Sonradan Gurme: Natura Likit Yorumları - Burak Göç

E-Sigara

Sonradan Gurme: Natura Likit Yorumları

Yaklaşık 6 ay kadar önce başladığım elektronik sigara serüvenim son hız, durmak bilmeksizin devam ediyor. Galiba hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri sigarayı hayatımdan çıkarak bu kötü alışkanlığımı hem daha zevkli hale getirmek hem de vücuduma olan zararını minimize etmekti.

6 Ay içinde arkadaşlardan ondan bundan elbette arada tek tük sigara da kancıkladım. Yine de kendi başıma paket alma cesaretini gösteremedim ve elektronik sigaram yanımdayken kesinlikle sigaraya ihtiyaç duymadım. Hatta dahası elektronik sigara yanımdayken bazen ona bile ihtiyaç duymadığımı söyleyebilirim. Yani, ciddi ciddi şuan içmiyorum lan bunu desem bunu da bırakabilirim.

Yalnız nedense canım bir türlü buna yanaşmak istemiyor ve hala nikotinli bazlı tükettiğim likitlerle hem sigara ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor hem de ömrü hayatımda sigaradan tadamayacağım zilyon farklı aromanın tadına varıyorum. İşin özü benim ilk likitim ev yaptı. Babam elektronik sigara konusunda Master Degree‘ye ulaşmış biri olduğu için uzun süredir kendi likitlerini kendisi üretiyor.

Yalnız belli bir yerden sonra insan elektronik sigarada gerçekten farklı tatlar arıyor. Ortada sigaranın aksine binlerce aromalı likit olduğu gerçeğini de göz önüne alırsak sanırım işin rengi daha net anlaşılabilir. Farklı markalardan da denememe rağmen nedense ben en çok Natura likitleri üzerinde takılı kaldım. Bunun birçok nedeni var ama kolayca bulunabiliyor olması ve fiyatının son derece uygunluğu da bunda oldukça önemli bir etkendi.

Henüz tüm seriyi hüpletme fırsatı yakalayamadım ama tüm seriyi istisnasız deneme konusunda da gayet netim. Listeye şimdilik sadece denediklerimi ve bende yarattıkları hissiyatlarla sınırlandıracağım. Yalnız unutma ki, her kişinin tıpkı yemek gibi e-sigara’dan da elde edeceği damak zevki farklı olabilir. Benim güzelim sana çirkin, senin güzelin bana çirkin olabilir.

Natura Maxboro (Marlboro)

Natura serisinin bence şimdiye kadar denediğim gelmiş geçmiş açık ara en iyi likitidir. Bu sadece benim görüşüm değil. Natura’nın Maxboro likitini deneyen her 10 kullanıcıdan en az 7’sinin damak tadına uyum sağladığını öyle umuyorum ki internetteki diğer likit yorumlarından da görebilirsiniz

Tad olarak elbette kendisi tam bir Marlboro değil ancak verdiği hissiyat bence oldukça yakın. Hatta hissiyat olarak Marlboro’ya yakın olmasa bile kesinlikle bu likitte hayatında içtiğin en içimi güzel sigara aromalarından birini damağında hissedeceğini söyleyebilirim.

Artık hangi markayı hangi aromayı tercih edersem edeyim likit kutumun içinde sürekli bir adet %0.9 nikotinli bir Maxboro olacak. Bu likit olmasa belki elektronik sigarayı bu kadar uzun süre zevkle kullanamayabilir hatta sigaraya geri dönüş bile yapabilirdim. O derece diyorum!

Natura Americano

İnsanların kafasındaki tada bence ruh hali de etki edebiliyor. Ben Natura’nın Americano’sunu içerken ömrümün sonuna kadar birçok yapımda tadını alamayacağım Breaking Bad’i izliyordum. Yani tam olarak o nedenden dolayı mı bilmiyorum ama nedense Americano bana biraz da o günleri hatırlattığı için öncelikli tercih sebebi denebilir

Americano, tad ve koku olarak olduk harbi bir tütün aroması vaat ediyor. Likitin kendi kokusu o kadar etkileyici ki sağımda solumda sigara içen arkadaşlar bile sırf bu meretin kokusundan dolayı e-sigara işine merak sarar hale gelmişti. Eğer Americano’yu Maxboro ile birlikte birer gün arayla kombo yapıp içersen, değme keyfine gitsin.

Natura Virginia (Virginia Tütünü)

Americano ve Maxboro gibi tütünlerin tadını tüm vücudunuzda ve damağınızda hissettikten sonra Virginia nedense tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Hatta olmuş demeyeyim, olmaya da devam ediyor. Bugün hadi belki bu sefer beğenirim diye boş likitle (Nbase) karıştırarak baya seyrelttim ama yok. Yine de yemedi.

Nedense Virginia’nın tam olarak aroma oranını tutturamamışlar gibi bir şey olmuş. Americano ve Maxboro’da tadına doyum olmayan bir aroma varken Virginia bana oldukça acı, tatsız tutsuz bir şey olarak geldi. Defalarca kez ulan acaba yanılıyor olabilir miyim diye hem coil hem de pamuk değiştirerek denedim ama sonuç değişmedi. Artık herhalde kenarda köşede bir yerlerde yıllandırırım kendisini diye düşünüyorum.

Natura Camittel (Camel)

Natura’nın Maxboro likitinden böyle oluk oluk bir tad damağıma dolunca ister istemez Camel tütünü olarak sunulan Camittel’den de yüksek performans alırım diye düşünüyordum ki, yarı yarıya yanılmışım diyebilirim. İlk 2-3 içimimde Camittel bana oldukça itici geldi. Bitse de Maxboro koysam modunda devam ederken, biraz seyreltince ve sanırım damağımın da tada aşinalık kazanmasıyla birlikte sever hale geldim.

Yani içilmez bir icat değil ancak sadece fantastik tadlar aradığım zamanlarda başvuracağım bir likit olarak kalacağına da adım kadar eminim. Hatta muhtemelen bundan sonra ikincisini denemeyeceğimdir diye düşünüyorum. Henüz likiti tam olarak bitirmediğim için bu yorumun acele bir yorum olduğunu unutma. Fikrim şaşarsa gelir burayı editlerim.

Natura London Rain

Ya elektronik sigarada millet nedense karamel aroması için bir ayılıyor bir bayılıyor sorma gitsin. Ben de nedense şu karamel aromasına bir türlü ayak uyduramayanlardanım. Denediğim diğer marka likitlerde karamelli seçenekler bana biraz yavan gelmişti. Nasıl desem… sanki yanık kahve içiyormuşsunuz gibi bir his yaratıyordu.

Natura’nın London Rain’i bu ön yargıyı az da olsa kırmama yardımcı olmuştu ki, sonradan tam bir karamel bağımlısı olan baboli bu likiti elimden alıp kendisi içmeye başladı. Olsuueeeen ne olucak 😀

Natura Baba’s Bounty

Bir başka güzellik; Baba’s Bounty! Kendisini öyle çok çok içemedim ve diğerleri gibi en az 30 ml devirmedim ancak Baba’s Bounty’nin de Maxboro veya Americano’dan aşağı kalır yanı kesinlikle yok. Oldukça hoş bir muz – dondurma karşımı tadı var. Buna biraz da sanırım ek tütün aroması eklenerek harika bir lezzet ortaya çıkarılmış.

Bana soracak olursan, serinin en iyi ilk üçü arasına mutlaka Baba’s Bounty’i de eklerim. Tıpkı diğer likitlerde olduğu gibi Baba’s Bounty’nin de yine deneyen birçok kişi tarafından olumlu oy aldığını da belirtmek lazım.

Natura Buble Gum (Şıpsevdi Sakız)

Artık var mı bilmiyorum ama hani o meşhur Şıpsevdi sakızları oluyordu ya, Natura’nın Buble Gum’ı tam olarak o aromaya sahip. Bildiğiniz her buharda ağzınıza doldu dolu Şıpsevdi sakızı doluyor gibi oluyor. Buble Gum oldukça tüketilebilir bir likit olmasına karşın günlük kullanımda sigara tadından elbette çok uzak.

Yani, bir akşam üstü aldınız önünüze çayınızı veya kahvenizi ve böyle değişik bir tad arıyorsunuz. Buble Gum işte tam bu aralıkta tüketebileceğiniz bir likit. Bana kalırsa en fazla 2 ml civarında tüketilebilirsiniz fazlasında gerçekten insanı ister istemez o sakız tadı bir bayıyor. Bu arada eğer hazır coil kullanıyorsanız dikkat; Buble Gum’ın aroması çok keskin olduğu için coil’inizin üzerinden uzun süre tadı eksik olmayabilir.

Natura Mojito (Küba Kokteyli)

Bilmeyen varsa; Mojito (Mohito olarak okunuyor) ana vatanı küba olan bir içki kokteyli. Şimdi kendisini daha önceden bir kere yudumlama fırsatı bulduğum için Mojito’nun likitine de şahsen yeşil ışık yakarım. Yani o içki kokteyline oldukça yakın bir tadı veriyor.

Ekstradan mentollü sigara içen biri için de Mojito’nun bulunmaz nimet olduğunun altını çizmem gerek. Zira bildiğiniz mentollü sigaraya da oldukça benzer bi aroma tadı var. Fantastik tad için tüketilebilecek Mojito’yu pekala günlük tüketimde de bildiğiniz sigara gibi hüpletebilirsiniz.

Natura Mint Tonic (Naneli Tonik Kokteyli)

İsim güzel fikir güzel ama tada gelince Natura’nın Mint Tonic likiti için ne yazık ki aynı şeyi söylemem mümkün değil. Aslında likitin dışardan kokusu çok hojdir. Yalnız aletin içine girince o likit bir anda küçükken babaannemin bana sürdüğü viçkıs (Wix) kokusunun birebiri oluyor.

Bence ilaç kokulu bir likit yapmak için bundan daha büyük bir çaba efor sarf edilemezmiş. Birkaç kere kendimi zorlayarak tüketmeye denemiş olsam da nafile. Bildiğin likitten güldür güldür ilaç kokusu geliyor ağzınıza. Belki likitin dışardan alınan kokusu içeriden de alınsa o zaman işin rengi değişebilirdi. Yalnız bu haliyle Mint Tonic için bizımla deyılsın diyorum.

Şimdilik Natura likit serisine dair aktarabileceklerim bunlar ancak ilerleyen zamanlarda serinin diğer ürünlerini tükettikçe bu listeyi güncelleyeceğim. Bu da daha denenmeyi bekleyen birçok Natura likiti var demek oluyor 🙂


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇