Sigara içmek
BilimselLüzumsuz Bilimler

Sigaralar Neden İçmesekte Sönmüyor?

Geçtiğimiz gün kantinde arkadaşımın içtiği tütüne gözüm dalınca bir şey fark ettim, tütün içenler bilir eğer tütünü sürekli olarak çekmezseniz belli bir süre sonra sönüyor. Tabi bu durumu başka şeyi içinler de bilir de konuşturmasınlar şimdi beni 😀 Oysa bir sigarayı yandıktan sonra hiç çekmeseniz bile kendini tamamen sonsuzluğa uğurlayana dek sigara yanmaya devam ediyor.

Tuhaf değil mi yahu? 😀 Tabi benim kafa bir kere buna takıldı. Sonra, Lüzumsuz Bilimler için çok iyi bir başlığı daha elde ettiğimi düşündüm ve araştırmaya başladım. Aslında araştırma işine dedemden başladım. Genelde böyle lüzumsuz bilgileri benim gibi o da çok iyi bilir. Ona sorduğumda aldığım cevap “Maytap” oldu. Yani sigaraların içerisine maytap koyuluyordu ona göre, iyi de bu sigaranın ağzımızda patlamasına neden olabilirdi. Bunun ayarını tutturabilmeleri mümkün müydü?

Daha değişik bir şey koyuluyor olmalıydı ki sigara diğer tütün ürünlerinin aksine sürekli olarak yanıyordu. Üstelik ne kadar rüzgar kuvvetli olursa olsun sigara daha da alevli bir şekilde yanmaya devam ediyordu. Ufak bir araştırmadan sonra elbette sorunun cevabına ulaştım. Günümüzdeki sigaraların tamamının içerisinde zaten 100’den fazla otun bokun olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz ise içerisinde potasyum nitrat maddesinin olmasıymış. Sigaranın içerisinde bulunan potasyum nitrat oksijen ile birlikte körükleniyor bu da onun sürekli yanmasına yardımcı oluyormuş. Eğer potasyum nitrat olmasaydı bizler de sigarayı içmek için sürekli tütüncüler gibi körüklemeye uğraşacak mıydık yoksa bu çileden kurtulmaya karar verip sigarayı bırakacak mıydık bilinmez.

Ayrıca Ciğer kanserini tetikleyen en önemli maddelerden birinin de yine bu Potasyum Nitrat  maddesinin olduğunun sonuçlarına ulaştım. Kısacası içtiğiniz her sigaranın değerini bilmek lazım, elinizde öyle dursa bile sönmeye varmıyor. Bundan 50 yıl önce doğmuş olsaydınız ve tütün içmek zorunda kalmış olsaydınız vay ki halinize!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!