Tatil ve Seyahat

Ucuz Otobüs Bileti Almanızı Sağlayacak 7 Yöntem

Bazen filozoflarla ters düştüğüm olur. Mesela Lao Tzu!

“Yahu Burak, ucuz otobüs bileti nasıl alınır, onu okumaya geldik. Filozofun ne ilgisi var allasen?” demeyin!

Tabii, isterseniz deyin. Ama önce okuyun, sonra deyin.

Lao Tzu'dan seyahat hakkında bir alıntı

Lao Tzu’ya yaşına hürmeten saygım sonsuz, büyüğüm sonuçta… Fakat modern hayatta “İyi bir gezgin sabit bir plana sahip değildir ve amaç da varmak olmamalıdır.” felsefesi yürümez. Özellikle otobüs yolculuğu yapacaksanız hiç yürümez.

Bugüne dek, 100 liralık bilete 180 lira verdiği için mutlu olan bir gezgin görülmemiştir. Muhtemelen de görülmeyecektir.

Her gezgin, gezme faaliyetinden önce planını programını yapmalıdır. Bazen amaç varmak olmasa bile, varılması gerektiğinin farkına varılmalıdır.

Mesela, benim harika bir otobüs yolculuğu için checklist’im var. Hani bilirsiniz ya, şu kimsenin bir yerlere karalamadığı ama aklında sakladığı sinsi checklist’lerden…

 • Kabalıktan kaç.
 • Cam kenarını seç.
 • Kafanı otobüs camına yasladığında hızzık huzzuk etmemesi için hırkını al.
 • Seyahatten önce Nescafe ve topkek verilecek güzergahların enformasyonunu topla.
 • Güzel bir firmadan alabildiğin en ucuz otobüs biletini al.

Ucuz Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Lao Tzu’ya takıksanız veya seyahate çıkmadan önce, ucuz otobüs bileti nasıl alınır sorusuna daha da takmışsanız, merak etmeyin. Yılların deneyim ve tecrübesine dayanarak en uygun fiyatlı otobüs biletini almanız için harika sırlarım var ve hepsini bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

Otobüs yolculuğu

İşte! Sekmeden, şaşmadan ve her seferinde en ucuz otobüs bileti almamı sağlayan 7 adım:

01. Rekabet Yasası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Önce “ucuz otobüs bileti” kavramının yasallığı hakkında sizinle altın değerinde bir ipucu paylaşmak istiyorum ve bu bölümde;

 • Neden otobüs biletleri uçak biletleri gibi inanılmaz ucuz fiyatlara alınamıyor?
 • En fazla karımız ne kadar olabilir?
 • Madem bu yasa var, o zaman neden ucuza otobüs bileti almaya çalışıyoruz?

sorularının cevabını vermek istiyorum.

Hiç kendinizi, otobüs bileti fiyatlarını uçak biletleriyle kıyaslayıp, “Abi bu adamların gideri ne ki bu fiyatlara bilet satıyorlar?” serzenişiyle başbaşa bulmuş muydunuz?

Belki biraz ileri gidip, bu sorunsalı otogar gibi dayak yiyileybıl alanlarda bile dillendirmiş olabilirsiniz. Aslında bunun nedeni rekabet yasası.

Birçok sektörde fiyatları belirlerken herkesin uyması gereken kurallar var. Firmalar kafasına göre “otobüs benim, firma benim, istediğim fiyattan satarım kardeşim,” mantığıyla hareket edemiyor.

Peki, en fazla karımız ne kadar olabilir?

Bu sorunun yanıtı binlerce değişkene bağlı olmakla birlilkte maksimum %25 – 30 civarında olacağını öngörebilirsiniz.

Az önce yukarıda değindiğim 3. sorunun yanıtı da burada saklı.  %25 ve %30’a varan indirimli seyahat avantajını kazanmak için sizinle paylaşacağım ipuçlarını değerlendirmelisiniz.

Değerlendirirken de bunun üstünde indirim oranlarının gerçek dışı olduğunu bilmeniz; kandırılmamanız / dolandırılmamanız ve gereksiz hülyalara kapılmanızı engelleyecektir.

02. Sezon Dışı Seyahatleri Daima Ucuzdur

Otobüs firmaları sezon kapalıyken fiyatlarını uygun tutar. Sezon açıldığında ise fiyatları  yükseltir. Genel olarak; kışın otobüs bileti fiyatlarının daha ucuz olduğunu yüzlerce kez deneyimledim.

Lakin, kış sporlarıyla ünlü bir yere doğru seyahat edecekseniz, bu genelleme geçerliliğini yitirebilir. Aynı zamanda tatil sezonları da otobüs firmaları için yılın en karlı dönemidir.

Bayram tatillerinde ve birbirine bağlanan sıra tatillerde alacağınız otobüs biletlerinin ucuz olması olası değildir.

03. Rotanızı Bilin, Avantajı Elinizde Tutun

Üniversite öğrenciliğim boyunca diğer arkadaşlarımdan her seferinde %40 indirimli seyahat ediyordum. “Eee, ama bize en fazla %25 – %30 dememiş miydin?” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman okumaya devam!

Otobüs bileti alırken en önemli avantaj; rotanızı bilmek ve yolculuğunuzun ikiye bölünüp bölünemeyeceğini öğrenmektir. Örneğin: Arkadaşlarım her seferinde doğrudan İstanbul’dan Tekirdağ’a gelirdi.

Ben, önce Silivri’ye kadar halk otobüsünü kullanır, Silivri’de aldığım otobüs biletiyle Tekirdağ’a kadar indirimli giderdim. Evet, rotamı ikiye bölerdim ama zaten evimin otogara uzak ve ters istikamette olduğunu düşünürsek; zamandan ve bilet parasından epeyce tasarruf ederdim.

Bir benzerini İstanbul – Balıkesir rotasında yıllarca uyguladım. Rota üzerinde daha uygun fiyatlı X bir yere bilet alıp, oradan bir başka otobüs firmasından aldığım biletle %40 indirimli seyahat ettim.

Bu operasyonu sağlamak başta çok zahmetli görünebilir.  Zamanla ustalaşacak ve göründüğü kadar zahmetli olmadığını keşfedeceksinizdir. Hem bi’ durun bakalım. Daha diğer yöntemleri görmediniz bile…

04. Doğru Firmayı Seçme Ustalığı

Bazı yolcu taşıma firmaları size lüks seyahat vaat eder. Bazılarının da tek amacı sizi A noktasından B noktasına götürmektir. Aradaki kalite farkını görmezden geldiğinizde, (bu fark abartılacak kadar yüksek değildir) daha uygun fiyata otobüs biletinizi alabilirsiniz.

Ucuz otobüs bileti almak

Sizin için öncelik değilse lüks taşıma araçlarından kaçının. Her zaman büyük firmaları seçme hatasına kapılmayın. Araştırmanızı iyi yapın. Aynı rotada, hiç adını sanını bilmediğiniz bir turizm firmasıyla daha uygun fiyat ve şartlarda seyahat edebileceğinizi unutmayın.

05. İnternet Mutlaka İlk Durağınız Olsun!

Otogardan bitmeyen gişe kuyrukları, Zeki Müren lüzumsuzluğunda “Ankara kalkıyor! Kalkıyor! Nereye gidijen abijim? Tekirdağ mı? Geçer abicim geçer” diye, çığıran adamların sizi çekiştirmesi ve onlarca nedenden dolayı otogarlar beni geriyor.

Bu gerginliğimi uzun yıllar önce internetle geride bıraktım. Artık otobüs veya uçak bileti fark etmeksizin ilk durağım internet oluyor.

Çok sayıda otobüs firmasını barındırması, sürekli telefon desteği, biletinizi iptal etmek istediğinizde size hacizli adam muamelesi yapmamalarından dolayı BiletAll’ı tercih ediyorum. Şuradaki linkten siz de en ucuz otobüs bileti kıyaslaması yapabilirsiniz: https://www.biletall.com/otobus-bileti

İnternette BiletAll’ın dışında da otobüs bileti alabileceğiniz birçok adres var. Ben yıllardır sorunsuz bilet alıp, iptal ettiğim ve otobüs firmasıyla sorun yaşadığımda BiletAll’ın beni Fatih’in fedaisi gibi savunduğundan seviyorum. Bunun dışında:

 • Siteleri ve mobil uygulamaları kullanışlı.
 • Birçok firmanın otobüs biletini sorgulayabiliyor, otobüs özelliklerine kadar tüm detayları görebiliyorsunuz.
 • Planınız kesin değilse satın almak yerine rezerve ettirebiliyorsunuz.
 • Otobüs firmalarıyla sorun yaşadığınızda sizi güleryüzlü müşteri servisi karşılıyor.
 • Biletlerinizi kolayca iptal edebiliyor, tarihini değiştirebiliyor veya iade alabiliyorsunuz.
 • Eğer otobüs ile uçak bileti fiyatı arasındaki farkı merak ediyorsanız, uçak hatta vapur bileti sorgulaması bile yapabiliyorsunuz. Bkz: https://www.biletall.com/ucak-bileti

Buradaki avantajların dışında hemen aşağıda bahsedeceğim 6 numaralı yöntemin ekmeğini de çokça BiletAll sayesinde yiyebilirsiniz.

06. Kampanyalar Sizin için Yapılıyor. Onlardan Yararlanın!

Otobüs firmalarının ve bilet satış sitelerinin daima iki yönlü kampanyaları oluyor. Bu kampanylar sayesinde %20’ye varan fiyat avantajıyla ucuz otobüs biletinizi hemen kapabilirsiniz.

Peki, iki yönlü kampanya ne ola ki?

O da şöyle:

A firması B firmasıyla anlaşmalı olarak kampanya yapıyor. Böylece hem A ve B firması hem de siz kazançlı çıkıyorsunuz.

Yukarıda önerdiğim servisten bir keresinde İzmir için uçak bileti aldım. Bir oto kiralama şirketiyle yaptıkları kampanyadan faydalanarak normalden çok uygun fiyata + zahmetsizce araç kiraladım.

“Nereden araba kiralayacağım?” gerilmine düşmediğim gibi, araç kiralama topundan da karlı çıktım.

07. Seyahat Firmalarına Sadakatinizi Gösterin

Bu yöntemi öğrenciler biliyor ve her seferinde kullanıyor. Sıkça seyahat etseniz de etmeseniz de seyahat firmalarının verdiği kartlardan alın. Kullandığınız internet sitelerinde puan biriktirme alışkanlığı edinin.

İlk başlarda o puanları toplamanın uzun süreceğini düşünürsünüz. Sonra bir bakmışınız ki, tatilinizin gidiş dönüş bileti bedavaya gelmiş. Ya da kim bilir, sırf bu puanlarınızla kendinize yeni bir tatil rotası çizebilirsiniz.

Gitmeden Önce

Otobüsle seyahat etmek ve ucuza otobüs bileti alma konusunda benden rütbeli olabilirsiniz.Aşağıdaki yorum alanı tam da bu yüzden var!

Kendi yönteminizi de bu listeye ekleyerek, nasıl ucuza otobüs bileti alabileceğini arayan binlerce ziyaretçiye deneyimlerinizle yardım elinizi uzatabilirsiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

10 Yorum “Ucuz Otobüs Bileti Almanızı Sağlayacak 7 Yöntem

 1. Enes Yanıtla

  Otobüse binip saatlerce yolculuk yapıp, kafasını toplamak isteyen varsa bilmiyorum bazı insanlar için rahatlatıcı gelebilir ancak yolculuk yapılabiliyorsa uçak yolculuğu her zaman daha güzel nettir.

  Ancak başlığa destek olmak amacıyla, otobüste çalışmış biri olarak öncelikle seçim tercihini fiziksel olarak bilet almadan yana kullanacaksanız ana firma noktaları değil de biraz daha küçüklerine giderseniz pazarlık yoluyla indirim isteyebilirsiniz.

  Bir gezginseniz ve büyük şehirlerden yolculuk yapacaksanız, otogarların çıkış kapısında otobüslerin para ödediği noktadan bir sonraki noktada beklerseniz ve gideceğiniz yönde ki otobüslere işaret yaparsanız, eğer otobüs boşsa ve var olan fiyatın altında bir fiyat söylerseniz boş gideceğine en azından doldurmanın daha iyi olacağını düşünüp kabul ederler.

  Otobüste yolculuğunuzun bir nebze daha iyi geçmesini istiyorsanız, otobüs çalışanına ilk görüşten samimi ve yardımcı davranıp, ardından farklı bir şey isteyeceğiniz durumlarda çekinmek durumunda kalmazsınız. Fazladan bir şeyler isteyeceğiniz durumda bile aklında kalmış olacaksınız bu durumda da, yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

  Umarım ilerleyen senelerde uçak yolculukları daha az maliyetli ve sürekli hale gelip, otobüs yolculuklarını ortadan kaldırır.

  Sevgiler.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Yorumunu okuyunca bir keresinde Tekirdağ’dan Ereğli’ye yaptığım gece yolculuğum aklıma geldi. Biletsiz olarak, otobüse yoldan el etme yöntemiyle bindim. Otobüs biraz yol alınca muavin yanıma gelip, “Nereye abey?” dedi. 50 KM ilerideki Marmara Ereğlisi’nde ineceğimi söyledim. İstedikleri bilet fiyatı gideceğim yer için çok fahişti.

   İstedikleri bilet parasının neredeyse İstanbul bileti fiyatına denk olduğunu anımsıyorum. Israrla arada 100 KM mesafe farkı olduğunu ve o fiyatı ödemeyeceğimi belirttim. Onlar da yolun bi’ kenarında indirmek suretiyle beni resmen kovdular.

   Bir kere daha aynı senaryoyu yaşadım ve bu kez sırf inadıma İstanbul’a gitmek zorunda kaldım. Yani, bu yöntem her zaman düşündüğümüz gibi işlemeyebiliyor. Bunu da ek olarak iliştirmiş olalım.

   Üşenmeden uzun uzadıya yorum yapıp, içeriğe katkıda bulunduğun için teşekkürler Enes! 😊

 2. Mert Yanıtla

  Ben de sizinle tam olarak aynı günde, aynı konuda bir yazı yazmışım sitemde, yeni fark ettim. Yazımın ismi; “şehirler arası otobüs yolculuğu üzerine”.

  Ben işin psikolojik kısmına ve insanlara yaşattığı hislere odaklanırken siz direkt marjinal fayda kısmına odaklanmışsınız. Dolayısıyla pragmatist bir bakış açısı ile bakarsak, sizin yazınız çok daha faydalı olmuş. Ne de olsa günün sonunda hislerimiz karnımızı doyurmuyor.

  Elinize sağlık.

 3. Anadolu Kartalı Yanıtla

  Ucuz otobüs bileti almanın sırrını şimdi size açıklıyorum. Otobüs biletini alacağınız firmada tanıdığınız olması gerekiyor :) Yani buradada torpil işliyor. Onun kestiği bilet sayesinde yarı fiyatına bilet alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.