Bak Bu Tutar!ListeGibiListe

Yer Çekimini Hiçe Sayıp Tokat Manyağı Yapan 25 Heykel Çalışması

Doğuyoruz, büyüyoruz, serilip serpilip sonunda ölüyoruz. Geçirdiğimiz kısacak hayatta değişkenliğini sürekli sabit tutmayı başaran çok az şey var. Yer çekimi yasası kesinlikle bunlardan biri. Tıpkı popüler çizgi film karakteri Road Runner’ın söylediği gibi “Kuşlar yer çekimi yasasını bilmezler.” 

Peki ya biz insanoğlu biliyor muyuz? Elbette biliyoruz! Doğumumuz günden öldüğümüz güne kadar yer çekiminin bizi çepeçevre sardığını biliyor ve bu kuralın tıpkı ölüm gibi esnetilemeyeceğini (en azından Dünya üzerinde) biliyoruz. Bazı heykel tıraşlar ise yer çekimine meydan okuyan hatta yer çekimi yasasını tokat manyağı yapan etkili çalışmalara sahip. Yer çekimi yasası nasıl mı tokat manyağı yapılır? İşte en güzel 25 örneği.

Kahire’deki Uçan Taş Heykeli

Taşların uçamayacağını mı düşünüyorsunuz? Kim bilir belki bir gün uçabilirler.

uçan taş heykeli

Bağımsız Fil Heykeli

Görenleri şaşkına çeviren Bağımsız Fil heykeli, hiçbir filin yapamayacağını hortumuyla yapıyor. Sanatçının bu çalışmasıyla yer çekimi yasasına ciddi bir gider yaptığı apaçık ortada.

Fiziksel Meyilli Heykel

Michael Jackson için yapılan heykelden sonra yer çekimine meydan okuyan en önemli çalışmalardan biri.

Quintet’in Gülüşü Heykelleri

Hirotoshi Itoh tarafından yapılan bu heykeller insanların sadece dişten ibaret olsalar ne kadar çirkin görünebileceklerini de ispatlıyor.

Doğanın Gücü Heykeli

Zihninizde türlü oyunların dönmesine neden olacak bu heykel elindeki dünyayı ayakta tutmasıyla dikkat çekiyor.

Suspended Heykeli

Suspended Türkçe manasıyla durdurulmuş veya askıya alınmış anlamına geliyor. Her ne kadar başarılı bir çalışma olsa da benim yer çekimi yasasına saygım var aga. O heykelin altına girip o fotoğrafı hayatta çektiremem 😀

Hindistancevizi Ağacındaki Akrobat Heykeli

İp üstünde cambazlık ve akrobasi yapmak gerçekten zor iş. İki ağaca bağlı olan bir heykelin bunu yapması ise daha da zor.

Büyüyen Saç Heykeli

Görüntü sizi yanıltmasın çünkü bu bir mikro heykel. Üzerinde durduğu yer ise bir insan saçı. 80 x 100 x 20 mikronluk boyuyla bir insan saçının üzerinde durmayı başaran bu heykel gerçekten şaşırtıcı.

Hareket Eden Heykeller

Daha önce hiç bir heykelin hareket ettiğine tanıklık etmiş miydiniz? Hollandalı Theo Jansen’e göre bu heykeller yaşamın yeni bir formu.

Hava Boşluğuna Park Edilen Araç

Daha önce bir benzerini Mecidiyeköy meydanın gördüğümüz havada asılı duran araç kadar etkili olmasa bile bununda gideri var.

Masa Heykel

Aslında tam olarak bir heykel değil fakat onun da en az diğerleri kadar yer çekimine aşık attığı kesin.

Yer Çekimine Karşı Gelen Araçlar

Jet hızında otomobilleri açıklamanın bundan daha iyi bir yolu olabilir miydi acaba?

Mendil Heykeli

Yeni Zelanda’da bu heykel yere düşmüş bir mendili temsil ediyor. Yer çekimine karşı takındığı tavrın yanı sıra heykelin gölge detayları fazlasıyla etkileyici.

Hiçlik Görünümü Heykeli

Bu heykel zen heykelleri arasında açık ara en etkileyicisi ve en manalısı.

Göğe Çıkan Merdiven Heykeli

İlk bakışta pek etkileyici görünmüyor olabilir fakat göğe uzanan bu merdivenlerin desteğinin olmadığını göz önüne alırsak kesinlikle göz kamaştırıcı.

İmkansızlık Heykeli

Büyük bir göz yanılmasını kullanan bu heykele etrafından baktığınızda küplerin hiçbirinin bir diğerini desteklediği görünmüyor. Bu da insan zihnine imkansızlığı çağrıştırıyor.

Dev Musluk Heykeli

Ülkemizde küçük örneklerinden birini muhakkak görmüşsünüzdür. Çalıştığında yokluktan akan su görüntüsü oluşturan bu heykel daha uzun yıllar klasiklerin arasındaki yerini koruyacaktır.

Mandal Heykeli

Mandal heykeli kendi başına pek bir anlam ifade etmiyor fakat konumu ve ortaya çıkan görüntüsü itibariyle takdire şayan olduğu apaçık ortada.

Merdivenin Üstünde Duran Ev Heykeli

Listedeki en etkileyici çalışmalardan biri olan bu heykel sadece merdivenin üstünde duran bir ev gibi görünüyor.

Kum Heykeli

Kumdan şatoların yapılmasına alışkınız fakat bu tarz bir çalışmayı daha önce görmediğimiz kesin. Bu arada bir not; elbette yer çekimine meydan okuyan bu heykel kumdan yapılmamış.

Rugby Efsanesi

Rugby severlerin bu heykele ayrı bir önem vereceğini düşünüyorum. İkonik hale gelen bu heykel, mühendislik ve sanatın adeta el sıkışması olmuş.

Kendi Başına Ayakta Duran Zincirli Top Heykeli

Buradan bakınca zincir ve top pek ağırmış gibi görünmüyor öyle değil mi?

Yunus ile Çocuk Heykeli

İki farklı figürden ortaya çıkan Yunus ile Çocuk heykeli insanoğlunun istediğinde ne kadar muazzam çalışmalara imza atabildiğinin en önemli örneği.

Cambaz Heykeli

Bir ip üstünde akrobasi yapan insanları her zaman görebilirsiniz ancak böylesini yapan heykeli her zaman bulamayacağınız kesin.

Görünmez Heykeller

Matrix bozulmuş ve eleman tam olarak yüklenmemiş gibi duruyor olabilir. Bu heykelin özelliği tamamen saydam olması ve renksizliği. Bir nevi görünmez heykel de diyebiliriz?

Fizik kurallarını hiçe sayan bu heykeller hakkında siz ne düşünüyorsunuz? İnsanoğlunun yetenekleri gerçekten muazzam değil mi?

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.