Bak Bu Tutar!İnternet

Web Tasarım Hakkında Bilgiler

Web tasarım web siteleri için yapılan özel çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Bireysel ya da şirket web sitelerinde ürün ya da hizmetlerin tanıtılması ve bunun yanında satışa sunulması için gerçekleştirilen pek çok çalışma web tasarım olarak adlandırılır. Ayrıca şirketler için önemli bir reklam aracı olarak karşımıza çıkar web sitelerinde SEO destekli tüm çalışmalar web tasarım çalışmaları içerisinde yer alır.

Bu nedenle ürün ve hizmetlerin daha geniş kitlelere ulaştırılması için web tasarım oldukça önemli bir konumda yer alır.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web tasarım çalışmalarında başarılı sonuçlara ulaşmak ve istenen geri dönütler elde etmek için birtakım önemli püf noktalar vardır. Bunların başında ise web tasarım kapsamında yapılan çalışmalar yer alır. Web tasarımı içinde birçok farklı unsur bulunur ve bunlar daha kaliteli sonuçlar elde edilmesi açısından göz ardı edilmemesi gereken aşamalardır.

Web tasarım içerisinde yer alan unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzen
 • Renk
 • Grafik tasarım
 • Fontlar
 • İçerik
 • Pluginler

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Web tasarım çalışmaları çeşitli aşamalardan oluşur ve bunlar arasında önem arz edenler analiz ve projelendirmedir. Bu aşamada ilk olarak kurumsal bilgiler daha sonra ise ürün ya da hizmetler hakkında detaylı bilgiler edinilir.

Ayrıca toplanan bilgiler ile sektör içerisinde yer alan diğer rakipler üzerinde birtakım analizler yapılır. Rakip web siteler incelenir ve bunun yanında sektör ve içeriğe uygun bir şekilde web tasarım çalışmalarına geçilir.

Analiz ve projelendirmenin yanı sıra web tasarıma ait diğer aşamalar ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Analiz ve projelendirme
 • Grafik Tasarım
 • HTML / CSS Kodlama
 • CMS Entegrasyonu / Kodlama
 • Test süreci

Web Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Sanal dünyada hak ettiği yerde olmak isteyen her şirket ya da marka web tasarımı çalışmaları ile ön plana çıkar. Bu yüzden bire web sitesinin bulunduğu sektör içerisinde başarılı olabilmesi için öncelikle bazı püf noktalara dikkat etmesi gerekir. Çünkü şirketlere ait web tasarımında içerik ve sektör uyumu oldukça önemli bir konumda yer alır.

Tabii, web tasarımı konusunda istenen çalışmaların yapılması da çeşitli avantajların elde edilmesine olanak sağlar. Şimdi, web tasarımı ile gelen avantajlar nelerdir? Daha yakından bakalım.

 • Etkili bir web tasarım çalışması rakipler ile aynı şartlara sahip olmayı sağlar ve bunun yanında hedef kitleye daha kolay bir şekilde ulaşılmasında etkili olur.
 • Web tasarımı sayesinde ürün ya da hizmetlerde meydana gelen çeşitli yenilikleri ve gelişmeleri daha hızlı ve kolay bir şekilde hedef kitleye ulaştırmak mümkündür. Bu sayede müşterileri bilgilendirilmiş olur ve aynı zamanda kampanya ve indirim gibi özel hizmetlerden de haberdar edilmiş olurlar.
 • Bunların yanı sıra etkili bir web tasarımı ile reklam ya da tanıtım faaliyetleri konusunda çok fazla harcama yapmaya gerek kalmaz. Detaylı bir web tasarım sayesinde yapılacak harcamaların en asgari düzeye çekileceğini de söylemek mümkündür.
 • Web sitelerini üzerinden 7/24 hizmet vermek mümkündür ve bu da e-ticaret alanında daha avantajlı bir konuma gelinmesini sağlar. Diğer anlamda web siteleri üzerinden günün her saati ürün ya da hizmet satışı yapmak mümkün olur.
 • Web tasarım çalışmaları ile web sitelerinde satış ve pazarlama gelirlerini önemli derecede artırmak çoğu zaman için mümkündür.
 • Web tasarım sayesinde marka ve şirketler kendilerine büyük ölçüde profesyonellik katar ve özellikle bu yönü ile oldukça önemli avantajlar sağlar.

Web Tasarımında Mobil Uyumluluk

Web tasarımında önemli olan çalışmalardan biri de mobil uyumluluk olarak ön plana çıkar. Her geçen gün gelişen ve büyüyen mobil pazar, kullanıcıların ürün ve hizmetlere mobil cihazlardan ulaşmasında etkili olmaktadır.

Bu nedenle web sitelerinin mobil uyumlu olması web tasarımda istenen sonuçlara ulaşılması adına önemli bir yere sahiptir. Artık web tasarım çalışmaları sayesinde web sitelerinde bulunan eklentiler, ara formlar ya da buna benzer pek çok detay mobil uyumlu bir şekilde tasarlanmakta ve kullanıcılara sunulmaktadır.

Günümüzde birçok kullanıcı ürün ve hizmet satın almak istediği bir web sitesine mobil cihazlardan girebilmekte ve dilediği bir ürün ya da hizmeti aynı şekilde mobil uyumlu web sitelerinden kolayca satın alabilmektedir. Bu nedenle web sitelerinde mobil uyumluluk web tasarımın önemli kriterlerden biri olarak karşımıza çıkar.

SEO Destekli Web Tasarım

Web tasarım çalışmalarında SEO destekli uygulamalar da web sitelerinin pek çok konuda avantajlı bir duruma gelmesine neden olur. Çünkü arama motorlarında web sitelerinin belirli kriterlere göre sıralanması SEO çalışmaları sayesinde olur.

Bu yüzden SEO çalışmaları web tasarımı için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Domain adı, site hızı, özgün içerik, anahtar kelimeler ve daha pek çok ayrıntı SEO’nun önemli aşamalarından biridir. Bunlara göre oluşturulan web siteleri aynı zamanda web tasarım konusunda da başarılı çalışmaların yapılmasına olanak sağlar. Yani web tasarım çalışmaları yapıldığı sırada SEO kurallarının da göz ardı edilmeden bu çalışmaların yapılması önemli bir konumda yer alır.

Web Tasarımında Etkileyici Bir Arayüz

Web siteleri bir marka ya da şirketin reklam yüzü olarak değerlendirilir. Bu nedenle ne kadar etkili bir tasarım o kadar dikkat çekmek demektir. Bu nedenle her web sitesi hedef kitle üzerinde kalıcı bir iz bırakmak adına etkileyici bir arayüze sahip olmalıdır. Bunun için de Sakarya web tasarım firması olan Saytech ve uzman, deneyimli kadrosu ile çalışmak ve tasarım konusunda kaliteli sonuçlar ortaya çıkan bu firma ile iş birliği yapmak doğru olur. Sanal dünyada görsel algı oldukça önemli bir yere sahiptir ve bunu sağlamak için de aynı şekilde web tasarım konusunda titiz ve özenli bir çalışma yaptırmakta fayda vardır.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.