Garaj

Far Yıkama Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yollar ve asfalt kalitesi her zaman bu kadar kusursuz değildi. Karıydı yağmuruydu derken çamur çombalak içinde otomobil kullanmak farların kirlenmesine neden oluyordu. Bunun önüne geçmek isteyen otomobil üreticileri basit fakat etkili bir sistem geliştirildi; far yıkama sistemi.

Far yıkama sistemi, otomobilin farlarının önünde yer alan iki fıskiyenin cam suyunu tazyikli olarak püskürtmesi mantığı üzerine çalışıyor. Sıcak far yüzeyine püskürtülen cam suyu farın temizlenmesine yardımcı oluyor. Far yıkama sisteminin ilk modellerinde önce cam silecekleri kullanılmış ancak sonraki yıllarda tazyik ve fıskiye motoru üzerinde yapılan ufak tefek şık değişiklikler sayesinde bu silecekler kaldırılmış. Aslına bakarsanız sistemin sağlıklı biçimde çalışması için bu silecekler oldukça önemli fakat çirkinler işte.

Far Yıkama Sistemi Silecekli

Otomotiv sektöründe uçan kaçan teknolojilerin sadece işlevsel olması tek başına yeterli değil. İşlevsel olan teknolojilerin aynı zamanda görsel açıdan tüketiciye hitap etmesi gerekiyor. Açıkçası far yıkamanın önünde kalan bu mini çekpasların hiç ama hiç şık durmadığını itiraf etmemiz lazım. Peki, far yıkamaya otomobillerde neden ihtiyaç duyuluyor ve far yıkama sistemi bazı araçlar için neden olmazsa olmaz?

İlk paragrafta demiştim ya, far yıkama sistemi yeni bir teknoloji ürünü değil. Yolların yere biri tükürse çamura bulandığı zamanlarda farlar çok fazla kirleniyordu. Bunun üzerine bir de yağmur ve karlı havalar eklenince buyurun dostlar buyurun Halil İbrahim sofrasına… Üreticiler de buna pratik bir çözüm olması için far yıkama sistemini geliştirdiler.

Far Yıkama Sistemi Neden Tüm Araçlarda Yok?

Ya da şöyle düşünün, neden far yıkama sistemi sadece belli araçlarda var dersiniz? Bunun nedeni yasal bir prosedüre dayanıyor. İçeriğini tam olarak bilmemekle birlikte hem BMW hem Wolkswagen’ın Wiki sayfalarından edindiğim bilgiye göre (wiki sayfası kaldırıldığı için referans linki kaldırdım.) Xenon farlara sahip araçlar yasal zorunluluk olarak far yıkama sistemine sahip olmalıymış. Lakin dediğim gibi bu yasanın içeriği hakkında ne yazık ki sizi aydınlatacak kadar detaylı bilgiler edinemedim.

Far Yıkamanın Avantajları Neler?

  • Sıcak farın üzerine püskürtülen tazyikli cam suyu, farın yüzeyinde biriken buz, kar taneler, toz ve diğer pislikleri temizlemeye yardımcı oluyor. Dolayısıyla farlarınız daha güzel aydınlatıyor.
  • Farların yıkanarak temizlenmesi far üzerinde yansımaya neden olan kirleri ortadan kaldırıyor.

Bonus madde: Aracınızı malum internet sitelerinde satışa sunduğunuzda “Boru değil abicim bu arabada far yıkama bile var!” diyerek pazarlıkta elinize güçlü bir koz geçmiş oluyor. Yine de bunu bir koz olarak kullanmadan önce birçok 80 model ve 90 model araçta hatta kuş serisinin efsane aracı Doğan’da far yıkama olduğunu bilin.

Far yıkama sisteminin nasıl çalıştığını detaylı olarak görmeniz için bir de YouTube videosu ekledim. Videoyu bakmışken YouTube kanalıma abone olursanız arzular şelale 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!