Genel

The Godfather Serisi (1,2 ve 3. Film)

Bakınız az üz değil, tamı tamına 23 yaşına gelmiş eşek kadar bir adamım. Şimdiye kadar onlarca film ve dizi izledim ancak insanların ağzından bir türlü düşürmediği The Godfather veya Türkçe adıyla “Baba” filmini izlemeye bir türlü fırsatım olmadı.

Aslında vakti zamanında Godfather’ın bilgisayar oyununu bile oynamıştım, Godfather’ın o eşsiz Theme Soundtrack’iniyse, (hani şu olur olmadık yerde apaçilerin araba kornası olarak kullandıkları melodi) Slash gibi bir çok adamdan dinlemiş ve mest olmuştum.

Yalan yok, birkaç kere Godfather’ı izleme girişiminde bulundum ama eski filmler hayli uzun olduğu için bizim gibi daha çok bir filmin 2 saat olmasına alışmış olan gençler hemen filmin aksiyon bölümüne geçiş yapamadığı için sıkılıyor. Oysa Godfather’ın asıl tadına erişebilmek için ilk filmin sonuna kadar kürek çekmek gerekiyormuş. Şöyle diyeyim; Godfather’ı bir film olarak düşünmeye başlayarak izlemeyin. Onun üç filmden ibaret bir film serisi olduğunu bilin ve bu gerçeği göz önünde tutarak izlemeye başlayın.

İlk filmi izleyip bitirdikten sonra ikinci filme ışık hızıyla geçtiysem de yoğun bir hafta geçirmem nedeniyle ancak haftanın sonunda üç filimden oluşan The Godfather film serisini tamamlayabildim.

Filmileri izleyip bitirdikten sonra hissettiğim şey bugüne kadar aslında ne kadarda mutlu olduğumdu. Bir insan bu kadar güzel bir film serisi bitince ister istemez içi buruk kalıyor. Being Human, Narcos ve Breaking Bad, hatta belki adını dahi hatırlamadığım ama bana harika duygular yaşatan yapımları sona erdiğinde ne hissettiysem, Godfather bittiğinde de onu hissettim. 

Sanırım bu saatten sonra da uzun süre boyunca hayatımda duyduğum en hoş melodi olan, The Godfather Waltz’ı hatırlayacak ve rahatlamak istediğim zamanlarda uzun uzun dinleyip güzel günleri hatırlamaya çalışacağım.

Eğer Godfather üçlemesini şimdiye kadar izlemediyseniz, hala tanrının kutsanmış kullarındansınız. Yine de bence bunu fazla uzatmayın ve bu muhteşem tadı ölmeden önce yakalayın! 🙂

The Godfather Filminin Konusu ve Kısaca Özeti

Vito Corleone

The Godfather Filmine Dair Detaylar

 • Dil: İngilizce
 • Tür: Suç ve Drama
 • Süresi: 2 Saat 55 dakika
 • IMDB Puanı: 9,2
 • Burak Reyiz Puanı: 9.9
 • Gösterim Tarihi: Ekim 1973

Serinin ilk filmi olan The Godfather filminde, üçleme boyunca hikayemizin ana merkezinde yer alacak ismi ve o meşhur Corleone ailesini tanıma fırsatına sahip oluyoruz. Düğün ile birlikte başlayan film bize tüm aileyi kısaca tanıtıyor.

Baba lakaplı Vito Corleone’nin uyuşturucu işine girmeyi reddetmesi ve mafyanın Vito Corleone’u öldürmek istemesiyle de çarşı pazar karışıyor. Corleone ailesi bu işin sonucunda ailenin saf dışı bırakabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurarak karşı ateşe geçiyor. İlk filmin kesinlikle en heyecan verici noktası da harika bir finalle, geldiğimiz yerden ulaştığımız yere hikayenin mesafesi oluyor.

The Godfather II Filminin Konusu ve Kısaca Özeti

Godfather Part II

The Godfather II Filmine Dair Detaylar

 • Dil: İngilizce
 • Tür: Suç ve Drama
 • Süresi: 3 Saat 22 dakika
 • IMDB Puanı: 9,0
 • Burak Reyiz Puanı: 10!
 • Gösterim Tarihi: Aralık 1974

The Godfather II filminde Vito Corleone’un kim olduğunu, nasıl büyüdüğü ve nasıl suç dünyasının içinde yer aldığını ufak ufak ara sahnelerle birlikte öğrenmeye başlıyoruz. Bu sırada aileninin kontrolünü üstlenen Michael, Corleone ailesini kendi tarzıyla yönetmeye başlıyor ve kurduğu harika stratejileriyle diğer ailelerin reisleri saf dışı bırakmaya çalışıyor.

Bunları yapmaya çalışırken kuruyu yaştan ayırt etmeyen Michael büyük bir kıyım yaparak bence Godfather II filmini üçlemenin en iyi filmi olma mertebesine taşıyor. IMDB olarak her ne kadar ilk film daha iyi kabul edilse de benim favorim şahsen Godfather II filmi oluyor.

The Godfather III Filminin Konusu ve Kısaca Özeti

Godfather part III

The Godfather III Filmine Dair Detaylar

 • Dil: İngilizce
 • Tür: Suç ve Drama
 • Süresi: 2 Saat 45 dakika
 • IMDB Puanı: 7,6
 • Burak Reyiz Puanı: 5.5
 • Gösterim Tarihi: 22 Mart 1991

The Godfather III’de artık Michael Corleone’un ailesini temize çıkartma ve tamamen legal bir aileye dönüştürme çabasını izliyoruz. Serinin üçüncü ve son filmi olan bu film, serinin ikinci filiminden tam 17 sene sonra çıkış yapıyor. Haliyle tanıdık tanımadık tüm simalar bu filmde yaşlılıklarıyla karşımıza çıkıyor.

Daha önceki filmlerde el kadar bebe olarak gördüğümüz karakterlerde koca birer yetişkin olarak beliriveriyor. Finali açısından baktığımızda The Godfather III filmi oldukça güzel ama film o kadar sıkıcı ki, ben üçe dörde bölerek izledim. Sanki üçüncü film biraz zorlama ve para vurgunu yapma mantalitesiyle çekilmiş. Neyse ki filmin sonundaki harika final bize tüm serinin bittiği mesajını veriyor ve içimizi büyük bir hüzün kaplıyor.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.