Nasıl Yapılır

Telefondan hızlı mesaj yazma taktikleri

Eğer kız/erkek arkadaşınız gerçekten de çok hızlı mesaj yazıyorsa, artık bazı ipuçlarını edinmenin zamanı da gelmiş demektir. Şahsen benim böyle bir sorunum pek yok çünkü çalışmaktan fırsat bulamıyorum ki kızla oturup saatlerce mesajlaşayım. Fakat gün içerisinde genellikle akıllı cihazım ile maillerime cevap verdiğim ve daha birçok işimi hallettiğim için sanırım biraz hızlı olmanın kimseye zararı olmayacağını düşünüyorum.

Ellerinizin şekli

Ellerinizin şekli hızlı yazmanızı etkileyen en önemli kriterdir. Aslında bu kural bilgisayarda bile geçerlidir. Mesela ben masaya koyarsam bilgisayarda çok daha yavaş yazıyorum ve sıklıkla hata yapıyorum. Oysa bilgisayarım dizimin üzerinde durduğunda daha hızlı yazıyorum.

Hem zaten Dizüstü bilgisayarın masa da ne işi var öyle değil mi? Telefonda da işlem aynı işliyor. Öncelikle telefonunuza göre ellerinizi ve parmaklarınızı nasıl konumlamanız gerektiğini düşünün. Örneğin bir arkadaşım, iPhone’u yan ekranı ile kullanırken çok daha rahat ve hızlı yazabiliyordu. Ben ise telefonu düz tuttuğumda çok daha etkin şekilde parmaklarımı kullanabiliyorum. Ufak bir keşif ile bunu bulun.

Otomatik tahmin/Sözlük kullanın

Otomatik tahmini birçok kişi kullanmıyor fakat aslında hızlı mesaj yazma özelliğinizi arttırabilecek en önemli özelliklerden birisi de budur. Otomatik düzeltme seçeneği  ile birlikte çoğu kelimenin tamamını yazmaktan kurtulabilirsiniz. Dokunmatik cihazlarda olmayan sözlük ile ise çok daha az tuşa tıklayarak çok daha fazla kelime ve metin yazabilirsiniz.

Ayrıca iPhone’da yer alan kısaltmalar da çok güzel bir özellik. Bu özellik sayesinde kolaylıkla kısaltmaları kullanarak uzun işlerden kurtulabilirsiniz. Mesela bende “bmail” yazdığımda direkt olarak o kelime benim mail adresime dönüşüyor. Böylece her seferinde mail adresini yazmak için uğraşmak zorunda kalmamış oluyorum.

Sesli yazım uygulamaları

Eğer evin içinde telefonunuzla konuşmanızı yadırgamayacak ebeveynleriniz varsa, o halde Voice Typing dediğimiz, sesli yazmaya yardımcı olan uygulamaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Whatsapp gibi bir uygulama ile mesajlaşıyorsanız, yazmak yerine karşınızdakine sesiniz ile cevap vermeyi de deneyebilirsiniz.

3. Parti klavyeler

Artık sadece siz değil, birçok kişi hızlı yazmaya büyük bir önem veriyor. Hızlı yazmanıza yardımcı olacak birçok üçüncü parti klavye var. Özellikle Android kullanıcıları için Swype çok iyi. iOS kullanıcıları için ise şuanda pek kaliteli üçünü parti klavye uygulamaları yok. Fakat eğer cihazınız Jailbreak’li ise o halde Swipe Selection Tweak’ini deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!