Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Ödeneği Geri Alınır mı?

Geçtiğimiz günlerde ilk motosikletimi sattım. Tabana kuvvet hallerim zuhur edince, motosiklet satılınca yaya kaldığım ve bir senede yürümediğim yolu birkaç gün içerisinde yürümüş olduğum doğrudur. Haliyle madem yürüyoruz, paramızı alalım artık dedim. Yani sıra  anca final haftası yoğunluğunda sigortaya geldi. Sigorta yaptırırken hem yaşımın genç olması hem de plakanın 34 olması göz önüne alınmıştı. Bir de söz konusu araç motosiklet, yani büyük bir risk unsuru olunca bana baya yüklü bir sigorta tutarı çıkartılmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam eğer 370 TL küsür civarında bir ödeme yapmıştım. Motosikletimi sattığımda ise henüz 4 aydan daha fazla sigorta kullanım hakkım vardı.

Bugün fırsatını yakalamışken sigorta acentasına gittim ve sigorta poliçemin aslı ile noter satış kağıdını verdim. Birkaç dakikalık bir işlemden sonra tamamdır dediler. Ben ödemeyi kredi kartı ile yapmıştım, yine kredi kartınıza tutar iade edilecek denilmişti. Sigortadan çıkıp minibüse bindiğimde hesabıma İş Cep ile bir göz atayım dedim ki hemen tutarın geldiğini gördüm. 88 TL küsür bir ödeme yani birkaç saniye içerisinde geri iade edildi.

Tabi ayrıca bana verilen kağıtta da neyin ne olduğu bana ödenecek tutardan nelerin kesildiği vs yazıyor. Yine de 88 TL, 88 TL’dir diye düşünüyorum. Hem öğrenciyiz hem de sigorta bizden onun parasını misliyle hiçbir şey yapmadan aldı. Sonra biraz araştırınca bu durumdan birçok kişinin haberdar olmadığını gördüm. İnsanlar bozulan sigortalarının parasını gidip geri almayınca da haliyle o para öyle orada olduğu yerde kalıyor. Belli bir süre sonra ise kullanılmadığı taktirde o para sigorta şirketine kalıyor. Yani, siz uyanık olun ve paranızı çaggal sigorta şirketlerine kaptırmayın 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!