WordPress; Footer'daki Gülen Yüzü Kaldırma - Burak Göç

Wordpress smiley kaldırma
Bilgisayarİnternet

WordPress; Footer’daki Gülen Yüzü Kaldırma

Siz de tıpkı benim gibi blogunuzu eşinizin dostunuzun ve hatta manitanızın bilgisayarından kontrol ediyor musunuz? Eğer etmiyorsanız hemen başlamanın zaman gelmiş ve geçiyor. Zaman zaman farklı bilgisayarlardan blogunuzu kontrol etmek insana farklı bakış açıları kazandırıyor. Normalde sürekli panelle birlikte görüntülemeye alıştığınız blogunuza özellikle farklı ekran çözünürlüklerinden baktığınızda bazen iyi görünen şeylerin farklı ekran çözünürlüklerinde o kadar da güzel görünmediğini fark edebiliyorsunuz.

Geçtiğimiz gün arkadaşımın bilgisayarından kendi bloguma şöyle bir bakayım dedim. Malum temamı yakın zamanda güncellediğim için belki gözden kaçanlar olabilir diye düşündüm. Sonrasında Footer’daki smiley hemen yine gözüme takıldı. Bu smiley ile daha önceden de birkaç kere karşılaşmıştım ama nedir ne değildir diye hiç düşünmemiştim. Sonrasında hemen sorunun kaynağının Jetpack eklentisi olduğunu anladım ve bu ilginç gülen yüzün neden olduğunu ve ne işe yaradığını araştırdım.

WordPress’in Gülen Yüzü; Footer’daki Smiley

Wordpress gülen yüz kaldırma

Hemen sol alt köşede de gördüğünüz üzere minik ve sırıtkan bir surat bize bakıyor. Peki, bu gülen yüzün olayı nedir? İn, midir yoksa cin midir? Neden bizi durduk yere hacklendik mi lan yoksa diye galeyana veriyor?

WordPress’in Footer’ında yer alan bu gülen yüz ifadesi JetPack eklentisinin İstatistik sistemiyle doğrudan alakalı bir ifade. Öyle ki JetPack bu görseli daha etkili istatistik verileri elde etmek için kullanıyormuş. Yine de neyse ki eklentinin içerisinde bize bu smiley’i gizlemek için bir seçenek sunulmuş;

WordPress Footer’daki Smiley’i Kaldırmak

Wordpress gülen yüz kaldırma

 • Smiley’i kaldırmak için önce admin panelinize giriş yapın.
 • Jetpack içerisinden Site istatistikleri sayfasına geçiş yapın.
 • Üst kısımda Site İstatistikleri başlığının hemen yanındaki Yapılandır tuşuna basın.
 • Yüz İfadesi kısmına tik atıp, kaydedin.

WordPress’in düşüncesine göre dünyayı daha güzel bir hale getirecek olan vurur yüze ifadesi ne smiley’si bitanesini böylece sistemimizden başarıyla kaldırmış olacağız. Başka arzunuz?


8 Yorum “WordPress; Footer’daki Gülen Yüzü Kaldırma

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

     Normalde görünmemesi lazım, Jetpack eklentisini komple pasif hale getirdiğinde de görünüyor mu? Yada kullandığın cache seni yanıltıyor olabilir. O kutucuk işaretliyken cache’i temizleyip kontrol etmende fayda olacaktır.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Eğer Footer alanı beyaz olursa evet, bir gülücüğün kimseye zararı olmayabilir. Fakat benim gibi footer’ı siyah olan bloglarda siyah kısmı kesip alt satırda beyaz bir arkaplan üzerinde çıkıyor. İşte bu büyük bir sorundur. Özellikle de tasarım konusunda takıntılı biriyseniz 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇