Nasıl Yapılır

iPhone ve Android’de Kayıtlı Wi-Fi Şifresini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Allah aşkına, sizce de temel ihtiyaçlar üçgeni yaşadığımız yüzyıla uygun olarak tekrardan güncellenmenin vakti gelmedi mi? Yeme içme, cinsellik ve güvenle barınmanın yanında internet dediğimiz zamazingoya psikolojikçi abiler ablalar bence el atmalılar. İnternet artık hepimiz için yemek ve içmek kadar doğal bir ihtiyaç oldu. Tüm cihazlarımız interneti kullanıyor ve kullandığımız uygulamaların tamamı interaktif olarak çalışıyor.

Bazen bir Wi-Fi ağına bağlanıp bu temel ihtiyacı karşılamamız gerekiyor. Yalnız şifreyi unuttuğumuz için diğer cihazı bağlayamıyoruz veya şifreyi unutmuş oluyoruz. Bu tarz durumlarda S.O.S olarak aşağıdaki iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin yardımıyla hem iPhone hem de Android cihazlarınızda kayıtlı Wi-Fi şifrelerini kolayca görebilirsiniz.

Android cihazlarda kayıtlı Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir?

Zaman zaman Android’i “Pfff abi hiç güvenli değil yauuuğv” diye yerin dibine soksak da Android yalın haliyle baya güvenli bi’ işletim sistemi. Aracı yöntemleri kullanmadan güvenlik nedeniyle Android cihazınızda kayıtlı bir Wi-Fi ağının şifresini öğrenmezsiniz.

Bunun alametifarikası; işletim sisteminin kullanıcıya getirmiş olduğu güvenlik sınırlamalarıdır. Cihazınızdaki kayıtlı Wi-Fi şifrelerini öğrenmek için önce cihazınızın root aşamasından geçmiş olması gerekiyor. Henüz Android cihazınızda root yetkisine sahip değilseniz, Google Amca üzerinden bulacağınız pratik yöntemlerin herhangi birini kullanarak cihazınıza birkaç dakika içinde root atabilirsiniz.

Cihazınızı root ettikten sonra sizi Google Play Market’te bekleyen Wifi Password Show isimli uygulamayı cihazınıza indirin ve kurun. Uygulamayı açtığınızda daha önce telefonunuzdan bağlandığınız tüm Wi-Fi ağları isimleri ve şifreleriyle birlikte sizi bekliyor olacak. Nasıl, baya kolay oldu değil mi?

iPhone’da Kayıtlı Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir?

Tıpkı Android cihazlar gibi iPhone’ların iOS işletim sistemleri de doğrudan cihazınızdaki kayıtlı Wi-Fi şifrelerini öğrenmenize izin vermezler. Eğer cihazınızda Jailbreak varsa Cydia üzerinden “see WiFi passwords” araması yaparak, Wi-Fi şifrelerini görmenize yardımcı olacak çuvalla uygulama bulabilirsiniz.

Diyelim ki cihazımızda Jailbreak yok ve Jailbreak yapabileceğimiz bir iOS sürümü kullanmıyoruz, o zaman ne yapacağız? Bu durumun çaresi maalesef Android’deki kadar kolay değil. Alternatif olarak tek bir yöntem var. Bu yöntemi değerlendirmek için macOS kullanan bir Mac bilgisayarınız olmalı. Eğer bir Mac’iniz varsa, iPhone üzerinden Ayarlar menüsüne girip, önce en üstte çıkan isminize sonra iCloud’a tıklayın. Buradan “Anahtar Zinciri” özelliğini aktif hale getirin.

Şimdi Mac’inizden, Cmd + Boşluk tuşuna basıp “Anahtar Zinciri Erişimi” şeklinde arama yapıp, Anahtar Zinciri’ine ulaşın. Arama bölümüne şifresini öğrenmek istediğiniz Wi-Fi ağının adını yazın ve taaa daaa! Şimdi sağ tıklayıp, “Bilgi Ver” ve “Parolayı Göster” seçeneğine tıklayın. Mac şifrenizi yazın, hepsi bu kadar.

Her iki yöntemin de biraz uğraştırıcı göründüğünün farkındayım ancak maalesef Android ve iPhone’da kayıtlı Wi-Fi şifrelerini öğrenmek için bu cefaya katlanmanız gerekecek 🙂

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.