Sağlık

Kartal Gibi Keskin Görüş: En İyi Lens Markası Nasıl Seçilir?

Lenslerimin hayatımın 10 yılını nasıl değiştirdiğinden hemen şuradaki yazımda bahsetmiştim:

Lenslerle ilgili diğer yazılarımda bahsetmediğim şey; ilk lens markası seçimlerimde nasıl çuvalladığımdı…

Her görme kusurlu kardeşimiz gibi, lens kullanma kararı aldığınızda siz de en iyi lens markasını bulma yolculuğuna çıkacaksınız.

İyi haberlerim var: Burada okuyacaklarınızdan sonra, binlerce liranızı cebinizde tutarak, nasıl en iyi lens markasını seçebileceğini öğreneceksiniz…


En İyi Lens Markası Hangisi?

Refleks bir tüketici alışkanlığı olarak; “en iyi kontakt lens markası hangisi?” sorusuyla yola çıkar, bir çuval yanıtla karşılaşırız. Yorumlar kafamızı karıştırır. Çünkü birinin övmekle bitiremediği marka, diğerinin en kötü deneyimi olmuştur.

lens markası seçmek

Kontakt lensler sadece birkaç düzine yılda popüler hale geldi. Bu yüzden, 20 yılı aşkın deneyimle lens üreten marka sayısı neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor. Hepimizin en iyisini seçmek istediğini biliyorum ama deneme/yanılma yöntemini kullanmadan en iyiye ulaşmanız imkansız.

Lens markalarını ve lensleri, iyi ya da yetersiz kılan bazı önemli detaylar var:

  • Kullanılan üretim teknolojisi
  • Lensin yapısal özellikleri
  • Oksijen geçirgenliği
  • Fiyatı/fiyatına oranla performansı
  • Dayanıklılığı
  • Kullanım koşulları

Peki, Sizin için En İyi Lens Markası Hangisi?

En iyiye ulaşma yolculuğunun neden kişisel olması gerektiğine kısaca değindim. Artık gözünüzü korkutmadan teknik konulara girebiliriz.

ÖNEMLİ: En iyi lens markasını seçmek için, aşağıdaki detayların tümünü anlamanız gerekiyor. Merak etmeyin, terimler ve kavramları olabildiğince basit tutacak ve kafanızın karışmasını önleyeceğim.

En iyi lens markasını seçerken kafanızdaki geleneksel “en iyi” imajını bir kenara bırakmalısınız. Bir ayakkabı, giyim veya otomobil markası seçerken kalitesi kabul görmüş markalar gerçekten iyi kabul edilebilir. Kontakt lenslerde önceliklerinizi piyasanın en iyisine göre belirleyemezsiniz.

Önceliğiniz, gözleriniz ve lens reçetenize göre en yüksek konforu hangisinin sunabileceğini bilmektir.

Gözün Temel Eğri (Base Curve) Değeri

Base Curve, lensin gözünüze tencere-kapak misali oturması için dikkate almanız gereken en önemli değerdir.

Her gözün farklı bir BC değeri olabilir. BC değerinizle uyumlu lensleri kullanırsanız, lens gözünüze şıp diye oturur. Yüzey hareketlerini rahatça yerine getirir ve yüksek konfor sunar.

Lens markalarının tümü aşağı yukarı benzer BC değerlerinde üretim yapar. Fakat her markanın tüm BC değerlerini kapsayan lensleri olmayabilir.

Örnek: Bausch + Lomb’un Purevision 2 HD for Astigmatism lenslerinden etrafımdaki insanlar memnunken, BC değerlerimi karşılamadığı için alamıyorum. Kendimi bu lensleri kullanmaya zorlarsam konfor sorunları yaşamam epey olası. Bu örnek, en iyi lens markasının neden kişisel olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Lens Çapı

Lenslerinizin çapı, konfor için en az BC değeri kadar önemli. Doğru çaptaki lensi kullanmadığınızda, lens gözünüzün kornea yüzeyine tam oturmayacaktır.

Tıpkı BC değerinde olduğu gibi, adı sanı bilinen tüm lens üreticileri ortalama göz çapı değerleri için lens geliştirirler. Daha az bilinen markalar ise spesifik aralıklardaki göz çapları için üretim yapar.

Gözünüzün çap değeri ortalamanın altında ya da üstündeyse mecburen ekstrem lens markalarına yönelmeniz gerekecektir.

ÖNEMLİ: Bu gibi durumlarda seçeceğiniz lens markasının adını “sektörün en iyilerinin” arasında göremeyebilirsiniz. Oysa size en uygun lensi üreten, piyasanın en iyisi olarak lanse edilenlerden daha iyi olabilir.

Güç Özelliği

Bazı lensler önemli teknolojilerle üretir. Genellikle “numaralı lens” olarak adlandırılan lensler, miyop ve hipermetrop gibi görüş sorunları düzeltmek için tasarlanır. Tabii her lens bu özelliklere sahip değildir. Hipermetrop sorununuz varsa fakat istediğiniz lensler hipermetropu düzeltemiyorsa, o markanın sizin için en iyi lens markası olma şansı neredeyse sıfır demektir.

Astigmatizm

Başımın (daha doğrusu gözümün) püsküllü belası astigmat! Astigmat sorununuz varsa yalnızca torik lens denilen lensleri kullanabilirsiniz. Torik lenslerde, çok fazla marka alternatifi olmadığı gibi BC ve çap değerinize uygun lensleri bulmak da zordur.

Son birkaç yıldır Acuvue OASYS ile güllük gülistanlık geçinip gidiyorum.

Daha iyi lens markaları yok mu? Elbette var! Ancak hiçbiri göz değerlerimi Acuvue OASYS kadar iyi karşılamıyor.

Ekstra Özellikler

Bazı lensler öne çıkan ekstra özelliklere sahip olabilirler. Örneğin; kimi lensler nemli durabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ya da oksijen geçirgenliği açısından başarılı olabilirler.

Bu tip lensler göz kuruluğu sorunu yaşayanlar için harika bir alternatiftir. Ya da bazı torik lensler renkli olma (göz rengini değiştirme) özelliğine sahiptirler. Bunlar gibi ekstra özelliklere ihtiyaç duyuyorsanız, istediklerinizi optimum seviyede sunan markalardan seçim yapmalısınız.

Gitmeden Önce…

Araştırmanız ve öğrenmek istemeniz harika! Bu alışkanlığınız için sizi kutlarım 👏

Yine de, ilk lens markası seçiminizi yaparken doktorunuzun görüşlerinden faydalanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Doktorunuz göz değerlerinizi baz alarak, sizin için referans noktası olabilecek markalar önerebilir.

Doktorunuzun tavsiyesiyle aldığınız lenslerinizden memnun değil misiniz?

Merak etmeyin, yukarıda öğrendiklerinizden sonra artık en iyi lens markasını seçmeye hazırsınız!

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “Kartal Gibi Keskin Görüş: En İyi Lens Markası Nasıl Seçilir?

  1. Emoo Yanıtla

    Uzun yazının kısa özeti : Kendi işinizi kendiniz görün. Saçma gazete haberleri gibi olmuş. Vakit kaybı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.