The IT Crowd Dizi Tanıtımı ve Konusu - Burak Göç

Diziİzlediklerim

Bi’ Dizi Tavsiyesi: The IT Crowd

İnsanlar ikiye ayrılır; bilgisayarı bozanlar ve bozulan bilgisayarları tamir edenler. The IT Crowd, bilgisayarı tamir edenler köşesindeki kaderin bedbaht yavrucaklarının hikayesini konu edinen kara mizah tarzında bir sitcom. İşten güçten neticemi kaşımaya pek fırsatım olmadığı için dizi olaylarına artık mesafeli yaklaşıyorum. Kötü bir huyum var. Bir diziye tutulunca traktör farı gören tavşan gibi olduğum yerde kalıyorum 😂 O andan sonra hayatımın Pause tuşuna, dizininse Play tuşuna basıp zaman kavramımı yitiriyorum.

Yapılacaklar listemin Ağrı Dağı’na kafa tuttuğu ve Dolar’ın arşa yükseldiği bugünlerde yeni bir diziye başlamak yapılacaklar listemde yoktu. Sonra The IT Crowd’un epi topu 4 sezon + 1 bölüm ve toplamda 24 bölüm olduğunu öğrendim. Dizinin her bölümünün yaklaşık 30 dakika civarında olması bana bi’ cazip göründü. Sonra şeytana uydum gitti…

The IT Crowd dizisi uzun zamandır izlediğim en kaliteli ve eğlencili mizahi yapımlardan biriydi. Zaten uzun süredir dizi izlemiyorum ama olsun 😀 Bence yeni bir diziye başlayacağınız zaman The IT Crowd’u mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurun. Özellikle bilgisayarı bozan değil, tamir eden taraftaysanız 🙂

The IT Crowd Dizisinin Konusu Nedir?

Have you tried turning it off and on again?” (Tekrar açıp kapatmayı denediniz mi?)

have you turn it on and off it again

The IT Crowd, Reynhold Industries’in bodrum katında çalışan IT departmanındaki 3 kafadarın iş dünyasında ve özel hayatlarında başından geçen olayları konu ediniyor. IT departmanındaki insanları sokakta gördüğünüz sıradan insanlara karıştırmayın. Şirketlerde dış kapının dış mandalı olarak iteklenen ve örselenen bu yavrucaklarla diğer insanlar bilgisayarlarının bozulması dışında irtibata geçmiyor. IT departmanına açılan destek telefonlarının çözümüyse genelde bilgisayarı açıp kapatmasını istemekten ibaret oluyor.

Olayın tamamı IT departmanı elemanlarının dünyasını konu ediniyor. Bilgisayar işini yalayıp yutan Roy (Chris O’Dowd) ve Moss (Richard Ayoade) kendi hallerinde takılırken, şirketin aklı bir karış havada sahibi, bilgisayarı bir tür karpuz çeşidi sanan Jen’i (Katherine Parkinson) IT departmanının başına geçirir. Kimsenin doğru düzgün ne iş yaptığı bilinmeyen şirketin IT departmanı böylece evlere şenlik olaylar çarşısı haline gelir.

Roy ve Moss bilgisayarlar konusunda ne kadar başarılıysa Jen o kadar başarısızken, sosyal iletişim konusunda işler tam tersidir. Bu sayede Jen, IT departmanının en büyük eksikliği olan sosyal iletişim kanadı devralmaya başlar.

IT departmanı kahramanlarımız The IT Crowd’un her bölümünde farklı bir absürt maceraya dalıyor. Diziyi oturup kahkahalar atarak hiç izlemedim. Zaten ben kahkaha atamıyorum, doğuştan o fonksiyon bana kurulmamış 😀 Gülerken sesim çıkmıyor lan. Genelde ben gülünce insanlar nefes almakta güçlük çektiğimi sanıp ambulansı aramayı düşünür.

Hayatın içinden bir dizi olması ve hayatın içinden konuları işlemesiyle The IT Crowd sizi bir şekilde kendine çekmeyi başarıyor. The IT Crowd dizisini çekirdeğe benzetebilirsiniz. Saçma olduğunu biliyorsunuz, bir yerden sonra durmanız ve ileri gitmemeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Ama nedense eğlenceli ve sürdürülesi bir şey gibi geliyor. İşte o hesap.

The IT Crowd 5. Sezon Ne Zaman?

The IT Crowd IT Departmanı

Biraz da Google’dan gelecek ziyaretçiler ve tirübünlere oynayalım 😀

The IT Crowd, her biri 6 bölümden 4 sezon ve toplamda 24 bölümden sonra final yaptı. Hikaye örgüsünün yarım bırakılmasını önlemek amacıyla daha sonradan özel bir bölüm yayınlanmış. The Internet is Coming isimli özel bölümden sonra dizi finaliyle kemala ermiş durumda.

Yalnız The IT Crowd’un damağınızda bıraktığı eşsiz tadı özeleyenlerdenseniz, bazı iyi havadisler var. Geçtiğimiz gün ortaya çıkan açıklamara göre Universal Television tarafından ABD için yeni bir The IT Crowd uyarlaması yapılacakmış. Yeni dizide eski karakterleri görmemiz pek olası değil ancak aynı yazarın kaleminden çıkacak uyarlama bizlere farklı bir The IT Crowd tadı sunabilir. Şimdilik yeni dizinin adı, kimlerin oynayacağı ve pilot bölümüne dair detaylar muamma. Zaten konu yakın takibimde olduğu için gelişme yaşandığında mutlaka bu içeriği tekrardan güncelleyeceğimi unutmayın.


2 Yorum “Bi’ Dizi Tavsiyesi: The IT Crowd

  1. MSP Yanıtla

    “Zaten ben kahkaha atamıyorum, doğuştan o fonksiyon bana kurulmamış 😀 Gülerken sesim çıkmıyor lan. Genelde ben gülünce insanlar nefes almakta güçlük çektiğimi sanıp ambulansı aramayı düşünür.”
    burası çok iyiydi 😀 😀 😀

    Bu ara toplam 24 bölümmüş; hmmm… izlenilebilir aslında 😉 Not ettim, bakacağım.

    Ve ilaveten; böyle blogları seviyorum. 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇