Windows Update Başlamıyorsa Ne Yapmalısınız? - Burak Göç
Bilgisayar

Windows Update Başlamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Bunca yıllık son kullanıcı olarak kendime yaptığım en büyük kıyak Windows’u bırakıp Linux’a ve daha sonra macOS’e geçmek oldu. Windows’un laneti ise hala ensemde kol geziyor. Üstelik ben ondan kaçmaya çalıştıkça o bana bir adım daha yaklaşıyor. Geçtiğimiz gün arkadaşımın bilgisayarına Windows 7 kurulumu yaptım. (Valla zorla yaptırdılar abi, yapacak bir şey yok.) Kurulumdan sonra pirincin taşını ayıklar gibi sürücüleri (driver) birer birer yüklemekle uğraşmak istemediğim için topu kurulumdan sonra direkt Windows Update’e şutladım.

Windows 7’yi daha önce neredeyse hiç kullanmadım. Windows XP‘den sonra direkt olarak Windows 8 ve Windows 10 kullanmaya başladığım için Windows 7’nin huyunu suyunu pek bilemiyorum doğal olarak. Windows Update’in ilk aşamada güncelleme yüzdesinin bir süre boyunca %0’da kaldığını gördüm. Üstelik indirilen veri boyutu da 0 KB olarak görünüyordu. Daha sonra Windows Update’in başlamama sorunuyla tek karşılaşanın ben olmadığımı fark ettim.

Windows Update Güncellemesi Başlamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Yapmanız gereken şey otomobil kullanırken kırmızı ışıkta beklemek kadar basit. Evet, sadece beklemeniz gerekiyormuş. Windows Update nedense güncellemeyi arkaplanda yaparken kullanıcının ilerlemeyi görmesine bir süre boyunca izin vermiyor. Güncellemeyi başlattıktan 30 dakika sonra Windows Update ilerlemesi ardında atlılar kovalıyor gibi bir anda %85’e fırladı. İndirilen veri boyutuda normal değerini aldı.

Kısacası demem o ki, bazen bilgisayardaki sorunların çözümü sandığınızdan daha kolay olabiliyor. Eğer Windows Update düzgün şekilde çalışmıyorsa ilk aşamada ona şans tanıyın. Ekrana değerlerin yansıması için gereken sürenin internet hızınıza göre değişeceğini de unutmayın. Kırmızı ışıkta bekler gibi saatlerce beklediniz ve yine Windows Update başlamıyor ise o zaman ufukta farklı çözüm yollarını arama vakti görünmüş demektir.

Sabrın hayatta ve teknolojide bir kere daha ne kadar güzel bir meyve olduğunu böylece görmüş olduk, değil mi? 😀

Bu içerik ilk defa 12 Şubat 2015 tarihinde yayınlanmış, 30 Eylül 2017’de güncellenmiştir.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;