"Sadelik gösterişli olmanın doruğudur."

- Steve Jobs -

Steve Jobs’dan: Hayatınızın Yörüngesini Değiştirecek 6 Okkalı Söz

Steve Jobs’ı başarısız biri olarak lanse eden insanları anlamıyorum ve galiba anlamayacağım. “Adam yaptı baba ama kişisel hayatında gavatın önde gideniydi!” demek, bir başarının üzerine örtü tutmaktan fazlası değildir. Hayır ne yani, adamı nikahına mı alacaktın olm? 😀 Asıl planın bu muydu senin? Sana ne adamın kişisel hayatından? 😀 Sen bak bakalım bu adam ne işler yapmış? Şu an kullandığımız harika cihazların hepsi Apple’ın değil. Fakat diğer markalar vakti zamanında Apple ile boy ölçüşmeye kalkışmasaydı kullanıcı olarak bugün kullandığımız harika cihazlardan mahrum kalabilirdik.

Hangi markayı hangi fikri takip ederseniz edin. Körü körüne tek bir fikir, ürün veya herhangi bir şeye bağlı kalmayın. İşinize gelenleri alın ve kullanın. İşine yaramayanlarını da çöp kutusuna sallayın. Mesela, Steve Jobs’ın büyük ekranlı cihazları üretme fikrini duvardan duvara vurduğunu biliyorsunuzdur. Oysa Apple sonraki yıllarda kütür kütür büyük ekranlı cihazlar üretti ve üretmeye devam ediyor. Demek ki markayı oluşturan adamın fikirleri bile yeri gelince değersiz ve niteliksiz kalabiliyor.

Hepsi bir kenara bence hemen aşağıdaki Steve Jobs’ın sözleri kafası çalışan ve pırıl pırıl beyinler için iş dünyası hakkında ciddi bilgelikler içeriyor. Bunlara bir göz atın. İşinize yarayanları alın, yaramayanı çöpe fırlatın 😉

#1- Kimi zaman sade olmak, zoru bulmaktan daha zordur.  Yalınlığı bulmak için çok çalışmalısınız

Başka bir Steve Jobs deyimiyle; “Sadelik gösterişli olmanın doruğudur.”  Apple ve Steve Jobs yaptığı işlerde sadelikten yanaydı. Tek başına sadelik de kabak tadı verir. Yaptığınız işlerin aynı zamanda kullanışlı olması gerekiyor.

#2- Küçük başlayın, büyük düşünün.

Büyük işler başarmak için büyük başlangıçlar yapmak şart değil. Steve Jobs, Apple’ı bir garajda 2-3 kafadarı bir araya getirerek kurmuştu. Eğer her şeyini tam tutmaya kalksaydı belki hiç başlangıç çizgisini geçemeyebilirdi.

#3- Zamanınız kısıtlı. Bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak zamanınızı tüketmeyin. Dogmalarla yaşamayın.

Eğer Jobs sırdanı ve sıradan düşünceleri takip etmekte ısrarcı olsaydı şu an elimizde daha fonksiyonel Nokia cihazlar olabilirdi. Jobs bambaşka bir açıdan baktı ve işinin içine sadelikle birlikte sanat kattı. Başkalarının düşüncelerini dinledi ama sadece işine yarayanları aldı.

#4- Mezarlıktaki en zengin insan olmak umrumda değil, benim için akşam yatağa girdiğimde “Ne kadar başarılı işler yaptım?” Sorusuna cevap bulmak önemlidir.

Çoğu zaman unutuyoruz ama hatırlatmakta fayda var, arkadaşlar öleceğiz! Belki inanmıyor olabilirsiniz ama kesin bilgidir yayalım. Sen ve tüm sevdiklerin başta olmak üzere hepimiz öleceğiz. Peki öldüğümüzde mezarlıktaki en zengin adam mı olmalıyız? Yoksa hayatımızı daha anlamlı kılacak şeyler mi yaşamalıyız?

5- Bir işi mükemmel yapmak için en iyi yol sevdiğin işi yapmaktır.

Hayat kısa ve bir ömüre sığdırabileceğimiz mükemmel  şeylerin sayısı ancak yaşayacağımız günlerle sınırlı. Ne zaman bu dünyadan ayrılacağımızı bilmediğimize göre sevdiğimiz işi yapmalı ve mükemmel olanı yakalamalıyız.

6- Donanmaya katılmaktansa korsan olmayı tercih ederim.

İnsanlar ikiye ayrılır. Koyulan kurallara uyanlar ve kurallara baş kaldırarak kendi kurallarını koyanlar. Steve Jobs bunu yaptı. Kuralları rafa kaldırdı. O, kurallara uymaktansa kuralları koyan olmayı tercih etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!