Genel

Kargoyla Laptop Göndermek

Sizin de içinizden “Teknoloji emmma gelişti yeauv” diye olur olmadık yerde klişeyi yapan insanların ağzına kürekle vurmak geliyor mu? Gelmesin. Çünkü bir teknoloji editörü olarak söylüyorum “Abi teknoloji harbi çok gelişmiş laaağn!”. Kargoyla Laptop gönderme yazısını -yani bu yazıyı- ilk defa 10 Aralık 2014‘te yayınlamıştım. Geçtiğimiz gün farklı bir arkadaşıma aracı olarak bir laptop satın aldım ve tarih kendini tekerrür etti. Bu laptop’u sağsalim İstanbul – Balıkesir arasında kargo canavarlarına rağmen ulaştırmak zorunda kaldım. Üstelik bu sefer giden kargo paketinde ucuz bir bilgisayar değil 2500 TL değerinde bir MacBook’du.

İlk işim kendi bloguma girip bundan 3 sene önce hazırladığım içeriği okumak oldu. O zaman da benzeri bir durumda kalmış, bilgisayarı göndermeden önce havluya sarmıştım. Hatta olası darbe ihtimallerini düşündüğüm için bilgisayarı böyle baya baya büyük bir kutunun içerisine yerleştirmiştim. Tekrardan aynı teraneyi yaşamamak adına araştırma yaptığımda kargo konusunda oldukça hoş gelişmeler yaşamaya başladığımızı gördüm. Artık kargolar bu tür ürünlerimizi sağsalim ulaştırma ihtimalimizi arttırmak için hoş ve pratik yöntemler geliştirmişler. Bunlardan birini kullanarak MacBook’u çok şükür alıcısına ulaştırdım. Böyle bir durumda kalacak arkadaşlar için de risksiz dertsiz telefonlarını bilgisayarlarını göndersinler diye yazıyı tümüyle güncelledim.

Kargoyla Laptop Gönderilir mi?

Ben ki, kargoyla çiğ köfte almış adamım. Haliyle bal ve misler gibi kargoyla laptop ve bilgisayar tarzı ürünleri gönderebilirsiniz. Eğer bir alıcı olarak size gelecek kargoyu düşünüyorsanız pek dert edilecek bir şey yok. Aldığınız bilgisayar mağazadan sıfır ve kutulu olarak gönderiliyorsa bilgisayarın başına bir hal gelmesi durumunda kargo sigortası devreye giriyor. Yine de böyle bir durumda alıcıysanız mutlaka kargo paketiniz eline geldiğinde kargo görevlisine soğuk veya sıcak bir şeyler ikram edip incik cincik bilgisayarı incelemeyi ihmal etmeyin. Gözle görülür bir sorun varsa mutlaka kargocu abiye zabıt tutturun.

Eğer alıcı değil, gönderciyseniz su biraz bulanıyor. Gönderdiğiniz ürünün bozuk olup olmayacağını kargo şirketindeki lavuklar anlayamayacağı için sizin gönderdiğiniz kişisel gönderimlerde herhangi bir garanti veya kargo sigortası sunmuyor. Hatta paketin içinde bilgisayar var dediğinize kendilerini garantiye almak için size ufak bir yasal sözleşme imzalatarak kendi götlerini tümüyle kurtarıyorlar. Artık bu aşamadan sonra kargonun sağ bir şekilde alıcıya ulaşma ihtimali siz ve yaradanla aranızdaki derin muhabbete bağlı olarak gelişiyor. Yine de panik yok, dediğim gibi kargo şirketleri artık pratik çözümler üretmiş.

Kargoyla Laptop Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle hiçbir kargo şirketi çalışanının babanızın oğlu olmadığını unutmayın. Adam o gün eğer sevgilisi ile tartışmışsa veya çamaşır gününü kaçırmışsa sizin paketin üzerinde kırılabilir yazsa dahi hooop diye kamyondan atabiliyor. Bir anda bakıyorsunuz ki kargo görevlileri sizin dünyalar kadar para verdiğiniz bilgisayar ile karpuzun manavla imtihanı oyununu oynuyor.
O yüzden ilk aşamada paketleme işini sıkı yapmak gerekiyor. İlk defa kargo ile bilgisayar gönderdiğimde bilgisayarı defalarca gazeteye sonra koliye ve sonra tekrardan gazeteye sarmıştım.

Şimdi gönderdiğimdeyse hiç paketlemeyle uğraşmadan Yurtiçi Kargo‘nun sunduğu havalı kargo ambalajından satın aldım. Bu ambalajın üzerinde şişik şişik baloncuklar var. Paketin olası bir darbeyle karşılaşması durumunda bu baloncuklar darbeyi maksimum derecede absorbe ediyor.  Kargodakiler o ne falan derlerse bu paketin tam adının hava kanallı ambalaj olduğu da aklınızda olsun. Bu ambalaj ile 15 inç ekran boyutuna kadar tüm laptopları gönül rahatlığıyla postalayabilirsiniz. (Tabii doğuştan bahtsız bedeviyseniz orası ayrı.) 

Havalı ambalajdan sonra Yurtiçi Kargo’dan orta halli ve MacBook’un sığabileceği bir de kutu satın aldım. Alta bilgisayarı üste de laptop çantasını soktum. Güzelce bantlandığından emin olduktan sonra birden fazla kırılabilir etiketi yapıştırmalarını sağladım. Kargo gönderirken özellikle bu tip durumlarda “kıralabilir eşya” olduğunu belirtin ve üzerine etiket yapıştırılmasını sağlayın. Hoş bu manav bozması kargocular zaten ona bakmıyor ama yinede tedbirdir.

Ben kırılabilir etiketine pek güvenmiyorum. Bir keresinde üzerindeki kıralabilir etiketini gösterdiğimi gerzek kargo görevlisi “Abi bak üzerine de yapıştırmışız etiketi zaten kırılabilir diye ne var ki bunda?” dedi. Hoşaf beyinli arkadaş o kırılabilir etiketinin kargo görevlileri için değil bizim için yazıldığını düşündü yani. Artık gerisini siz düşünün.

Kargoyla Laptop Göndermenin Fiyatı Nedir?

Ne kadar ekmek o kadar ekmek çünkü köfteciler cozuttu kardeşim. Ulan köfte ekmekte verdiğim paradan az köftede varsa bence bu atasözünü de değiştirme vakti gelmiş demektir. Göndereceğiniz bilgisayarın boyutu ve gideceği mesafe bu konuda büyük rol oynuyor. Daha önce gönderdiğim ultrabook için Tekirdağ – Amasya ücreti 14 TL çıkmıştı, MacBook 15 inç ve sağlam bir kutuyla gittiği için 32 lira kargo bedeli çıkmıştı.

Umarım bu yazıyla birlikte paketlerinizi sorunsuz şekilde kargolamayı başarısınız. Sorularınız varsa aman ha, kargonun yolunu tutmadan önce sayfanın hemen altındaki yorum kutusunun yolunu tutun 😉

Bu içerik ilk defa 14 Ekim 2014’te yayınlanmış ve 16 Eylül 2017’de güncellenmiştir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum “Kargoyla Laptop Göndermek

 1. Ali Çömez Yanıtla

  Merhabalar efendim,
  Öncelikle yazım hatası olan “yazınısı” gözüme takıldı 🙂
  Konuya gelecek olursak bende canım ciğerim birtanecik manitamı kargoyla Trabzon’dan İstanbul’a göndermiştim aslında pek gönderme taraftarı değildim ama kargo şirketi sigortalıyoruz dedi eyvallah ciğerim dedim 🙂 içim rahatlamıştı biraz ama hergün alıcıyı arayıp sordum geldi mi diye :))
  Kısacası ismini vermeyeyim reklam olur ama resimdeki firma bu konuda iyi sanırım bende onu kullanmıştım 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Yazım hatası için çok teşekkürler Ali hocam, hızlı yazarken bazen gözümüze takılmayan hatalar olabiliyor 🙂 Görseldeki firma bence reklamını yapılmayı hak ediyor. Onlarca kargo firmasıyla türlü türlü değişik değişik olaylar ve sorunlar yaşadım. Kendilerinden yana daha hiç pişman olmadım 🙂

 2. Zeki Sezgin Yanıtla

  Yurtiçikargo ile Laptop gönderdim bu yazıyı okuduktan sonra Laptop alıcıya ekranı ve anakartı ayrı olarak gitmiş meğer yolda ne yaptılarsa menteşeler kırılmış alıcı videoya çekmiş kargocunun yanında inanmam diye, sağolsun kargo ücretlerini ödeyip geri göndermiş. Tüketici hakem heyetine şikayet ettim, çıkan kararda laptopun tamirini yaptırdılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.