İncelemeler

SMOK Alien İncelemesi

Buhar dünyasına ilk adım attığımda VTC Mini ile atmosfere buhar salmaya başlamıştım. Elimin altından nice farklı atomizer’lar gelip geçti ama mod olarak VTC Mini baki kaldı. Ne var ki, tüm nesneler gibi elektronik sigaraların da bir yıpranma payı var. Hele 1 sene boyunca elinizden düşürmediğiniz bir cihaz söz konusuysa.

Benim gariban VTC’nin artık arka kapağının mıknatısı tutmuyor ve mikroskop olmadan ekrandaki değerler okunmuyor. USB deseniz artık her akşam “Ağbiiii n’olur bana takmaaaağ!” diye feryat figan çığlıklar atıyor. Anlayacağınız 1 senelik üstün başarısından sonra artık VTC’yi rafa kaldırmanın vakti geldi. Şimdiki sorun, yeni mod olarak ne tercih edeceğim konusu…

Sub-ohm’a çok az düşen, MTL’den şaşmayan ve LPG’li Albea kadar likit tüketen biri olmaktan oldukça memnunum. Yalnız arada bir Sub-ohm sularına daldığım için öyle veya böyle watt gücü yetecek bir alet bakmak lazım.

Ne alayım ne edeyim serüvenim devam ederken, bizim güvenlikçi komşunun SMOK Alien kullandığı aklıma düştü. O da binbir merak hevesle alıp aleti kenara atmıştı. Dedim sen ver onu bana, ben birkaç gün kurcalayayım hem afili bir inceleme yazısı yazayım. Bu vesileyle 2 gün kadar Smok markasının Alien kitini deneme şansım oldu.

SMOK Alien’ın Tasarımı

SMOK Alien’ın geniş kitlelerce kabul görmesinin en önemli nedeni şeklinin şemalinin yerinde olması. Gerçekten elinize aldığınızda (modu) kaliteli bir ürünün parmaklarınız arasında durduğunu hissediyorsunuz 😀 İki pil ile çalışıyor olmasına rağmen şekli bu kadar yerinde olan inanın çok az mod var.

SMOK Alien Tasarımı

SMOK, buharcıların o roller coaster ve binbir çeşit ruh halini göz önüne alarak demiş ki, bu adamların hepsi aynı moda sahip olmak istemez, iyisi mi, biz ufak bir renk bandıyla herkese kafasına göre seçenek sunalım. Hal böyle olunca gri rengi hariç tüm siyah modellerde renk aynı ama renk bandı farklılaştırılmış.

Smok Alien’ı satın alırken turuncu, şampanya altını, kırmızı, silah metali rengi ve mavi renklerinden kafanıza yatanı seçerek tamamen kişisel zevkinize uygun bir moda sahip olabilirsiniz. Şekil sıfat bu olduğu için üstünü altını pek debelemeden bir diğer aşamaya geçiyorum.

SMOK Alien’ın Kullanışlılığı

Piyasaya şöyle dönüp bir bakın accccaayip modlar üretiliyor abi. Uzay mekiği gibi kalkışa hazır platonu bekleyen bu modlar, ne yazık ki sadece profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Oysa SMOK Alien mahallenizden bir arkadaş kadar samimi

Ekranın üstündeki değerler oldukça sabit. Yeni başlayan biri; watt’ı kaçtı bunun hanım?, Ohm’um düştü su getirin gibi krizlere girmeden kullanabilir. Ekranın yazı karakterleri büyük ve fontlar oldukça sade. Yalnız VTC ve bazı diğer modlardaki gibi şekilli logolar ve saatler SMOK Alien’da yok.

Benim gariban VTC’de olmadığından ben sıcaklık kontrolü muhabbetine tam vakıf değildim. Biraz kullandım ettim, güzel bir teknoloji. Yani, içiciliğin bir üst çıtasına çıktığınızda kesinlikle yeni bir mod almanız gerekemeyecektir. 220W’a kadar çıkabilen SMOK Alien zaten hem Sub-ohm hem de MTL içicilerini sarıp sarmalıyor yetmiyor, bağrına basıyor.

Kit olarak satın aldığınızda Alien, SMOK TFV8 Baby Beast atomizer ile geliyor. Sub-ohm denemek için kullandım ve performansı beni fazlasıyla tatmin etti. Yalnız atomizer’in hazır coil kullanıyor olması tıraş. Çünkü piyasada bu coil’ler epey damarlı fiyatlara alıcı buluyor. Yine de eğer eliniz biraz yatkınsa internetten araştırıp hazır coil’lere nasıl sarım yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SMOK Alien’ın Performansı Ne Alemde?

Ben haftada en fazla bir gün Sub-ohm kullandığım için Alien’ın bende pek bir esprisi yok. Lakin sürekli sub-ohm’un dibine vurmayı düşünenler için 2 pilli bu canavarın performansı muntazam. Az biraz adam akıllı ekipman kullanırsanız ortamlarda buhar püsküren ejderya gibi gezinebilirsiniz 😀 Yalnız Sub-ohm’da alet likitinizi V8 motor gibi içiyor haberiniz olsun.

MTL bandından olaya bakacak olursak; günlük pil değiştirme derdinden sıkılan ve yanında sürekli ekstradan yedek pil taşımak istemeyenler için SMOK Alien mod harika bir seçenek. Deneyeceğim bir mod daha var eğer onunla kıyaslamamda daha aşağı performansı görürsem SMOK Alien mutlaka ilk tercihim olacaktır.

SMOK Alien’ın Nelerini Beğendim? Nelerine bayıldım?

 • Pil kullanım performansı MTL’de beni bitirdi. Bu tür bir aletle abartısız 4 günde bir pilleri şarj ederek MTL kullanımı yapılır.
 • Tasarımı ve ateşleme kolaylığı çok hoş. Eliniz düğme neredeydi diye tüm gün aleti sıvazlamak zorunda kalmıyor.
 • Boyut olarak ufak tefek bir mod. Kolayca cebe sığıyor, ele avuca geliyor.
 • Ekran aydınlatması ve ekrandaki göstergeler harika. Hepsi yerli yerinde düzgün düzgün çalışıyor.
 • Ön ısıtma modu teknolojisine sahip. Özellikle bu teknolojiye takmış arkadaşların işine gelebilir.
 • USB yardımıyla yazılımı güncellenebiliyor ki bu özellik aleti yıllarca kullanmayı düşünenler için yabana atılmamlı.

SMOK Alien’ın Nelerini Beğenmedim?

 • Ağırlığı büyük sıkıntı. Aletin kendi ağırlığı 340 küsür gram bir de Taifun GT2 gibi bir atomizer takınca kemersiz pantolon giydirtmiyor. Mazallah kavga olsa, birinin kafasına atsanız adamı komaya sokarsınız.
 • Kit olarak aldığınızda gelen atomizer’in hazır coil sistemine bağlı çalışmasını sevmedim. Yine de hazır coil isteyen, ben telle pamukla uğraşamam diyen arkadaşlar için bu dezavantaj bir avantaja dönüşecektir.
 • Çok yüksek watt’larda kullanırsanız SMOK TFV8 Baby Beast atomizer inanılmaz ısınıyor.

Sonuç;

MTL için kaliteli bir mod arayanlar Smok Alien’ı avantajlarından dolayı tercih edebilirler. Hele bir de benim gibi arada sırada sub-ohm’a düşüyorlarsa çiçhek! Sub-ohm’cu arkadaşlar için zaten söylenecek söz yok. Piyasada kendini kanıtlamış en kalender mod ve atomizer kiti hemen karşınızda duruyor. Fiyatı da öyle abartılı değil. Yıpranma payının VTC’den daha az olduğunu düşünürsek adam akıllı kullanıldığında SMOK Alien yıllarca arkanıza baktırtmayacaktır.

Smok Alien İnceleme

O Türkiye'nin ve tüm dünyanın en popüler buhar makinesi! O Smok markasının biricik uzaylısı Alien!

 • Tasarım
 • Kullanışlılık
 • Performans
Kullanıcı Puanlaması: 4.7 ( 2 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.