İnceleme AtölyesiNasıl YapılırTamamen Kişisel

Yeni Banka Hesabı Yeni bir Deneyim: Enpara

Ne zaman Enpara kelimesini duysam otomatik olarak adamların sloganı aklıma geliyor anasını satayım. Galiba adamlar reklam filmi çekerken özellikle bu olsun diye kaliteli bir melodi kullanmışlar. Neyse, uzatmadan konuya giriş yapıyorum. Aslında uzun süredir İş Bankası ve Ziraat Bankası hesabımla mutlu mesut geçinip gidiyordum. Fakat EFT/Havale işlemlerim artınca artık bir de baktım ki ciddi ciddi bankalara para kazandırıyoruz. Sanki bize gelen paradan para kestikleri yetmiyormuş gibi bir de giden paradan kesiyorlar. 1 TL filan olsa tamam ama EFT yapacağız diye her seferinde bankaya 5 TL kazandırmanın da alemi yok. Bir de İş Bankası ve Ziraat Bankasında vadeli hesap seçenekleri çok sınırlı. Bunlardan da yararlanmak için bankanın yolunu tutmak gerekiyor. Enpara ise hem hesap işlem ücreti almıyor hem EFT/Havale işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Yani, şubesi olan bankalara göre bu banka baya baya bizi düşünüyor.

Enpara Hesabımı Nasıl Aldım, Nasıl Alabilirsiniz?

Enpara hesabına sahip olmak için Enpara’nın internet sitesi üzerinden sizden talep edilen bilgileri veriyorsunuz. Tabii, daha sonradan da yetkililerin verdiğiniz adrese ne zaman gelebileceğine dair randevu oluşturuyorsunuz. İşin güzel yanı, Enpara görevlisi gelmeden önce sizi arayıp ne zaman müsait olacağınızı soruyor. Sırf bu yüzden bir gün içerisinde Enpara hesabı sahibi oldum. Yani, elemanlar gayet hızlılar abi.

Enpara ile Birikmeyen Birikimlerim, Birikimlerimiz

Enpara sahibi olmak istememin diğer bir nedeni de kuşkusuz evde bulunan nakit birikimimi bankanın ellerine teslim etmekti. Sahip olduğum hesaplar üzerinde paramı barındırsam da bu sefer para evde gibi olduğu yerde duracaktı. Aynı para evde duracağına en azından hiç değil 3 veya 5 kuruş kazandırsın dedim. Sonra sözde zengin faizi oranlarına bakınca harbi harbi 3 veya 5 kuruş kazandırabileceğini gördüm. Bu arada ana para 300-500 TL değil XXXX miktarda bir bemblağ fakat aylık bu paraya verdiği tutar 15-18 TL arasında değişiyor. İyi yanından bakmak lazım telefon faturasının yarısını ödemiş kabul edebiliriz en azından öyle değil mi?

Enpara Hesabı Açmak

Hesabımı nasıl aldım kısmında zaten ufaktan bir anlatım yaptım. Burada da biraz detaylandırayım istedim. Enpara yetkilisi tarafından tarafınıza isimsiz bir kart veriliyor ve müşteri numaranız belli oluyor. Müşteri numaranız cep telefonunuza gönderiliyor gönderildiği gibi bir yerlere bu numarayı not alın ki kaybederseniz tekrardan ulaşmak için uğraşmayın. Daha sonra size hem sözleşmenin bir kopyası (nüshası) veriliyor hem de imzanız talep ediliyor. Sonra size verilen enpara paketi ardından görevli arkadaş aranızdan ayrılıyor (Yatıya kalacak değildi ya diye düşündüğünüzü hisseder gibiyim sanki…)

enpara-kutusu

 

Gelen Enpara kutusu içerisinden elbette altın çıkmıyor. Sözleşmenin kopyası ıvıdık zıvıdık. Bunların yanı sıra da müşterilerine  güzel bir iyilik yapmak isteyen Enpara size bir adet kalem ve not defteri hediye ediyor. Dandik dundik bir şey olur diye tahmin ettiğim kalem ise şuanda en gözde kalemlerimden biri olarak çantamdaki yerini almış bulunuyor.

enpara-hesabi-acmak

Enpara Hesabı Kimlere Gelir, Kimlere Gelmez?

Kimlere Gelir; Eğer sürekli Havale ve EFT masraflarından sıkıldıysanız, saçma sapan ücretlerin kesilmesinden gına gelenlerdenseniz ve “Ben zaten sabit bir banka şubesine ihtiyaç duymuyorum ki!” diyenlerdenseniz Enpara tam size göre. Aynı zamanda App Store, Google Play ve Steam gibi birçok online internet mağazasından da 50 TL’lik alışveriş yaptığınızda %50’si yani 25 TL’si size iade ediliyor.

Kimlere gelmez; Sabit bankaya ihtiyaç duyuyorum arada bir benim şubeye gidip de işlem yapmam lazım diyen hiç kimseye Enpara gelmez.

 

 

5 Yorum “Yeni Banka Hesabı Yeni bir Deneyim: Enpara

 1. Usluer Yanıtla

  Enpara özellikle çok fazla para transferi yapanlar için bulunmaz bir nimet. Hatta diğer bankalar gibi hesap işletim ücreti almaması da cabası.

  Hediye olarak verdikleri kalem baya kaliteli bir kalem yalnız. 🙂

 2. Ahmet Cem Yanıtla

  enpara gerçekten masrafları azaltıyor. bir ara forumlarda paypal bozuyordum ve hesap işletim ücreti olmadığı için daha az komisyon istiyordum. Aslın öğrenci olana hava hoş. 4 Tane bankada hesabım var ve hiç bir ücret ödemiyorum öğrenci olduğum için. Sırf bu durumdan yararlanmak için açık öğretime kaydolan arkadaşlarım var.

 3. Ramiz TAYFUR Yanıtla

  Yaklaşık 1 seneden fazla oldu kullanıyorum ve fazlasıyla tatminkar hizmetleri var. Hareketli hesaplara sahip olan kullanıcılar için kesinlikle bulunması gereken bir banka kartı. Hediyeleride ayrıca çok kaliteli kaleminden not defterine, son gönderdikleri çikolata ve yapışkan dipnotlara kadar herşeyini seviyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!