Trafik Sigortası Olmadan Araç Satışı Yapılır mı? - Burak Göç
Garaj

Trafik Sigortası Olmadan Araç Satışı Yapılır mı?

Yeni bir araç satın aldınız. Bu bir otomobil, motosiklet veya kamyonet olabilir. Aldığınız aracınızı kısa süre içinde tekrar satmak isterseniz trafik sigortasına ihtiyacınız olmadığını biliyor muydunuz? Trafik sigortası olmadan araç satışına dair yayınladığım bu içeriği 2015’in Haziran ayında hazırlamıştım. Çok fazla okuyucunun içeriğe ulaşması hatta özelden ulaşıp bazı soruları yöneltmesi üzerine içeriğin güncelleme vaktinin geldiğini düşündüm.

2015 yılından bu yana birçok şey değişti. El yakan, ocak batıran trafik sigortası primleri ise ne yazık ki hala aynı. Vaktiyle 2015 yılında trafik sigortası fiyatlarından dem vurduğumu hatırlıyorum. Şimdi trafik sigortası için bana çıkartılan primler, o zaman ohaaaaa çüüüşleyerek ödemek zorunda bırakıldığım tutarın neredeyse 3 katı olarak çıkıyor.

Bir aracınız var ve onu satmak istiyorsunuz, gerçekten trafik sigortasına ihtiyacınız var mı? Ve trafik sigortanız olmadan aracınızı satabilir misiniz?

Trafik Sigortası Olmayan Aracı Satabilir Misiniz?

Bu soruya iki farklı yanıt verebiliriz; hem evet satabilirsiniz, hem hayır satamazsınız. Eğer satmak istediğiniz ve sigortası olmayan aracınızı yeni satın almadıysanız, trafik sigortası yaptırmadan aracınızı satamazsınız. Yine de şöyle bir formül uygulayabilirsiniz. Sigortacıların zayi sigorta olarak adlandırdıkları bir sigorta şekli var. Satmak istediğiniz aracınız için öncelikle fiyatı uygun bir sigorta poliçesi hazırlanıyor. Aracınız sigortalanarak satışa hazır hale getiriliyor. Siz aracınızın satışını yaptığınız anda sigorta poliçesi iptal edilerek sigorta için ödediğiniz tutar tarafınıza iade ediliyor. Böylece paranız cebinizde kalıyor ve sadece çok ufak bir işlem ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Eğer aracınızı yeni satın aldıysanız, size verilen geçici satış belgesinin üzerinde yazan son geçerlilik tarihine kadar (bu süre15 gün kadardır) aracınızı satmak istediğinizde sigorta yaptırmış olma zorunluluğunuz bulunmuyor. Devlet burada vatandaşa bir nevi kıyak geçiyor ancak sigortasız olarak aracınızı trafiğe çıkartma hakkınız bulunmuyor. Üstelik sigortasız bir aracın trafik kazasına karışması halinde mevzuya bizzat polisin bakması gerekiyor.

Umarım her iki durum ve şartlar artık içeriğe ulaşan okurlar için daha aydınlatıcı olacaktır. Yine de aklınızda soru işareti varsa sorularınızı hemen aşağıdaki yorum kutucuğundan bana iletebilirsiniz 🙂

Bu içerik ilk defa 3 Haziran 2015’de oluşturulmuş, 5 Ekim 2017’de güncellenmiştir.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;