Bilgisayarİnceleme Atölyesi

Yazıcı Kartuşları Neden Pahalı?

Yazı kartuşları günümüz fiyatları ile eer karşılaştıracak olursak içilebilitesi olan herhangi bir şampanyadan daha pahalı. Ülkemizde kaç kişinin bira gibi ucuz alkol varken şampanyaya yöneldiği de elbette akıllarda bence büyük bir soru işareti oluşturabilir. Yazıcınızın kartuşu bittiğinde bu demek oluyor ki yeni bir kartuş için gerçekten büyük bir servet ödeyeceksiniz. Peki, bu pahalılığın nedeni nedir? Neden neredeyse kartuşların parasına yeni bir yazıcı satın alabiliyorken bu kadar pahalı kartuşlar ile baş etmek zorunda kalıyoruz?

Ucuz Yazıcılar Pahalı Kartuşlar

Eğer yeni bir yazıcı alma gibi bir niyetiniz varsa ve en son benim gibi bundan yıllar önce bir yazıcıya ihtiyaç duyduysanız inanılmaz şekilde ucuzlamış olduklarını göreceksiniz. Gerçekten de insan düşünmeden edemiyor. Vay anasını! Teknoloji harbiden ilerliyor. İyi güzel, çok komik rakamlara bile yazıcı bulabiliyoruz ama neden o zaman bu anasını sattımının teknolojik cihazının fiyatına çok daha yakın oranlarda kartuş satın almak zorunda kalıyoruz? İşin özünde aslında yine yaban çakallığı ve çıkar ilişkisi yatıyor. Satıcı firmalar yazıcılarından sürekli gelir elde etmek istiyorlar. Tek seferde satacakları yazıcıdan elde edecekleri kar oranını düşük tutarken diğer taraftan ilk mürekkebiniz bittiğinde kartuş fiyatı ile size geçirmeye başlıyorlar.

Aslında tıpkı, tıraş bıçaklarında geçerli olan numara burada da işliyor. Eğer tıraş bıçağını çok daha uzun ömürlü hale getirmiş olsalar biz kıllı erkekler çok daha az jilet satın alacağız. Fakat biz tek kullanımlık jiletleri kullandığımız zaman satıcı firma bizim üzerimizden yolunu buluyor. Anlayacağınız bu adamlara sürekli olarak bir daha ve bir daha paralar kazandırmaya başlıyoruz.

Pahalı Kartuşlara Ölüm! Yaşasın Doldurulabilir Kartuşlar!

Eski kral öldü o zaman “Çok Yaşa Yeni Kral!” geçtiğimiz günlerde bizim eski yazıcının kartuş fiyatlarına bakmamla gözlerim şöyle ufaktan bir uğrama geçirdi. Yeni kartuş fiyatının üzerine çok ufak bir miktar daha katsam gidip yazıcının aynısından satın alabiliyorum. Hem sıfır olmuş olur birde. Sonra pahalı kartuşların öncelikle neden bu kadar pahalı olduklarını merak ettim. Tabii, yukarıda da anlattığımız gibi olay tamamen duygusalmış. Çözüm ise elbette doldurulabilir kartuşlar. Doldurulabilir kartuşları basit bir şırınga ile tekrar tekrar ve tekrar doldurabiliyorsunuz. Bu da size uzun yıllar boyunca kartuşa masraf yapmadan yok parasına çıktı almanıza yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!