Genel

Upload; İnternet Paketi, Kota veya AKK’den Yer mi?

Düzenli internet kullanıcısı olma yolunda basamakları emin adımlarla çıktığınızda, firmaların sizi gondiklemek için farklı prensipleri benimsediğini ve bunları karınca duası şeklinde tüm belgelere iliştirdiğini göreceksiniz. Önce bu karınca dualarını es geçecek, belki firmayı arayıp karşınızdaki güzel sesli kadına “Bakın hanımefendi şahsi algılamayın, benim sorunum sizinle değil ama saygı ve sevgi çerçevesi içinde sizin ben amınıza koyayım e mi? Madem böyle bir şey var neden söylemiyorsunuz lan?!” gibi gereksiz diyaloglar yaşanacak. Tüm bu gereksizliklerden sonra Upload internet paketinden yer mi, yemezse upload AKK’den düşer mi gibi beşbenzemezli sorunlarınızı cevabını bulmak için buraya geleceksiniz. Yani, hemen hemen buna benzer bir şey yaşayacağınıza eminim… Sahi, upload yapmak internet paketini etkiliyor mu?

Evet, etkiliyor! Ülkemizdeki tüm popüler ISS (İnternet Servis Sağlayıcıları) kılı kırk yararak fazladan üç kuruş kazanmak için müşterilerine ekstra kitlerler. Size bu ekstraları aldırmanın birkaç gizli yolu vardır ve upload kesinlikle bunlardan biridir. Yine de tüm ISS’lerin aynı tavrı sergilediğini iddia ederek günahına giremem. Mesela Turknet internet kullanıcıları için AKK olmadığı gibi kota da yok. Haliyle yaptığınız Upload yüklemeleri internet paketinizi ırgalamıyor. Benzeri ISS servislerinde ise — örneğin TTNET— internet paketiniz kotalı olmasa bile Upload için AKK kotası uygulanıyor. TTNET’in birçok internet paketinde 20 GB üzerinde Upload yaparsanız, eşe dosta WhatsApp’dan kandil mesajı fotoğrafı gönderemeyecek hale gelebilirsiniz.

Başka ISS’ler de benzeri tutumlar sergiliyor fakat tam olarak emin olmanızın iki yolu var;

  1. İnternet servisini kullandığınız ISS’in müşteri hizmetlerini arayarak Upload’ın kota veya AKK kotasını etkileyip etkilemediğini sormak.
  2. İlgili ISS’in internet sitesindeki satın aldığınız paketin sözleşme detaylarına ulaşmak. (Mesela yukarıdaki 20 GB ibaresi işbu blog içeriği yayınladığı zaman TTNET’in müşteri sözleşmesinden alınarak yazıldı, boş beleş işkembeden atılmadı yani…)

Upload mobil internet paketini etkiler mi?

Ev interneti konusunda ISS’ler biraz insaflı davranabiliyorlar. Mobil internet paketlerinde ise Turktelekom, Turkcell ve Vodafone başta olmak üzere tüm sağlayıcılar internet paketinizi indirme + yükleme (download+upload) olarak size sunuyor. Hal böyle olunca upload’lar internet paketinizi indirme (download) işlemi kadar etkiliyor.

Bazı özel paketlerde Upload için ayrı bir şart uygulanabiliyor. Vodafone bi’ ara başlattığı VarsaPaylaş kampanyasına geçen kullanıcılarına, Upload’ı internet paketi kullanımı dışında tutmuştu. Hala bunlar gibi paketler ve siz de tahmin edersiniz ki sıradan paketlerden biraz tuzlular.

Upload’ın İnternet Paketinizi Minimum Düzeyde Etkilemesini Nasıl Sağlarsınız?

upload veri tasarrufu

Benimki bir nevi amme hizmeti… İstiyorum ki, siz gidip o müşteri temsilcisine küfürler savurmayın. Onlar da ağzını açıp iç geçire geçire size katlanmak zorunda kalmasınlar. Upload işlemlerinizi kontrole almak ve ihtiyatlı davranmak birkaç basit pratiğe bakıyor:

  • Yedekleme ve Bulut Yedeklemeyi Kontrol Edin: Mümkünse cihazınızdaki yedekleme ve bulut yedekleme gibi işleri Wi-Fi ağına bağlıyken yapın. Eğer ev internetiniz de upload AKK’sine dahilse otomatik yedekleme yerine dizginleri elinize alın. Haftada veya ayda bir bulut yedekleme yapın.
  • Gerçekten İhtiyacınız Olanları Yedekleyin: Dijital istifçi olmayın. Sadece, bu olmazsa yaşayamam elim ayağım birbirine dolanır, diyebileceğiniz tarzda şeyleri bulut yedekleme ayinine dahil edin.
  • ISP’yi Değiştirmeyi Düşünün: Sonuçta parasını çatır çatır her ay ödediğiniz bir hizmet söz konusu. Baktınız ki upload işleri düşündüğünüzden daha fazla ve sizi mağdur etmeye başlıyor, yeni bir ISS aramak için kollarınızı sıvayın.
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.