Türkçe ve Edebiyat için Takip Edebileceğiniz Bi' Başka İmla Blogu - Burak Göç

de ayrı yazılır
Eğitim

Türkçe ve Edebiyat için Takip Edebileceğiniz Bi’ Başka İmla Blogu

Gerek ortaokul gerekse lise öğrenimi boyunca öğrencilerin gelişimi açısından önemli derslerden biri de Türkçe ve  edebiyattır. Öğrencilerin anlama, yorumla ve analiz etme becerilerinin geliştirilmesi, kendi dilini doğru kullanımı bakımından önem arz eden bu derslerin bir diğer önemi de liseye ve üniversiteye girişte uygulanan sınavlarda ağırlıklı bir puana sahip olmalarıdır.

Özellikle üniversiteye girişte yeni getirilen sınav sisteminde bu derslerin önemi bir kez daha ortaya konulmuş oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıkladığı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” sisteminin ilk oturumunda öğrencilere 40 adet Türkçe sorusu yöneltilecektir. Ayrıca ikinci oturumda edebiyat dersleri ile ilgili bir bölüm de yer alacaktır.

Türkçe testlerin ağırlıklı bölümü paragrafta anlam olmasına rağmen dil bilgisi konuları da önemsenmeyecek miktardadır. Yine ikinci oturumda da edebiyat testinde öğrencilere lise öğrenimleri boyunca gördükleri müfredata uygun sorular yer alacaktır.

Herhangi bir bölüme gitmek isteyen öğrenciler için Türkçe testi büyük bir önem arz etmektedir.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi Türkçe testinde paragrafta anlam konusu ağırlıklı olarak yer almaktadır. Okuduğunu anlama ve yorumla becerisi yüksek olan öğrencileri belirlemek isteyen ÖSYM, sınavlarında hangi test olursa olsun bu durumu gözeterek soru hazırlamaktadır. Bu nedenle öğrencilerin bol bol okuma ve okuduğunu yorumlama ile ilgili etkinlik yapmaları son derece elzemdir. Aynı zamanda “Sözcükte anlam” konusu da okuduğunu anlama ile ilgili oluşturulan soruların başında yer almaktadır.

Dil bilgisi konuları arasında sözcük türleri konusu önem arz etmektedir. Sözcük türlerine hakim olamayan öğrencilerin bir sonraki ağır konuları anlamaları da maalesef mümkün olmamaktadır. Mesela öğrencilerin “Zamirler”, “Sıfatlar” konusuna hakim olmadan sınava girmeleri büyük bir eksiklik olacaktır. Çünkü bu konuları öğrenmemiş öğrencilerin “Fiilimsiler” konusundan çıkabilecek soruları yapmaları da pek olası görünmemektedir. Bu nedenle Türkçe dersi bir bütün olarak görülmeli, bir konudaki eksikliğin diğer konuları etkileyeceği unutulmamalıdır.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇