Yazılımcılar Neden Mac Kullanmayı Tercih Ediyor? - Burak Göç

Mark Zuckerberg Mac kullanıyor
Bilgisayarİşletim Sistemi

Yazılımcılar Neden Mac Kullanmayı Tercih Ediyor?

“Kim yaaa? Bir saniye bir saniye, gel bi’ söyle bakalım hangi yazılımcılar Mac kullanıyor.”  Gibi karşı ataklara inat evet; yazılımcıların Mac kullanması için birçok geçerli neden var. Yazılım süreci aslında her zaman dışa yansıtıldığı gibi büyük gereksinimlere ihtiyaç duymuyor. Örneğin web yazılımları geliştirmek isteyen bir Developer’ın evi arabayı satıp bir Mac almasına gerek yok. Kafamızı kaldırıp global piyasaya baktığımızda ise geliştiriciler / yazılımcılar, grafikerler ve hatta kendimi de işin içine dahil edersem editörlerin Mac’i tercih ediyor olmasının birçok geçerli nedeni var.

Unutmadan, ülkemizde doların neredeyse 4 lira olduğunu hatırlatmama izin verin. Bizim 4000 TL ödeyerek alamadığımız MacBook Air’i gelişmiş ülkelerde yaşayan geliştiriciler 1000 dolar veya biraz altını üstünü ödeyerek satın alabiliyor. Eğer MacBook tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi diğer gelişmiş ülkelerde deniz aşrı damarlı fiyatlarıyla satılsaydı, Mac kullanıcılarının sayısının yarı yarıya düşebileceğini iddia edebilirdik. Konuyu çok fazla dallandırıp budaklanmadan önce sahi bir yazılımcı neden Mac kullanmayı tercih ediyor?

Donanım Önemli Aga!

Donanım önemli önemli olmasına ama donanımdan daha önemli olan bir şey varsa o da donanımların size sunacağı performanstır. Yazılım geliştirirken sürekli sizi geride bırakan bir bilgisayarla uğraşmak kodlama sürecinden sıyrılıp bilgisayara girişme sürecine kayabilir. Bu nedenle yazılımcılar donanımsal zırvalıklarla uğraşmak istemedikleri için Mac’lere yöneliyor.

Mac’lerin kaputunun altında sizi bekleyen uzay teknolojisi donanımları yok. Buna rağmen Mac’in sunduğu donanım performansı sadece yaptığınız işe odaklanmanıza yardımcı oluyor. Aynı işi gayet tabii diğer bilgisayarlar (özellikle Linux kullanıcıları) yapabilirler ancak Mac kutudan hazır çıkıyor ve size kesinlikle yüksek performans vaat ediyor. Ortamlarda şeklinize şekil katacak tasarımını da es geçmeyelim.

Geliştirme Ortamları, Ortamlar…

Oturup Windows için yazılım geliştirmeyi planlayan birinin gidip Mac almasına gerek yok. Aklı dengesi yerinde olan ve başka geçerli mazeretleri olmayan birinin böyle bir şey yapmayacağına olan inancım da tam. Fakat iOS geliştiricisi olmak istiyorsanız macOS’e yelken açmanız şart. Web geliştiricisi olmak istiyorsanız veya benzeri alanlarda geliştirmeler yapacaksanız macOS size hedef platformunuza benzer sıcacık bir ortam sunuyor.

MacOS kendine has yerel bir UNIX ortamı kullanıyor. UNIX ise bugün web sunucularının büyük kısmında kullanılan Linux’a oldukça benzer şekilde işliyor. Haliyle macOS kullanmak bir nevi size benzer bir ortamda çalışma fırsatı sunuyor. Sadece bu avantajı sevdiği için Linux’un masaüstü sürümlerini kullanan geliştiriciler gibi düşünün… PHP, Ruby on Rails veya Node.js gibi ortamlarla çalışacak olan arkadaşlar için Mac dolaylı olarak derin bir avantaj anlamına geliyor.

Araçlar

Mac’ler araçlar açısından büyük bir avantaja sahip. En popüler 3 internet tarayıcısını Mac üzerinde kolayca çalıştırabileceğiniz gibi aynı zamanda Apple’ın yerel internet tarayıcısı olan Safari’ye doğrudan erişme şansına sahip olacaksınız. Bu oldukça değerli bir avantaj. Hele bir de Web ortamı için yazılım geliştirecekseniz.

Bir diğer pencereden baktığımızda ise Mac için geliştirilen evlere şenlik geliştirme araçları var. Favorim olan PHPStrom, SublimeText, Atom, SubEthaEdit, BBEdit, Textmate bunların başlıcaları. Sadece farklı ortamlarda çalışan araçlara ihtiyaç duyarsanız bu sefer de imdadınıza sanallaştırma araçları yetişiyor. WMware Fusion, favorim Virtualbox (Çünkü beleş) ve Parallels Desktop gibi sanallaştırma araçları Mac üzerinde inanılmaz seri bir deneyim sunuyor. Sanki bilgisayarınızın içinde gerçekten başka bir bilgisayar varmış gibi…

Son Sözler

Sonuç olarak yazılımcıların Windows veya Linux ortamı yerine Mac’i tercih etmesinin birçok nedeni var. macOS tamamen avantajlarla dolu bir işletim sistemi olmadığı gibi dezavantajlarla da dolu değil. Yazılım dünyasının devlerine göz atacak olursak daha uzun yıllar boyunca yazılım geliştiricilerinin ilk tercihlerinin arasında Mac’lerin yer alacağını söyleyebilirim.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇