Çok İlginç Ya

Avusturya ve Avustralya Arasındaki Fark Nedir?

Bugün farklı bir mutluluk yaşıyorum. Dünya üstünde, bu iki ülkenin adını karıştıran tek insan olmayışımın mutluluğu bu. Coğrafya bilgimin güzel kadınların çehresini betimlemeye yarayan ezber bilgiden öte olmadığını düşünersek, Avusturya ve Avustralya arasında yaşadığım karmaşa benim için çözülmesi gereken bir sorundu. Ben de n’aptım? Bu iki ülkenin isimleri arasındaki benzerliğe neden olan hadisenin köküne indim.

İşe Avusturya ile başlayalım!

Avusturya dediğimiz yer kapı komşumuz Almanya’nın hemen doğusunda yer alan küçük bir ülke. Almancada Avusturya’yı Österreich olarak telafuz ediyoruz. Üniversitede Alman Dili ve Edebiyatı okurken, Avusturya’nın adının bir dilde nasıl bu kadar değişebileceğini gördüğümde Almanca’dan soğumanın temellerine oluk oluk harç dökmeye başlamıştım.

Daha sonradan Österreich’ı kelime bakımından incelediğimizde “Osten” “Doğu ülkesi”, “Doğudan” anlamındaki sözcük ile Reich yani “İmparatorluk”, ”Bölümü” anlamındaki iki sözcüğün birleşmesinden meydana geldiğini öğrenmemle içime sular serpilmişti.

Avusturya’ya bu iki kelimeden oluşan ismi vaktiyle Bavyere Dükalığı (Almanya’nın Osmanlı’sı gibi düşünebilirsiniz) tarafından ülkenin fiziki konumu nedeniyle verilmiş.

Ya, Avustralya’ya Kim Köpek?

Avustralya

Coğrafi keşiflerin başını alıp gitmesinden önce bile insanlar Ekvator aşrı memleketlerde ayak basılmamış kıtaların olduğuna inanıyormuş. Latincede bu topraklara Terra Australis Incognita adı verilirmiş. Unknown Southern Land (Türkçesi: Bilinmeyen Güney Toprakları) insanlar tarafından uzun bir süre bu isimle anılmış durmuş.

Derken, bir gün Yeni Güney Galler’in devlet başkanı Lachlan Macquarie ortaya atılıp, ekvatorun diğer yanındaki bu anakarayı Avustralya olarak isimlendirmeyi teklif ediyor. Lachlan Macquarie’ın derdi neydi, sıkıntısı neydi de böyle bir öneride bulundu bulamadım fakat nihayetinde yeni anakaranın adına Avustralya deme fikri herkes tarafından kabul görmüş.

Sonuç olarak;

  • Avusturya ve Avustralya diller arasındaki aksan problemiyle gümbürtüye gidip kaynamayı başarmış iki benzersiz ülkelerin adıdır.
  • Her iki kelime, iki farklı dilde farklı ancak benzer anlamlara gelir.
  • Avusturya ülkesi Almanya’nın yanında yer alırken Avustralya teeeay ekvatorun öte yanındadır.

Tüm olan bitenin ufak bir aksan karmaşasından meydana geldiğini öğrendikten sonra elbette ben şok, ben iptal. Bu araştırmadan sonra artık iki ülke arasındaki farkları unutmayacağım diye düşünüyorum. Umarım siz de unutmaz ve araştırmamdan faydalanabilirsiniz :)

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.