Jetpack istatistikleri
Blogging

WordPress’de Jetpack İstatistikleri Nasıl Kapatılır?

Vaktiyle “Yandex Metrica Neden Google Analytics’i Döver?” başlığı altında Metrica’nın nimetleri hakkında bir içerik bloglamıştım. Pılımı pırtımı toplayıp Metrica’ya taşındığım günden beri Google Analytics’i kullanmıyorum. Aslında harici hiçbir sayaç sistemini kullanmıyorum. Gel gelelim, Jetpack eklentisini sitenize kurduğunuz anda sitenizde olup biteni gösteren Jetpack istatistikleri modülü otomatik olarak açılıyor. Jetpack istatistik toplarken bir API kullandığı için bu durum sitenin hız performansını olumsuz etkiliyor .

Özellikle Google’ın “Ben bundan sonra hızlı olanı tanır akılları alırım agaaaa!” diye böğürdüğü halde bu penaltıya düşmemek lazım. Yalnız adamlar resmen Jetpack’in istatistik özelliğini kapatmamamız için bu modülün ayarlarını saklamışlar. Öğrendiğim kadarıyla sisteminize Jetpack’i kurup birkaç kere sisteminizde güncellerseniz esrarengiz şekilde(?) istatistik modülü arayüzden kalkıyor (vaaaay amk!).

Birçok kullanıcı gibi ben de eklenti panelinin altını üstüne getirmeme rağmen Jetpack istatistiklerini nasıl kapatacağımı bulamadım. Sonra bu eklentinin kıtır tarafını kapatmak için görünenin arkasına ulaşmamız gerektiğini öğrendim.

Günün birinde elbet benim gibi biri daha çıkıp bu aletin istatistik özelliğini kapatmak isteyecek. İşte o gün geldiğinde benim gibi tırım tırım kaynak aramasın diye, kendi yerli malı (burada yerli malı galiba ben oluyorum 😂) kaynağımızı oluşturdum.

Jetpack İstatistikleri Nasıl Kapatılır?

  • Jetpack eklentisinin menüsüne admin paneliniz üzerinden erişin.
  • Sayfanın en altına inin. Panelin en dibinde “Debug” linki göreceksiniz, linke tıklayın.
  • Açılan sayfanın en alt bölümünden “Sitenizde bulunan eksiksiz Jetpack modül listesine erişin.” linkine tıklayın.
  • Tüm Jetpack modüllerinin çıktığı bir sayfa açılacak. Sayfadaki modüllerin içinden (caaanım koşarak koşarak gel bana geelll)Site İstatistikleri” ni bulun ve “Etkisizleştir” e tıklayın.

Hepsi bu kadar. Artık Jetpack eklentisi istatistiklerinizi dikizlemeyecek ve panelinizde beliren site istatistiği barı WordPress durum çubuğundan kaldırılacaktır.

2 Yorum “WordPress’de Jetpack İstatistikleri Nasıl Kapatılır?

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!