Sony XB950BT Extra Bass Kulaklık İncelemesi

Kulaklıklarla olan ilişkim hep Galatasaray Fenerbahçe ilişkisi gibi olmuştu. Onlarla çalışmayı seviyordum ama kulağımda 45 dakika sonra oluşan şiddetli ağrılar ve müziğin bir süre sonra kabak tadı vermesini sevmiyordum. Anlayacağınız Ne onlarla olabiliyordum ne onlarsız… 15 gün kadar önce radikal bir karar vererek ilk eli ayağı düzgün kulaklığım olarak Sony XB950BT Extra Bass modelini aldım.

Şu kısacık deneyimimden sonra anladım ki biz bugüne kadar kulaklık falan takmamışız. Çok fena kandırmışlar oğlum bizi. Kulaklık diye bize itelenen aletlerle ömrümüzü ve kulaklarımızı çürütmüşüz. Müzik zevkini zevksiz deneyime dönüştüren Metrobüs tadında kulaklıklarla koca bir ömrü heba etmişiz. İyisiyle kötüsüyle bu yanlışı düzlettiğim 15 günden sonra artık Sony XB950BT Extra Bass incelemesi için hazırız.

Hesap Kitlenecekmiş Gibi Gönderilen Kutu

Restorana oturduğunuzda değişik süslemelerle gelen servis tabağının hesap öderken bir yerimize kaçacağı hissini yaşamışsınızdır. Ben Sony XB950BT Extra Bass’ın kutusu gelince bu hissi tekrar yaşadım. Üstelik etrafta hesap bekleyen bir garson da yoktu… İnsanlar genelde Apple’ın kutularını öve öve bitiremiyor ancak ben Sony XB950BT Extra Bass’ı daha kutusuyla okeyledim. Onu avuçlarımın içine alıp okşayıp okşayıp bağrıma bastım.

Kulaklık inanılmaz kaliteli bir kutuyla ulaştı. Kutunun içeriği olarak garanti belgesi, kullanım kılavuzu, 1 adet micro USB kablosu ve 1 adet kulaklığı kablolu kullanmak istediğimizde imdadımıza yetişecek 1.20 cm Jack kablosu çıkıyor.

Sizi bilmem ama ben bir ürün aldığımda onun tüm kompleks yanlarını keşfe dalmak yerine önce kullanım kılavuzunu okurum. Evet beni tarihe kullanım kılavuzu okuyan ilk Türk olarak not düşebilirsiniz. Ne yazık ki Sony XB950BT Extra Bass’ın kutusundan Türkçe ve kapsamlı bir kullanım kılavuzu çıkmıyor. Fekkat ben zaten İngilizce bildiğim için İngilizcesinden yürüdüm gittim. Bu arada kullanım kitapçığı için Karayip hazinesi kıvamında hazırlanan kullanma kılavuzuna ayrı bir ayılıp bayıldım.

Kutunun içinden ihtiyacım olanları aldıktan sonra kutuyu kapatıp tüm diğer satın aldığım ürünlerimin kutusunu koyduğum Kutu Cenneti’ne postaladım.

Ne Goydun Lan Gafana?

Tasarım kulaklık için olmazsa olmazım değil. Çünkü bu kulaklıkları kafama takıp dışarı çıkacağımı sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın Sony XB950BT Extra Bass’ın tasarımı fazlasıyla ağır abi. Ama ben dışarda zaten Apple’ın şirinlerin fön makinesi kulaklıklarımla işimi görüyorum. Bu kulaklığı Workstation’ımda, çalışma masama eşlik edip beni zengin göstermesi için aldım.

Şaka bir yana gerçekten hoş bir tasarımı var. Bu kulaklıkla etrafınızdaki insanlardan Ne goydun oğlum gafana tepkisini almayacaksınızdır. Oldukça yakışıklı ve şık duruyor. Siyah tasarıma ekürisi olarak kırmızı tonları eşlik ediyor. Kulaklığın kontrol düğmeleri ve ihtiyaç duyabileceğimiz parçaları ise tek tarafa yüklenmek yerine yarım elma gönül alma hesabı yapılarak iki tarafa eşit şekilde paylaştırılmış.

Sol tarafın üzerinde bağlantı ve açma kapama işlemlerini gerçekleştirdiğiniz power butonu, Bass’ı arşa çıkaran “Bass Boots” butonu, Micro USB girişi ve kablolu olarak kullanmak istediğiniz takabileceğiniz Jack girişi yer alıyor. Cihazın mikrofonuna da bu bölümde yer vermişler. Kulaklığın derdini anlamamıza ve şarj seviyesini tahmini olarak ölçümlememize yardımcı olan, ufacık ve bize zamanlı zamansız göz kırpan LED ışığı da bu bölümde konumlanıyor.

Sağ tarafta oldukça kullanışlı bir multimedya yardımcısı bulunuyor. Elinizle görmüyor olmanıza rağmen bu afacan ufaklık şarkı zıplatmanıza, durdurmanıza ve çığırtmanıza yardımcı oluyor. Hemen alt yanında ise bugüne kadar hiç kullanmadığım ses açma ve kısma butonları yer alıyor.

Asıl Mevzumuz Yalıtım!

Sony XB950BT Extra Bass bir kulak üstü kulaklık ve haliyle beklediğim en büyük performans yalıtım konusuydu. Çalışırken yüksek sesli müzikler dinlemiyorum ama çalıştığım ortamdan ruhumu sıyırmam için tüm seslerden izole olmam gerekiyor. Sony XB950BT Extra Bass bunu şaşırtıcı şekilde başardı. Bugüne kadar kullandığım hiçbir kulaklık dış ortamdaki sesleri kovma konusunda bu kadar başarılı değildi.

Kulaklığı takıyorsun ve bambaşka bir moda geçiyorsun baba! Arka planda olan biten hiçbir şeyden haberin olmuyor. Değil top atsalar, nükleer yağdırsalar tık yok. Üstelik ses izolasyonu çok iyi olduğu için kulaklığın sesini sonuna kadar bangır bangır açmak zorunda kalmıyorsunuz.

İki Oda Bir Salon Kulaklık Performansı

Normalde bir kulaklığa tahammül etme sürem 25 ila 45 dakika arasında değişiyor. Sony XB950BT Extra Bass’ı günde ortalama 8 – 9 saat kadar aralıksız kullanabiliyorum. Sony XB950BT Extra Bass’ı satın aldıktan sonra anladım ki Benim kulaklığa dayanma eşiğim düşük falan değilmiş. Kullandığım kulaklıklar inanılmaz kalitesizmiş.

Konfor namına Sony XB950BT Extra Bass’ın hiçbir yamuğunu görmedim. Kulak pedleri kulağınıza neredeyse hiç temas etmiyor. Doğrudan kulağınızın etrafını kaplıyor. Baskı yapmıyor, ağrı ve acıya neden olmuyor. Geçtiğimiz gün sadece aşırı kulaklık kullanımına bağlı olarak ufak bir rahatsızlık yaşadım o da benim olayın b*kunu çıkarmamla alakalı siz aldırmayın.

15 metrelik çekim alanı kulaklık ile evin her odasına gitmeme imkan tanıyor. Mesela bir şeyler yedikten sonra ellerimi yıkamam gerekiyorsa kulaklığa hiç dokunmadan, müzik keyfimi bozmadan lavaboya gidip ellerimi yıkayabiliyorum. Abartı gibi düşünebilirsiniz ama tüm iş günü bilgisayar başında başlayıp biten adamlar için bunlar inanılmaz pratik avantajlar.

Bluetooth ile Bunu Tutmamız Gereken Mevzular

Şarj olma süresi 3-4 saat arasındaki Sony XB950BT Extra Bass bu kapasiteyle 20 saatlik dinleme performansı sunuyor. Ben kolaylık 3 iş gününü çıkarıyorum. Bluetooth bir kulaklığı her gün şarja takmanın nasıl illet bir duygu olduğunu biliyorum. Kablolu bir kulaklık gibi günlerce kullanabileceğiniz bir kulaklık gerçekten parasının hakkını verdiği duygusunu hissettiriyor.

Bağlantı konusunda da bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hem macOS Sierra işletim sistemli Mac’im hem de iPhone 6s ile sorunsuz bağlantı kurup müziğin dibine dibine vurabiliyorum.

Hiç Duymadığınız Sesleri Duyuran Bir Kulaklık

Ses kalitesi hakkında Sony XB950BT Extra Bass’a bir şeyler söyleyecek adamın alnını karışlarlar. 3-28.000 HZ frekans aralığına sahip kulaklığın ses kalitesi o kadar tatminkar ki! Bunu anlatabileceğim bir kıyaslama bulamıyorum. Sadece arkadaşımın kaliteli kulaklıklarına dair deneyimlediklerimi karşılaştırarak yorum yapmam gerekirse Sony XB950BT Extra Bass hepsini döver.

Tizler ve baslar tam olarak almanız gereken seviyede. Normal şartlarda bir kulaklık kullanırken tam istediğim hissiyatı yakalamak için detaylı ekolayzır ayarı yapmaya ihtiyaç duyarım. Sony XB950BT Extra Bass o kadar güzelki bu ihtiyacı bana bir kere bile hissetmedi.

Extra Bass Modu; Bass’lar Arşa Çıksın!

Kulaklığın üzerinde “Extra Bass” butonumuz var. Bu butona dokunduğumuzda kulaklık size hiçbir barı club’ı aratmayacak bass kalitesini sunuyor. Soft şarkılarda kullanmak istemeyeceğinizi adım gibi bildiğim bu mod, hızlı ve bass’ı sonuna kadar hissetmek istediğiniz parçalarda muazzam performans veriyor.

Kulağınızdaki Bass’ın yetersiz geldiğini düşündüğünüz anlarda roketlemek için kullanabileceğiniz bu mod son derece başarılı ve kendine hayran bırakan bir mod. Extra Bass mekanizmanın çalışması için kulaklık üstünde fezatronik teknolojiler yer alıyor ve hepsi işini başarılı şekilde yapıyor. O kadar başarılı ki kafamdaki kulaklık sallanıyor 😀

Şov mi Dı Maniy?

Geldik paralı pullu kısmına. Bu kulaklığın iki farklı modeli var. Sony XB950AP Extra Bass olarak satılan modeli kablolu olan modeli ve fiyatı ₺350 sularında. Kablosuz olan ve incelememizin konusu olan Sony XB950BT Extra Bass’ın fiyatı ise alacağınız yere göre ₺600 ila ₺750 arasında değişiyor. Ben yine indirimin gözünü çıkararak ₺599 ödeyerek satın aldım orası ayrı.

Kulaklık için ₺600 ödemek bana pek mantıklı gelmemişti açıkçası ama Sony XB950BT Extra Bass’ı kullandıktan sonra ₺2000 bandındaki kulaklıkların beni uzaya çıkarabileceğine inanmaya başladım. Gerçekten verdiğim her bir kuruşa değdi ve bugün bir kulaklık alacak olsam Sony XB950BT Extra Bass’dan gönül rahatlığıyla bir tane daha alabilirim.

Sony XB950BT Extra Bass’ın Nelerini Beğendim?

 • Muhteşem ve sırıtmayan tasarımı, kullanışlı multimedya kontrolü ve kontrol düğmeleri.
 • Varlığını unutup kafanızı yoklamanıza neden olan konforu.
 • BT ile sorunsuzluğu ve günlerce şarj sıkıntısı yaşamadan kesintisiz müzik keyfi.
 • LED bildiri ışığı sayesinde şarjın ne kadar kaldığını görebilme özelliği.
 • Sıkıntı çıkarmadan yerine nazikçe oturup çıkan Micro USB girişi.
 • Müzik kalitesi ve Bass performansını Ağrı Dağı’na çıkaran Bass Boot modu.
 • Sonradan anladığım kadarıyla nisbeten hesaplı fiyatı.

Sony XB950BT Extra Bass’ın Nelerine İllet Oldum?

 • Şarjdayken BT üzerinden çalışma özelliği yok. Bunu neden yapmamışlar merak ediyorum. Şarj aralığı çalışma saatlerine denk gelirse oturup dolmasını beklemek zorunda kalıyorum. (Alternatif olarak jack’ı takıp kullanmaya devam edebiliyorsunuz)
 • Daha önceden kulandığım Bluetooth’lu kablosuz kulaklıklar, şarjın bitmesine 5-10 dakika kala bir sinyal sesi vererek şarjın biteceğini haber veriyordu. Sony XB950BT Extra Bass’da bu bildiri sesi geldiğinde paat diye kulaklık kapanmış oluyor. Çok sağolun yani şarjın bittiğini bildirdiğiniz için.

Son Sözler

Sony XB950BT Extra Bass ofis ve dış mekan kullanımı için fiyatına oranla üstün bir kulaklık performansı sunuyor. Verdiğim her bir kuruşu Sony’e bu başarılı ürünlerinden dolayı helal ediyorum. Çatır çatır Sony’nin eline saydığım 600 kaymem karşılığında bu kaliteli ürünü en azından 3-4 yıl kadar kullanmayı planlıyorum.

Sony XB950BT Extra Bass Kulaklık İncelemesi Genel Bakış

Sony XB950BT Extra Bass, Sony tarafından üretilen orta segment "Extra Bass" modu özelliğine sahip Bluetooth ve kablolu bağlantı ile kullanılabilen kulaklık incelemesi.

 • Tasarım
 • Kullanışlılık
 • Ses Performansı
 • Konfor
 • Fiyat
Ziyaretçilerin Oyu: 4.4 ( 2 Oylar )

2 Yorum “Sony XB950BT Extra Bass Kulaklık İncelemesi

 1. Oguz Yanıtla

  Bende bir kulaklık almayı düşünüyordum bana gayet iyi geldi. Yazın da bu arada çok detaylı ve emek verilmiş eline sağlık :D.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!