AppleDutluk Altı

İnternet Paketi Zart Diye Biten iPhone Kullanıcılarına Tavsiyeler

Artık SMS, MMS ve diğer tüm 3 harfli teknolojileri eskittiğimiz zamanlardayız. Mesela 3G… Ülkemize ateş alır gibi geldi, yayıldı ve yerini 4G (LTE) bağlantısına bıraktı. Operatörler artık eskiden olduğu gibi 3 harfleri teknolojilerin hepsinden para kazanamayacağının farkında. Bizi şu an için sövüşleyebilecekleri tek şey var, o da internet… Ha tabii sövüşlenmemize göbek ata ata razı olan iPhone’larımızı da unutmamak lazım.

Doğru kullanım şeklinden amade yaşarsanız iPhone, iki gün çölde susuz kalıp, internet paketinizi bulduğunda kana kana içen bedevi gibi veri paketinizi tüketebilir. Eskiden göze dişe dokunan ama artık çerez niyetine tükenen 100 MB, 200 MB’ların bir kıymeti yok. Oyun şimdi daha büyük ve megabyte’lar yerine Gigabyte’lar (cigolayt da diyebilirsiniz) söz konusu.

Oyun büyük ama cepteki para büyük değilse, biraz tasarruf yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıdaki 5 kutsal ipucu adımını takip ederek ay sonuna internet paketi erişmeyenler örgütünden kurutulup, daha veri paketi bitmesine çok olanlar kulübüne katılabilirsiniz.

#1: İnternet Paketinizin Katilini Bulun!

Ay sonu gelmeden internet paketinin sonu geliyorsa, ortada bir katil var. Önce onu bulmakla işe başlamalıyız. Cihazınızın; Ayarlar -> Hücresel menüsüne giriş yapın. Hemen aşağıdaki “Hücresel Veri Kullanılsın” bölümünde hangi uygulamanın ne kadar internet paketinizi tükettiğinizi göreceksiniz.

Buradan sonra içinizdeki gizli dedektifi ortaya çıkartıp, alfabetik olarak sıralanan uygulamaların kullanım oranını gözden geçirin. Örneğin ben en çok Instagram üzerinde veri harcaması yapmışım ki, video ve fotoğraf içeriklerle dolup taşan bir uygulamanın başta olması oldukça doğal.

Tabii Instagram’ın ayarlarından videoların otomatik oynatmasını durdurarak ve görsel kalitesini düşürme seçeneğini aktif hale getirerek ciddi bir tasarruf sağlayabilirim. Elbette aynısı sizin için de geçerli. İlaveten bu listede gereksiz olarak veri paketinizi tüketen uygulamaların olduğunu düşünüyorsanız, yanındaki düğmeyi kapatarak sadece Wi-Fi kullanmasına izin verebilirsiniz.

Tıpkı Instagram gibi Facebook ve Twitter resim veya videoları yüksek kaliteyle indirir. Eğer bu uygulama üçlüsünü çok sık veri paketiniz üzerinden kullanıyorsanız, uygulama ayarlarından görüntü kalitesini düşürmeyi deneyebilirsiniz. Tüketimi en az %30 etkileyecektir.

#2: Videolara Dikkat Edin

İnternet paketinizin hüüp diye bitmesinden şikayetçiyseniz, bunun en büyük sorumlusu videolardır. Hücresel veri paketinizi kullanırken ya iPhone’dan video izlemeyi unutun, ya da çok kısa videolar izlemeyi alışkanlık haline getirin.

Veri paketlerinin en büyük düşmanı asırlar boyunca video içerikler olmuştur. İzlediğiniz kısa ve birkaç dakikadan ibaret olan videolar kalitesine göre kotanızdan 25 MB ile 150 MB arasında veri tüketecektir. İzlediğiniz videoların biraz kaliteli ve 3-5 dakikalık videolar olduğunu düşünürsek, 180 MB ile 200 MB arasında veri kaybınız olacaktır. Şimdi veri paketinizin neden bittiğini daha iyi anlıyor olmalısınız.

#3: Biliyorum Zor Ama Dünya Bildirimler Olmadan da Dönebilir

Anlık bildirimler hem havalı, hem de bizi sürekli online hissettiriyor. Oysa bildirimler internet paketini 8 silindir bir aracın benzin tüketmesi gibi tüketirler. Ekonomi olmadan ve hunharca… Bildirim servislerinin veri kaybı açısından minnacık olduğunu düşünüyorsınız detaylı bir takip gerçekleştirip kendiniz emin olabilirsiniz.

Cihazınızın internetini kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Bu alışkanlık size daha fazla şarj ve internet paketi kotası olarak geri dönecek. “Ben bildirimler olmadan yapamam, elim ayağım titrer şekerim düşer valla” diyenler için maalesef günü kurtaracak bir tavsiyem yok.

#4: Hücresel Veri Üzerinden Uygulama Yüklemek & Güncellemek Pişmanlıktır

Kendi internet paketinizi kullanırken cihazınıza yeni uygulama indirmeyin ve cihazınızın hücresel veri üzerinden güncellemesini kapatın. Güncellemeleri Wi-Fi bağlantısına kavuştuğunuzda, yeni uygulama indirme işini de komşunuzun Wi-Fi bağlantısına saklayabilirsiniz.

iPhone bir uygulamayı güncellerken, internet üzerinden sadece güncelleme paketini indirmez. Uygulamanın tümüyle yeni yayınlanan sürümünü indirip cihazınızdakiyle değiştirir. 250 MB’lık bir uygulamayı internet paketiniz ile güncellemeniz demek 250 MB veri kaybetmeniz demektir. Yani, “Nasıl olsa uygulama tekrardan baştan inmeyecek altı üstü güncelleme yiaaa” diye düşünüp geçmeyin.

#5: Opera Mini ile LPG’li iPhone

Uygulamalar haricinde internet siteleriyle çok fazla haşır neşirseniz, Safari alternatifi olarak alternatif olarak Opera Mini’yi deneyebilirsiniz. Opera Mini’nin ayarlarından resim kalitesini en düşüğe getirerek internette minimum veri tüketimiyle sörf yapabilirsiniz. Tabi bu Ferrari’yi alıp tüp taktırmaya benziyor. Yine de sürekli internet paketinizin ne zaman biteceğini düşünmektense bu çözüm dar zamanlarda iyi bir alternatif olabilir.

Sonuç:

Şakayı küreği bir kenara bırakacak olursa, yukarıda internet paketi tasarrufu için çok ciddi ipuçlarından bahsettik. Bu ipuçlarına rağmen internet paketiniz bir çırpıda tükeniyorsa, gereğinden fazla sörf yapıyor veya birilerini fena halde stalklıyorsunuz demektir. Çok da şeapmayın, internete de bu kadar takılı kalmayın 🙂

Bu yazı ilk olarak 06 Aralık 2013 Tarihinde yayınlanmış ve 6 Temmuz 2017 Tarihinde güncellenmiştir.

9 Yorum “İnternet Paketi Zart Diye Biten iPhone Kullanıcılarına Tavsiyeler

 1. Can Karabalcı Yanıtla

  Kullanmadığım uygulamaların veri kullanımını kapatmayı bilmiyodum. Hayat öpücüğü oldu teşekkürler 🙂

 2. Şevval Yanıtla

  Ben bu yazıdan çok senin hakkında yorum yapmk istiyorum mizah anlayışın çok iyi yaaa seninle anlaşamayan biri olmamalı

   1. ayşe Yanıtla

    Yazıdan bahsetmiyor ki abi.Mizah anlayışınızdan bahsediyo genel olarak.(böyle bi yorumu niye yaptım hiç bilmiyorum:))

 3. Mahir Yanıtla

  İlk yorum! 😀

  Hayaller ayfon gerçekler kotalı internet. 😀 Gariban Android-çi olarak ben de birkaç tavsiye aldım. Hey gidi opera mini beee, Nokia kullandığım zamanlar tam bir can dostuydu, Opera mini iyidir. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.