Okuduklarım

Okudum; Sorularla SEO ve Uzmanından SEO Kitapları

İnternet dünyası artık eskisi gibi değil. Eskiden açtığınız bir blogda veya kişisel blogda kaliteli içerik girişi yaptığınızda mutlaka öyle veya böyle bir şekilde işinizi götürüyordunuz. Zamanla hem ziyaretçileriniz oturuyor hem de sıfır maliyetle sitenizi arama motoru sonuçlarında zirvelerde tutabiliyordunuz.

Tabii devir değişti ve üç kuruşa beş köfte dönemi değişen SEO algoritmalarıyla birlikte yalan oldu. Artık SEO konusunun üzerine eğilmediğinizde ne kadar kurbağaları vıraklatacak kalitede içerik yazsanız da nafile. Sorularla SEO kitabı ve Uzmanından SEO kitabı uzun zamandır okumak istediğim sayılı kitaptan biriydi. Zira kitapların ne kadar faydalı olacağı konusunda çokça şüphem ve ulaşabildiğim sıfır inceleme yorumu vardı.

En son kişisel bloglardan kim bu kitapları alıp incelemiş vs. diye baktım ve kimsenin bu işe bir türlü el atmadığını görünce iyisi mi ben alıpta okuyayım, faydalanayım ve faydalandıklarımı da aktarayım istedim. Kitabı doğrudan SEO Hocası üzerinden 20 TL + Ücretsiz kargo şeklinde satın aldım. Kitabın yanında gelen meşhur Webtures hediyeleri (Yastık, şeker, kalem, kupa altı pedi, çanta) ve iki kitap fiyatını düşündüğümüzde kitap gerçekten bedava diyebilirim. İnanmazsan aha dayıya sor.

Uzmanından SEO Kitabı

Uzmanında SEO KitapAçıkçası benim en çok merak ettiğim kitap Uzmanından SEO kitabıydı. SEO konusunda yeterince teorik bilgiye sahip olmama karşın sürekli kafamı kurcalayan ve acaba bu işin hangisi daha doğrudur diye düşündüğüm birçok soruya bu kitap yardımıyla fazlasıyla yanıt buldum. Bunun yanı sıra SEO hakkında yanlış bildiklerimi düzeltme fırsatını ele geçirdim ve aslında önem vermediğim hususların ne kadar önem arz edebileceği hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldum.

Bir metin yazarı ve içerik editörü olarak kitaba yaklaşacak olursam şayet; beni en çok ilgilendiren alan yani SEO uyumlu içerik konusunda bilgiler sanki bir tık daha fazla tutulabilirmiş. Yine de temelden başlayarak bilgilerinizi tazelemek, yanlışlarınızı öğrenmek ve bunun yanı sıra hiç bilmediğiniz onlarca şeyi öğrenmek adına Uzmanından SEO Kitabı oldukça doyurucu bir kitap.

İçerik olarak kitap SEO’yu A’dan Z’ye konu alıyor ve kafanızdaki soru işaretlerinin neredeyse tümünü bitiriyor. Etkileyici ipuçları ve sunulan online araçlar yardımıyla teknikler pekiştiriliyor ve temel seviyede SEO eğitiminizi tamamlamanız için gerekli tüm bilgiler sunuluyor.

Sorularla SEO kitabı 293 sayfadan oluşuyor fakat SEO’nun domates yetiştiriciliğiyle ilgili bir alan olmadığını biliyorsanız zaten terimlerle ve cezalarla ilgili  kısımları atladığınız anda 50 sayfayı otomatik olarak atlıyorsunuz. Dil gayet akıcı fakat eğlenceli değil. Kitabı bir günde okumamın nedeni galiba konuya olan ilgim ve alakamdır. Aynı kitap farklı bir konuda aynı dille yazılsa çoktan kitabı börek tepsisinin üzerini kapatmak için kullanmaya başlardım.

Sorularla SEO Kitabı

Sorularla SEO KitapKaan Gülten‘in 2. kitabı olan Sorularla SEO kitabı, vakti zamanında kullanıcıların Kaan Gülten’e yönelttiği sorular ve cevaplarından oluşuyor. Bu kitapta diğer kitabın aksine büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Zira ben ilk kitap olan Uzmanından SEO kitabını okuduktan sonra gerçekten merak edilen ve beyin fırtınasına olanak sunan soruların yer alacağına inanıyordum.

Yok efendim, SEO sizce nedir, SEO namazdan önce mi yapılmalı, boy abdesti alınmadan SEO yapılırsa ne olur tadında sorularla karşılaşınca maalesef büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Şöyle ki şayet SEO konusunda tamamen sıfırsanız ve SEO’yu önce bir baklava çeşidi sanıp, sonradan arama motoru optimizasyonuyla ilgili olduğunu öğrendiyseniz sorun yok. Kitaptaki sorular sizi tatmin edecektir. Ancak SEO hakkında sürekli bir şeyler biliyor okuyor fakat pratiğe geçirmede önemli ipuçlarını arıyorsanız bu kitap pek sizin kaleminiz değil. Bu kitapta dikkatimi çeken en fazla galiba 5 tane soru başlığı olmuştur.

Sorularla SEO kitabı diğer kitaba göre biraz daha ince ve 174 sayfadan oluşuyor. Kitabın sonundaki Test yourself ve YGS tadında SEO bilgilerinizi test edebileceğiniz eğlenceli olmayan bir quiz bölümü yer alıyor. Burayı Full geçtiğime göre her şey okey demektir.

Sorularla SEO ve Uzmanından SEO Kitaplarını Ne Kadar Beğendim?

Belki zaman zaman hunharca kitapları yerin dibine sokmuş olabilirim fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki her iki kitabın içerisindeki bilgiler bence 20 TL ile tamamen bedavaya gidiyor. Duy beni Kaan! Yaz bunları bir kenara, çok ucuz olmuş olm kitaplar 😀 Hayır faydalanmasını geçtim bu fiyattan olunca bir kaç tane daha alıp baklava börek tepsisinin üzerini kapatırım yani 😀 Şaka bir yana gerçekten de iki kitap bence piyasa ederinin çok çok altında etiket değerlerine sahip. Kitapların okurlarına sunduklarıysa yüksek kalitede toplu ve derli düzgün bilgiler.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bundan sonraki ilk çıkan Kaan Gülten kitaplarına kesinlikle talip olur, gözüm kapalı parasını basar alırım. Yalnız Sorularla SEO kitabı gibi hüsran yaşatırsa kitabı da blogda güzelce gömerim, aha da buraya yazıyorum sonra dayıya sorabilirsiniz 😀

https://seoreq.com/

3 Yorum “Okudum; Sorularla SEO ve Uzmanından SEO Kitapları

  1. Dogru Analiz Yanıtla

    Merhaba, şu ana kadar okuduğum en iyi kitap analizi. Ellerinize sağlık.

    Bu işe kafa yoranlar için başlangıç seviyesi için harika bir derleme olmuş. Artık bu kitabı okuduktan sonra üzerine koymak da hayal gücüne kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!