Bilgisayarİnternet

Türknet’te DSL Işığınız Yanmıyorsa Sorunu Nasıl Çözebilirsiniz?

Turknet’e geçiş yaptığımda yalnızca hizmet sağlayıcısı olarak Turknet’den bahsetmiş ve başvuru işlemler hakkında genel bilgi vermiştim. İçeriği hazırlarken Turknet hattımın kullanmaya hazır hale gelmesiyle ilk dakika golünü yemem bir olmuştu. ADSL ışığının yanmamasıyla ilgili bir sorun yaşamıştım. Türknet DSL ışığı sorununu yaşayan birçok arkadaş olduğu için bu sorunun çözümüne ayrı bir postta yer vermek istemiştim. İşte o gün bugündür.

Önceliği daha farklı içeriklere vermemden dolayı bu konuda yaşadığım sorun ve çözümü konu edinen blog yazısını ancak bugüne yayınlama fırsatım oldu. Birkaç arkadaş bana özelden ulaştı ve paylaştığım çözüm yolu onların da derdine derman oldu. Hadi başlayalım.

Turknet DSL Işığı Yanmıyor Sorununun Çözümü

Türknet ADSL’e geçiş yaparken adamlar üstüne basa bassa her yerde size bağlantınızın VDLS2 olacağını söylüyor. Bunun anlamı şu; “Doğru düzgün bağlantın olsun istiyor musun? Evet mi? Tamam o zaman gidip kendine VDLS2 destekli bir modem al. Ya da gel biz sana 200 liraya kitleyelim.”

Nitekim eğer ADSL ışığınız gelmiyorsa yaşadığınız ilk sorun birçok kullanıcının başta yaptığı hata olabilir. Elbette benim sorunum bu değildi. Zira ben gidip 200 küsür kayme bastım ve ASUS DSL-N16 modem aldım. Modemimin kurulumunu adam akıllı yaptım ettim ama ne yaptıysam DSL ışığı modemime gelmedi. Sonradan modemin arayüzünü karıştırırken modemimin VDSL ve ADSL için ayrı bağlantı seçeneği ayarı sunduğunu fark ettim. Bu ayarı ADSL’den çıkarıp VDSL’e geçirmemle birlikte canımın içi DSL ışığım avuçlarımda hayat buluverdi. Bir de görseniz nasıl pıtır pıtır yanıp bana göz kırpıyor falan…

Yani ilk kurulum aşamasında DSL sıkıntısı çekiyorsanız muhtemelen yukardaki iki problemden birini çekiyorsunuz. Modemin arayüzüne yabancı olan arkadaşlar için ben kendi modemimden bu zamkinosu nereden bulduğumu da göstereyim;

Turknet DSL ışığı sorunu çözümü

 • Modemin arayüzüne giriş yapıyoruz.
 • WAN sekmesinden Internet Bağlantısı sekmesine geçiyoruz.
 • “WAN Aktarım Modu” başlığının altında “Aktarım Modu” seçeneği var.
 • Buradaki seçenek kümesinden “VDSL WAN (PTM)” seçeneğini seçiyoruz.
 • Sayfanın altına inip “Kaydet” butonu yardımıyla yaptığımız değişikliği kaydediyoruz.

Ben kendi modemimdeki adımlardan bahsettim ancak hemen her modemde bu adımları benzeri şekilde olacaktır. Eğer Turknet’in ilk dakikadan size gol atan DSL ışığı sorunu yaşıyorsanız bu iki çözüm yolunu denemenizde fayda var.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

9 Yorum “Türknet’te DSL Işığınız Yanmıyorsa Sorunu Nasıl Çözebilirsiniz?

 1. İbrahim Yanıtla

  Burak bey bahsettiğiniz ayarı tp link td-w9970 modemimin arayüzünde bulamadım. Turknete geçtim, bir hafta internet kullandım ve internetim aniden kesildi. On güne yakındır da yok. Arıza kaydı bırakıyorum dönüş yapılmıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Modem tipini VDSL’e çevirmek yalnızca kurulum aşamasında denemeniz gereken bir şey. Siz daha önceden zaten internete bağlandığınız için sizin sorununuz VDSL ayarlıyla alakalı değil. Muhtemelen hatla ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Tekrardan teknik destek talebi oluşturmaktan başka elinizden pek bir şey gelmeyecek şu aşamada. Eğer ay sonuna kadar sorununuzu çözmezlerse taahhütünüz olmadığı için aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Genelde teknik destek taleplerine birkaç gün içinde yanıt veriyorlar.

 2. muhammed zekeriya Yanıtla

  Burak Bey Merhaba;
  Ben De Turknet’e Abone Oldum Fakat İnternet Gelmedi̇. Kullandiğim Modem Modeli̇ Tp-Link Td-W8961N Modeli̇ Vdsl2’Yi̇ Destekli̇yor Mu?
  Son Olarak Yukarida Ki̇ İşlemi̇ Yaparsam Si̇zce Sorunum Düzeli̇r Mi̇?
  Teşekkürler..

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Muhammed hocam internetten ürünü incelediğime göre kullandığınız modemin VDSL desteği yok. Turknet’den aldığınız interneti kullanmak için VDSL destekli bir modem almanız gerekiyor. Fiyat performans ürünü olarak şu ürünü önerebilirim size: ASUS DSL-N16 İncelemesi

 3. Hakan Yanıtla

  modemim vdsl i destekliyor kurulumu duzgunce yaptigima eminim fakat dsl yanmiyor, destek acmiyor ilk modeminize girin diyor, vdsl den adsl e gecirdim her seyi denedim yine gelmiyor tp link tdw9970 modemim hattin duzg7n oldugunu soyluyolardi onlara guvenip gectim ama simdi mesaj birakin iki gun icinde doneriz dediler birakcagim yere bile baglamadilar veya siylemediler hocam ne yapmaliyim soyler misiniz

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Yaşadığın talihsizlik için çok üzgünü Hakan. Buradan bir şey söylemem güç çünkü DSL gelmiyorsa sıkıntı. Sorun yazılımsal da olabilir donanımsal da… Nereden mesaj bırakacağınızı öğrenip mesaj bırakın. Baktınız 2 gün içinde çözüm için size ulaşmadılar Şikayet Var’a katılıp bir şikayet konusu açın. Twitter’dan da kendilerini rahatsız edecek bir Tweet atmayı deneyebilirsin. Markalar Twitter’daki şikayetlere hemen geri dönüş yapıyorlar. Şimdiden geçmiş olsun. Sorunu öğrendiğinde tekrar bir yorum yaparsan diğer arkadaşlara da yol göstermiş olursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.