Sağlık

En İyi Lens Markası Nedir?

Kullandığımız lenslerin belli ölçüde dünyaya bakış açımızı değiştireceği kesin. O zaman neden en iyisi olmasın ki? Olsun tabii. Ama nasıl olacak? Refleks haline gelen bir tüketici alışkanlığı olarak çoğumuz “en iyi kontakt lens markası nedir?” sorusuyla yola çıkar ve birçok kör topal yanıtla karşılaşırız. Peki, gerçekten en iyi lens markası nedir?

Aslında, en iyi kontakt lens markası seçimi tamamen kişisel bir mevzudur. Kontakt lens sektöründe yıllardır yer almakta olan yüzlerce firma var. Hiçbiri bugüne kadar birilerinin gözünü çıkardığı için “daha kötü” olarak nitelendirilmedi. Fakat her biri farklı teknolojiler ve özellikler sunarak, farklı tüketicilere hitap etmeyi başardı. Bu yüzden en iyi markanın kişisel olmasına şaşırmamamız gerek.

Şu anda ülkemiz ve dünyada kontakt lens kullanıcılarının yaklaşık yüzde 90’ı yumuşak lensleri kullanılıyor. Bu konuda hemfikiriz. Yumuşak lensler daha yüksek konfor ve düşük maliyetle karşımızda selam duruyorlar. Bunun yanı sıra kendi en iyi marka seçiminizi yapmak için bazı kriterleri göz önüne almanız gerekiyor.

Gözün Temel Eğri (Base Curve) Değeri

Base Curve, lensin gözünüze tencere kapak misali oturması için dikkate alınması gereken en önemli değerdir. Her gözün farklı bir BC değeri olabilir. Gözünüzün BC değerine en yakın olan lensleri kullanırsanız, lens gözünüze şıp diye oturur yüzey hareketlerini rahatla yerine getirir. Tüm bunların toplamı da bize kullanım konforu olarak geri döner.

Bütün lens üreticileri aşağı yukarı benzer BC değerlerinde üretim yapıyor. Ancak hepsi aynı BC değerlerinde üretim yapmazlar. Örneğin Bausch & Lomb’un Purevision 2 HD for Astigmatism lenslerinden birçok kişi memnunken, ben BC değerimi karşılamadığı için faydalanamıyorum. Bu lensleri aldığımda muhtemelen “seç, beğen, yaşa” tadında konfor sorunları yaşamaya başlayacağım. İşte bu, en iyi lens markasının cevabının neden kişisel olduğu hakkında önemli bir ipucudur.

Çap

Lensin çapı göz konforu için en az BC değeri kadar önemli. Gözünüze uygun olmayan çapta lensleri kullanırsanız, lens gözünüzün kornea yüzeyine tam olarak oturmayacaktır. Tıpkı BC değerinde olduğu gibi adı sanı bilinir lens üreticilerinin çoğu ortalama göz çapı değerleri için lens geliştirirler. Şayet gözleriniz büyüklüğü ortalamanın altında ise bu kez daha ekstrem lens markalarına yönelmeniz gerekecektir.

Güç Özelliği

Bazı lensler önemli teknolojiler kullanılarak üretirler. Genellikle “numaralı lens” olarak adlandırılan lensler, miyop ve hipermetrop gibi göz sorunlarını gidermek için tasarlanırlar. Her lens bu özelliklere sahip değildir. Sizin hipermetrop sorununuz varsa ancak almak istediğiniz lensler hipermetropu düzeltemiyorsa sizin için en iyi lens markası olamayacaktır.

Astigmatizm

Benim başımın (daha doğrusu gözümün) püsküllü belası astigmat. Gözünüzde astigmat sorunu varsa yalnızca torik lens olarak adlandırılan lensleri kullanabiliyorsunuz. Torik lenslerde çok fazla marka alternatifi olmadığı gibi BC ve çap değerine uyan lensleri bulmak da hayli güç oluyor. Son birkaç yıldır Acuvue OASYS ile güllük gülistanlık geçinip gidiyorum. Daha iyi lens markaları yok mu? Elbette var, ancak hiçbiri göz değerlerimi bu lens kadar iyi karşılamıyor.

Ekstra özellikler

Bazı kontakt lensler ekstra özellikler sunabilirler. Örneğin kimi lensler daha nemli durabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu tip lensler, göz kuruluğu sorunu çekenler için harika birer alternatiftir. Ya da bazı lensler torik lens olurken aynı zamanda renkli olma özelliğine sahiptirler.

Son Sözler

Her durumda ilk kontakt lens markası seçiminizi doktorunuza bırakmakta fayda var. Doktorunuz göz değerlerinizi baz alarak sizin için referans noktası olabilecek bir tercih yapabilirler. Sonrasında aynı değerlere ve yukarıdaki bahsettiğim kriterlere göre siz kendiniz için en iyi lens markasını seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!