Sağlık

Kontakt Lens mi? Gözlük mü? – Tek Deneme, Hayatımın 10 Yılını Nasıl Değiştirdi?

Da Vinci’nin ruhuna mevlüt okutmak istediğimde, pek ileri gitmiş sayılmazdım. Doktorumla aramda geçen Yeşilçam repliği bittiğinde, hayatımın asla eskisi gibi olmayacağını anlamıştım.

İyi haber: Piyano çalabilecektim! Kötü haber: Artık gözlük takmam gerekiyordu… Ve piyano çalmakla hiç ilgilenmediğimden, elimde sadece kötü haber kalmıştı.


Göz problemlerim kanımın filtreli aktığı ergenliğimde başladı. Yaşlıların dedikodularında vekaleten tanıştığım; astigmat, hipermetrop ve miyop gibi terim anlam sözcüklerle, o gün asaleten tanışmıştım.

Gözlüklerle bir ortama dahil olmam; dünya dışında hayat olduğunun en yalın ispatıydı. Bu ispat, direkt uzaylı formunda bakkala gidip gelen bendim.

Hepsi bu kadar da değildi!

Gözlüklerin; burnuma uyguladığı baskı, görüş alanımı daraltması, yazın burnumdan kayması, kışın buğulanması, yağmurda çalıştırabileceğim fasılalı sileceklerinin olmaması büyük birer dezavantajdı.

Sonra bir gün, kontakt lenslerle tanıştım. Da Vinci’nin ruhuna pilavlı mevlüt okutma fikri, işte o gün filizlendi aklımda.


Gözlük kullanmak istemeyen herkes gibi, ben de bir kurtarıcının varlığından haberdardım. İlk modelini Da Vinci’nin icat ettiği bu kurtarıcıya; “kontakt lens” diyorlardı.

Gözlükten kurtulmak isteyen arkadaşlarımın hepsi kafileler halinde kontakt lens almışlardı. Birkaç günlük denemeden  sonra, neredeyse tümü Nejat Alp’in Sen miydin Sevgilimi Çalan? parçası eşliğinde lenslerini terk ediyorlardı.

Nejat Alp

“Sen miydin Sevgilimi Çalan” parçasıyla önce kalbimize, sonra aile büyüklerinin akıllı cihazlarına melodi olarak giren Nejat Alp

O zamanlar +10 yıllık lens kullanıcısı olan Halam’ın gazıyla, kurtuluşuma giden yolda ilk adımı attım.

Hem, en fazla ne olabilirdi ki? En kötü ihtimalle ben de arkadaşlarım gibi kafileye katılır, bi’ arkadaşa bakıp çıkardım…

Neyse ki, ben bi’ arkadaşa bakıp çıkanlardan olmadım. İşbu satırları okuduğunuzda, ben de tam 9 yıllık lens kullanıcısıyım.

Peki, neden böyle bir postu yazma ihtiyacı duydum? Amacım: Benim gibi; lens mi, gözlük mü? İkileminde kalan ve ilk defa lens kullananlar için kendi deneyimlerimden bahsetmek.

Benim gibi sizi de gözlüklerinizden -memnun değilseniz- kurtaracak medeni gazı verip, hayat kalitenizi arttırmak.


Gözlük mü Kullanmalıyım, Lens mi?

Umarım içler dışlar çarpımı yapmayı biliyorsunuzdur.

Artılarını eksilerini değerlendirmeden, içler dışlar çarpımı yapmadan ve her ikisini denemeden ilacınızın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz.

Lens mi, gözlük mü; Size hangisinin uygun olduğuna karar vermeden önce, gelin, her ikisi için 10 yıllık deneyimimi anlatayım.

Gözlük Kullanmanın Avantajları Neler?

 • Kullanımı kolay. Gözlük kullanmak için tak çıkar provalarına ihtiyacınız yok. Alıyorsunuz, takıyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda çıkartmak veya takmak çocuk oyuncağı.
 • Birçok açıdan güvenli. Gözlüklere “aparat” etiketini yapıştırdığıma bakmayın, gözlüğün 900 yıldan eski mazisi var. Göz sağlığınızı tehlikeye atmamak için gözlükler güvenli bir seçimdir.
 • Üretimi ucuz, bakımı kolay. Uçarı kaçarı modellere kafayı takmazsanız, gözlükler sahiden ucuz. Bir gözlük sizi iki sene kadar götürüyor. Bakımını da kolay. Yanınızda bez olmadığında gömleğiniz veya beyaz atletinizle silebilirsiniz.
 • Bazılarına -gerçekten- yakışıyor. Gözlüksüz sıradan bir tip, gözlükle bir anda havalı görünebiliyor. Örnek sizi fantastik hayallere sevk etmesin. Benim gibi gözlük yakışmayan müstesna tiplerdenseniz, sayenizde mahalleli hayatında ilk defa dünya dışı yaratıkların neye benzediğini 3D seyretme şansına sahip olacak.
 • Blu-Ray görüntü kalitesi sunuyorlar. 10 yılda, onlarca farklı lens markası kullandım. En iyi lens markasından alacağınız görüntü HD seviyesindedir. Gözlükler ise Blu-Ray görüntü verirler. Bugünkü lens teknolojisiyle gözlükler, görüş kalitesi açısından lenslerden daima bir adım önde.
 • Gece görüş kalitesinin tartışılmaz lideridir. Lensler gündüz saatlerinde tam performans verir. Gözlükler gündüz sundukları görüş keskinliğini aynı şekilde gece de verirler.

 

Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları Neler?

 • Kullanımı çok kolay. Lens kullanmak yalnızca adaptasyon sürecinde zordur. Nasıl takıp çıkarmanız gerektiğini, hangi markanın size uygun olduğunu bulmaya çalışırken zorlanırsınız. Bunu atlattığınızda kullanımı gözlükten kolaydır. Mesela, lenslerimi takmam 25 saniye, çıkartmam 15 saniye sürüyor. İlk adaptasyon sürecinde bu süre çok daha fazlaydı.
 • Doğru yöntemlerle ekonomik olabiliyor. Lenslerinizi internetten ve yıllık olarak alırsanız maliyetiniz önemli oranda düşüyor. Alışverişi yıllık yapmak, en az 6 aylık lens solüsyonu masrafınızı da amorti edilebiliyor. Eğer internet alışverişi yerine fiziksel mağazalara giderseniz canınızı yakabilirler.
 • Kullanım konforu gözlüklerden üstün. Lensler buğulanmaz, yağmurda canınızı sıkmaz, gözlükler gibi düşmez ve kırılmazlar. Koşmanızı, atlamanızı ya da zıplamanızı engellemezler. Sunduğu fiziksel rahatlıkla lensler gündelik kullanımda daha konforludur.
 • Dış görünüşünüzü değiştirmezler. Renkli lens kullanmadığınız sürece, gözlerinizde lens olduğunu -siz söyleyene kadar- kimse anlayamaz. Görüş probleminizi düzeltirken dış görünüşünüzü değiştirmek zorunda kalmazsınız.
 • Görüş açınızda sınırlar olmaz. Çünkü lens gözün görme görevini üstlenen bölümün tümünü sarar. Göz hareketimize göre hareket eder. Bu sayede, çerçevelere bağımlı kalmadan tam görüş açısından faydalanabiliriz. Bu büyük bir avantaj. Otomobil ve motosiklet kullanırken ayna kontrolünüz lensle daha kolaydır. Kafanız yerine göz bebeğinizi hareket ettirmeniz yeterlidir. (Meraklısına not: Lenslerle karı kız kesmek, gözlükle karı kız kesmekten daha kolay)
 • Artık numarasız güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Gözlük kullandığınızda güneş gözlüğünüz de numaralı olmalıdır. Lens kullanırken gerek yoktur. Dilediğiniz güneş gözlüğünü alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Gözlük Kullanmanın Dezavantajları Neler?

 • Sizi fiziksel olarak kısıtlıyor: Spor yaparken, otomobil kullanırken, öpüşürken ve sevişirken gözlükler sizi fiziksel olarak sınırlar. (Eğer partnerinizden memnun değilseniz, bu dezavantaj sevişme esnasında avantaja dönüşebilir. Bilemiyorum…)
 • Çocuk gibi sürekli korunmaya ihtiyaç duyarlar. Gözlüklerinizi bırakacağınız yer önemlidir. Gözlüklerinizi çizilmeler, deformasyonlar ve fiziksel darbelere karşı daima korumalısınız.
 • Bazen maliyetli olabilirler. Konforlu ve şık çerçeveler ateş pahasına satılıyor. Osse gibi adı sanı bilinen çerçeve ve teknolojik bir cam aldığınız 600 – 700 TL gibi faturaların karşınıza çıkması işten bile değil.
 • Kılık kıyafet ve kombininize her zaman uymayabilir. Gözlükleriniz modern duruyorsa klasik kıyafetler üstünüzde sırıtır. Tam tersi de mümkün. Klasik gözlükler takıp modern giyinmek, hoş olmayan tezat bir görüntü ortaya çıkarır. Bunu aşmak için gözlüklerinizi çoklamanız gerekir. Yani; ekstra maliyet!
 • Bazen hiç ama hiç yakışmayabiliyor. Hangisini taktığım önemli değil. Bana hiçbir gözlük yakışmaz. Eğer siz de bahtsızsanız, yüz tipinize uygun ve size yakışacak bir gözlük bulurken epey zorlanabilirsiniz.

 

Kontakt Lens Kullanmanın Dezavantajları Neler?

 • Hijyen ve sağlık her şeyin ötesinde gelir. Lenslerin sağlıksız olduğunu söyleyenler lens kullanmanın gerekliliklerini yerine getirmezler. Ekstrem durumlar dışında lenslerinizle uyumamalısınız. Lenslerinizle asla duşa, denize veya saunaya girmemelisiniz. Bir süre sonra bunlar refleks haline geliyor. Hijyen gerekliliklerine uyduğunuzda lensler sanıldığı gibi göz sağlığına zararlı değildir. Ancak; doğru düzgün kullanımda bile enfeksiyon riski var. Ben 10 yıldır sorun yaşamadım fakat bu, yaşamayacağım anlamına gelmiyor.
 • Adaptasyon süreci zorlu geçebilir. İlk 1 haftadan sonra lensleri pratik şekilde takıp çıkarabiliyordum. Bazı insanlar yıllarca lens kullanmalarına rağmen benim pratikliğime ulaşmış değiller. Sanırım lens kullanmak için biraz gözü kara olmak gerekiyor.
 • Lens solüsyonu ve yedek lens taşıma zorunluluğunuz var. Evde, ofiste ve arabada olmak üzere, toplamda 3 şişe lens solüsyonum var. Gözlerinizin ne zaman kuruyacağını bilemezsiniz. Bir şeylerin ters gitmesi ihtimalini sürekli göz önüne almalısınız. Mesela, arabada giderken gözünüze toz kaçabilir… Böyle durumda hemen lens solüsyonuyla sorunu çözebilirsiniz. Ben felaket senaryolarına hazırlıklı olmak adına mutlaka sırt çantamda bir çift yedek lens bulunduruyorum. Şart değil ama hazırlıklı olmakta fayda var.
 • Lenslerin gece görüşü daima gözlüğü aratır. Gece gözünüze yansıyan ışıklar görüş kalitenizi düşürür. Uzağı ve aydınlatması yetersiz ortamlarda detayları görmek güçleşir. Hava karardıktan sonra taşıt kullanmak daha güç bir hal alır. Örneğin, 100 KM’den uzun yolculukları gece yapacaksam lenslerimle araç kullanmak yerine gözlüklerimi kullanırım. Neden mi? Çünkü gözü sağlam biriyle benim aramdaki fark budur:

Gece lensle araba kullandığınızda gördüğünüz ışık hareleri ve görüş kalitesi

Gözleri sağlam veya gözlük kullanan birinin gece görüşü

 • Gözlüklerden asla tamamen kurtulamazsınız. Akşamları eve geldikten sonra dışarı çıkmayı düşünmüyorsanız veya tamamen eve kapanacağız pazar günlerinde, lenslerinizi takmak yerine gözlüklerinizi kullanarak gözlerinizin oksijen dengesine katkıda bulunmalısınız. Evden sabah çıkıp akşam geliyorsanız, akşam olduğunda gözlerinizi rahatlatmak isteyeceksinizdir. Bu yüzden, lens kullanırken daima bir çift gözlüğünüz de olmalı.

 

Gitmeden Önce…

Lens mi gözlük mü cenderesinde yollarımız burada ayrılıyor.

Şimdi, artıları ve eksileri göz önüne almalı, hangisinin size uygun olduğuna karar vermelisiniz. Takıldığınız bir şey olursa yorum köşesinden bana sorunuzu fırlatmayı unutmayın.

Daha fazlasını ister misin? Harika! E-posta bültenime katılarak, her hafta seninle en kayda değer deneyimlerimi paylaşmamı sağlayabilirsin.

E-posta kullanmıyorsan ve mağaranın soğuğu sana iyi geliyorsa merak etme. Sol taraftaki zil ikonuyla tarayıcı bildirimlerini açıp, benden bildirim almaya başlayabilirsin.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

15 Yorum “Kontakt Lens mi? Gözlük mü? – Tek Deneme, Hayatımın 10 Yılını Nasıl Değiştirdi?

 1. Nizamettin Gümüş Yanıtla

  2 yıllık gözlük kullanıcısı olarak gözlük kullanmanın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu anlatamam. Belki de bana öyle geliyordur bilemiyorum..

  Hâlâ da alışabilmiş değilim. Lens kullanmayı ise hiç düşünmedim. Gözlüğe sahip çıkamayan biri olarak lenslere hiç bulaşmadan devan etsem daha iyi gibi geldi.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Lens kullanmak gerçekten ciddi bir sorumluluk. Yapılan en ufak hata gözünüzü tamamen kaybetmenize neden olabiliyor. Bu açıdan kendinize güvenmiyorsanız, o kafa topuna hiç çıkmamak en iyisi 😀

 2. İslam Yanıtla

  Lens güzel ama şu renkli lens takıyorlarta ucuz bebek oyuncagı gozleri gibi duruyorlar. Bazilarina gozluk yakisiyor onlarin yerinde olsam lens takmam

 3. TUBA Yanıtla

  Yıllardır gözlük arada da lens kullanmış biri olarak bir şeyler yazmadan geçemedim. Yazınızda da net bir şekilde belirtildiği gibi ikisinin de avantajları yanında dezavantajları da var. Ama ben lensi kullandığım 3 sene boyunca her yıl bir derece olmak üzere gözlerim 3 numara büyüdüğünü belirtmek isterim. 3 numara ile başlanan lense 6 numara ile gözlüğe dönüş yaptım. Hata benim kullanım şekillerimde de olabilir benim gözler lens kabul etmiyor da olabilir ama lensin verdiği rahatlığı da özlemiyor değilim.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Lens veya gözlük kullanımının numara değişimine neden olabileceğini düşünmüyorum. Eğer genetik bir sorun yaşıyorsanız, belli bir dönemde hızla yükseliş oluyor. Lens kullanımınız belki o döneme denk gelmiş olabilir. Yine de bu sorunun net yanıtı için bir sonraki randevunuzda göz doktorunuza danışmanızda fayda var. Çok teşekkürler.

 4. Demir Yanıtla

  9 yaşımda gözlük kullanmaya başladım. Yaklaşık 8-10 sene kullandıktan sonra lense geçiş yapıp 5 sene kadar da lens kullandım. Uzun süreli lens kullanımlarının göze ciddi zararları olduğunu (kornea çizilmesi, göz kuruluğu başlaması, gözü besleyen damarlarda daralma vb) acı şekilde tecrübe edince tekrar gözlüğe dönmek istemediğim için lazer ameliyat oldum. Son 7 senedir de bunun inanılmaz rahatlığını yaşıyorum. Lens uzun vadede sağlıklı ve hijyenik bir çözüm değil.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Düşüncelerine saygı duymakla birlikte, maalesef katılmıyorum. Hijyenik olan lens değil, kullanıcısıdır. Amacı ve kullanım talimatlarına uygun olarak kullanıldığında kontakt lenslerin sağlıksız bir ürün olması olanaksız. Çevremdeki lens kullanıcıların çoğu tüm kuralları hiçe sayarak kullanıyor ki, bu durumda dezavantajlarla karşılaşmamak olanaksız hale geliyor. Yorumun için çok teşekkürler Demir 👏

 5. Elif Yanıtla

  Ben 17 yaşındayım ve yaklaşık 5 yıldır gözlük kullanıyorum. Gözlüğü her zaman kullanmam gerekirken sadece derslerde tahtayı görmek için ve televizyon izlerken kullanıyorum. Gözlük takmaktan nefret ettiğimden tak çıkar ha bire derecem artıyor. Bende lense geçmek istiyordum ama yorumlarda görme kayıpları falan denilmiş bu beni baya korkuttu açıkçası. Ailem de lens taraftarı değil ama ben bir şekilde ikna ederek alabilirim. Düzgün kullanımda gözüme zarar gelmez değil mi? Ve fiyatı da uygun bir marka önerebilir misiniz?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Halam 20 yıldır ben ise 10 yıldır lens kullanıyorum. Her yıl düzenli göz muayenesi oluyoruz ve hiç enfeksiyon sorunu yaşamadık. Bunu, lensleri talimatlarına uygun kullanıyor olmamıza bağlıyorum. Hijyen şartlarını sağlayabilirsen, lensler seni çok mutlu edecektir. Hem cam gibi göreceksin, hem de yüzüne taktığın şişe dipleri gibi görüntünün değişmesine, mutasyona uğramana neden olmayacaklardır. Lens markası bambaşka bir konu. Bu öneriyi doktorundan isteyebilirsin 😊

 6. Erdali Yanıtla

  Bir de bu yıl piyasaya çıkan (belki daha önce de çıkmış olabilir, ben yeni keşfettim diyim), ortamdaki ışığa göre renk değiştiren lensler sayesinde de lensler gözlüklere karşı bayağı avantajlı duruma geçti bence. Acuvue markasının sanırım. Ben sırf merak ettiğim için aldım. Araba kullanırken yaşadığım dışında ışık hassasiyetim çok var diyemem. Ama deneyince gözlerimin ışık yüzünden epey yorulduğunu fark ettim.Bana ii geldi bayaa.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Erdalici’ğim lens siparişi verirken bahsettiğin lensleri gördüm. Galiba ben de taze keşfettim. Kara bahtım kör talihimden midir bilemiyorum fakat bu lenslerin astigmat hastaları için torik lens versiyonu bulunamıyor. Umarım, bir gün ben ve benim gibi yüz binlerce astigmat hastaları da bu konforu deneyebileceklerdir 😊 Cam gibi gördüğünüz günler diliyorum. 👋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.