Nasıl Yapılır

Windows 7 Kurarken Mavi Ekran Hatası Çözümü

“Hata yapmayan, hiçbir şey keşfedemez.” der, Samuel Smiles peki ya yaptığı hataya tövbe edip tekrardan aynı hatayı yapan adama ne demelidir? En son kız arkadaşımın bilgisayarına format atmak istediğimde bilgisayar elimde kalmıştı ve saolsun bir arkadaşım (Mert Özsoy) sayesinde durumun üstesinden gelebilmiştik. Şimdi, başka bir arkadaşımın yoğun ısrarları yüzünden tekrardan format atma işine giriştik.

Şunu bilmeniz gerekiyor ki teknoloji artık eskisi gibi değil. Özellikle Laptop bilgisayarlar konusunda artık hiçbir şey eskisi gibi işlemiyor. Toshiba Satellite S50 model bu bilgisayara format atmak için elleri sıvadık. İlk başta sorunsuz şekilde Windows 8 kurduk fakat Windows 7 kurmak istediğimiz zaman sorunlar ardı ardına yağmaya başladı.

Windows’u sıfır şekilde kuruyoruz ve daha henüz kurulum bitmeden bilgisayar hata verip kapanıyor. Durum böyle olunca herhalde bir 20 kere filan format atma girişiminde bulundum. En sonunda internette bu konu üzerinde arama yapmaya başladım. Tabii, şaşırmadım çünkü yine hiçbir şey yoktu. Yani bu sorunlar ile ya bir tek ben karşılaşıyorum, ya da bu sorunların çözümünü bulan insanlar paylaşmıyorlar.

Neyse, en sonunda uzun bir zamanıma mal olmuş olsa da başarıyla Windows 7 kurmayı becerdik. Peki, bu işi nasıl becerdik ve tam Windows Başlatılıyor kısmında veren mavi ekran hatası nasıl örtbas ettik? İlk iş olarak bilgisayarı yeniden başlatın ve F2 tuşuna basarak BİOS’a giriş yapın, daha sonra Advanced menüsünden System Configuration sekmesine giriş yapın. Boot Mode seçeneğini CSM Boot ve SATA Controller Mode seçeneğini de Compability yapın. Şimdi Exit seçeneiğinden  Exit Saving Changes seçeneğini seçip çıkış yapın ve F12 ile boot menüye giriş yapıp istediğiniz Boot şeklini seçin.

Şimdi burada önemli bir detay var ki; kurulum işleminde bilgisayarımız ilk reset attığında (Bende ilk reseti nerede attı hatırlamıyorum) hemen F2 seçeneğine basıp tekrardan Advanced menüsünden System Configuration sekmesine giriş yapın. SATA Controller Mode seçeneğini AHCI yapıp kaydederek çıkıyoruz. Sonuç olarak ise karşımızda mavi ekran yerine kurulumun devam ettiği ekran kalıyor.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “Windows 7 Kurarken Mavi Ekran Hatası Çözümü

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Evet geri zekalı ben de zaten yarı zamanlı süpermenliği Taksim Tarlabaşı’nda yapıp, her gün Galata semalarında uçuyordum. Hatırlattığın iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.