Blog Yazarlığı

Teknoloji Blogu Açmak ya da Açmamak, İşte Tüm Mesele Bu…

Bir otomobil tamircisinin otomobile olan merakı gibi, blog açma kapasitesine sahip herkesin teknoloji blogu açmak istemesini doğal kabul ediyorum. Popüler ve öne çıkan internet sitelerinin çoğunun bir teknoloji sistesi olmasının bunda payı büyük. Ama her ipini koparanın, teknoloji blogu veya teknoloji kanalı açmasına akıl sır erdiremem. Bu tıpkı bir müteahhitin, “Babuş, hastane işinde çok iyi para var diyorlar. Ben en iyisi ufaktan bir hastane kurayım.” Demesine benziyor.

Bana kalırsa dışardan zengin marka imajına sahip bu blogların, internet sitelerinin ya da vlogların kamera arkasında yaşananları görmek kesinlikle insanların fikrini değiştirirdi. Bi’ kere artık teknoloji sektörü tamamen dezavantajla dolu. Bundan 10 yıl önce teknoloji dediğimiz alan eti budu belli bir şeydi. Bugün otu boku ne varsa “Teknoloji” başlığı adı altında işliyoruz. Hal böyle olunca, inanılmaz geniş bir yelpaze ortaya çıkıyor. Üstelik bu değişime ayak uydurmak bile zorken, yayıncı olarak gelişmeleri aktaran taraf olmak, büyük bir iş yükünü yanında getiriyor.

Teknoloji blogu sektörünün ruhani haliyeti

Teknoloji dediğimiz şey şimdilerde, saatte 1670 km/h süratle kendi yörüngesinde dönen dünyadan bile daha hızlı değişiyor. Bu sürati yakalamak ve başarılı işler yapmak istiyorsan, profesyonel bir ekibinin olması şart. “Yea biz bir şekilde başlayalım, sonra nasıl olsa su akar yolunu bulur. Parasını verir buluruz birilerini.” Kafası birçok sektörde işe yarayabilir. Söz konusu sektör teknoloji olduğunda ne yazık ki yaramıyor.

Neden mi? Artık bu işi gerçek manada şirketleşmiş olarak yapan teknoloji siteleri var. Bu sitelerin çoğunu zaten siz de biliyorsunuz. Örneğin Feedly’nin bana verdiği veriye göre, onun bunun içeriğini çalıp çırpma yoluyla oluşturulan içerikler platformu Webtekno, haftada ortalama 346 içerik yayınlıyor. Teknoloji dünyasının her alandan nabzını tutan Donanım Haber ise haftalık ortalama 194 içerik ile ekosistemde yerini alıyor.

Diğer örneklerin bundan pek aşağı kalır yanı yok. Şimdi, “Biz iki üç argadaş, tegnolojiyi çog zeviyoruz. Zeve zeve yazar içerik üretiriz.” Diyorsan, bence bu konuyu tekrardan bi’ düşün derim.

Hayatını teknolojiye adayabilir misin?

Bir teknoloji blogundan ne beklersiniz? Sizi her alandan güncel ve kaliteli içerikle tıka basa doyurmasını beklersiniz, öyle değil mi? İşte o dengeyi başkaları için yaratmak istediğinizde gündüzünüzü, öğleninizi, ikindinizi, akşamınızı ve gecenizi teknolojiye adamalısınız. Güçlü rakiplerinizin karşısına geçip kitleye daha engin içerikler sunmak istiyorsanız, bu opsiyonel bir olay değildir. Bir nevi gereklilik ve yapı taşıdır.

teknoloji blogu açmak

Hangi şirketin ne halt yediğini, hangi amiral gemilerini çıkardığını, dünyada ve ülkemizde teknoloji trendine paralel olarak hangi olayların gerçekleştiğini, bir bir takip etmelisiniz. Ha bir de, iş sadece bununla kalmıyor. Daima kullanıcı çekecek albenisi yüksek “nedir, nasıl yapılır” tarzı içerikler ve liste içeriklerin hazırlanması gerekiyor. Galiba bu yükün altından kalkmanın ne manaya geldiğini biliyorsunuzdur; devlerin arasında hayatta kalmak istiyorsanız, hayatınızı teknolojiye adamalısınız.

Gelirler ve giderler

Bir teknoloji blogu açmak size zenginliği vaat ediyor gibi görünebilir ancak fotoğrafın aslı kadrajda göründüğünden biraz farklıdır. Önce bu sektörde ayakta durmak için para vermeniz gerekiyor. Ticaretin hemen her alanında olduğu gibi, para kazanmak istiyorsanız, para harcamak zorundasınız. Ayağınızı attığınız yerden metre kare başına 4 teknoloji blogunun olduğu bir ülkede yaşadığımızı hatırlatmama izin ver. Harcaman gereken paranın ne olacağına buna oranla tahmin edebilirsin.

Bir kere profesyonel bir yazılımının olması şart. WordPress ile idare edilen teknoloji siteleri dönemi 2009’un sonunda kapandı. Hala WordPress ile yayın yapan büyük teknoloji siteleri yok değil ama bunlar, bir elin parmaklarının sayısını geçmiyor. Yazılım masrafları, reklam masrafları, ekipteki çalışan masrafları ve teknoloji masrafları derken profesyonel olarak bu işi yapmak istediğinizde, karşınıza korkunç rakamlar çıkıyor. Uzaktan ofis mantığını bırakıp, kendi ofisinizi açtığınızda ve işi resmiyete döktüğünüzde bu giderleri x5 yapın. Bu paraların, sektörde kazanmayı umduğunuzdan daha fazlası olduğunu söyleyebilirim.

Teknoloji blogu açmak yerine ne yapabilirsiniz?

Teknoloji blogu açmak yerine yapabileceğiniz daha faydalı, marka prestiji yüksek ve sizi tatmin edecek işlere yönelebilirsiniz. Mesela ben olsam teknoloji yerine, yalnızca iPhone veya yalnızca Android odaklı bir blog açardım. Böyle niş bir alan eğer ilginizi çekiyorsa, size daha kısa zamanda daha uzun yol almayı vaat eder. Üstelik kısıtlı alanlara hitap eden blogların reklam veren bulmaları daha kolaydır. Bütün bir uçsuz bucaksız teknoloji dünyasına odaklanmak yerine sadece Android dünyasına odaklandığınızı düşünün… Ya da ilginizi çeken başka bir alan olabilir. Sadece, bunu seçtiğinizde genel teknolojiye kıyasla yükünüzün ne kadar hafifleyebileceğini düşünün.

harika bir şey yap

Teknoloji alanında bütçeniz olmadan, ekibiniz olmadan, dayanaklarınız olmadan ve en önemlisi ona kurban edeceğiniz bir hayatınız olmadan başarılı olmanız gerçekten güç. Oysa aynı eforu böyle bir alana sarfettiğinizde fazlasıyla başarılı olma ihtimaliniz var. Hem yıllar sonra değil, çok yakın bir gelecekte.

İşin özü; ister amatör olun, ister profesyonel; teknoloji sektöründe işlerin hiç kolay olmadığının bilerek adımınızı atın, velev ki imkanlarınız kısıtlıyken… Boşa kulaç çekerek kendinizi yormak yerine, rotanızı baştan sağlam bir adaya belirleyin. Yolculuk sona erdiğinde elinizde boşa atılan kulaçlar değil, dolu bir sandık dolusu altın olsun.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Teknoloji Blogu Açmak ya da Açmamak, İşte Tüm Mesele Bu…

  1. Salih Yanıtla

    Blog açacakların aklına gelen ilk kategori “teknoloji” oluyor. Sanırım herkeste iyi kötü teknoloji merakı olduğu için bu işi yapabileceğini düşünüyor. Başlarda forum ve bloglardan edinilen veriler ile bloğa yazılar giriliyor ama sonra bir bakılıyor, tünelin ucu bambaşka bir yere çıkıyor. Bir zamanlar açılan teknoloji bloglarının haddi hesabı yoktu ama şöyle de bir gerçek ile karşılaşılıyordu; blogların kapanma ve internet çöplüğüne karışmaları hızları, açılma hızların daha hızlı oluyordu.
    Çünkü bu iş “aman abi ya, sağdan soldan içeriklere bakıp kendimizce yorumlayıp bir iki şey karalarız” demekle olmuyor.Yazında da bahsettiğin gibi, bu işe büyük bir zaman, para ve insan gücü ayırmak gerekiyor. Umarım teknoloji bloğu açacak kişiler bunları göz önünde bulundurur. Yoksa birçoğu gibi internetin dipsiz çöplüklerinde kaybolup giderler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.