İnceleme AtölyesiSağlık

Kartal Gibi Gözler için; Acuvue OASYS Lens Denemesi

Birkaç ay sonra yaklaşık 4 yıllık bir kontakt lens kullanıcısı olacağım. Bakın dile kolay, tam 4 yıldır körüm ve bu körlüğü üşenmeden erinmeden kontakt lensleri taka çıkara düzeltiyorum. Yani artık bildiğiniz rütbeli bir kör ve Lord of The Lens filan olmuş durumdayım. İlk defa lens taktığım günü hatırlıyorum da yaptığım ilk iş bu kontakt lens teknolojisini üretenden taşıyana kadar hakkı ve emeği geçen herkese dua etmek olmuştuAcuvue OASYS‘i kullandığımda sanki yine yıllar önce yaşadığım o sahneye geri döndüm ve aynı şekilde benzeri duaları bu markayı geliştirenler için kat be kat ettim.

gozluk

Nedendir bilmiyorum ama şu koskoca 4 yıllık süreç içerisinde gözlüklere bir türlü alışabilmiş değilim. Olmuyor yani baba, sanki beni kısıtlıyor gibiler. Kim hayatının en güzel sahnelerini yaşarken gözünün önünde kocaman birer çift çerçeve olsun ister ki? Yani, sürekli gözünün önünde bir çerçeve var ve bu çerçeve her şeyinizi etkiliyor. Aynaya bakıyorsunuz, en önemli yeriniz olan yüzünüzde orijinal sürümde varolmayan bir terslik görüyorsunuz. Rahat rahat eğilip kalkamıyorsunuz, sürekli bir telaş bir heyecan var içinizde. Yok gözlük düşer mi, yok gözlük çizilir mi… Yatağa uzanıp kafanızı yan yatırıp dizi izleyememenin ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyor musunuz? Umarım bilmiyorsunuzdur çünkü ben hiç bilmemeyi isterdim 😀

Tüm bu dezavantajlara rağmen ne yazık ki kendimi gözlük kullanmaktan da bir türlü alıkoyamıyorum. Kontakt lensler kişisel hayatta çok iyi ancak söz konusu bilgisayar olduğu anda kontakt lensler bir anda tüm cazibesini kaybediyor. Şöyle diyeyim, günlük hayatta Miranda Kerr olan kontakt lensler, bilgisayar kullanırken Yıldız Tilbe performansı veriyor. Takribi olarak bilgisayar başında 10 – 13 saat geçirdiğimi düşünecek olursan haliyle kontakt lensler tam olarak benim ihtiyaçlarımı karşılama konusunda yetersiz kalıyordu.

Acuvue OASYS for ASTIGMATISM‘i millet öve öve başının üzerinde tutunca, Acuvue OASYS lens yorumlarına farklı platformlardan biraz göz attım. Benim gibi benzer sorunları yaşayan arkadaşların bu sorunlardan kurtulduğunu görünce bastırdım parayı ve bir de bunu deneyelim diyerekten hemen 3-4 ay yetecek kadar sipariş verdim. Galiba son 4 yıl içerisinde yaptığım en yararlı alışverişlerden biri buydu. Harbiden bu lensler bir harika dostum. Dilerseniz, Acuvue OASYS for ASTIGMATISM ile hangi sorunlara sonsuza dek elveedeee! dedim birlikte bir bakalım;

Artık Lenslerle Bilgisayar Kullanabiliyorum! Hem de Saatlerce!

bilgisayarda-calismak

Yeni lensleri sipariş etmeden önce tekrardan göz doktorumu ziyaret ettim ve yeni lenslerim için güncel göz rakamlarımı edindim. Zaten uzun süredir göz doktoruna gitmem gerekiyordu ancak iş güç derken fırsat bulamamıştım. Muayene sonrasında da Acuvue için lens siparişlerimi verip beklemeye başladım. Lenslerim geldiğinde ilk gün hemen gözüme takıp, çalışma performansımı nasıl etkileyeceğini görmek istedim.

Sonuçlar hakikaten beklediğimin çok daha üzerinde ve süperdi. Kısaca elde ettiğim kullanım performansı şu şekilde;

Eskiden lenslerle ekranı sanki tam yeterli göremiyorum gibi bir his vardı. İlk birkaç günlük kullanımdan sonra bu hislerden tümüyle kurtuldum. Daha önceki lenslerde bu his ilelebet baki kalmıştı.

Lenslerin oksijen geçirgenliği gerçekten çok yüksek. Eski lenslerimde en fazla 2-3 saat bilgisayar kullandıktan sonra lenslerimin gözümün içinde kurumaya başladığını hissediyor ve bir süre sonra da lenslerin gözüme başladığını hissediyordum. Acuvue OASYS’de ortalama 15 saate kadar bilgisayar kullanımımda bile hiçbir sorun yaşamıyorum. 15 Saatten sonra haklı olarak ufak bir batma hissi meydana gelebiliyor.

– Lenslerin kurması ihtimalinde (ki bu çok çok nadir karşılaştığım bir olay oldu) yalnızca birkaç damlalık solüsyonu gözüme damlatarak sanki ilk defa lensi takmışım gibi yüksek performans elde edebiliyorum.

Gözlüklerim Olmasa Bile Gece Araba Kullanabiliyorum

Normalde önceki lenslerle ve birçok markada yaşadığım en büyük sorun geceleri araba kullanmaktı. Gece araba kullanırken tüm ışıklar ve farlar birer birer gözünüzün içine içine patlıyordu. Bu bazen o kadar şiddetli oluyordu ki, yolu bırakın şurada dursun, burnunuzun ucunu bile görmekte zorlanabiliyordunuz.

gece-surusu

Şehir içinde birkaç defa gerçekleştirdiğim 15-20 KM’lik yolculuklardan sonra kesinlikle geceleri lensleri takarak araba kullanamayacağıma kanaat getirmiştim. Hal böyle olunca ne kadar lens kullanırsanız kullanın yanınızda sürekli olarak bir gözlük bulundurma durumu meydana geliyordu.

Üstelik bu yaşadığım parlama sorun yalnızca gece araba kullanırken geçerli de değil. Böyle hafiften ışıklı bir şey görüş alanınızda girdiği anda o ışıklar disko topu etkisi yaratıyor ve tüm görüşünüzü kapatıyordu. Özellikle düğüne müğüne lenslerle gittiğinizde herkes sizi görüyor ama siz kimseyi görmeyen adam oluveriyordunuz.

Yeni lenslerde nasıl bir teknoloji kullanmış bilmiyorum ancak bu olayı %85 oranında çözmüşler. Kalan %15’lik kısım sizi hala birazcık rahatsız ediyor ancak gözlüklerinizi kullansanız da bundan çok daha fazla yansıma sorunuyla karşı karşıya olacağınızı bildiğiniz için sevinçten havalara uçabiliyorsunuz.

Acuvue OASYS’in Genel Avantajları

 • Lensin oksijen geçirgenliği oldukça ideal. Bu sayede gözünüz havasızlıktan şekilden şekle girmiyor ve lensleriniz sizi bunaltmıyor.
 • Gün içerisinde kullanım performansı oldukça tatminkar. Yaklaşık 13 saat boyunca sıkıntı çekmiyorsunuz. 13 saatten sonra da birkaç damla solüsyon ile lensleriniz yine sabahki performansına geri dönebiliyor.
 • Bausch&Lomb yerine Bio True lens solüsyonu kullanırsanız lensleriniz çok daha iyi temizleniyor. Sabah gözünüze taktığınızda sizi hiç rahatsız etmiyor ve adeta kutusundan sıfır çıkmış lensi takıyorsunuz hissi veriyor.
 • Ekstrem durumlarda gözünüzde 2 gün kalmayı kolayca tolere edebiliyor. Sadece diğer lenslerin aksine şiddetli bir çapaklanma sorunu yaşatabiliyor. Zaten lenslerle uyumak ekstrem durumlar için geçerlidir. İbneliğin lüzumu yok yatmayıverin siz de.
 • UV ışını korumasına sahip ki, bu hem yaz hem kış dış ortamda lens kullananlar için oldukça büyük bir avantaj.
 • Göze tam oturuyor ve zattırı zutturu bir o yana bir bu yana kayma yapmıyor. Bu da gözünüzdeki lensin varlığını dahi unutmanıza yardımcı oluyor.

Acuvue OASYS’den şimdilik bu kadar. Bu yazı yazarken ilk lensimin yaklaşık 20 günlük olduğunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bilerek lensi oldukça farklı ortamlarda ve koşullarda deneyip, performansından tam olarak emin olduktan sonra bu yazıyı kaleme aldım. Eğer siz de benzeri sorunlardan muzdaripseniz umarım Acuvue OASYS bende olduğu gibi sizde de harikalar yaratır ve şahin gözlü olmanıza yardımcı olur 🙂

Bir Yorum Yapılmış “Kartal Gibi Gözler için; Acuvue OASYS Lens Denemesi

 1. Bedriye Yanıtla

  Genetik anacım genetik kurtulamadık şu lenslerden şu göz sorunundan bak bende aynı lens ı kullanıyorum ama kuruma çok fazla oluyo.blog için teşekkürler yeğen denemeye değer diyorum eyw

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!