BilimselListeGibiListeMakaleler

Telefonunun Daha İyi Çekmesi için Yapabileceğin 10 Şey

Telefonun çekmediğinde ne yaparsın? Birçok kişi telefonu çekmediğinde, Thor’un çekicini gökyüzüne kaldırması gibi telefonunu gökyüzüne uzatır. Bu, tanrıların ona fazladan şebeke sinyali bahşetmesinin en kolay yollardından biridir. Her zaman işe yaramaz. Ama olsun, en azından psikolojik olarak insan kendini bi’ rahatlamış, bi’ ferahlamış hisseder.

Bazen de Er Ryan’ı Kurtarmak filminden bir sahneyi canlandırırız. Arkamızdan uçuşan mermilerin geldiğini hayal eder, kendimizi en yakındaki sığınak penceresinin yanına atarız. Elbette bunlar bazen işe yarar ama fiziksel uğraşların haricinde telefonunun daha iyi çekmesini sağlamak için yapabileceğin teknolojik şeyler de var. Mesela cep telefonunun çekmediği mekanlarda yapabileceğin bu 10 şey gibi;

1- Camın Yayına Koş!

Evet, evet! Arkadan mermiler geliyormuş ve tek kaçış yolun buymuş gibi kendini bir solukta camın yanına atabilirsin. Duvarlar radyo frekans sinyalleri bozarlar. Camın yanında durduğunda veya balkona çıktığında telefonunun daha iyi çekmesinin nedeni budur. Hem ne güzel temiz hava almış olursun.

2- İnsanlardan Uzaklaş

Kalabalık bir yerdeysen diğer cep telefonu kullanıcılarının sinyali telefonunun aklını bulandırabilir. En nihayetinde telefonların da duyguları var. Kalabalık mekanlarda daha net ses kalitesiyle konuşmak için kabalıktan biraz uzaklaşıp, “Hepinizden tiksiniyorum” köşesine geçerek konuşmanı yapabilirsin.

3- Yüksek Yüksek Tepelere Baz İstasyonu Kursunlar

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasalar da baz istasyonu kurabilirler. Daha yüksekte olmanız telefonunuzun daha iyi çekmesine yardımcı olur. Apartmandaysan bir üst kata çıkmak çözüm olabilir. Doğadaysan daha büyük bir tepeye çıktığında telefonunun sinyalinin arttığını görebilirsin.

4- Telefonunun Şarjı da Önemli Tabii

Telefonunun operatör ile irtibata geçmesi için ona güç gerekir. Telefonunun şarj seviyesi ne kadar yüksek olursa senin için o kadar iyidir.

5- Tüm Uygulamaları Kapatmak

Kulağa halk efsanesi gibi geliyor fakat doğru. Telefonundaki tüm uygulamaları kapattıktan sonra telefon görüşmesi yapmaya çalışman, işletim sisteminin telefon kulesiyle haberleşmesinde kullanacağı gücü arttırabilir.

6- Uçuş Modu?

Artık mobil sinyali sıfırlamak için telefonu tamamen açıp kapatmamıza gerek yok. Telefonunu uçuş moduna alıp 5 saniye bekledikten sonra uçuş modundan çıkarmak, cihazın yakınındaki haberleşme kulesinden sinyal aramasına ve telefonunun çekmesine yardımcı olur.

7- Yakınınızdaki Kapsama Alanını Bulun

OneSignal ve benzeri uygulamaları kullanarak yakınınızdaki baz istasyonları görüntüleyebilirsin. Bu sayede konum olarak baz istasyonlarına yakın konumlanarak telefonunun daha iyi çekmesini sağlayabilirsin.

8- Wi-Fi Araması

Baktın, bunların hiçbiri işe yaramıyor o zaman Wi-Fi bağlantını kullanarak arama yapabilirsin. iPhone kullanıcısı arkadaşlarını FaceTime Audio kullanarak arayabilir, diğerleri için ise WhatsApp’ın sesli konuşma özelliğinden faydalanabilirsin.

9- Telefonu Kenarlarından Nazikçe Tut

Artık telefonların antenleri cihazın içinde kalıyor. Bu da bir yerde cihazın çekim kapasitesine etki ediyor. Eğer telefonu sadece üst kısmından ve minimum temasla tutarsan daha iyi çekmesini sağlayabilirsin.

10- Başka Birinden Rica Et

9 maddenin hepsini denedin, üstüne bir de Thor’un çekici gibi cihazını havaya kaldırdın. Hepsinde başarısız olduysan sorun cihazından veya operatöründen kaynaklanabilir. Bu durumda etrafındaki farklı operatör kullanıcısından ufak bir arama yapmak için telefonunu ödünç isteyebilirsin.

Bunlara bugün ihtiyacın olmasa bile birgün ihtiyacın olabilir. Okuduğun maddeleri aklında tutmayı unutma 🙂 Hayatın karşımıza ne çıkaracağını bilemeyiz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.