Bak Bu Tutar!Bloggingİnceleme AtölyesiSEO

WP Fastest Cache Premium Eklenti İncelemesi

Sorum size İsviçreli bilim adamları; insanlar neden trafikten nefret ederler? Trafikten nefret etmek için ortalama 2.4 milyon neden kombinasyonumuz var. En önemli nedeniyse “durmak ve eylemsizliğe geçmek”tir. Durdunuz. Bunun ötesi yok. Giden bir nesneye bindiğinizde yapacağınız en mantıksız şey durmaktır. Aynı şey internet siteleri için de geçerli.

Bir internet sitesine ulaşmak istediğinizde nedeniniz vardır. Sayfanın yüklenme süresi boyunca beklemek insanlar üzerinde trafik etkisi yaratır. İkisi de aynı mantıkla hareket ediyor. Sizi bir yere götürmeniz gereken bir aracı kullanıyorsunuz ama gitmiyor ve olduğunuz yerde durup dünyanın en sıkıcı şeyini yapıyorsunuz; bekelemk zorunda kalmak. Durma süreniz ne kadar yükselirse buna paralel olarak sinir katsayınız o kadar artar. WP Fastest Cache Premium eklentisi, ziyaretçilerimin daha az sinir krizi geçirmesini sağlamak adına yaptığım bir güzellik. Teknik kısmını ziyaretçilerim anlamasa bile bunu E-5’den metrobüsü kaldırıp yerine şeritler inşa ederek trafiğe açmak gibi düşünebilirsiniz.

Bir süredir sitenin hız performansı sorunlarından ötürü kaputun altında bazı güncellemeler yapıyor – elbette usta çatalımı gösteriyordum – trafik etkisini azaltmaya çalışıyorum. Yakın bir müşterimin önerisi üzerine uzun süredir ücretsiz sürümünü kullandığım WP Fastest Cache eklentisinin Premium sürümünü satın aldım. Premium’a geçiş ile birlikte sitenin hızını arttırdım ve insanların bana daha az küfür etmesini sağladım 😄

WP Fastest Cache Eklentisi Ne ki?

WP Fastest Cache Plugin

WP Fastest Cache eklentisi, WordPress’e dahil ettiğimiz bir önbellekleme (cache) eklentisi. Bu eklenti sayesinde aktif PHP sayfalarının tamamı statik HTML sayfalarına dönüştürülüyor. Statik sayfalar sayesinde ziyaretçinin sunucuya gönderdiği istek sayısı azaltılıyor ve daha hızlı sayfalar ortaya çıkıyor. İşin özünde WP Fastest Cache ile WordPress sitenizin sayfalarını önbellekleme yöntemiyle hızlandırıyorsunuz.

WP Fastest Cache Premium Ne O Zaman?

WP Fastest Cache Premium, ücretsiz sürümden farklı olarak bazı ekstra özelliklere sahip olabildiğiniz, WP Fastest Cache eklentisinin ücretli sürümü. Kısacası parayı verip, – 100 Tela – düdüğü çalıyorsunuz. Yerli bir geliştirici tarafından geliştirilen ve WordPress camiasında 500 binin üzerinde kurulumu yapılan WP Fastest Cache’in 19 bin kadar Premium kullanıcısı var. (Nasıl ama iyi para değil mi? Temizzzzz) Peki, WP Fastest Cache Premium ücretsiz sürümden farklı olarak bizlere neler sunuyor?

WP Fastest Cache Resim Optimizasyonu Sistemi

WP Fastest Cache Eklentisi Premium Resim Optimizasyonu

WP Fastest Cache’in premium sürümünü satın almamın önemli nedenlerinden biri bana görsel optimizasyonu konusunda sunacağı avantajdı. Sitenizdeki tüm JPEG ve PNG dosyalarını WEBP formatına dönüştüren WP Fastest Cache hem disk kullanımından hem trafik genişliğinden hem de sayfaların yüklenme süresinden avantaj elde etmenizi sağlıyor.

Basit bir sistem üzerine oturtulan WP Fastest Cache Resim Optimizasyonu ne yazık ki tamamen ücretsiz değil. Premium sürümü satın aldığınızda size 1000 adet ücretsiz kredi veriliyor. Her kredi bir fotoğrafın optimize edilmesi için kullanılıyor. Fotoğrafın farklı boyutlardaki thumbnail dosyalarının optimize edilmesi krediyi etkilemiyor. 10 adet thumbnail de optimize edilse sadece 1 kredi harcanıyor.

Krediniz bittiğinde 1.000 krediyi 1 dolar karşılığında satın alabiliyorsunuz. Geliştiricinin uçuk kaçık bir kredi fiyatı belirlememesi beni sevindirdi fakat kredi sayısı katlandıkça fiyatta indirime gidilebilirdi. Örneğin 5 bin kredi satın almak istediğimizde 3 dolar ödemenin daha makul olması gibi…

Resim optimizasyon sistemi iyi güzel fakat sistem güllük gülistanlık işlemiyor. Toplamda 2 bin küsür ham görsel dosyası bulunan blogumda optimizasyon işlemine bir haftadır devam ediyorum ve ancak 300 küsür görsel optimize edebildim. Bunun nedeni sistemin ardı ardına hatalar vererek optimizasyon işlemini yarıda bırakması. Konuya ilişkin olarak eklentinin üreticisiyle irtibata geçtiğimde “Eklentide meydana gelen hiçbir hatanın atlanmaması gerektiğini düşündük. Özellikle çok sayıda görsel varsa hataları gözden kaçırırsanız sonradan bunları fark etmek çok güç olacaktır.” cevabını aldım.

Elbette cevap mantıklı ama bu sistemin düzgün çalışmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Şu an yalnızca tüm görsellerimin %14’ünü optimize etmeyi başardım. Bir haftada %15 ilerleme kaydettiğime göre artık kaç haftada 2 bin küsür görseli optimize edeceğim varın siz düşünün.

300 görsel için sıkıştırmadan kaynaklı olarak yaklaşık bir 80 MB alan avantajı elde ettim. Toplamda ise 500 ile 750 MB arasında disk alanı tasarrufu edeceğim gibi duruyor. Tabii ömrüm bu optimizasyonun bittiğini görmeye el verirse…

Mobil Cache (Mobil Önbellekleme)

Mobil önbellekleme, mobil tasarım kullanan internet siteleri için önbellekleme özelliği sunuyor. Eğer tasarımınız Desktop ve mobil sürüm olarak ikiye ayrılmıyorsa ve Responsive tasarım kullanıyorsanız bu özellik bir işinize yaramıyor. Mobil sürüm kullanıyorsanız eklentinin Ayarlar menüsünden “Mobil tema için önbellek oluştur” seçeneğiyle aktif hale getirebilirsiniz.

Widget Cache (Bileşen Önbellekleme)

Widget Cache, WordPress’inizde kullandığınız bileşenleri aktif kodlar olmaktan çıkarıp pasif hale getiriyor. Bu sayede veritabanı sorgu sayısı azalıyor ve daha az bağlantı gerçekleştirildiği için site performansı artıyor. Widget Cache özelliği Ayarlar menüsünden aktif hale getirilebiliyor. Aktif olması ve PHP kodlarını kullanması gereken bir eklentiniz varsa bileşeni düzenlerken “Don’t cache this widget”i işaretleyerek önbelleklemeyi istediğiniz bileşenler için devre dışı bırakabilirsiniz.

Minify HTML ve Minify HTML Plus

HTML sayfalarımızdaki kod satırlarını kompakt hale getirerek sayfa boyutundan byte’larca tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. Ücretsiz sürümde sadece Minify HTML özelliği kullanılırken Premium sürümünde ekstradan sayfa hızına el atan Minify HTML Plus’da geliyor. Tam verim almak için her iki özelliği de Ayarlar’dan aktif hale getirebilirsiniz.

Minify CSS ve Minify CSS Plus

HTML sıkıştırmada olduğu gibi bu özellikler yardımıyla CSS dosyası sıkıştırılarak alandan tasarruf edilmesi sağlanıyor. Boyutu düşürülen CSS dosyası sayfanın hızına ve hız skoruna doğrudan etki ediyor. HTML’de olduğu gibi bu iki özellik de aynı zamanda aktif edilerek kullanılıyor.

Combine CSS

Bu özellik sitenizin JS ve CSS dosyalarını <head> </ head> etiketleri arasında birleştiriyor. Sayfanızdaki Javascript ve CSS dosyalarının sayısını azaltmak, sayfayı oluşturmak için gereken HTTP isteklerinin sayısını azaltıyor ve sayfaların daha hızlı yüklemesine yardımcı oluyor.

Minify JS, Combine JS, Combine JS Plus ve Render Blocking JS

JS kodlarının optimize edilmesi biraz JS bilgisine ihtiyaç duyuyor ve ben JS konusunda Fransızım. WP Fastest Cache Premium sürümünde tüm bu özellikleri Ayarlar sekmesinden aktif hale getirdiğinizde eklenti sizin için JS kodlarını olması gerektiği gibi optimize ediyor. Dağınık JS’ler ortadan kalkınca sayfalarınızın yüklenme sırası da şaha kalkıyor.

LazyLoad Bi’ Harika Dostum!

LazyLoad diye bir optimizasyon yöntemi var. Normal şartlarda bir kullanıcı sayfaya girdiği anda sayfadaki tüm görseller yüklenir. LazyLoad kullanılan sayfalarda ise sadece kullanıcının görüş alanında olan görseller yüklenir. Kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırdıkça yeni görseller yüklenir. Bu sistem tüm görsellerde kullanılmıyor. Boyutlandırılmamış ve küçük thumbnail görsellerde kullanılıyor.

LazyLoad

Burada bir SEO problemi de ortaya çıkıyor. Google botları tarama sırasında görselleri göremiyor. Lakin WP Fastest Cache Premium eklentisi sorunu çözecek ufak bir kaçamak geliştirmiş. Böylece LazyLoad sayfa performansını arttırıp, bant genişliğini kullanımınızdan tasarruf etmenizi sağlıyor ama SEO skorunuzu düşürmüyor.

CDN Özelliği

WP Fastest Cache Eklentisi Premium CDN

Ben henüz CDN kullanmıyorum ve CDN kullanmaya şu aşamada gerek duymuyorum fakat CDN teknolojisini kullanmak isteyenler için WP Fastest Cache Premium sürümünün hoş bir CDN kurulum bölümü var. Bu bölümden Photon, MaxCDN ve diğer CDN sağlayıcılarının CDN servisini kullanmak üzere sitenizi kolayca optimize edebiliyorsunuz.

DB ve Çeri Çöpü Temizleme Özelliği

WP Fastest Cache Eklentisi DB Temizleme Özelliği

Son olarak DB başlığı altında bir de nur topu gibi bir veritabanı temizleme aracımız var. Bu araç yardımıyla;

 • İçerik revizyon dosyalarını
 • Çöp kutusuna salladığınız içerikleri
 • Trackback ve Pingback geri dönüşlerini
 • Çöp ve spam yorumları
 • Geçici ayar dosyalarını

tek bir tıkla veya teker teker silebiliyorsunuz. Tüm bunları manuel olarak yapmanın dağı delip su çıkarmak olmadığını bildiğimden bu özelliğin çok bir ekstrası olmadığını belirtmem gerekiyor. Yeteri kadar bilgiliyseniz zaten pıtı pıtı bu temizlemeleri yapabilirsiniz. Yine de hepsini tek bir merkezi panele yerleştirilmesi güzel düşünülmüş.

Hatice’yi Geçelim, NeticeyeGelelim! WP Fastest Cache Premium Hız Skoru Etkisi Ne Oldu?

Google PageSpeed konusunda ufak bir pürüz var. Benim eklentiyi satın alıp kurduğum günden bir gün sonra sistem yenilendi. Bu nedenle görselleri eski sanabilirsiniz. Görseller eski değil güncel görsellerdir.

Google PageSpeed’te WP Fastest Cache Premium’dan Önce:

 • Mobil skor: 74
 • Masaüstü skor: 83

Google PageSpeed’te WP Fastest Cache Premium’dan Sonra:

 • Mobil skor: Google güncellemesi nedeniyle skor belirtilmiyor ama yeşil derecesinde ki bu sayfanın hızlı performans gösterdiği anlamına geliyor.
 • Masaüstü skor: 93

GTMetrix’te WP Fastest Cache Premium’dan Önce:

 • PageSpeed Score: D (%63)
 • Yslow Score: D (%60)
 • Tam yüklenme süresi: 18.8 saniye
 • Toplam sayfa boyutu: 5.75 MB
 • Sorgu sayısı: 169

GTMetrix’te WP Fastest Cache Premium’dan Sonra:

 • PageSpeed Score: A (%93)
 • Yslow Score: D (%64)
 • Tam yüklenme süresi: 5.4 saniye
 • Toplam sayfa boyutu: 1.82 MB
 • Sorgu sayısı: 81

Son Söz

WP Fastest Cache Premium eklentisi aldığım sonuçları hesaba katarsak fazlasıyla işime yaradı. 100 TL karşılığında satılan eklentinin bence tek kelek tarafı resim optimizasyonunda yaşadığım / yaşayacağım sorunlar oldu. Bunun haricinde sitenin hız performansında ve hız skoru performanslarında ciddi iyileştirmeler yapıldığı kesin.

Umarım artık daha hızlı bir deneyim yaşar ve bana daha az küfür edersiniz 😄

3 Yorum “WP Fastest Cache Premium Eklenti İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.