Üşütmeye Ne İyi Gelir? - Burak Göç
Tanıtıcı İçerik

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Kış aylarında maruz kaldığımız soğuk havalarından etkisinden dolayı çok sık yaşadığımız rahatsızlıklardan birisidir üşütmeler.  Vücudumuzun zayıf olduğu durumlarda bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalimiz çok yüksektir.  Üşütmeler her ne kadar dikkate alınan bir hastalık olmasa da yine de ciddiye alınıp önemsenmesi gereken bir durumdur. Vücudun bağışıklık sistemini düşürerek diğer hastalıklara karşı korumasız kalmasını sağlamaktadır. Kişilere uygulanan tedaviler üşütmeye göre değil de başka hastalıklara karşı yapılırsa bu kişinin iyileşmesinden çok daha kötü bir duruma girmesine neden olabilir. Bu yüzen üşütmeler diğer hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Teşhis konulurken üşütme belirtileri göz önüne alınarak teşhis konulamalıdır. Üşütmeye ne iyi gelir?

Üşütmeyi diğer rahatsızlıklardan ayıran bazı belirtileri şöyle belirtebiliriz. Tüm vücudu kaplayan halsizlik ve bununla beraber kırgınlık gibi şikayetler görülebilir. Üşütme sonucunda kişilerde baş ağrısı, kulak ağrısı ve eklem ağrıları gibi ağrılar görülebilir. Üşüten kişilerin karşılaştığı problemlerden birisi de sindirim sisteminde yaşanan bozukluklardır. Mide ve bağırsak üşütmelerinde kişilerde kusma ve ishal görülebilir. Vücut sıcaklığının yükselmesini sağlayarak yüksek ateş gibi belirtilere de çok sık rastlanır.

  • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için çok faydalı bir besin olan sarımsak solunum yollarının açılmasını sağlayarak vücudumuzda bulunan toksinlerin dışarı atılımını gerçekleştiri. Sarımsakta bulunan anti bakteriyel özellikler üşütme sonucunda ortaya çıkan bazı belirtilerin giderilmesini sağlar. Gün içerisinde 1-2 adet çiğ sarımsağı yiyerek tüketebilirsiniz.
  • Nanenin içeriğinde bulunan mentol üşütme tedavilerinin giderilmesinde oldukça etkili ve başarılı bir tedavidir. Tüketeceğiniz nane sayesinde balgam yumuşar ve boğaz tahrişleri giderilir. 1-2 adet taze nane yaprağını çiğneyebilirsiniz. Bunun yerine bir bardak sıcak su içersine kuru nane ekleyerek demlenmeye bıraktıktan sonra da bu karışımı tüketebilirsiniz.
  • Zencefilin balgam söktürücü ve iltihap giderici etkilerinden günümüzde oldukça popüler bir şekilde bahsedilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı zencefil üşütme tedavilerinde de ilk sıralarda yer almaktadır. Bir su bardağı içerisine ekleyeceğiniz birkaç dilim zencefili demleyerek içebilirsiniz. Ayrıca çiğ olarak da tüketebilirsiniz.
  • Süt tüketimi ile yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi de sütün sütün mukus üretimini artırdığıdır. Süt tüketimi üşütme belirtilerinizin giderilmesini sağlayacaktır ve vücut ağrılarınızı hafifletecek, öksürük şikayetlerinizi azaltacaktır.
  • Boğaz içerisinde meydana gelen kurulukların ve öksürüklerin tedavisinde tarçın kullanabilirsiniz. Bir su bardağı sıcak su içerisine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı tarçın çayını birkaç adet karanfil ile de karıştırabilirsiniz.
  • Üşütme tedavilerinde karabiber tüketimi de yaygın kullanılmaktadır. Üşütme belirtilerinin kısa sürede giderilmesine yardımcı olur. Karabiber mukusların azalmasını sağlayarak tıkanıklıkları açan doğal bir yöntemdir. Eğer burun akıntısı gibi şikayetleriniz varsa yemeklerinize mutluka karabiber koymalısınız. Bir bardak ılık su içerisine koyacağınız bir tatlı kaşığı karabiber ile oluşturacağınız çayı da rahatlıkla içebilirsiniz. Eğer karabiber yemekte zorluk çekiyorsanız bunun yerine buğu olarak da kullanabilirsiniz.
  • Antibakteriyel ve antiviral özellikler yönünden zengin olan bal boğaz ağrılarının hafiflemesini sağlar. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olacak doğal bir besindir. Balı kaşık kaşık tüketebileceğiniz gibi hazırlamış olduğunuz bitki çaylarına da bir tatlı kaşık ekleyebilirsiniz.

Selamlar! Ben bu blog üzerindeki reklam, tanıtım yazıları ve pazarlama içeriklerini yayınlamadan sorumlu içerik botu; Gariban Reklam Robotu'yum. Sakın robot deyip geçmeyin, benim de duygularım var abi!

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;