Düşünce

Türkler Neden Çok Küfür Ediyor?

Geçen gün öyle spontane havadan sudan küfür ederken bir an duraksadım. Sahi ya, biz neden bu kadar çok küfür ediyoruz *mınna koyım? Tamam, küfür etmenin bir yerde bizi rahatlattığı gerçek ama neden tüm dünya küfür skalasını ülke olarak zirveye taşıyoruz?

Hadi öncelikle olaya dil yapımızdan başlayıp bilimsel bir adım atalım. Zaten yazının ilerleyen tarafında bu konunu mütamdiyen z*ki d*aşşağa gideceği kesin. Türkçenin en büyük sorunu, dil yapısının don lastiği kadar geniş olması. Nasıl bir dilimiz varsa bu elastik yapısı yüzünden ağzımızdan nasıl küfür çıktığını bile anlamıyoruz *mına koyayım. (Bkz şekil 1A)

Hayır, bu z*ktimin şeyinin bi oto kontrol mekanizması da yok. Bazen insanın boşluğuna geliyor işte. Olur olmadık bir ortamda ne dediğini tartacak zaman kalmadan başlıyorsun sokup çıkartmaya. Bir bakmışınız ki, hiç ummadığınız bir anda hassss….. derken ağzınızdan o küfür dolana dolana çıkıvermiş.

Elbette kişisel çabalarım sonucunda ben bu özelliğimi elimden geldiğince törpüledim. Bakınız efendime söyleyeyim; artık öyle samimi olmadığım kişiler ve hatun kişileri yanında elimden geldiğince “Dur oğlum, yapma oğlum, düşün oğlum” diye diye kendimi frenleyip ABS’leri devreye alıyorum.

Neyse biz konumuza geri dönelim. Türkler olarak neden bu kadar küfür ediyoruz arkadaşlar? Gerek iki dil bilmenin verdiği dayanılmaz hafiflik, gerek İngilizce bilmenin vermiş olduğu tecrübeye dayanarak bu konu hakkında bir gözlemde bulundum.

“Hey, what’s wrong with you?”

What is wrong with you

Şimdi bu cümleyi Türkçeye çevirmeye kalkarsak, şöyle bariz düşük ve günlük hayatta kullanabilme ihtimalimiz olmayan cümle meydana çıkıyor.

“Senin derdin ne?” 

Bu cümlede bir şey eksik *mına koyayım değil mi? Evet, bir şeyler eksik ama ne?

Bu şekilde cümlelerimiz nedense fazlasıyla havada kalıyor. O halde bir şey koyulmalı ki karşı tarafa o reaksiyonu verebilelim ve diğer yandan da cümleyi cuk diye olması gereken yere oturtalım. Şimdi sıra geldi buradaki en büyük eksikliği açıklamaya; Hey!

Birçok dilde yer alan ve cümlelerin ortada yığılmamasına yardımcı olan bu “hey” tepkisi Türkçeye bir türlü girememiş. Bizde bu boşluğu bir şekilde doldurmak için Türkiye’nin”best of küfür ödüllü “*mına koyayım” küfürünü kullanmayı tercih etmişiz.

Hadi şimdi yukarıdaki cümleyi bir kere daha benim yöntemimle çevirmeyi deneyelim;

What’s wrong with you?

Ya, senin derdin ne *mına koyayım?

Görüdünüz mü? Bir anda o çelimsiz, o tuvalet terliğini andıran cümle cuk diye yerli yerine oturdu. Kısacası bana kalırsa öyle düşünüyorum ki dostlar, dilimizdeki bu ufak boşluk ve fazla elastik yapıdan dolayı bugün çözülemez bir küfür girdabının içerisindeyiz. Tabi diğer yandan bu da bir dil zenginliğidir öyle değil mi yahu?


Bu yazı ilk defa 7 Aralık 2013’te yayınlanmış ve 20 Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir.

 

4 Yorum “Türkler Neden Çok Küfür Ediyor?

 1. Bülent Yanıtla

  İnsandan insana değişkenlik gösterebilir ama genel olarak evet Türkler çok fazla küfür ediyor. Çocukluktan başlıyorlar öğrenmeye ondan olabilir. Bana gelirsek yalnızlığı seviyorum çok fazla ortamım olmadığı için hiç küfür alışkanlığım yok çevrede büyük etken bu yüzden de olabilir.

 2. Günün Maçları Yanıtla

  Bana kalırsa Türkler yani biz çok fazla küfür etmiyoruz. En azından diğer ülkelere göre. Herkesin kendi dilinde küfür niteliği taşıyan kelimeler farklıdır. Her ülkenin kendine özgü argo & küfür yapısı olduğu için biz bunları kimi zaman fark etmeyiz. Ayrıca “niye çok fazla küfür ediliyor” sorusunun en önemli cevabı ise “KÖTÜ BİR ŞEY OLMASI”. insanlar kötü olan şeye meyilli oluyor..

 3. Oğuzhan Yanıtla

  Hakemin düdüğünün nohutu kadar küfür ediyoruz (yaşanmış bir olay )
  Küfür etmemeye özen gösteriyorum fakat; buna çevrem izin vermiyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!