Kitap Yorumları

İlham Perinizi Dinlemeyi Öğreten Kitap: Yaratma Savaşı – Steven Pressfield

Yazmayan bir yazar, resim yapmayan bir ressam ya da hiçbir girişimde bulunmadan bir girişimci olabilir misiniz? O zaman, Direncin ne demek olduğunu pekala biliyorsunuz. – Steven Pressfield | Yaratma Savaşı

Hayatımızı değiştirmenin oturmakla başlayabileceği söylenir.

Bir şarkı, roman, film senaryosu ya da tiyatro oyunu yazmak isteyip, nereden başlayacağınızı bilemediğiniz için oturmayı ertelediğiniz oldu mu?

Yoksa, oturmaktan ve gerçekten yapmaktan korkuyor musunuz?

Bir şeyin sizi başlamaktan alıkoyduğunu mu hissediyorsunuz?

Steven Pressfield’ın Yaratma Savaşı kitabı, tüm bunları değiştirebilir…


Yaratma Savaşı, ecnebilerin deyimiyle, dillere yeksan olmuş procrastination’ı (erteleme hastalığını) yenmeyi konu ediniyor.

Steven Pressfield, hayallerimize ulaşmaya ve zamansız şaheserler yaratmamıza engel olan düşmanı tanıtıyor: Direnç.

Yaratma savaşı kitap kapağı

Bizi korkutan, endişelendiren, “kulağımıza sürekli, başaramayacağımızı fısıldayan” o küçük canvar ile savaşmayı öğrenmelisiniz.

Direnç düşmandır ve bu savaş alanı haritası elinizde olmadığında, Direnç’in tembellikten başka bir şey olmadığını düşünmeye eğilimli olabilirsiniz. Onu yenmek için savaşı ve savaştaki rolünüzü kabul etmelisiniz…

Direnç, mermiden daha hızlı, lokomotiften daha güçlü ve crack kokainden daha etkilidir. Ve şayet Direnç bizi tarayıp geçmişse, bilin ki yalnız değilizdir. – Steven Pressfield | Yaratma Savaşı

Pressfield’e göre; yaratıcılık hem mistik hem de pratik bir süreç. Kendi payınıza düşeni yapmalı, üretmek için ilham perinizi de yanınızda tutmalısınız. İlham perisi bir bir yaratıcılık kaynağı, ilahi bir hayal gücü kıvılcımı… İşte, tüm büyük sanatlar buradan geliyor.

Kendini bir yazar, sanatçı ya da kreatif olarak adlandırmanın, etrafta oturmak ve ilham almayı beklemekten fazlasını gerektirdiğini Pressfield, Yaratma Savaşı kitabında layıkıyla açıklıyor.

Şimdiye kadar çalıştığınızdan daha fazla çalışmaya hazırsanız, Dirençle yüzleşme ve korktuğunuz her şeye karşı savaş ilan etme zamanıdır!

Kendinize bir iyilik yapın ve Steven Pressfield’ın Yaratma Savaşı kitabıyla savaşa katılın.


Gitmeden Önce…

Yaratma Savaşı; her yazar, sanatçı ve girişimci, aktör, fotoğrafçı, video editörü; kısacası “yaşamak için düşünen” herkese tavsiye edebileceğim, mutlaka okunulası kitaplardan biri. Hayatınızın ataletle boğuştuğu ve kısmen yenik düştüğünüzü hissettiğiniz bir dönemdeyseniz, savaşı kazanmak için artık nereden başlamanız gerektiğini biliyorsunuz.

Yaratma Savaşı - Steven Pressfield | Kitap İncelemesi & Yorumları

Yaratma Savaşı, ecnebilerin deyimiyle, dillere yeksan olmuş procrastination’ı (erteleme hastalığını) yenmeyi konu ediniyor.  İlham perinizi dinlemeyi öğrenmeye hazır mısınız? Yaratma savaşı; duran, başlamayan, üşenen, erteleyen, korkan ve oyalanan herkes için bir kitap!

 • Kitabı bir arkadaşıma okuması için önerir miydim?
 • Kitabı bir arkadaşıma satın alması için önerir miydim?
 • Kitabın uzunluğu
 • Kitabın
Kullanıcı Puanlaması: 3.5 ( 3 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

11 Yorum “İlham Perinizi Dinlemeyi Öğreten Kitap: Yaratma Savaşı – Steven Pressfield

 1. Melhuzat Yanıtla

  Sevgili Burak, blog yazmak isteyenler için bir kitap listesi oluşturup bizlerle paylaşabilirsin. Ayrıca blogların, sosyal medya ve video paylaşım sitelerine karşı bir savaş içerisinde olduğunu düşünüyorum. Bu savaşı kazanmak adına Bloggerlar olarak neler yapmamız gerekiyor? Blogsözlük maalesef tutmadı. Yeni bir proje geliştirmek gerekiyor. Belki bir grup oluşturup konu hakkında tartışıp güzel çözümler oluşturabiliriz ne dersin? Bu tarz bir oluşum olursa destekleneceğini düşünüyorum.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Melhuzat, doyurucu bir liste hazırlamak için okumam gereken daha çok kitap var ama bi’ kenarından başlamak lazım, değil mi? 😊

   Sosyal medya ve video paylaşım sitelerinin hiçbir zaman blogların alternatifi olacağını düşünmedim, hala da düşünmüyorum. Bunu insanların kitap okumayı, Instagram’da vakit geçirmeye tercih etmesi gibi düşünebiliriz. Blogların belli bir okuyucu kitlesi var. Ve bence, bu kitleyle mutlu olmalıyız. Çünkü bloglar nicelikten ziyade niteliğe odaklanıyor. Bize de nitelikli okurların gerektiğini düşünüyorum.

   Peki, bizim neler yapmamız gerekiyor? Bence, kalemimizi olabildiğince okurların bulmak istedikleri konulara yöneltmeliyiz. Blogsözlük ve diğer projeler de bana manasız geliyor. Zira, buraya gelen bir okur, bir şeyleri merak etmekle birlikte; kişisel bir arkadaşının, yani Burak’ın ne düşündüğünü de merak ederek geliyor. Geneli merak edenler zaten ekşisözlük ve muadilleriyle mutlular.

 2. Ali Yatarkalkmaz Yanıtla

  Uzun zamandır maalesef kitap okuyaıyorum ama söz verdim kendime artık okumaya başlayacağım. Kitap araştırmaya başladım bu da tam onun üstüne geldi 🙂 Elinize sağlık.

 3. Yoldaki Yazar Yanıtla

  Merhaba Burak selâmlar..

  Kitap güzele benziyor, müsait bir zamanda okuyacağım. Yazıda bir şey dikkatimi çekti. Işte belki önemsiz ama çekti. Dillere yeksan olmak diye bir deyim daha önce hiç duymadım. Dillere pelesenk olanı duydum. Yeksan olmak bir olma aynı düzleme gelme anlamlarını taşıyor. Yani yazıya uygun bir tabir değil gibi dillere yeksan betimlesi..

  Kolay gelsin..

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Yoldaki Yazar, sıradan kuralların dışına çıkıp kendi sözcüklerimi ve deyimlerimi oluşturmayı seviyorum; tıpkı Ferhan Şensoy gibi… Dillere yeksan olmak da, “Her dilde aynı oranda duyulan, konuşulan” gibi bir anlam vermesi amacıyla kullandım. Dikkat çektiğine göre mutlaka belirtmeye değerdir. Teşekkür ediyorum 😄

 4. Anıl Çağlıyan Yanıtla

  13 yıldır çok satanlar listesinde olupta görmememe oldukça şaşırdım. Sürekli kitap okurum ve listeyi incelerim ama ilk kez görüyorum. Oldukça etkileyici bir kitaba benziyor. Sipariş listeme ekledim. Fiyatı uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.