarak benim fikirlerimi fazlasıyla değiştirdiğiniz. Gerçekten hikayeleri yazmak fenomen olmadığın sürece kar etmiyor. Makalenizi severek okudum güzel işler çıkarıyorsunuz. Başarılarınızın Devamını Dilerim

 4. hgs yükleme Yanıtla

  çok güzel özgün bir blog sayfanız var kıskanmamak elde değil fakat sizin düşünceleriniz beni daha çok etkiliyor makalenizin özgün düşüncelerinizi hayranlıkla okuyorum bi tşk etmeyi borç biliyorum başarınızın devamını diliyorum.

 5. Gürkan ÖZGÜR Yanıtla

  Kişisel bloglara bir evlada verilen ilgiye eş değer bir ilgi verilmekte. Gerçekten bu da blog yazarının rahatlamasına, huzura bir nebze olsun kavuşmasına sebep oluyor. Kendimden öyle biliyorum. Mutlu bloglamalar 🙂

 6. transformice Yanıtla

  Kişisel blog açmayı düşünenler için altın niteliğinde bir makale olmuş, teşekkürler. 🙂

 7. Alper Genç Yanıtla

  Kişisel blogum için bana ilham veren Türkiye’nin en iyi kişisel blogları arasında bana göre ilk beşte yer alıyorsunuz. Bu arada logonuz değişmiş, çok yaratıcı birisiniz başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Logonun artık “Yarı Zamanlı Süpermen” sloganının hakkını veremesi gerekiyordu 😅 Güzel yorumun için çok teşekkürler, umarım kendimi rahatlatırken birilerine faydalı olmayı başarabiliyordum ve umarım aynısını siz de başaracaksınızdır 😊

 8. Mustafa Yanıtla

  Tavsiyelerinizi paylaştığınız için teşekkürler, insanın kendisinden farklı kişilerle de aynı fikirlerde olduğunu okuması mutlu ediyor. İnsan hem kişisel blog açıyor hem de yok onu yazmamayım, yok bunu belirtmeyeyim akrabalar da görecek şimdi gibi düşüncelere girerek, blog yazmanın amacından sapıyor. Ben aslında birazda kendimi tedavi etme yöntemi olarak görüyorum blog yazarlığını. Bir nevi günlük gibi, terapi gibi.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Kesinlikle katılıyorum. Burakgoc.com’u ilk kurduğumda amacım kurumsal metinlerin arasında boğulurken, bir kulaçta içimdekileri ve deneyimlerimi dijitale dökebilmekti. Yorumunuz için çok teşekkürler 🤗

 9. Mustafa Aferin Yanıtla

  Bloğunuz çok güzel hocam ne zamandır kişisel blog yazmak istiyorum ilham aldığım yer burası oldu 😊

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Selam Mustafa, onlarca insanın ufkumu açtığı gibi benim de birilerinin ufkunu açtığımı bilmek çok sevindirici. Umarım öykünü ve düşüncelerini yıllarca anlatıyor olursun 😊

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Çünkü insanlar, bir soruna çözüm olamayan yazıları okumuyorlar. Bu da kişisel blog yazarlarını deneyimleriyle sorunları bir araya getirmeye itiyor. Bence, insanların kişisel blogları üzerinden para kazanması ve kazanmak için çabaları yadırganmamalı. Zaman çok kıymetli bir hazine. Hazinemizi deneyimlerimizi insanlara aktarmak için harcıyoruz. Karşılığında, motive eden ufak rakamları kazanmak ve bunlarla bir eksiğimizi kapatmak tarif edilemez bir his. Bir kişisel blog yazarı olduğum için mutluyum ve uzun yıllar mutlu kalmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.