Bloggingİnternet

WordPress Font Değiştirme Eklentisi

WordPress konusunda sahip olduğumuz Türkçe temalarımız maalesef büyük sıkıntılara sahip. Genelde tema yapımcılarının büyük bir kısmı temalarını ya ücretli olarak satışa sunuyor ya da ücretsiz sunduğu temaların Footer kısmını link pazarına çeviriyor. Tamam, biz de isteriz ki destek olalım fakat o Footer’ı o hale getirdiğiniz taktirde hiç kimse o temayı alıp da kolay kolay profesyonel şekilde yayın yapan blogunda kullanmayacaktır.

Durum böyle olunca haliyle biz internet kullanıcıları da İngilizce WordPress temalarına kayıyoruz. Bu sefer de benim bile sıkıntı çektiğim WordPress font değiştirme sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Bildiğiniz gibi yabancı temaların genelinde Türkçe karakterlerin desteklenmediği için sonradan bizim eziyet çekip font değiştirmesi yapmamız gerekiyor. Eğer CSS konusunda yeterli bilginiz varsa sorun yok fakat benim gibi CSS konusunda biraz kıtsanız o zaman WordPress font değiştirme işi tamamen eziyete dönüşüyor.

Neyse ki bu iş için artık teknoloji kullanılmaya başlanmış ve kolayca WordPress sitenizin tüm fontlarını değiştirebileceğiniz bir wordpress eklentisi meydana getirmişler. WP Google Fonts ismine sahip olan bu eklenti sayesinde WordPress sitenizin A’dan Z’ye her tarafını değiştirebiliyor ve bunun için hiçbir kod bilgisine de sahip olmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken şey eklentiyi kurup, aktif hale getirmek. Daha sonra eklentinin de size izin vermiş olduğu seçenekler içerisinde istediğiniz yere ayrı ayrı fontlar atayabiliyorsunuz.

Wordpress Font Değiştirme Eklentisi

Eklentinin tamamen ücretsiz olması ve bu konuda bizlere hiçbir ekstra için sınırlama getirmiyor olması oldukça güzel bir seçenek. Eklentinin tek eksiği sadece Google font ailesi içerisinden font kullanmamıza izin veriyor olmasıdır. Şayet siz de herhangi bir kod bilgisine sahip değilseniz iki farklı yöntem ile WordPress font değiştirme işini halledebilirsiniz.

WordPress Font Değiştirme Nasıl Yapılır?

1. Bahsettiğim eklenti olan WP Google Fonts‘u indirip, aktif hale getirerek sadece birkaç dakika içerisinde temanızın istediğiniz tüm fontlarını değiştirebilir ve ayrı ayrı fontlar atayabilirsiniz.

2. Benim yaptığım gibi eklenti ile uğraşmak istemiyorsanız ya temel CSS’i öğrenmek için kolları sıvıyacaksınız yada siz de İsmail Usluer gibi bir arkadaş edinerek, bu arkadaştan 30 saniye içerisinde WordPress font değiştirme işinde size yardımcı olmasını isteyeceksiniz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!