BloggingNasıl Yapılır

WordPress için Otomatik Açılan Facebook Beğen Pop-up’ı

Bence, bu kara parçasında hala muhteşem insanlar yaşıyor! Bu harika insanlar, gerçekten güzel bir şey yapıldığında diğer insanların yaptığını yapmıyor. Önce beğeniyor, sonra beğenisini dile getiriyor. Beğendiği bir şeyi ya da bir fikri başkası ondan önce yaptığı için alıp yerden yere vurmuyor.

Blogumu düzenli olarak takip ediyorsanız, herhangi bir sayfada 2 dakika durduğunuzda aşağıdaki gibi tatlı ve şirin bir pop-up ekranı açılıyor. Bu pop-up ekranı, 2 dakika boyunca aynı yerde kaldığınızı, o zaman benim Facebook sayfamın beğenilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Beğenirseniz ne ala, beğenmezseniz de çarpı işaretine basarak kapattığınız pop-up bir ay boyunca tekrardan size gösterilmiyor.

Yok bir ay sonra hala buralarda dolanıyorsan dalyarak olmanın alemi yok. Demek ki sana bir şeyler katıyorum, egonu bir kenara atıp beğen işte arkadaşım 😀

Bugüne kadar galiba 20 farklı arkadaş bizzat benimle irtibata geçip, bu pop-up’ı nasıl yapılandırdığımı sordu. Herkese teker teker açıkladım ama baktım ki bu sorular daha fazla gelecek, herkese ayrı ayrı anlatmaktansa tek bir yerde anlatıp kaynak göstermemin daha çok işime geleceğini düşündüm.

WordPress için otomatik açılan Facebook beğen popup’ı nasıl yapılır?

İlk önce pop-up’ı yapılandırmak için bize lazım olan Popups – WordPress Popup eklentisini WordPress’e kurun ve aktif hale getirin.

Eklenti admin panelinde yeni bir menü oluşturacaktır. Bu menüden “Add New” seçeneğine geçiş yapın.

Pop-up’a kendi istediğiniz ve hatırlamanızı kolaylaştıracak bir isim verin. Bu isim ziyaretçileriniz tarafından görüntülenmeyecektir.

Şimdi Pop-up’ı yapılandırırken aşağıdaki seçenek kodlarını kullanmanız gerekecek. Bu bölümde ufaktan kod bilgisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ben örnek vermek için bir kod dizisi belirteyim. Ben sitemde aşağıdaki kodu kullanıyorum;

(Kodu görsel olarak ekledim, aksi halde burada Facebook widget’ı çıkıyor :D)

İlk baştaki https://www.facebook.com/burakgocblog bölümünü kendi Facebook sayfanızın URL’si ile değiştirin. Burak Göç Blog yazan bölüme Facebook sayfanızın adını yazın. Buradan sonraki “show_faces” bölümündeki “true” değeri gösterilecek widget’de sayfayı beğenenlerin yüzünün olup olmayacağını belirliyor. Gösterilmesi için “true” gösterilmemesi için “false” değerini kullanabiliriz. “Width” değerine atanan “350” ise widget’in genişliğinin ne kadar olacağını belirliyor.

Bu şekilde, yukardaki parametreleri kullanarak pop-up eklenti sayfanıza Facebook sayfanızı, Twitter profilinizi ve Google+ butonunu ekleyebilirsiniz.

Dip not; oluşturduğunuz kodu metin editörü üzerinden “Metin” bölümünden yapılandıracaksınız. Örneğin;

Eklentinin alt bölümünde, “PopUp Appearance” bölümünü göreceksiniz. Bu bölümden popup’ınızın rengini ve boyutunu değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki değerler benim kullandığım pop-up için tanımlanmış değerlerdir. Kopya çekebilirsiniz 😀

Sayfanın biraz daha altında bulunan “Display Options” sekmesinden ise pop-up’ımızı sistemsel olarak temellendireceğiz;

  • Box position: Pop-up’ın ekrandaki hizası
  • Trigger action: Sayfada kaç saniye sonra pop-up açılacak?
  • Animation: Pop-up’ın sayfa gelme animasyonu ne şekilde olacak?
  • Conversion cookie: Sayfanızı biri beğendikten sonra bu pop-up kaç gün sonra tekrar gösterilsin? Ben insanları tekrar rahatsız etmemek adına bunu 999 yaptım. Adam nasıl olsa sayfayı beğenmiş daha ne yapsın?
  • Closing cookie: Eğer kullanıcı sayfayı beğenmeden yani bir eylem gerçekleştirmeden kapatırsa, kaç gün sonra ona pop-up’ı tekrar gösterelim? Ben 30 gün idealdir diye düşündüm.
  • Enable test mode?:  Bu test modunu ilk başta aktif hale getirin. Test modu aktifken sayfayı her yenilediğinizde pop-up sadece size açılır. Daha pratik şekilde yaptığınız pop-up’ın nasıl göründüğünü test edebilirsiniz. Pop-up hazır olduğunda bunu pasif hale getirin.
  • Close on conversion?: Bunu evet yapın, ziyaretçi sayfayı beğendiğinde pop-up kendini otomatik olarak kapatacaktır.
  • Show powered by link?: Pop-up’da bu pop-up eklentisinin reklamı yapılsın mı diyor, hayır veya evet karar size kalmış.

Her şeyi yapılandırdıysak, normal bir yazı yayınlar gibi “Yayınla” butonuna basıyoruz. Evet, pop-up’ımız şimdi bizi bekliyor!

İçeriği Everest dağına kadar uzatmak istemedim, yine de detaylara girince beklediğimden uzun oldu. Kullandığımız eklenti birden fazla pop-up tanımlamaya veya spesifik sayfalarda pop-up tanımlamaya da izin veriyor. Yani biraz karıştırıp kurcalarsanız, çok daha gelişmiş ve kullanıcıyı rahatsız etmeyen pop-up’lar meydana getirebilirsiniz.

Bir sorun mu var? Hemen aşağıdan sorunu fıydırtabilirsin!

Bir Yorum Yapılmış “WordPress için Otomatik Açılan Facebook Beğen Pop-up’ı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.