iOSUygulamalar

iPhone için 8 En İyi Not Uygulaması

Ayakta, yatakta ve tuvalette yanınızdan ayırmadığınız bir iPhone’ununuz var ve siz onu henüz seyyar bir not defterine çevirmediyseniz yuh ama! Not alma alışkanlığım yıllar önce lisedeyken, ilk defa bir iPod Touch almamla başlamıştı. iOS’in o sayfa sayfa tasarımlı not defteri uygulaması, not alma alışkanlığı olmayan birini yoldan çıkarma konusunda epey başarılıydı.

Yıllar sonra iOS’in varsayılan Notlar uygulamasının havalı tasarımı -iOS 7’ye geçince- yerle yeksan oldu. Fakat benim not tutma alışkanlığım baki kaldı. Bilgisayardan ve mobil cihazlarınızdan tuttuğunuz notlara tek bir yerden erişmek, bence 21. yüzyıl teknolojisinin en ipe sapa gelir avantajlarından biri. Eğer Londra beyfendisi gibi tüvit ceketinizin cebinde bakkal defterinden bozma demode bir not defteri ve kalem taşımak istemiyorsanız, iPhone için not uygulamalarına bir göz atmanız şart. Hatta siz hiç zahmet etmeyin, ben sizin yerine iPhone için en iyi not uygulamalarını listeleyivereyim, siz de beğendiklerinizi deneyin ne dersiniz?

01. iOS’in varsayılan Notlar Uygulaması

Apple’ın yerel Notlar uygulaması, App Store’daki üçüncü taraf not alma uygulamaları ile rekabet etmek adına uzun bir yol kat etti. iOS 11 ile Apple, Notlar uygulamasına metin, resim, video, ses, tablolar ve kontrol listesi şeklinde not almak için verimli hale getirildi.

Artık, belgeleri taramak ve notlarınızı dijital olarak kaydetmek için harici bir uygulamaya gerek kalmadan Notlar uygulamasının içinden kameranızı kullanabilirsiniz. Taradığınız dokümanları dilerseniz PDF formatında ve açıklamalı olarak kaydedilebilirsiniz. Apple Notlar, metni biçimlendirmek için çoklu seçeneklerle geliştirilmiş biçimlendirme ve günlük kullanım için mükemmel bir not alma deneyimi sunuyor.

Notlar uygulamasında oluşturduğunuz bütün notlar otomatik olarak iPhone, MacBook ve iPad dahil olmak üzere iCloud cihazlarınızda senkronize ediliyor. Bence Notlar’ın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olması. Profesyonel bir not uygulaması arıyorsanız belki diğer seçenekleri de gözden geçirmek isteyebilirsiniz fakat Notlar’ın birçok kullanıcı için yeterli olacağı aşikar

Notlar uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Ek menüdeki kilit şeklindeki simgeye tıklayarak notlarınızı kilitleyebilirsiniz. Notlar uygulaması tüm uygulamayı kilitlemek yerine sadece hassas notlarını kilitleme imkanı sunuyor. Bu açıdan baktığımızda Notlar’ı, iPhone için en iyi şifre korumalı not uygulamalarından biri kabul etmek yanlış olmayacaktır.
 • Notlar, tercihlerinize göre düzenlemeyi kolaylaştıran klasörler halinde düzenlenebilir.
 • Uygulama, zaman zaman yararlı bir özellik olabilecek notlarda tablo ekleme seçeneği sunar.
 • Notlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Notlar uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

02. Evernote

2013’te yayınlanan Evernote, iPhone için geliştirilen en eski not alma uygulamalarından biri. Ve onun en etkileyici özelliklerinden biri elbette çapraz platform desteğinin olması.

Evernote; aklınıza gelen rastgele fikirleri yazmak, bir kontrol listesi oluşturmak veya bir yapılacaklar listesi oluşturmak istediğinizde iPhone’larda sorunsuz bir not alma deneyimi sunuyor. Üstelik her topa çıkan Evernote sayesinde metin, video, resim, ses, web kupürleri, PDF’ler, elle çizilmiş skeçler vb. gibi farklı formatlarda notlar da alabilirsiniz.

Evernote’un iOS uygulaması kartvizitler ve belgeler için dahili bir doküman tarayıcıyı özelliğine de sahip. Böylece, cüzdanınızın arka gözüne önemli olduğunu düşündüğünüz için sıkıştırdığınız ama tek bir kez bile ihtiyacınız olmayan belgeleriniz gibi birçok şeyi dijitalleştirip, derli toplu saklayabilirsiniz.

Notların farklı işletim sistemleri ve cihazlarda senkronizasyonu açısından, Evernote için bir sınır yok. Farklı işletim sistemlerinde çalışan cihazlara sahipseniz, Evernote ile notlarınıza farklı işletim sistemi kullanan cihazlarınızdan da erişebilirsiniz. Hatta başka bir cihazda almaya başladığınız notlarınızı tamamlamaya diğer cihazlarınızda devam edebilirsiniz. Notlarınızı otomatik olarak Android, iOS, Mac, Blackberry ve Windows gibi farklı platformlara kolayca senkronize edebilirsiniz.

Evernote uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Evernote uygulaması etiketleri kullanarak kolayca notları sıralama ve arama yapmanızı sağlar.
 • Uygulamadan çıkış yapmadan kişisel ve premium hesaplar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.
 • Çalışma tablosu özelliği notlarınızı meslektaşlarınız ve arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlar.
 • Notlarınıza bir hatırlatıcı ekleyerek, zamanı geldiğinde notunuz en üstte sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Fiyat:

Evernote’un ücretsiz ve premium versiyonları mevcut. Ücretsiz sürümde:

 • iki cihaz arasında senkronizasyon olanağı
 • Bir ay boyunca 60 MB yükleme olanağı

Sunuluyor.

Ücretli sürüm kullanıcılarıysa:

 • Sınırsız sayıda cihazla senkronizasyon gerçekleştirebilir
 • Her ay yüklemeler için 10 GB depolama alanına sahip olur

Evernote Premium için aylık abonelik için 7,99 ABD doları ve yıllık abonelik için 69,99 ABD Dolarını gözden çıkarmanız gerekecek.

Evernote uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

03. Bear

Bear, iOS platformunda Evernote ve iOS’in yerel Notlar uygulaması karşısında ciddi rekabet sağlayan, başarılı bir not alma uygulamasıdır. 2016 yılında piyasaya sürülen uygulama, kısa sürede iOS için en iyi not alma uygulamalarında biri olarak boy göstermeye başladı.

Apple’ın 2016’nın En İyi iOS Uygulaması ödülünü havada kapan Bear: Tüm kaliteli notlar uygulamasında beklediğiniz üzere metin, resimler, videolar ve eskizler biçiminde not alma imkanı sunuyor.

iOS için Bear uygulaması, kullanıcıların çoğunu üç panel tasarımıyla etkilemeyi başarmış, farklı görevleri kolayca gerçekleştirmelerini kolaylaştırmıştır. Sezgisel bir tasarım ve taşıma görevleri kolaylığının bu kombinasyonu, Bear’ı rakipleri karşısında öne çıkarıyor. Dahası Markdown desteği Bear’ı düzenli yazarlar ve sıkı not alma müptelaları için mükemmel bir Evernote alternatifine dönüştürüyor.

Şu anda, Bear sadece iOS platformu için kullanılabiliyor. Yani; iPhone, iPad ve MacBook’unuz arasında not almak için bir uygulama arıyorsanız, Bear tam sizlik. Ayrıca senkronizasyon özelliği uygulamanın ücretsiz sürümünde mevcut değildir.

Bear uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Kategoriler oluşturmak ve not aramak için basit ancak etkili hashtag kurulumu.
 • Notlarınızı, Metin, MD, PDF, HTML, RTF, DOCX ve JPEG gibi çeşitli formatlarda dışa aktarılabilirsiniz.
 • Not alma uygulaması, gereksiniminize göre hangi iş akışlarının oluşturulabileceğini kullanarak Apple Workflow tarafından desteklenir.
 • Uygulamanın en son güncellemesi, artık ihtiyacınız olmayan notları silmeden gizlemenize olanak tanıyan Arşiv özelliğine sahiptir.

Fiyatı:

iPhone için Bear uygulamasının pro sürümü; cihazlar arasında senkronizasyon, özelleştirme ve gelişmiş dışa aktarma seçenekleri ve tema seçimi dahil olmak üzere dört ana özellik sunuyor. Bear uygulamasının aylık aboneliği 1.49 dolar ve yıllık abonelik ücreti 14.99 dolar.

Bear uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

04. OneNote

OneNote, Microsoft tarafından geliştirilen, OneDrive ve Microsoft Office Suite ile yakından entegre çalışan, iPhone ofis müdavimleri için harika bir not uygulamasıdır. OneNote uygulaması giriş yapmak için bir Microsoft hesabı edinmeniz gerekiyor ki, buna zaten sahip olduğunuzu düşünüyorum (benim bile var yaneee, üstelik hiçbir Microsoft ürünü kullanmıyor olmama rağmen).

OneNote’da notlar; sayfalar, bölümler ve not defterleri şeklinde hiyerarşik bir yapıya sahip. Uygulama, notlarınızı metin, ses, video ve bağlantı olarak kaydetme imkanı sunuyor. OneNote’un bir dezavantajı, el yazısıyla yazılmış notlar oluşturma ve ekleme şansı sunmuyor. Sonuç olarak, OneNote’un, iPhone’un kullanım kolaylığı ve organizasyonel tarafını birleştiren en iyi not alma uygulamalarından biri olduğu söyleyebiliriz.

OneNote ile aldığınız tüm notlarınız OneDrive, OneDrive Business ve Sharepoint‘te bulutla senkronize edilir. Notlarınıza, tüm platformlardan OneNote uygulaması kullanarak erişebilirsiniz. Android cihazlarınız, iPhone, MacBook ve diğer cihazlarınızla OneNote’u sorunsuz kullanabilirsiniz. Uygulamanın İşbirliği özelliği ile iş arkadaşlarınızın notları gerçek zamanlı olarak erişmesine ve düzenlemesine izin verebilirsiniz.

OneNote uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • OneNote uygulaması, bir beyaz tahtanın görüntüsünü ve içeriği otomatik olarak kırpabileceğiniz dahili bir özelliğe sahiptir.
 • Yerleşik ses kayıt özelliği, üçüncü taraf ses kayıt uygulamasını kullanma ihtiyacını ortadan kaldırarak sesli notlar almanızı kolaylaştırır.

Fiyatı:

OneNote, 100 MB’a kadar maksimum dosya yükleme sınırıyla yetindiğinizde ücretsiz bir uygulamadır. Ayrıca bulut depolamasını da kullanarak 5 GB’a kadar notlarınızı ücretsiz saklayabilirsiniz. OneNote’u ücretli kullanmak için ise bir Office 365 aboneliği satın alarak 1 TB depolama alanına sahip olabilirsiniz. (Tabii eminim ki böyle bir şey düşünmüyorsunuzdur)

OneNote uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

05. Google Keep

Google Keep, sık sık dile getirdiğiniz fikirleri yazmaktan hoşlanıyorsanız tercih edebileceğiniz Google’ın not alma ve yapılacaklar uygulamasıdır. Hafif bir uygulama olan Google Keep, notları ve kontrol listelerini hızlıca oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

Google Keep, akıllıca tasarlanmış bir not alma uygulaması ve başarılı bir hatırlatma uygulaması özelliklerini bir araya getiriyor. Google Keep ile metin, resim, video, ses ve kontrol listesi şeklinde notlar alabilirsiniz. Notlarınız için canlı bir arka plan ayarlamak için ise renk ataması yapabilirsiniz. Google Keep ayrıca konum tabanlı hatırlatma özelliğini de destekliyor.

Google Keep’de almış olduğunuz tüm notlar Google Drive ile senkronize edilir, böylece tüm cihazlardan notlarınıza kolayca erişebilirsiniz.

Google Keep uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Notlarınızı notun etiketleri ve atanan renge göre arayabilirsiniz.
 • Kontrol listesindeki öğeleri zahmetsizce kontrol edebilirsiniz. Uygulama, tamamlanmış notları otomatik olarak görevler listesine ekler. Bu özellik, düzenli kontrol listesi kullanıcıları için tatmin edici bir özellik olabilir.
 • “Ortak çalışanlar” seçeneği, notlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır.

Fiyatı:

Google Keep’i kullanırken herhangi bir özellik için ekstra ücret ödemenize gerek yoktur ve tamamen ücretsiz bir not alma uygulamasıdır.

Google Keep uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

06. Notebook by Zoho

Notebook by Zoho, Google Keep’e çok benzeyen iPhone’lar için kart tabanlı bir not uygulamasıdır. Notlara karşı çok görsel bir yaklaşımı benimseyen Notebook by Zoho; metin, resim, video, ses ve elle çizilmiş eskizleri kaydetmek ve düzenlemek için mükemmeldir. Dilerseniz kayıt işlemiyle uğraşmadan uygulamaya doğrudan bir Google hesabı kullanarak kayıt olabilirsiniz.

Notebook by Zoho ile oluşturduğunuz notlarınız, hareket halindeyken de erişebilmeniz için bulutun yanı sıra, Notebook by Zoho kullandığınız tüm cihazlarınız arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edilir.

Notebook by Zoho uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Notlar, bir şifre veya Touch ID ile kilitlenebilir.
 • Can sıkıcı ve durmadan ekrana fırlayan reklamlar içermez.
 • Notları gruplamak için jest tabanlı kontroller

Fiyatı:

Notebook by Zoho ücretsiz bir not uygulaması uygulamasıdır. Tek bir kuruş harcamadan sınırsız not ve not defteri oluşturabilirsiniz.

Notebook by Zoho uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

07. Dropbox Paper

Dropbox Paper, bir not alma uygulamasından çok daha fazlası! Dropbox Paper, Dropbox’ın arayüzünü kullanılan faydalı bir doküman oluşturma hizmetidir. Asıl amaç not almak olsa da bu uygulamanın hedefinde kullanıcıların meslektaşları ve diğer kullanıcılarla notlarını kolayca paylaşmasıdır.

Dropbox Paper; metin, resim, video, ses ve bağlantı formatlarında not oluşturma seçeneği sunuyor. Notlarınızı diğer insanlarla veya gruplarla paylaşabileceğiniz bir platform istiyorsanız, üstüne bir de hali hazırda Dropbox kullanıcısıysanız, Dropbox Paper’ı değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Dropbox Paper uygulaması tüm iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir. Notlarınız, tüm cihazlarınıza ve Dropbox’a senkronize edilir. Ayrıca, notlarınıza internet olmadan erişebilir ve çevrimiçi olduğunuzda tüm değişikliklerin senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz.

Dropbox Paper uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Akıllı bir yapılacaklar listesi özelliği. Bir görev atamanıza ve bir bitiş tarihi eklemenize olanak tanır.
 • Etkinlikler takviminizden (Google Takvim veya Outlook) Dropbox Paper hesabınıza bağlanabilir.

Fiyatı:

Dropbox Paper’ı tüm Dropbox kullanıcıları ücretsiz olarak hiçbir sınırlama olmaksızın kullanılabilirler.

Dropbox Paper uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

08. Quip

Quip, iPhone’lar için notlarınızı güzelleştirmeye odaklanan, popüler olmayan ancak etkili bir not alma uygulamasıdır. Metin, resim, video, yapılacaklar listesi gibi gelişmiş bir not alma uygulamasından bekleyebileceğiniz tüm özelliklere sahiptir. Quip, dokümanlarınızı depolamak ve ekip üyelerinizle iletişim kurmak için tek noktadan çözüm olarak tasarlanmıştır.

Quip ile belgelerinizi PDF formatında ve Microsoft Office aracılığıyla dışa aktarabileceğiniz gibi elektronik tablolarınızı da Microsoft Excel formatında dışa aktarabilirsiniz. Birçok not uygulamasının aksine Quip, içeriğinizi öne çıkarmak için birçok yazı tipi şablonu sunmaktadır.

Quip ile tüm belgeleriniz, e-tablolarınız ve çok daha fazlasını iPhone, iPad, MacBook ve Windows’da ​​kullanılabilirsiniz.

Quip uygulamasının diğer öne çıkan özellikleri:

 • Evernote, Google ve Dropbox’tan notlar içe aktarabilirsiniz.
 • @ ile önceden isimlendirdiğiniz bir kullanıcıya görev atabilirsiniz.
 • Sohbet menüsünü kullanarak iş arkadaşlarınızla uygulama üzerinden sohbet edebilirsiniz.

Fiyatı:

Quip’in çekirdek versiyonu kişisel kullanımlar için ücretsizdir. Büyük bir kuruluşsanız, kişi başına aylık 25 ABD doları ödeyerek Quip Enterprise‘ı tercih edebilirsiniz.

Quip uygulamasına App Store’dan ulaşmak için tıklayınız

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.