Kitap Yorumları

Godfather Efsanesinin Hiç Bilinmeyen Sırları: The Godfather Mitosu

“Dünya” diye yazıyor Hakan Bilge, “babalarla doludur ve hiç tozpembe bir yer değildir.” Haksız olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman, cinayetin Amerikan doları için işlendiği bir toplumu nereye koymalıyız dersin?

Tüm dünyadaki en iyi filmler listesinin zirvesine kaçak kat çıkmış bir efsane; O, The Godfather!

Mario Puzo’nun ölümsüz romanı, Francis Coppola’nın biricik eseri, Al Pacino gibi birçok ismin yıldızını cilalayarak parlatan, olağanüstü bir gangster üçlemesi.

Aynı zamanda benim en favori yapımım!

Peki, Godfather üçlemesini izlemiş biri olarak, bu filmde görünen ardında saklanmış görünmeyenleri görmeye hazır mısınız?

Bilinmeyenlerle Dolu, Olağanüstü bir Efsane The Godfather!

The Godfather Don Corleone

The Godfather üçlemesini tam 5 kez izlemiştim. Her izlediğimde damağımda farklı bir tat bırakmıştı. Hakan Bilge’nin The Godfather mitosu kitabını okuduktan sonra izlediğim 6. kez ise bambaşka bir deneyimdi.

Sinema tarihinin adeta yönünü değiştiren bu dev yapım için kaleme alınan The Godfather Mitosu kitabı, Godfather hayranlarını filmin bilinmeyenleri ve sırlarıyla buluşturuyor.

The Godfather mitosu’nda Hakan Bilge, efsane gangster filmleri ve film Noir, Vietnam sendromu alegorisi, Sicilyalılar, Godfather’da aile içi ilişkiler ve iş dünyası, Godfather filminde kadınların yeri ve feminizm gibi baya geniş bir yelpazeye ışık tutuyor.

NOT: Godfather’ın logosundaki simgenin sembolik olduğunu biliyor muydunuz? Bir el haç işareti tutar ve bu ipler logodaki “father” kelimesinin üstüne doğru düşer. Bu imge; Baba’nın din dahil birçok şeyi elinde tuttuğu ve kuklaları (diğer mafya ailelerini) yönettiği anlamına gelir.

Efsane üçlemenin nasıl çekildiğine de bolca değinilen kitapta, senaryo ve filmin beyaz perdeye aktarılması konusunda hiç fark etmediğiniz imgeler açıklanıyor. Bu kitabı okuduktan sonra Godfather’ı izlerken gözleriniz kesinlikle fal taşı gibi açılacak!

The Godfather mitosu esas odağında Godfather üçlemesini tutuyor. Yine de dönemin siyasi, politik ve sosyo ekonomik durumuna varıncaya dek, birçok ince detaya değiniyor.

Godfather’ın Gangster sinemasının doğuşundaki yeri, karakter ve aile yapısının detaylı incelemesi, en önemlisi Godfather’ı izleyen her 10 kişiden yalnızca 1’inin bildiği sıradışı gerçekler sizi bu kitapta bekleyenlerden yalnızca bazıları.

The Godfather Mitosu Kimi için Zehir Kimi için Panzehir…

Kitabı satın almayı mı düşünüyorsunuz? Acele etmeyin, aşağıdaki açıklamaları okumadan sakın The Godfather mitosu kitabını kütüphanenize eklemeyi düşünmeyin!

“Mafia” sözcüğünün açılımını biliyor musun?

Kitaptan öğrendiğim yüzlerce etkileyici şey şöyle dursun. Bu beni çok etkiledi. Mafia İtalyancadaki “Morte Alla Francia, Italia Anela!” yani: “Tüm Fransızlara ölüm, yaşasın İtalya!” demekmiş.

Bu kitabın kritiğini yapmak gerçekten kolay değil. 400 sayfalık dev bir kitap; size mafya filmleri, film noir ve en ince ayrıntısına kadar The Godfather’ı anlatıyor. Her bir sayfasını zevkle okudum. Okurken bana panzehir olan bu kitabın, bir başkasına zehir olabileceğinin bilincine vardım.

Godfather’a, modern ve klasik sinemaya, gangster filmlerine ve tarihsel olaylara hayranlığınız yoksa, kitabı sıkılmadan en fazla 30 sayfa okuyacaksınızdır. Eğer saydıklarım ilgi alanlarınızda ise, o zaman bugüne kadar kitabı okumadan geçirdiğiniz günler için üzülmeye başlayabilirsiniz.

Güzel bir sözle alabileceğinden daha fazlasını, güzel bir söz ve bir silah ile alabilirsiniz.

– Al Capone

Kitabın eleştirisi aşamasında sadece aşırı detaycılık, bazen imge çıkartma işinin suyunu çıkarma ve konunun zaman zaman kaçınılmaz tekrarı gibi olumsuzlukları belirtebilirim.

The Godfather serinin 3 filmi ve gangster sinemasına kapsamlı bir bakış atan başka rakibi olmadığı için galiba bu kusurlar çok da önemli olmasa gerek.

Son Söz

The Godfather Mitosu, kütüphaneme girdiği günden beri beni sevindiren, Godfather filmlerine bakış açımı değiştiren, gözümdeki perdeleri kaldıran ve Godfather’ın bilinmeyenlerini ortaya koyan bir kitap oldu. Sizin için de öyle olsun istemez misiniz?

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Godfather Efsanesinin Hiç Bilinmeyen Sırları: The Godfather Mitosu

  1. Sevmedim Yanıtla

    Clickbait gibi başlık olmuş. Ben buraya Godfather filminin bilinmeyenlerini öğrenmeye geldim bir de baktım ki yazar bana asla okumayacağım bir kitabı tanıtıyor. Bana ne? Kitap zerre ilgimi çekmiyor, içeriği vereceksen ver vermeyeceksen böyle başlıklar yerine kitap tanıtımı diye yaz ben de okumadan geçeyim.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Öne çıkan görselde kocaman kitap kapağı var, içerik “Okuduklarım” kategorisinde yayınlanıyor. Yine de merak edip, içeriğe girmiş ve okumuşsunuz. Bu da başlığın başarılı ve “hipnotik metin” başlığı olduğunu gösteriyor. Dikkatinizi çekmiyorsa okumayın. Teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.